Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Razumeo sam onako kako si napisao:

... eksportujem sliku iz LR u JPG i sve je ok. Kada je otvorim u PS, radi dorade, pa odatle eksportujem u JPG (ili iblo koji drugi format) ...

Iz LR sliku exportujes u jpeg. Nemoj u jpeg, nego radi onako kako sam pisao, tj. exportuj je u tiff/psd.

To sto sam napisao nema veze sa tvojim trenutnim problemom, al reko' da napisem proceduru koja je ispravnija i kojom neces da gubis informacija kao sto bi gubio stalnim snimanjem jpeg u jpeg.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
"Kada je otvorim u PS" se odnoslio na raw, kada ga otvorim tako sto iz LR-a izaberem EDIT IN PHOTOSHOP. Dakle raw se exportuje iz LR-a u PS, u RAW formatu. Ne snimam u jpg pa otvaram jpg.

Nego meni je bitnije zasto mi PS snima tako izmenjene slike. Do skoro sam imao CS6 i nije to radio. Sada imam CC i radi. Verovatno nesto oko tog color profila, ali ja oko toga ne znam nsita i ne znam sta i gde da promenim.
 
Da, da, ne radim to naravno nikada. Ovo sa tim profilima ili cime vec mi je problem.
 
Kako izvući najviše iz pedesetice kada se fotkaju manji cvetovi? Pošto moram na malo manje od pola metra da budem udaljen da bi uopšte moglo da se fokusira, pa mora dosta da se kropne fotka, jer ako se to ne uradi onda deluje prazno, tačnije previše nebitnog prostora ima. Znam da je objektiv sa dužom žižnom daljinom mnogo bolji za ovakve stvari zbog "kompresije", pa me zanima da li je ovo nešto što najviše može da se izvuče iz fotke, tačnije da se pribegava kropovanju? Prišao bih bliže, ali ne mogu zbog minimalne udaljenosti fokusiranja :)

Nisam kod kuće, na nekom malecnom netbuku sam obrađivao, ali evo čisto primer da se vidi šta bi moglo drugačije. Sad tek kapiram koliko je LR katastrofa spor na AMD Fusion-u :D

Cvet by Dragoljub Radovanović - Gizmo, on Flickr
 
pitanje za napredne korisnike dslr aparata... da li koristite "back button focusing" tj. af-on dugme?
koja su vasa prakticna iskustva i koliko vam je trebalo da se priviknete? (okoliko uopste koristite ovu opciju)
da li se upotrebom ovog dugmeta anulira stabilizacija slike (IS/VR) ?
 
Koristim back button focusing godinama, jako je zgodno da je odvojeno fokusiranje od okidanja. Ne gubi se ništa od funkcionalnosti, IS/VR se aktivira na AF-ON dugme i radi dokle god ga držiš pritisnutim.
Koristim i donje dugme, kod tastera za odvajanje objektiva da brzo prebacim focus mod sa single na continuous (dok se drži taster).
 
Koristim, ali ne na af-on već na zvezdici pored, zgodnije je.
 
Ja ne volim te egzibicije sa dva dugmeta tj fokus i okidanje. Nikad nisam slucajno okinuo fotku. Jedino sto sam zamenio je dof dugme za servo mod
 
I ja sam na zvezdici nego sam je nazvao AF-ON jer radi upravo to. Morao sam da pogledam u aparat da budem siguran, znam sve tastere na slepo ali kad gledam aparat moram da čitam koji je koji :D
DOF preview za servo mod takođe.
 
@seizmos
@hunder
Da prenesemo diskusiju ovde...

Ako zanemarimo pozadinu, da li je boja koze OK na orginalu ?

A kakva je ovde boja koze ?

Pogledajte prilog 169833
 
Poslednja izmena:
I ja gledam na eizo monitoru i mislim da treba malo hladnije. Onu prvu mozda -5 tint da ne vuce na pink. Probaj auto pa malo dosteluj po ukusu

Mislis prvu koju sam postavio sa cudnom pozom :p Pa ja sam i dostelova po ukusu pa postavio medjutim izgleda da nisam bas najboje pogodio boju koze :p
 
Sta znam prvo sta radim je auto i u 90% slucajeva je to to. Razlika je mozda +-3 tint i +-50 toplina.
 
Isto tako radim i ja, manje vise, ali ovde to ne pomaze, jednostavno losa ekspozicija zabog losih uslova, tako da je moralo dodatno igranje sa tonovima posto je fotka bila malo i sarena, provlacili su se i neki zeleni tonovi itd.
 
Pa sta bi sa blicem, nemas ga ?
 
Pa nema,to je sledeca kupovina koliko mogu da primetim :)
 
Nisam jos kupio blic. Bavim se svetlom bez blica u razlicitim uslovima, fotkam i analiziram kakve su fotografije u odnosu na svetlosne uslove, kako sa obradom od slucaja do slucaja itd :)
@Mladen hehe :p

H83A3581 by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Nisam jos kupio blic. Bavim se svetlom bez blica u razlicitim uslovima, fotkam i analiziram kakve su fotografije u odnosu na svetlosne uslove, kako sa obradom od slucaja do slucaja itd :)
@Mladen hehe :p

H83A3581 by Nenad Ristic, on Flickr

Opet ne valja, ocigledno ti je lose svetlo u toj prostoriji, al sta te briga, kupio si 24-70 za lowlight :d
 
@ Proday
Hvala :)

@driver
Rekoh ja da je lose, tesko da mogu da pogodim idalno boju koze, pa sam se odlucio da ih sve uradim kao ovu poslednju posto je malo bolji kontrast u odnosu na pozadinu, makar je bela bela pa oci budu kako treba. Pa nisam ga kupio za lowlight, dodje mu na isto bez stabililizacija, optocki je bolji, ostriji, zato sam ga kupi, znaci ne zaebavaj vise :D:p
 
Meni ova dva primera u "studiju" se čine prilično neoštri u zoni fokusa(konkretno ovde na očima) za objektiv od 1600e/2000e. Moj plastik mi se čini oštriji dosta na 1.8 od ovoga na 2.8(plastik na 2.8 reže taj deo u fokusu). Dok sam posedovao tamron 28-75 2.8 čini mi se da je bilo oštrije od ovoga(na stranu izrada,zaptivenost,kvalitet itd). Da ne spominjem 100 na f2, 24-105 na f4... svi su oni oštriji na max otvoru blende nego ova dva primera iz studija na 2.8.
E sad da li je...a verovatno i jeste do fotografa(daj bože da je ;)).
 
Hahahah, vrlo duhovito :p Ima na netu dovoljno primera za poredjenje, ove fotke su pravljene u losim uslovima, nisu za tu vrstu poredjenja. Uvek je do fotografa :p jos da sam fotograf :D
 
Prva jeste malo stresena. Druga jos manje. Ne ocekujte ostrinu bez dobrog svetla i manje iso vrednosti.
 
Obe su mutne na očima(a ne vidim nigde oštrije nego li na očima), brzine zadovoljavajuće, iso skoro minimalan za taj senzor koji izvlači i veće iso vrednosti bez problema, objektiv 2.8 najbolji u tom rasponu na svetu.
Možda bi mfa pomogao ali ne verujem jer je fokus pogođen ali je neoštro.
 
Poslednja izmena:
Imam i fotke sa promasenim fokusom gde je SS 20-30, ove su dobre, sto rece @hunder prva jesta druga ni najmanje, ne znam jos za SS sa koliko mogu iz ruke, pa sam i to izmedju ostalog isprobavao. Foteke su inace pravljenje pred neko spremanje na put, navatao sam zenu tokom spremanja i u nekih 5-10min, opali par fotki pa se sada igram sa obradom itd... Da vidite kavi su fajlovi iz aparat sve bi vam bilo jasno :p Mora mnogo jaka obrada da bi se iz ovih fotki dobio zadovoljavajuci rezultat...

Evo bokica iz aparata bez obrade, samo provuceno kroz LR, pa se zanimaj i poredi sa prajmovima :p Ovo je crop, a slikana je figura od pojasa, uz to benchmark smanjuje kvalitet slike zbog velicine...

H83A3653.jpg
 
Poslednja izmena:
Opet oči nisu baš baš oštre, a nema ni exifa...
Poredim ih sa onime čime sam ja raspolagao i raspolažem trenutno u skladu sa mojim mogućnostima.
Pored dva prajma ukupne vrednosti 530e(50mm 95e i 100mm 435e) i 2 zuma vrednosti 850e(28-75 platio 250e(prodao), 24-105 platio 600e) i svaki je oštriji na maksimalno otvorenoj blendi od ovih tvojih primera.

A ne moram ja da se zanimam i upoređujem sa prajmovima već ti...jer ti kažeš da je optički bolji od 24-105 f4(ja ne kažem da nije ali iz tvojih rezultata zaključujem/o da i nije optički bolji)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno