Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

jer neku zensku da dovedem, uplasila bi se! A drugo, ako cemo raditi test, bolje je da radi neko ko se razume ! Tako da ajde da dogovorimo datum ! Pa da merimo :-D
Pa cujes, ako kazes zenskoj:
- bice nas 3, 4 sa foruma, treba nam zensko.
- zasto?
- pa kako zasto? Da ga merimo!

Normalno da ce se uplasiti... :d
 
Mozemo sledece nedelje, banete kod mene u studio da malo filozofiramo :)
 
Може неки live stream да и ми присуствујемо мегдану?
 
Hteo sam da stampam neku fotografiju u velikom formatu, pa se desio jedan TIL (today i learned) momenat. Hteo sam da mi posalju ICC profil stampaca kako bi prilagodio fotku za stampanje i pitao u kom color space da sacuvam JPEG.
Naime Canon foto laboratorija u Novom Sadu mi je rekla da ne koriste stampac/printer za izradu fotografija... Jesam li ja propustio neku revoluciju? Mislim, poprilicno sam siguran da juce kada sam prosao tamo da pogledam cene su fotke izlazile iz stampaca... Sta se desilo od sinoc? :d
ICC nisu ni pomenuli jer "ne koriste stampac", a za color profil su mi odgovorili JPG ili PNG...
Zanimljivo :d
 
Pa malo je ludo da to ne uradimo, mozemo i da nadjemo jednog pismenog da to lepo sroci i stavi na net :p No kako god, od ponedeljka, koji god dan posle 4, ja sam free, na vama je!

Opa, ima se studio, pro, ovo ono :d:d

Pa nego kako :d
 
Ne brini se posalji mi fotku, fotosopovacu ja kao sto sam Mikelle-a "sredio"... :d
 
Napravi samo malo bolji kadar, ako moze naravno ;)

PRvo uzmi neki stalak, ili nesto na sta mozes da stavis aparat, da ti bude stalak ... e sad da li ces da fotkas sa suncem ili malo kasnije kada zadje, jer je jako lepo i kada zadje... takodje, ja volim, posto vec imas vodu prisutnu na fotki, po meni bi duga ekspozicija bila savrena za to!

Da skratim pricu, ako slikas gde imas sunce, stavi iso na 100-200, zavrni blendu sto vise moze tipa f22, stavi aparat na stalak i stavi na A mod aprat, a ako fotkas kada je zaslo sunce, isto to samo stavi M mod, i vidi otprilike kola ce ti trebati duzina ekspozicije, 20ak sekundi.

Nikada nisam koristio takav aparat pa ne mogu nikakva preciznija podesavanja da ti kazem !
 
Uzmi blic sa ttl-om. Ako ces yongnuo onda 565 ili 568 model
 
Ne treba mi TTL u ovom trenutku, niti želim da dam dvostruku svotu novca. Da ne bude zabune probao sam oba tipa, TTL jeste koristan, ali svejedno sam morao malo da kompenzujem jačinu, tako da ono.
 
560 III ti je ustvari 560 II sa ugradjenim wireless okidacem. Ako neces isti koristiti mozes uzeti 560 II, a ako hoces kupi i jedan yn rf603c i uzivaj.
 
To i hoću. Nego gledam, svuda se prodaju u paru, meni treba samo jedan komad... Ima na aliexpress na komad, ali ko će da čeka da stigne iz Kine...
 
560iii nema wireless da radi kao slave preko 600d komandera.
Gizmo, imaj u vidu da razlika nije samo u ttl-u, 560 modeli nemaju ni AF assist lampu koja ti je u mracnijim uslovima veoma potrebna. Ne znam za sta ces da koristis samo kazem da razmislis.

Driver, pricao je o rf603, ne o blicevima u paru
 
@driver
Mislio je na rf603 :D

@mladen

Ja sam uredno opaljivao 560 III sa 600d, ne znam sada tačno u kom modu ali ono da ne utiče popup na ekspoziciju uopšte.
 
Poslednja izmena:
Ne treba mi TTL u ovom trenutku, niti želim da dam dvostruku svotu novca. Da ne bude zabune probao sam oba tipa, TTL jeste koristan, ali svejedno sam morao malo da kompenzujem jačinu, tako da ono.

Uzmi 560IV on ima wireless komander ;) i mozes sa njim da kontrolises jos dva ili tri takva blica, kosta isto koliko i III a nikad ne znas, mozda ti zatreba!
TTL je prica koju sam sa Mladenom vec vodio... Ja smatram da ti TTL ne treba, ja gledam na ttl kao i sam aparat da koristis na auto, ttl je za lenje ljude, da fotkas svadbe to bi bilo u redu, da nije razlika dupla, pa da uzmes, ali ovako se ne isplati!

EDIT: I naravno, ta asist lampa bi ti bila jako korisna da slikas po klubovima za pare, samo proceni kako ces ga i za sta koristiti !
 
Poslednja izmena:
Razlika nije dupla nego ~30e do 565 modela, znaci manje od 50%. Da, cinjenica je da cesto treba kompenzacija ekspozicije, ali i dalje je to nekoliko puta manje nego sto bi ti trebalo da ubodes ekspoziciju sa manuelnim.
Da, jesmo vec diskutovali o tome kad je neko drugi kupovao. Ja imam za sebe 5 yongnuo bliceva, 2 su bas ta manuelna i oni su super, ali ne za prvi blic, to sam i tad rekao.
Da je razlika dupla pa covek i da pomisli, ovako mislim da vredi doplate.
 
Ma kakve svadbe, klubovi i kontrolisanje više bliceva, šta vam je ljudi, meni u ovom trenutku treba normalan najobičniji eksterni blic kako bi mi indoor fotke bile upotrebljive. Posle kad i ako mi sve to bude trebalo, najlakše je preći na drugi blic, a sad zaista nemam para za bacanje.
 
Poslednja izmena:
Razlika nije dupla nego ~30e do 565 modela, znaci manje od 50%. Da, cinjenica je da cesto treba kompenzacija ekspozicije, ali i dalje je to nekoliko puta manje nego sto bi ti trebalo da ubodes ekspoziciju sa manuelnim.
Da, jesmo vec diskutovali o tome kad je neko drugi kupovao. Ja imam za sebe 5 yongnuo bliceva, 2 su bas ta manuelna i oni su super, ali ne za prvi blic, to sam i tad rekao.
Da je razlika dupla pa covek i da pomisli, ovako mislim da vredi doplate.

Nemam nista protiv, onda je 565 pojeftinio od poslednjeg puta kada smo diskutovali, mada je opet 30evra od 57evra oko 52%, sto je opet dosta skuplje ! A svakako moras da ga stelujes kada ga odbijas o plafon, opet, po meni, bolje ce i nauciti da barata sa svetlom ako je manuelno... Takodje ne znam da li 565 ima ugradjen risiver u sebe, jer ako nema povecava se cena !
 
Pa nista ga ne sprecava da ga prebaci na manuelno ako bi vec da uci svetlo :) nemam ja nista protiv toga, samo kazem da za malu razliku u ceni (a 30e u dslr svetu ne da je malo nego se ni ne racuna) ne treba se lisavati necega sto moze da bude korisno. Ne pricamo samo o ttlu, podjednako znacajna je i AF lampa, koliko god to u startu zanemarivao neko. Pa ta AF lampa znaci i mnogo boljim telima nego sto je 600d... Ne budi bukvalista, rekao sam 30e otprilike, moze da bude i manje i vise, zavisi gde kupujes.
 
Pa nista ga ne sprecava da ga prebaci na manuelno ako bi vec da uci svetlo :) nemam ja nista protiv toga, samo kazem da za malu razliku u ceni (a 30e u dslr svetu ne da je malo nego se ni ne racuna) ne treba se lisavati necega sto moze da bude korisno. Ne pricamo samo o ttlu, podjednako znacajna je i AF lampa, koliko god to u startu zanemarivao neko. Pa ta AF lampa znaci i mnogo boljim telima nego sto je 600d... Ne budi bukvalista, rekao sam 30e otprilike, moze da bude i manje i vise, zavisi gde kupujes.

Zasto sam ja bukvalista? Ti si pisao o procentima i koliko sta kosta vise... ako tako gledas 57 evra koliko kosta 560 je onda isto tako zanemarljivo u dslr svetu...

Ne volim da vodim ovakve diskusije bez ikakve poente, YG 565 nema ugradjen radio receiver, sto znaci da treba da dokupi jedan ako zeli da ga koristi van tela, a zelece jer se time ogranicava ...

Samim tim sto 565 nema radio receiver, pravi od njega duplo vecu cenu od 560 III ili IV, nebitno je da li kosta 100 dinara ili 100 evra u ovoj izvedbi je duplo skuplji, i ttl mora vecito da se steluje, sto dodje na isto... Ljudima koji rade svadbe ili klubske fotke to znaci i te kako, ali njemu koji to ne radi ne znaci nista !

U svakom slucaju, koliko para, toliko i muzike ! Ali svakako za prvi blic 560III ili IV je odlican, kosta, kao sto Mladen rece, nista u odnosu na cene u dslr svetu, i uvek mozes da ga prodas za jos vece pare ako ti se ne svidi jer ga nasi po oglasima prodaju za oko 70evra,a ti ga dobijas za 57 ! I ne vidim dalju diskusiju !
 
Nazad
Vrh Dno