Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Pa kazem da je bolji od 24-105 f4 a ne od prajmova, sa prajmovima moze uspesno da se poredi a to mu je jedan od kvaliteta... Ne znam cemu navodjenje cene opreme itd poredjnje kroz sve to, ako ti treba potvrda da imas isto za mnogo manje para, imas, sad uzvaj u tome sto imas fotkaj nesto pa postavi da vidimo kometarisemo, da se druzimo a ne da se mracimo :)
 
Zajebani, stičem osećaj da iz posta u post imaš potrebu da se "pravdaš" zašto je nešto ispalo tako kako jeste. Nemaš potrebe to da radiš, kad već ideš na količinu okačih fotografija u temi, a ne na biranje najboljih fotki jednom u nedelju dana, nemoj se previše osvrtati da objasniš nekome zašto je fotografija ispala takva. Ja sam to isto radio i shvatio sam da nema poente, sve što je loše u fotkama je razlog ili neiskustva, ili nedovoljnoj posvećenosti materiji. Nema tu žurio sam, izvlačio obradom lošu fotku, itd, ako praviš namenski neku fotku odaberi onu koja ti je ispala najbolja u originalu, pa je onda doteraj i okači kao prezentaciju svog rada, drugačije nema smisla.
 
Bolji jeste ali na osnovu čega si to zaključio ti konkretno, pokaži mi to....?

A uzgred, misliš da skuplja oprema daje bolju, optički kvalitetniju fotografiju konkretno u tvom primeru?

PS.
I nije mi do svađe, nisam taki tip...samo sam napomenuo da su nedovoljno oštre slike....
 
Poslednja izmena:
@ Gizmo
Samo sam hto da budem konstruktivan sagovornik a covek navalio, da mu nesto pokazem pa da mu de pokaze, samo ne znam sta :D:p Mislim da je za mene bolje da sto vise izlazem radove kritici a Bogami i za tebe, jedna fotka na nedelju dana kao najbolji rad ima smisla ali prvo treba imati dobru osnovu da bi mogao da prepoznas sta je dobar rad i kod sebe i kod drugih, ja to jos uvek nema na zadovoljavajucem nivo vec radim prema osecaju, ali je dozivaljaj dobre fotografije daleko bolji nego pre dva meseca... Inace postavljam fotke koje mi se dopadaju, i one koje ne umem da definisem da li su ok...

@bokica
E ovako, to je moj subjektivni zakljucak na osnovu fotografija koje imam i na osnovu primera koje sam video na netu. U mom primeru ne, narocito ne na ovim fotkama, treba ce jos dosta vremna da ja iz ove opreme izvucem kvalitet kakav moze da se napravi, kao sto sam to do sad vise puta naglasio, moje iskustvo je skromno, ali je zato posvecenost velika ;)
 
Posto za par nedelja idem na egzoticniju destinaciju zelim da svoj aparat iskoristim najbolje moguce, pa me interesuje ko poseduje Nikon, na kom rezimu uglavnom fotografisete?
Meni se do sada P rezim pokazao kao dobar, volim da pravim slike bez blica, medjutim poslednjih dana Guide mi se pokazao dosta dobro, samo me u nekim trenutcima nervira jer se automatski podigne blic, ako prepozna da je potrebno, ali
slike ispadnu lepe, ne deluju vestacki. Na kom rezimu vi slikate? Bitno mi je da sada izvucem maksimum iz fotofrafija. tnx :)
 
M ili A :D

Iskreno ne znam ni da li sam probao bila šta sem M, A i S na zadnja 2 aparata :p
 
Poslednja izmena:
Obzirom da nemas vremena da naucis kako da izvuces maksimum iz fotoaparata (raw, M, itd...) udari ti sve lepo na automatiku jer najvaznije je da se vratis sa fotografijama tj uspomenama. Ucenje sta i kako neki drugi put, kad se vratis! ;)
 
Pa moze da koristi i P sa raw+jpeg, bar ja sam tako prvi mesec dana, posle sam presao i na A, a do M jos nisam dosao :D
 
Hvala na odgovorima, mada sad ste me bacili u razmisljanje jer su mi najgore slike ispadale sa A i S :D, sta god da sam namestila bilo je mutno, slika nije bila kao staklo, pa sam se zato drzala P.
Auto skoro da i ne koristim nikad, nego imam problema na linuxu, slike raw nece da se otvore, tako da drzim na fine, da budu 24 mxp i L samo jpg. Kod kuce mi je lako ako slikam u soft boxu ili napolju, mogu na miru da namestam funkcije, polozaj, osvetljenje, ali ovako u nekoj akciji, krstarenje, gde je 40+ C, treba mi nesto provereno da pravi staklo slike, sa lepim bokehom, a opet da ne gubim mnogo vremena na stelovanje lol..mnogo trazim znam :D
 
Za takvu situaciju gde ce ti verovatno i blic okidati ako je unutra neces pogresiti sa P i ja sam slicno tako na sajam automobila kada sam isao to mi je bilo vatreno krstenje :D posle sam najbolje provukao kroz LR i na kraju sam bio sasvim zadovoljan dobijenim :) jednom kada probas raw vise se ne vracas na jpeg, jeste da treba malo dok se ne udje u stos ali posle brzo ide a rezultati su vidljivi :)
 
Pazi zajebani, bez da se ljutis, ali ako si kupio takvu opremu sa ciljem da bi uslikavao zenu po stanu i sl onda je to po meni neprevazidjen over kill. Jer zenica bi imala odlicne fotke i sa nekim kompaktom tipa S110, sa kojim bi mogao i slucajni prolaznik da je slika pa samim tim i ti bi mogao da se nadjes na nekoj od fotki bez da koristite stativ.

Elem, da ne razumes pogresno, trebao bi objektive da angazujes sa nekim novim idejama, motivima, novim destinacijama, zenu mozes usput da fotkas.

Druga stvar, pokazao si sta taj objektiv moze u ovoj temi sa istim subjektom, sl , skoro istim kadrom, istim profilom itd, da ne pretvoris ovu temu u kurs male fotografije, po sistemu evo jos jedne fotke, kazite mi sta ne valja, rekao ti je covek recimo da si sise lose kropovao, tj trebao ih malo ostaviti nize, opet si okacio istu fotku....ovo kazem i zbog toga da ne postanes dosadan sto sa takvom opremom nije dopustivo.

Postoji tema za razna pitanja pa mislim da bi edukaciju tamo trebalo preseliti.
 
Druze ja se nikada ne ljutim kada se normalono komunicira, a svaki savet cenim, slagao se ja sa njim ili ne... Nista nisam pitao, postavio sam jos jednu fotografiju gotovo istu sa drugacijom pozadinom i naocarima, prvu koju sam postavio naveo sam 24-70 f2.8L II u akciji, sto je i bila poenta prezentacija mogucnosti objektiva za ovu namenu, jer o tome je bilo price i to mi je bio cilj, to je to sto se tice mogucnosti i ove dve fotke, jednostavne i reprezentativne...

Ostalo sto si naveo potpuno se slazem, ali zar nije prvo bilo potrebno da dosegnem neki nivo kvaliteta da bi mogao da krenem dalje ? Dzabe meni ideje i sve ostalo kada ne umem da reazlizujem na terenu i kroz obradu. Sada je vec malo drugacija prica u odnosu na predhodna dva meseca, neseto se naucilo koroz praksu i savete iskusnijih, tako da ce uskor doci i neke malo angazovanije fotografije od ovih manje vise obicnih, ne nesto spektakularno, ali sa daleko vise palniranja i nadam se kreativnosti :) Misljenja sam da radove treba izloziti kritici, faza kvantiteta u pokusaju da se dodje do kavileteta po meni uspesno je okoncana :)

Oprema je kupljena za sve namene, od fotki za uspeomenu sa putnovanja pre svega do toga da se malo ozbiljnije pozabavim fotografijom ako imam vremena, imao sam vremena predhodnih meseca dana i iskoristio sam to vremen maksimalno. Sada malo analiziram to sto sam fotkao, obradjuem neke fotke u skladu sa novim saznanjima po pitanju obrade i tako, sve u svemu utvrdjujem gradivo i da tako kazem pripremam se za nesto za nijansu izazovnije, opet naravno na nivou hobija :)
 
Poslednja izmena:
@seiymos....Ja ne znam ko bi kačio slike da nema zajebanog...i još 2,3 člana foruma..tako da nismo došli ni do pola godine a ova tema odumire...ja još uvek ne mogu da doprinesem jer sa ixusom da kačim slike..prosto bi svi ostali bez teksta :)

Tako da jedino što je sigurno jeste da mu neće svi ljudi komentarisati sliku sa istim intezitetom kao kada je kačio prve slike ali ako može njemu da doprinese da pravi bolje slike a i drugima koji prate komentare iskusnijih na forumu ne vidim ništa loše u tome..bar po danu bude po neka slika u ovoj temi što je bolje nego da danima nema ni jedne.
 
Pazi drugar, ako clanovi slabo kace fotke ovde to ne znaci da zajebani treba do mile volje da reklamira svoju zenu u ovoj temi, tebi ako prija i uzivas da je gledas mozes ga cimnuti pa otici i na kafu kuci kod njega pa ces imati pun ugodjaj, ja nemam nista protiv, to je tvoje.

Moja kritika se odnosi iskljucivo na to da on i njegov rad ne dosadi brzo, tj da mu fotke budu sto raznovrsnije, zanimljivije, mastovitije itd....da ujedno i sve nedoumice oko fotkanja resava u zasebnoj temi o pitanjima za fotografiju, koja tome i sluzi, jelte.

Nema zle namere kao sto vidis, vec su samo upucene dobre namere i ja znam da zajebani razume o cemu govorim i da ce raditi na tome da sve dobije drugu dimenziju i da sve bude na visem nivou.
 
Druze, tvoja prva recenica u prethodnom postu nije na mestu i bila je poprilicno uvredljiva...neko odgovoran treba da se pozabavi time,a o postu #1035 treci pasus i komentaru sta je čovek loše kropovao ne želim ni da govorim..kažem, neko odgovran će to valjda videti.

Pozdrav.
 
@seizmos
Naravno da razumem, samo nije ti komentar na mestu vezano za reklamiranje bilo koga do mile volje, nadam se da to nije poenta tvojih reci i da ne mislis da ja nekoga reklamiram kroz svoje fotke itd. Ja u ovoj temi imam mnogo vise drugih fotografija, samo u zadnje vreme su uglavnom portretne posto sam zeleo da ovladam portretima da to budu ok fotke, malo sam se vise bavio tom tematikom otuda i vise takvih fotki. Supruga je pogodna za fotkanje posto je najdostupnija :p i najlakse uocavam propuste u radu, daleko od toga da je reklamiram ili tako nesto. Ako ti se ne dopada kako neko komentarise tvoje kometare, ja bih te zamolio da se se suzdrzis od uplitanja mene ili moje supruge u tvoje replike na ovaj nacin. Toliko o tome ne vezano za to sta je bila poneta reci...

Inace ja sam savet shvatio krajnje dobornamerno i obrazlozio kakve su mi namere i kojom logikom se vodim :) Izvinjavam se zajenici sto nije malo raznovsniji izbor modela, kad se covek ozeni raznovsnost malo teze ide :D

@Radoszver
Ja se slazem sa ovim sto si napisao, ali ne da bih ja nastavio da neprestano nesto postavljam, vec zato sto si potpuno upravu. Sta god da se postavi od fotografija bio to jedan isti model ili ne znam sta, komentri su korisni kako nekome ko prati temu tako i onome ko je postavio fotografiju. Voleo bih da se ljudi malo vise ohrabre i postavljaju svoje radove, a ne da razmisljaju da li ce se to nekome svideti, to je nebitno, ako nisu dobro nece, tako se na neki nacin uci, ako su dobri hoce pa onaj kome nisu dobri radovi moze da vidi kako bi nesto trebalo da izgleda a iz komentara da shvati kako se postize takav kvalitet fotografije...
 
Poslednja izmena:
Svaka čast! U eri digitalaca ovo dođe kao pravi podvig :D današnje generacije pojima nemaju kako se pre pravila fotografija.Ja sam jedan mali deo uspeo da doživim u detinjstvu(80-ih godina),i jako mi je krivo što nisam bolje čuvao očevu Yashica-u sa komplet setom objektiva i stativom.Neko je došao,uzeo i više nikad nije vratio.A gotovo sam siguran da bih danas fotkao sa njim.

Ovaj post u tako malo rečenica ispoljava toliko društvenih i psiholoških slabosti, da ne znam stvarno odakle da počnem :). Ali imam jedno pitanje. Šta su to današnje generacije? Gde tačno počinju današnje generacije, a gde se završavaju jučerašnje generacije? Ko to određuje i kako se definiše?

Ja znam određeni broj klinaca koji odlično znaju sve o razvijanju filma i pravljenju fotografije. Za moj ukus, ima ih i previše. Ali na osnovu tvog posta bi moglo da se zaključi da stariji ljudi automatski znaju kako se razvija film. Evo sada malo razmišljam i to prosto nije tačno. To je nekada radio izuzetno uzak krug ljudi i skoro da nije postojao način kako da se to nauči ili sazna. To si znao samo ako si ekstremno bio zainteresovan za to ili ti je trebalo za posao (koji si btw dobio preko partijske linije) pa si naučio. Danas svako sa osnovnim znanjem engleskog u trenucima dokolice može za nekoliko minuta da makar u teoriji nauči osnove kako se to radi. Toga nekada nije bilo. Tako da postavka da danas manje ljudi zna kako se razvija film i pravi fotografija, jednostavno ne pije vodu.

Međutim ja stvarno ne vidim kako gubimo bilo šta što ne znamo kako su se nekada pravile fotografije. Evo još nekih stvari koje danas ne znamo: kako se lovi mamut, kako se pravi koliba od pruća, kako se zove tamo neki 37. Bog nečega... Fotografija je od svog prvog dana bila u bilo kom momentu odvijanja visoko tehnološka stvar. I ne vidim razlog danas da ne bude. Romantično ulepšavanje nekih prošlih vremena, koja uopšte nisu bila tako dobra, samo je negodovanje i nepoštovanje onoga što se danas pravi, verovatno zbog toga što taj neko nije učestvovao u tom kreiranju, pa negodovanjem ne želi da prizna nekome znanje i uspeh.
 
Bane potpuno si promašio poentu mog posta...nema potrebe za takvim tonom. Ne vređaju se jer moj post niti je bio uvredljiv niti romantičarski ili kako si već okarakterisao.Samo je bio komentar da poštujem ljude koji još uvek koriste staru tehnologiju,bez koje priznaćeš ne bi bilo ni nove :) .Sa druge strane nikako mi nije bila namera da aludiram na neke političke prilike... To što mene stari očev aparat podseća na neka dobra vremena dok sam bio klinac nema veze sa stvarima o kojima si ti napisao.
Tek o razvijanju filma nisam ni reč rekao i nikakve veze sa tim moj post nema.(mislio sam generalno na pravljenje fotografije u smislu umeća a ne razvijanja).Ako ćeš već tako osim tih klinaca koje ti znaš ne verujem da bi mogao da nađeš još kojeg ovako random na ulici da zna o čemu pričaš a kamoli kako se radi.
Ne tako davno na studijama sam bio obavezan da razvijam ručno film(radiologija) i ako se to ne radi decenijama moji profani su to zahtevali da cela generacija zna,eto i zbog toga između svega moj komentar je bio okrenut ka poštovanju pravljenja stare fotografije. Sad posle 10 god. možeš da prošetaš istom školom i da postaviš pitanje kako se to radi, nećeš dobiti nikakav odgovor!Jer ljude ne zanima to a kamoli neke klince(mlade generacije).
Oko lovljenja mamuta i ostalih stvari ne bih...nisam kompetentan da pričam o tome ali ne slažem se sa tobom da ne treba da nas zanima kako je nekada bilo....jer da nema prenošenja iskustava..eto nazvaću to evolucijom...ne bi bilo ni nas,zar ne?
Taj koji je lovio mamuta prerastao je u super vojnika ili specijalca sa savremenim naoružanjem umesto koplja sa zašiljenim kamenom na vrhu :)
 
Poslednja izmena:
Međutim ja stvarno ne vidim kako gubimo bilo šta što ne znamo kako su se nekada pravile fotografije. Evo još nekih stvari koje danas ne znamo: kako se lovi mamut, kako se pravi koliba od pruća, kako se zove tamo neki 37. Bog nečega... Fotografija je od svog prvog dana bila u bilo kom momentu odvijanja visoko tehnološka stvar. I ne vidim razlog danas da ne bude. Romantično ulepšavanje nekih prošlih vremena, koja uopšte nisu bila tako dobra, samo je negodovanje i nepoštovanje onoga što se danas pravi, verovatno zbog toga što taj neko nije učestvovao u tom kreiranju, pa negodovanjem ne želi da prizna nekome znanje i uspeh.
+1
Da li danas trebas da naucis da jases konja pre nego sto sednes u auto? Ne, a i zasto bi?
Citam toliko komentara vezano za analogne aparate - tipa imas film pa ces o svakoj fotki razmisljati. I sta onda? Razmislim i ovako i kada opalim odmah vidim jel sve ok, ili sam negde pogresio pa mogu ispraviti. Kod analognih opalis fotku i onda tek kad izradis fotke bude oh fck... Poenta je da je fotografija jednostavno fotografija, a to o cemu se raspravlja je tehnologija kojom se dobijaju fotke. Iskreno ne vidim u cemu to analogni fotoaparati imaju prednost u odnosu na digitalne.
 
Ja rekao neko ce dati neke zamerke sa tehnickog aspekta na one moje fotografije, a ovde se zapelo izmedju analognog vs digitalnog :D Meni je zao ali nemam FF digitalni niti bilo koji DSLR pa moram da koristim ono sto imam, rangefinder iz 70ih :) Ako je to problem vi recite, nema potrebe za takvim raspravama..a sto se tice prednosti, pa ja koliko vidim ti SLR i rangefinder fotoaparati se i dan danas mogu koristiti kao i svi objektivi sa manuelnim fokusom :) Pravo je pitanje sta ce biti sa svim tim Canonima 5DIII, 5DS isl. i Nikonima XD za 50 god. kao i sa svim ovim objektivima sa unutrasnjim motorima :)
 
Ma samo skljocaj i kaci fotke sa cime god skljocao i ne brini za tu "analogna vs digitalna" diskusiju...

Btw zasto bi uopste bilo bitno sta ce biti sa danasnjim digitalcima za 50god. I mnogo pre toga ce biti zamenjeni boljima, i to je to. Tehnologija ce napredovati, mi cemo uzivati u tom napretku i to je to... Ne vidim ja tu mnogo mesta za nostalgiju niti prema matorim analognim niti prema sadasnjim digitalnim (koji ce nekad biti matori digitalni)...

Kao sto rekoh, skljocaj i kaci. To je to.
 
Oprema moze samo da olaksa sto uspesniju realizaiju zamisljenog, tako ja to vidim. Ko ume sa analognim da napravi dobru fotku umece i sa didgitalnim samo treba da ovlada opremom, predost je sto ce imati daleko manje skatra u gotovom fotografijama, u sustini ko zna taj i moze, ko uz to ima talenta imace i dobre rezultate :)

@zechs
Druze, ako uzivas u tome sto radis samo puca, postavi koju fotku lepo je videti i ne brini brigu za diskuiju koja nikuda ne vodi, ali je korisno cuti, recimo Bane je potuno upravu, i najcesce je upravu :) Inac ne ocekuj neke korisne komentare jer ovde ugalvnom toga nema, sem kratko da nesto valja ili nevalja, a zasto ne valja i kako bi moglo bolje to nikeo da kaze, i takve komentare najcesce ostavljaju bas oni koji bi imali sta da kazu na osnovu velikog iskustva sa fotografijom, tako da u sustini vajde nema od kometara :p Ja sam bio uporan sa mnogo fotografija pa je imalo vajde hehe :D Hvala svima koji su odvojili vreme anlizirajuci fotke i na savetima, meni su bili od koristi...
 
Poslednja izmena:
Šta su to današnje generacije? Gde tačno počinju današnje generacije, a gde se završavaju jučerašnje generacije? Ko to određuje i kako se definiše?
Nekako se uobicajeno misli na mlade od 30-35, misli se na glavni target konzumerizma

Ja znam određeni broj klinaca koji odlično znaju sve o razvijanju filma i pravljenju fotografije. Za moj ukus, ima ih i previše. Ali na osnovu tvog posta bi moglo da se zaključi da stariji ljudi automatski znaju kako se razvija film. Evo sada malo razmišljam i to prosto nije tačno. To je nekada radio izuzetno uzak krug ljudi i skoro da nije postojao način kako da se to nauči ili sazna. To si znao samo ako si ekstremno bio zainteresovan za to ili ti je trebalo za posao (koji si btw dobio preko partijske linije) pa si naučio.
Uh, uh stani malo. Premalo si ti imao godina za vremena o kojima pricas! Broj klinaca koji znaju nesto o filmu je beskrajno mali kada se usporedi sa brojem onih koji ne znaju nista. Statisticka greska prakticnoi, tako da se sa velikom sigurnoscu moze reci da danasnje generacije ne znaju nista o fotografiji pre pojave digitalne fotografije. To nekada nije radio izuzetno uzak krug ljud, radio je svako ko je hteo da sazna nesto, samo nacin na koji se dolazilo do informacije je bio tezi i drugaciji. Svaka osnovna i srednja skola je imala foto sekciju u koju se mogao uclaniti svako ko je hteo. Skoro pa svi fakulteti, opstine itd su imale klubove fotografa ili klubove ljubitelja tehnike pri kojima je bilo foto sekcija. Bilo je mnogo izlozbi i mnogo ljudi sa fotoaparatima jer su mogi da si priuste dosta kvalitetnu opremu za nevelike novce. Uprkos trovanu, znam sa koje strane, posao se nije samo dobijao preko partijske linije, nisu svi gradjani SFRJ bili clanovi partije, daleko manje ih je bilo nego sto se misli. Ako si bio strucan i vredan mogao si imati dobar posao. Znam beskrajno mnogo primera iz svoje porodice iz porodica rodbine i prijatelja. Nije radio ili je los posao ima samo ko je bio lenj ili je bas hteo da ide na penis (politicki gledano) onome kome nije trebao. Nije bilo idealno ali naspram danasnjice, uh...

Međutim ja stvarno ne vidim kako gubimo bilo šta što ne znamo kako su se nekada pravile fotografije.
Da si nekada pravio, znao bi sta gubis, ovako je bespredmetno objasnjavati ti. Posle ne cudi tvoj generalno negativan stav prema film fotografiji koja je postojala pre nego sto si ti uzao aparat (digitalni) u ruke.

Evo još nekih stvari koje danas ne znamo: kako se lovi mamut, kako se pravi koliba od pruća
Lose poredjenje, to si nekada morao da znas ako si hteo da prezivis, fotografija je zadovoljstvo, umetnost, mada tamo neki tvoj daleki predak je morao da zna lov na mamuta i kolibu od pruca. Film ne moras da znas ali mozes, ne zavisi zivot od njega ali je drugaciji kreativni proces i zahteva mnogo vise upotrebe sive mase nego sto je to slucaj sa digitalijom. krastavac tako je. Nauci pa ces razumeti o cemu govorim.

Fotografija je od svog prvog dana bila u bilo kom momentu odvijanja visoko tehnološka stvar. I ne vidim razlog danas da ne bude. Romantično ulepšavanje nekih prošlih vremena, koja uopšte nisu bila tako dobra, samo je negodovanje i nepoštovanje onoga što se danas pravi, verovatno zbog toga što taj neko nije učestvovao u tom kreiranju, pa negodovanjem ne želi da prizna nekome znanje i uspeh.
Pogresno si shvatio neke stvari, ljudi ne ulepsavaju, romanticno kako ti kazes, prosla vremena zbog tehnologije, koja je u neku ruku bila inferiornija, ali ne i kreativno inferiornija. Ljudi imaju blagi zal za vremenima kada su drustvene i ekonomske okolnosti bile drugacije od ovih danas. Ko je imao detinjstvo i mladost 60-70-80 u ovoj zemlji, tesko a da ne moze da se sa setom seca neuporedivo srecnijih i boljih vremena u kojima smo objektivno ziveli. Tehnologija tog vremena je samo deo te nazalost lepse proslosti. Ovo o negodovanju, nepostovanju uspeha i slicno, tu si cini mi se totalno omasio, da ne komentarisem.
 
Znači ceo tvoj post se zasniva na tome "ne znaš ti, veruj mi šta ti ja pričam" :D...

Nigde ja nisam izneo negativan stav prema filmu, nego prema licemernim ljudima koji uskaču sami sebi u usta. Sa jedne stane kažu, nije bitna oprema, izađi napolje, fotkaj, stekni iskustvo i to, a onda kažu, e tebi ta oprema olakšava, ne mučiš se dovoljno i to je loše(?), ne znaš ti kako je nekad bilo i kako su se ljudi mučili. Mislim, neka se dotični odluče ili je oprema bitna ili nije.

Ja ne znam šta su te foto sekcije po fakultetima i školama pomogle, ali mlađi o fotografiji znaju 100x više od starijih. Nije ni čudo, obzirom da si ne tako davno do 25 godine uspevao da odeš u vojsku, da se vratiš, dobiješ dvoje dece, zaposliš u livnici i postaneš alkoholičar i onda ceo život živiš za majske praznike, novu godinu i svetsko u fudbalu. Kako bi i uopšte stigao da naučiš bilo šta o fotografiji. Ako je reč o samoj količini znanja, mladi ga imaju daleko više. Kvalitet znanja je teško meriti, ali nije tačna teza da mladi ne znaju o filmu ništa - prosto zakon velikih brojeva kaže da to nije istina.

O tome kakva su ta vremena bila i šta su nam par decenija kasnije izrodila, nema mnogo mesta na ovom forumu govoriti.
 
Poslednja izmena:
Pa izrodila su nam vremena u kojima oni koji nikada nisu ziveli u nekim vremenima misle da znaju vise od onih koji su ziveli u tim vremenima. Smesno i apsurdno. To sto mladi misle da znaju vise o fotografiji od starijih je tipicno arogantno misljenje mladunaca. Neko mlad ko se bavi fotografijom ne zna vise od nekoga ko je stariji i bavi se fotografijom duze nego sto on ima godina zivota. To se zove zakon iskustva, jedini relevantni zakon bez obzira na godine, vremena, i generacije. Mozda zna manje o fotoshopu i tehnikalijama, ali zna nesto od cega si ti nekoliko decenija udaljen, videces uostalom jednog dana...
Ovo 25 godina, livnica, alkoholicar i slicno... Cemu taj cinizam??
 
Da li je blic dovoljan da pri ekspoziciji fotografija levo iz aparata izadje problizno kao fotografija desno ?

H83A2938-2.jpg
 
Nisam ja rekao da mladi više znaju. Nego da više mladih zna. Bez izvrtanja. A kako znaju, videćemo, za početak je bitno da nešto znaju, koliko toliko, i da imaju gde da nauče. Pa ko se razvije-razvije, ali više njih ima priliku.

A kada već moram da ispravljam ono što nisam rekao, nisam bio ciničan. Samo ti kažem koliko sam ja lakše i bogatije, materijalno, duhovno i kulturno živeo prvih 30 godina od mojih roditelja, stričeva, dedova i ostalih. I šta sam za to vreme mogao da proživim, otputujem, upoznam ljude, kupim i imam vremena da naučim. Pa čak i tu istoriju i društveno-ekonomske okolnosti koje mi spočitavaš, a koji se ipak mnogo bolje vide sa distance, na makro nivou, nego iz prvog lica.
 
I da budem jasan, ja većini ljudi ispod 30 godina u Srbiji ne bih dao dve nacrtane ovce da čuvaju. Jer kod nas prekasno počinje sa praksom, odvaja od roditelja i ostalo. Ali suština mojih par postova je u tome da kvantitet, znači zakon velikih brojeva i količina dostupnih informacija, prosto radi daleko bolje u koristi mladih ljudi.
 
RAW ti je dovoljan, čak i sa Canona za takve i još gore situacije. Da bi to dobio sa blicom, treba ti ogroman softbox i neko da ga nosi. I opet ti treba RAW da podgreješ boje.

Dakle ne komplikuj sve što možeš da radiš jednostavnije. FF ti nekada omogućava jednostavno, nekada f2.8, nekada high iso, nekada brz AF... a u ovom slučaju RAW.
 
Svakako raw, nisam ni mislio na jpg iz aparata, nista i ne fotkam u jpg. Levo je raw iz aparata desno obrada, ali sam prilikom obrade zbog ekspozicije kakva jeste mora bas dosta da izvlacim seneke a kad zumiram malo to nije to ka kada se fotka eksponira kako treba u odnosu na model, na zalost ja nisam znao kako to da uradim a da ne pregorim pozadinu pa je model ostao dosta podeksponiran u odnosu na pozdinu, ekspozicija je uradjena u nekoj zlatnoj sredini tako da sam malo vise izvlacio senke a u manjoj meri smirivao higlights.

Mislio sam da bih blicem mogao u nekoj meri kada su ovakvi uslovi da osevtlim model, tek da ne izvlacim senek bas toliko koliko sam ih ovde izvlacio, inace ovo je fotkano pre nekih mesec dana sa 70-200 f4, pa sada malo analiziram sta sam radio i gde sam gresio...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno