Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Kingston Canvas Select u domacima radnjama, 80/40 bez problema postize, batalite kung fu kartice sa ali expressa

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
To govoris iz licnog iskustva ili ?
Ja sam pre godinu i kusur uzeo Mixza 64gb U3 za neke smeeeeesne pare. Kartica po performansama iznad svih sandisk i slicnih skupocenosti. Da ne pricam i samo pakovanje kako izgleda. Perverzija u svakom pogledu. I dan danas snimam 4k u 100mbps na njoj bez ikakvih problema.
 
Imam je, verziju od 64gb. Drzim je u telefonu zbog snimanja i performanse su joj uvek stabilne, telefon malo ogranicava max brzinu ali je bas dobra a u isto vreme i jeftina.

7a0c82b28b0770e3c7e5c3d5089b34b7.jpg
703e3895c0b94d24fde0ba73b0034fe3.jpg


Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Potrošite stotine evra na kamere, objektive i mobilne a štekate se za par evritja za no name kartice sa Alija!!??
Fascinatno...
 
Pitao je za GoPro, adekvatnu preporuku je i dobio.
 
Ima sad dosta jeftinih kingstona po nasim radnjama(emi, ako vam sta znaci), tipa 1200 za 64gb, 2000 za 128gb...doduse brzine ne znam kakve su i kako se odrazava na snimanja videa, za fotkanje su ok i talozenje podataka su ok.
Furam ih u plejeru.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Prijateljica obradjuje slike (fotografije) u Photoshopu, imam par pitanja.

1. Da li je normalno da im fotograf dostavi samo RAW format?

2. Posto je navikla na stariju verziju Photoshopa koju koristi, a iz nekog razloga ta verzija nece da otvori RAW, da li je ok raditi konverziju u PNG i onda raditi obradu?

Da bih joj sredio da moze da radi skinuo sam XnConvert, brzo odradi konverziju.
 
Pa da, u raw i treba da salje, da bi se razvilo.

E sad, morala bi da predje na noviji ps ili lajtrum, zbog podrske fajlova novih generacija aparata. Starije verzije nece moci da citaju npr fajlove sa d850, 5d mk4, 6d mk2,eos r, z6 ili z7, a7 lV, a9 ll i sl..

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ako vec ima raw, nema smisla da koristi png, smanjuje mogućnosti za obradu. Neka instalira noviji photoshop, ili jos bolje lightroom

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Radi za pare ili?

1. RAW sadrzi najvise detalja, ok je ako je ona zaduzena da radi obradu jer ona posle to snima u format "za mase", npr. .jpg. RAW sadrzi ono sto senzor zabelezi i sadrzi najvise "mesa" za obradu.

2. Ne, moze da skine azurirani CameraRAW jer ta verzija koju ima ne prepoznaje RAW koju ona dobija, sto znaci da je taj aparat sa kojeg je potekao RAW noviji od onoga koji CameraRAW ima u bazi i moze da registruje, zato ga i ne prepoznaje.
 
Hvala svima na odgovorima.

Koristi neku stariju verziju Photoshopa, novi CameraRAW radi na bilo kojoj verziji?
 
Ako već koristi Photoshop i ima klijente, možda nije loše rešenje da instalira najnoviju verziju. Biće joj lakše u budućim obradama i poslovima. To je bar lako zar ne :)
 
Interfejs se nije nista promenio, nece ni znati da ima noviju verziju.
 
Treba mi pomoc oko kupovine Adobe paketa za fotografiju.

Kad se odabere Srbija, pise da nije moguce kupiti online direktno sa sajta. U pitanju je paket od 9.99$ sa linka:

https://www.adobe.com/creativecloud/plans.html

Jel uzimao neko na neki nacin (VPN npr. ili strana kartica)?
 
Odaberes US pa tako platis, ako ne da, onda preko VPN.

Svi tako uzimaju jer smo za Adobe i Apple Zanzibar izgleda.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Tako kupljen se koristi bez VPN-a posle, bez problema?
 
Drugari, radi li danas neko negde fotografije sa starih negativa, imam neke stare slike koje bi da izradim....

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
Dragi forumasi,
Treba mi preporuka za fotografsku radnju u Beogradu gde bi mogao da skeniram stare porodicne fotografije. Neka radnja sa dobrim skenerom! Hvala puno.
 
Drugari treba mi preporuka za stativ ili ako neko ima iskustvo sa modelima koji mi se uklapaju u budzet.Potrebno je da moze sipka da se postavi horizontalno da bi mogao da fotografisem iz pticije perspektive.
Fotoaparat koji koristim je Canon 6d i za sada Canon 40mm f2.8.Moze i drugi predlozi, budzet je do 150e max

Gledao sam dva modela

Neewer N284 Multifunkcionalni Horizontal Tripod 360

QZSD Q999H Pro Stativ i monopod + ball head tripod
 
Prebacuje mi budzet koji sada tesko da mogu da prosirim, slabo ima polovnih na oglasima a da mogu da se postave horizontalno.
Mnogo me privlaci Neewer N284 Multifunkcionalni Horizontal Tripod 360, na netu sam nasao dosta dobrih komentara ali nikako da nadjem ovde kod nas da ga neko ima i da mi da bas misljenje iz prve ruke.
 
Tesko da ces i naci nekoga ko ga ima. Te genericke kineste stative ljudi kupuju pod raznim imenima/"brendovima", tako da je mozda vreme pocnes da razmisljas o stvarnim brendovima tipa Manfroto, Sirui, Vanguard itd...
Ako se trenutno nema kinte, bolje sacekati i ustedeti jos malo pa dobaciti do kvaliteta, jer u stativima i glavama 50e mogu da budu dan i noc sto se tice kvaliteta i funkcionalnosti. Prevedeno, to znaci da se stativ ne pomera ili vibrira kad krenes da dises oko njega :d ili da glava "curi" na svaki polozaj koji nije full vertikala, jer svaka kuglicna glava curi, ako nije pocela danas, sutra ce sigurno! :)
 
Planiram kupovinu fotoaparata uskoro, pa bih zamolio za preporuku.
Uglavnom, izbor je između ova dva modela:
  • Fuji X100V
  • Sony A7c
Kompakt manjeg senzora ili ovaj maleni milc sa full frame-om i kit objektivom?
Aparat bih koristio amaterski, za razne prilike.
 
^
Aparat za sve u tom rangu treba da ima sto bolji snezor zbog DR i pre svega zbog ISO performansi... ISO zato sto ces verovatno koristiti neke objektive tipa f4~8 sa kojim ces cesto da ne kazem gotovo uvek sem kada si na otvorenom po suncanom danu morati da fotkas sa ISO 800~12800... Makar sto se ova 2 modela tice stvar je jasna Sony A7c bez razmisljanja.
 
^
Nisam našao Sonija, tako da pazarih Fuji.
Iskreno, mrzelo me da čekam da stigne, a fotka mi se ovih dana.
Sad samo da prođem "obuku". :)
Hvala ti u svakom slučaju.
 

Prilozi

  • IMG_20210309_083613.jpg
    IMG_20210309_083613.jpg
    298.9 KB · Pregleda: 36
Nazad
Vrh Dno