Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Ako cemo da sirimo pricu na off-camera fotkanje onda je opet 565 + yn622 neuporedivo bolja opcija od 560 + rf603, ali to je druga tema ako ukljucis i trigere u pricu... Ne bih sirio, ostajem pri tome da je za prvi blic suludo ogranicavati se na blic bez ttla za beznacajnu razliku u ceni.
 
Ako cemo da sirimo pricu na off-camera fotkanje onda je opet 565 + yn622 neuporedivo bolja opcija od 560 + rf603, ali to je druga tema ako ukljucis i trigere u pricu... Ne bih sirio, ostajem pri tome da je za prvi blic suludo ogranicavati se na blic bez ttla za beznacajnu razliku u ceni.

Izvini, sad kad procitam moj post opet, zvucim kao Driver, a stvarno nisam imao nameru, nego kada pises ne moze da se oseti na koji nacin to radim, pa cu da lupim par smajlija, da poruka bude veselija malo :)

On ima komander u telu, jer ima Canon 600D, pa je zbog toga prakticnije da ima blic sa ugradjenim risiverom, za AF se slazem da je bolji, ali ako ne koristi blic u mraku nije da mu je neophodan, Gizmo uvek moze da dodje kod mene i proba neki od mojih manuelnih bliceva da vidi da li moze da fokusira tamo gde je on zamislio :)
A posto je napisao da mu je bitan kes, ovakva kombinacija mu je, opet da naglasim, po meni bolja!

A mislim da nije losa ideja da svrati i proba, a ako si ti raspolozen moze da proba i tvoj sa TTL-om pa da se odluci koji mu vise odgovara ;)
 
Deuse, ja zaista nista lose ne mislim, ali u yongnuo opremu se razumem prilicno :)
560 III/IV imaju ugradjene risivere, ali to je rf603 risiver, koji je kompatibilan samo sa rf603 risiverima, znaci NE MOZE nikako da se okida putem komandera u 600d. Za bezicno okidanje mu je potreban rf603 okidac, ili da okida na Slave modu sto nikako nije preporuka

S druge strane, pomenuti 565 ima wifi mod, koji JESTE kompatibilan sa pop-up komanderom na 600D i moze da radi upravo ono sto si ti zamislio.

Nemoj pogresno da me shvatis, ne zelim da se raspravljam ali neke stvari moraju da se razjasne, ne samo zbog njega, i drugi citaju
 
On ima komander u telu, jer ima Canon 600D, pa je zbog toga prakticnije da ima blic sa ugradjenim risiverom...
O čemu ti :D. 600D okida svojim blicem druge bliceve koji imaju optički slejv. Dakle nema 600d ugrađen radio, niti okida druge bliceve putem radio veze.

A što se tiče Gizmoa, kvarite ga do yaya :D. Pričate da pravi sistem kineskih bliceva, nagovarate ga na neke Sigme i Tamrone za crop, fuj :D.

Ne znam koje su razlike u cenama do prvog TTL-a i ja sam ga privatno nagovarao da kupi TTL, ali sam mu već objasnio kako se lako živi sa M blicem. Sve dok ne bude fotkao "Run n gun" situacije, a neće sigurno sa 600D i 18-55mm, preživeće za M blicem, pogotovo što mu u većini slučajeva treba da na stolu fotka hardver, kada je čak i bolje koristiti M.

Dakle nemojte da ga terate više da se troši :D. Neka kupi 35mm f2, eventualno ako hoće 85 f1.8 (ta dva zajedno su malo više od Sigme i daju 10x bolje rezultate i mogućnosti), blic može i ne mora sa TTL-om, kao hoće i neka se šteka za 6D. Ta dva objektiva su zahvalna i na cropu i na FF podjednako, a ubrzo će shvatiti i početi da štedi za FF, pa nek razmišlja u tom smeru :).
 
Bane, proveri ti to jos jednom pa me onda ispravljaj ;) Bez uvrede ;)
 
@nalaženje...

Zaista nema potrebe, blicevi najobičniji pobogu, šta ja džabe komplikujem i pitam... Imao sam priliku da na jedno veče uporedim YN560 II i YN568EX II, kao što kažete, manje sam štelovao na TTL, ali sam opet morao da štelujem. Ljudi, ja mahom za posao fotkam hardver koji se ne mrda, opalio ja jednu fotku više/manje da namestim kako treba zaista mi ništa ne znači... Naravno, pošto učim fotografiju nije samo hardver šta se fotka, iskorišćavam svaku priliku, ali opet...

Više gledam kako da se pomerim sa 18-55mm Kit možda na neki 35mm prime, pošto sam primetio da mi 35mm na kropu najviše leži... Ili to ili sigma/tamron 17-50mm 2.8, sve to u nekom cenovnom rangu oko 300 evra, toliko i mogu da skupim...

edit:

Eto, nisam ni video šta je Bane napisao u međuvremenu, čovek mi je pročitao misli bukvalno sa ovom 35mm kombinacijom :D
 
Poslednja izmena:
Ja sam pogresno razumeo da Canon moze bezicno da okida, a bas sam pomislio, Boze kako napredni ti iz Canon-a, izvinjavam se na gresci, ali opet jedan risiver manje ako ima blic ugradjen u sebi jedan i sto kaze Bane, snaci ce se sa M blicem !

I sta fali kineskim blicevima ? Treba da kupi original Canon koji kosta koliko i njegov aparat i da nastavi da fotka hardver!

Ja sam od pocetka za sto jeftiniju varijantu, sto je i sam prvo predlozio !
 
Nemam ništa protiv istih bliceva i sam sam ih imao, ali mislim da se ne treba zakopavati sa njima i praviti sistem na duže staze :).
 
Ovde je cela diskusija nastala oko toga sto sam ja Gizmu preporucio onaj dan da kupi, po meni najbolji blic za date pare, Yongnuo 560IV ili III, i on je okacio link da moze da ga uzme za 57evra, sto je vise nego sjajno!

A Mladen ga nagovara, naravno ne njega licno, nego bilo koga drugog ko bude citao ovo, da je bolje uzeti prvi sledece koji ima ttl i skuplji je za 30ak evra, s tim sto nema risiver u sebi pa ako bi zele da ga koristi bilo kako drugacije, osim na aparatu, morao bi da kupi dva, umesto jednog risivera i time je blic skuplji za jos 10ak evra!

I to je to!

Ja iskreno za nagovaranje za Tamron/Sigmu ne znam, ali i tu se ne slazem odmah, Canon varijanta koja je bolja od Tamron/Sigme 17-50 2.8, je skuplja minimum duplo, ako ne i tri puta, a nije toliko bolja. A sa ovim moze da nauci ...

Inace, ja licno imam samo fiksne objektive, pa kao sto sam mu i onaj dan rekao, neka uzme 35mm 2.0 !
 
Dakle nemojte da ga terate više da se troši :D. Neka kupi 35mm f2, eventualno ako hoće 85 f1.8 (ta dva zajedno su malo više od Sigme i daju 10x bolje rezultate i mogućnosti)
Daj ti meni link gde su ta 2 malo vide od sigme pa da je odmah prodam.
Sto se tice 10x bolje - mesate babe i zabe - prica se o crop telu, a na crop telu jesu pomenuti objektivi bolji, ali ne toliko. Sigma 17-50 nova verzija i canon 17-55 2.8 su ostri vec potpuno otvoreni i imaju zoom pa su za svakodnevnicu savrseni (da ne skidas svako malo prime), mada je Canon duplo skuplji. Imati 35mm kao najsiri objektiv na cropu je takodje besmisleno - nekad ti treba i sire od 17mm. Slazem se da bi to bio odlican izbor da sutra prelazi na FF, ali ovako po meni polovna sigma (ili nova ako ima za pare koje je pomenuo) i nek uziva. To nisu objektivi kojima ce pasti cena skorije.
Sa druge strane gizmo mozes uzeti samo taj 35mm, ali zadrzati kit ako bas najcesce koristis tu ziznu daljinu.
 
Nije mu to najširi objektiv. Ima 18mm koji je ništa gori na 18mm nego kada se 16-35mm II f2.8 od 900€ (polovan) stavi na crop telo i jedva je crop tamniji na 18mm (možemo da organizujemo demostraciju :)). Ja stvarno ne znam za vas kako vam je tako sve opušteno na f2.8 i to na cropu. Ja sam se nalazio u situacijama kada video moram da snimam na 1.2 blendi pri ISO 12.800, shutter naravno 1/30 :D. Na cropu stvarno treba gledati da se ućari svetlo i DOF gde god se to može. 35mm f2 je super prilika, 85mm f1.8 tek kasnije ako baš mora (nije za svaki dan na cropu). Lakše se na 6D/5D3 živi sa 24-105 f4 (manje šuma i plići DOF), nego sa 17-50/55 f2.8 na cropu. Svetlih objektiva nikad dosta, a ne mora odmah da uzima 85mm, samo što se 35mm teško nalazi, ali ja sam ga prodao novog bez kutije za tipa nešto 170€ pre godinu dana.

PS. Što se tiče onoga "10x bolji." Konkretno, 35mm [email protected] je isti ko ta Sigma na 35mm @2.8, a 85mm [email protected] čak i bolji od Sigme na 50mm @2.8 i to pričamo samo o detaljima, o bojama, kompresiji i DOF-u da ne govorimo. Pričam iz iskustva, znam na kakve seksualne poduhvate bio spreman za jednu blendu svetla dok mi je 600D bio jedini aparat (a imao sam 24mm i 35mm f1.4 Samyange).

I još nešto, svako ko kaže da Tamroni/Sigme/Tokine rade isto kao Canoni na duže staze, zaista poriče realnost. Ne kažem da su neupotrebljivi, ali Canon radi pouzdanije.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam rekao da Canon ne radi pouzdanije - rekao sam samo da Canon-ov 17-55 2.8 ne vredi razlike u parama u odnosu na Sigmu 17-50 2.8, bar ne za ljude sa ogranicenim budzetom. Neko ko kupi tipa 7D mkII, pa ima i kesa za neki tako objektiv za svakodnevnu upotrebu ok...
Sto se tice Canon-a- 35mm ja ga nisam video jedno 6 meseci u oglasima :)
 
Nije mu to najširi objektiv. Ima 18mm koji je ništa gori na 18mm nego kada se 16-35mm II f2.8 od 900€ (polovan) stavi na crop telo i jedva je crop tamniji na 18mm (možemo da organizujemo demostraciju :)). Ja stvarno ne znam za vas kako vam je tako sve opušteno na f2.8 i to na cropu. Ja sam se nalazio u situacijama kada video moram da snimam na 1.2 blendi pri ISO 12.800, shutter naravno 1/30 :D. Na cropu stvarno treba gledati da se ućari svetlo i DOF gde god se to može. 35mm f2 je super prilika, 85mm f1.8 tek kasnije ako baš mora (nije za svaki dan na cropu). Lakše se na 6D/5D3 živi sa 24-105 f4 (manje šuma i plići DOF), nego sa 17-50/55 f2.8 na cropu. Svetlih objektiva nikad dosta, a ne mora odmah da uzima 85mm, samo što se 35mm teško nalazi, ali ja sam ga prodao novog bez kutije za tipa nešto 170€ pre godinu dana.

PS. Što se tiče onoga "10x bolji." Konkretno, 35mm [email protected] je isti ko ta Sigma na 35mm @2.8, a 85mm [email protected] čak i bolji od Sigme na 50mm @2.8 i to pričamo samo o detaljima, o bojama, kompresiji i DOF-u da ne govorimo. Pričam iz iskustva, znam na kakve seksualne poduhvate bio spreman za jednu blendu svetla dok mi je 600D bio jedini aparat (a imao sam 24mm i 35mm f1.4 Samyange).

I još nešto, svako ko kaže da Tamroni/Sigme/Tokine rade isto kao Canoni na duže staze, zaista poriče realnost. Ne kažem da su neupotrebljivi, ali Canon radi pouzdanije.


Ti i Drajver uopste vise ne gledate realno, sva ta oprema vam je pomutila vid :D

Naravno da se lakse zivi sa 6D/5D3 sa 24-107 f4 nego sa 17-50/55 2.8 na kropu, senzor je duplo veci, samim tim i sum je manji, i DOF je za bar blendu plici. Ali je poenta da samo taj objektiv kosta polovan, koliko sve sto Gizmo ima, plus da kupi YG 560III blic i polovan Tamron/Sigma koji je ~250 evra, ima da se nadje i za 210!

35mm sam mu i sam predlozio, ali prvo kad savlada 18-55mm i opet mozda je stvarno i pametnije da proda 18-55 i kupi taj Tamron/Sigmu jer je neuporedivo kvalitetniji od kit objektiva, a prakticniji nego da uzima fiksni s obzirom da fotka opremu...

I nemoj sve da gledas kroz video, on se bavi fotografijom, i on ne arci robu kao vi, pa mu nece bas praviti neku specijalnu razliku od kakve je izrade objektiv, i najvaznije, svako bi trebao da kupuje samo marku koje mu je marke i sam aparat, i ti objektivi su fakat najbolji! Ali sta ako nema para za tako nesto ?
Druga najbolja stvar je Tamron/Sigma i nista joj ne fali :D
 
Video mi barem za sada nije interesantan, jednostavno nemam ideju sta bih snimao, niti skill u obradi da to lici na nesto.

Da budem iskren, ni za fotografiju ne znam sta da fotkam a da je zanimljivo. Jeste ovo Bench, ali previse smo se nekako uhvatili za tehnicki deo fotografije... Dajte neke savete da vezbam sa onim sto mi je dostupno, gde bi mi savetovali da fotkam, sta da fotkam kao pocetnik, na sta da obratim paznju, itd. Zamara prica o tehnickom aspektu, ajde malo da se bacimo na kreativni deo, svaka pomoc je dobrodosla :)
 
500px.com je isto dobar izvor inspiracije.
 
Video mi barem za sada nije interesantan, jednostavno nemam ideju sta bih snimao, niti skill u obradi da to lici na nesto.

Da budem iskren, ni za fotografiju ne znam sta da fotkam a da je zanimljivo. Jeste ovo Bench, ali previse smo se nekako uhvatili za tehnicki deo fotografije... Dajte neke savete da vezbam sa onim sto mi je dostupno, gde bi mi savetovali da fotkam, sta da fotkam kao pocetnik, na sta da obratim paznju, itd. Zamara prica o tehnickom aspektu, ajde malo da se bacimo na kreativni deo, svaka pomoc je dobrodosla :)


Sta tebe zanima ? Sa kojim ciljem si kupio aparat ? Sta te privlaci kod fotografije ?

Moj savet ti je da prvo ovladas tehnikom...tj. upoznaj opremu koju imas , pa tek kada ti oprema postane ogranicavajuci faktor ulazi dalje u opremu.
Postaje vec izlizano, ali da, gledaj tutorijale, online radionice itd. Citaj, gledaj, uci.

Fotografija je i zanat i umetnost, ima svoj tehnicki a i onaj drugi deo. Mnooooogo je bolje i lakse kada tehnicki deo imas u malom prstu ( bar sto se opreme koje trenutno posedujes tice ).

Sto se inspiracije tice, podtrek moze biti ucestvovanje u "amaterskim" takmicenjima - imas zadatu temu, i tvoje vidjenje iste .


Pozdrav, and keep shooting ,)
 
Izadji na ulicu, lagano kreni u setnji, nauci da gledas svet kroz trazilo, da vidis frejm...
Net je prepun literature uz pomoc koje se moze nauciti, da nauciti, kreativno razmisljanje...
 
^
Meni su pre neki dan ispamovali mail sa ovim: https://youpic.com/inspiration

Mozda nadjes neku ideju sta da fotkas.
Ja imam drugaciji primer za tebe Gizmo. Naime moze se desiti da ti se svide neke fotke ali jednostavno neces moci tehnicki da ih izvedes jer tipa fotograf ima ff i neki bolesni objektiv ili sl., a onda ces se samo smoriti.
Moj predlog ti je nadjes pool npr. na flickr za kit objektiv i za pocetak cepas to. Mozes sortirati fotke po popularnima i mozes uneti pojam tipa "portrait" ili "landscape", itd. Mislim da ce ti to biti odlicno za pocetak - cisto da vidis sta sve moze sa kit-om da se odradi.

Edit:
sta sve moze sa kitom da se odradi :d
 
Poslednja izmena:
Da li će ova konkretna zonerica da izazove vignetting kod 18-55 Kit-a?

536491396_716.jpg


Znam da bi trebala ona skroz okrugla zbog rotirajućeg prednjeg elementa, ali mislim da su latice dovoljno kratke? U pitanju je takozvana EW-60c II.
 
Pa video bih sigurno da mogu da isprobam pre kupovine... Ne bih postavljao sigurno takvo pitanje.
 
800din je, sto da ne... Manje vise zbog flare-a, vise kao zastita da se ne zakaci objektiv od nesto i na kraju kozmeticka priroda...
 
Imas na ebayu verovatno za manje od 800 din. Ako je to model za tvoj objektiv onda nece vinjetirati nista vise nego sto je normalno, naruci slobodno
 
800 din ne bih platio zonericu ni za 70-200 IS II :D... Mnogo je to.
 
E pa krastavac sad... Dok mi stigne sa Ebay-a verovatno će 18-55mm biti na oglasima i juriću Sigmu 17-50. Ima ova univerzalna kanta kod nas za 500 din, ali su prevelike latice...

hood-flower.jpg


Nebitno, neću onda da bacam pare za objektiv koji će verovatno biti kod mene još dve tri nedelje...
 
Ja cu odmah da ti odgovorim - obe zonerice koje si okacio - takav tip zonerice imam ja (ali nisam je kupio za kit, ali je ta velicina).
Savet - ne kupuj je za kit :)
Zato sto za neces moci ni je dan filter da navrnes, znaci nista od UV ili CPL, i pod dva (sto je i najbitnije) pravice ti vinjetu samo tako jer se taj deo na koji navrces na kit-u okrece kad fokusiras, tako da ako hoces da je koristis bez vinjetiranja morao bi posle svakog fokusa rucno da je odvrces/zavrces, a onda ces samo omasiti fokus i potencijalno sj* motor :)
 
To sam i originalno i pitao za vinjetiranje, pošto neko na netu priča da nema problema, neko kaže da ima, zato sam i pitao. To me je zanimalo, hvala.
 
Nazad
Vrh Dno