Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Sto se tice senki mozes i zilbericom da ih umanjis, a mnogo je jeftinija od blica.
Sto se tice 2 blica - zavisi opet kakvo svetlo hoces da postignes - naravno da sto vise bliceva imas, imas vise i slobode - ista prica kao sa objektivima, ali veruj mi i da sa jednim blicem i modifikatorima svelosti imas mnogo da ucis za pocetak, ali dobro, tvoj je izbor. Ako ces bliceve koristiti iskljucivo u studiju nema smisla kupovati iste, vec blic glave. Ako zelis portabilnost onda ima. Ono sto bih ti ja preporucio za pocetak (za portrete od modifikatora) ti je 1 softbox (ako je blic onda 60x60 npr.) i jedna shoot through umbrella (ne znam tacno kako se to ovde zove - transparentni/translucent kisobran mozda :d ). I kad koristis kisobrane nemoj kao neki da nabijes blic tik uz kisobran pa kad opali ne koristis ni 10% njegove povrsine...
 
Ja se izvinjavam što zapitkujem i pišem dva posta zaredom, ali imam još jedno pitanje. Elem, naručio sam više pomenutih bliceva, pa me zanima da mi napišete konkretne situacije gde će mi dva off-camera blica biti korisnija od jednog, jer razmišljam da zadržim još jedan komad odmah, a ne kasnije da kupujem. Kako bi mi u product fotografiji pomogla recimo dva blica, kolega koristi dva komada kad fotka veće proizvode u svojim testovima, a pominjao je nešto zbog sabijanja senki.

Isto me interesuje i koliko bi mi dva blica značila za portrete? Drugi stan mi je prazan, pa bih od njega možda lagano pravio neki improvizovani studio. Za početak možda par lightstand-a, kišobrana, dva softbox-a, itd... Kapiram da bi tu bile bolje blic glave, ali ne bi to bio fulltime studio, pa nekako da iskoristim dodatni blic, ukoliko mislite da to ima smisla. Gledao sam svašta nešto po netu, ali više mi znači iskustvo i mišljenje iz prve ruke.

Ne umes ni aparat da drzis kako treba a sad hoces studio i portrete i cuda muda. Malo preambiciozno?
 
Zaobiđi me molim te, ukoliko već nemaš ništa pametno da napišeš.

@n1tr0

Hvala, videću još uvek šta sam odlučio. Ne, definitivno mi treba jedan blic za sve situacije, a ovaj drugi razmišljam da uposlim ako ga baš zadržim, pa zato.
 
Poslednja izmena:
U svakom slucaju nisam ti odgovorio - ne znam u kojim situacijama ce ti blic na kameri dati bolju fotku (ako je u pitanju studijsko fotkanje) - uglavnom je u svim situacijama bolje da imas off-camera flash. Jedino tipa da imas ring flash odmah na aparatu, a ovaj drugi da koristis kao rim light, hair light ili sta god... Sigurno ce ti neko vec bolje odgovoriti oko mene, moj predlog ti je da se strpis koliko mozes.

Isto tako razumem i tebe i Martija - Marti misli da trebas da pocnes od osnova, a onda da se hvatas tih komplikovanih stvari, a ti posto imas trenutno para za to, a svidelo ti se kao hobi zelis da imas odmah sve, pa da mozes da se zezas kad hoces - da nisi ogranicen svetlom. Problem je sto onda izbegavas neke stvari da ucis - tipa sta da radis kada si ogranicen svetlom i slicno, i problem je sto onda kada nakupujes sve, opet se moras vratiti na te neke osnove da savladas, a kada to budes radio nece ti trebati sva ta oprema, a onda ti oprema samo stoji i gubi na vrednosti...
 
Blic na samom telu biće mi koristan u bilo kakvom zatvorenom prostoru gde nemam uslova/prostora/vremena da ga montiram na postolje. Znači klasika kada sam na bilo kakvom događaju, domaćem predstavljanju novog uređaja, MWC sajmu na koji idem, itd, itd. Tu sigurno neću moći da vučem postolje sa sobom i tako montiram blic, tako da nije pitanje gde će mi dati bolju fotku, nego gde će mi biti potreban.

Bliceve, tačnije četiri komada sam poručio još juče, jedan sam odvojio za sebe, ostali su za dalju prodaju pa će jedan ispasti bukvalno besplatan... a naručio sam i pomenuti kontroler i transiver, tako da pre nego što to stigne za nedelju dana kod mene, kao što sam rekao razmišljam da li da ostavim sebi još jedan, pošto sam ih uzeo po poprilično manjoj ceni nego kod nas. Ne kapiram zašto drugi vole da pričaju drugima šta da rade sa svojim novcem, to je stvar koja se nekog potpuno ne tiče, a sve što to uzimam nikako neće da mi izgubi na vrednosti jer sam nabavio po ceni koja je manja u odnosu na cenu kod nas, mogu samo da zaradim ukoliko budem smatrao da treba da prodam ukoliko mi sve to bleji bezveze.
 
Poslednja izmena:
Ja se izvinjavam što zapitkujem i pišem dva posta zaredom, ali imam još jedno pitanje. Elem, naručio sam više pomenutih bliceva, pa me zanima da mi napišete konkretne situacije gde će mi dva off-camera blica biti korisnija od jednog, jer razmišljam da zadržim još jedan komad odmah, a ne kasnije da kupujem. Kako bi mi u product fotografiji pomogla recimo dva blica, kolega koristi dva komada kad fotka veće proizvode u svojim testovima, a pominjao je nešto zbog sabijanja senki.

Isto me interesuje i koliko bi mi dva blica značila za portrete? Drugi stan mi je prazan, pa bih od njega možda lagano pravio neki improvizovani studio. Za početak možda par lightstand-a, kišobrana, dva softbox-a, itd... Kapiram da bi tu bile bolje blic glave, ali ne bi to bio fulltime studio, pa nekako da iskoristim dodatni blic, ukoliko mislite da to ima smisla. Gledao sam svašta nešto po netu, ali više mi znači iskustvo i mišljenje iz prve ruke.

Nisam siguran da li je foto studio u stanu pravo resenje, osim ako se ne radi o saloncu sa visokim plafonom.
Mislim, moze i u 2,6m visine, al treba biti majstor zanata.
 
Dajte ljudi, pa ja ne pričam o profesionalnom studiju, pričam o jednostavnom prostoru gde bi čovek mogao da vežba, eksperimentiše i uči. Na to sam mislio kad sam pričao o ovoj opremi... Nego Marti odma mora da se meša u svaku čorbu, kao "ludilo, portreti, modeli, profi sesije, ambiciozan si previše". Ne brate, ko je pričao o tome, volim sve da isprobam, pa ako vidim da mi je interesantno nastavim i onda tek pravim ozbiljniju priču od toga...
 
Sa razlogom ti je pomenuo covek visoki plafon. Kod niskog ces tesko kontrolisati svetlo, a studio bas sluzi tome - kako bi mogao da kontrolises svetlo kako ti je volja. Ovako, ako je nizak plafon imaces refleksija na sve strane i bice ti jako tesko postici svetlo kakvo zelis.
 
Slažem se, ali kao što rekoh, to ne bi bio studio u pravom smislu te reči, već jedini prostor koji mi je dostupan. Nemojmo ići u krajnost... neću sigurno sada da iznajmljujem studio da bih dobio optimalne rezultate, niti ih jurim... 2.6m će morati da posluži.
 
Dajte ljudi, pa ja ne pričam o profesionalnom studiju, pričam o jednostavnom prostoru gde bi čovek mogao da vežba, eksperimentiše i uči. Na to sam mislio kad sam pričao o ovoj opremi... Nego Marti odma mora da se meša u svaku čorbu, kao "ludilo, portreti, modeli, profi sesije, ambiciozan si previše". Ne brate, ko je pričao o tome, volim sve da isprobam, pa ako vidim da mi je interesantno nastavim i onda tek pravim ozbiljniju priču od toga...

I ja bih voleo da isprobam bliznakinje:D
 
Ako hoces da pravis studijske snimke, kupi blic glavu, bar jednu, a sa blecevima mozes da dopunmis svetlo... blic ne moze nikako da ti zameni blic glavu, ako ti bilo ko napise da moze, ne zna, nije ti neka razlika u ceni izmedju blica i blic glave, a kupio si dobru opremu da bi pravio fuserske fotke koristeci samo bliceve... ako bi fotkao napolju, to je vec nesto drugo ;)

EDIT: Nisam se upustao u citanje, sad vidim da ti je Nitro isto napisao, bravo! A sto se tice Martija, on jeste grub, ali je i u pravu, koliko god bolelo, ti se hvatas gomile stvari ovde a jako malo znas o svemu... Ja ti ne zameram, tvoja je stvar, ono sto ces sam provaliti je da neces uspeti nista kvalitetno da proizvedes, i to je i poenta, oprema moze da ti vadi kvalitet neki, ali nece raditi umesto tebe. I moze samo da ti se zgadi sve to.

Svetla su tolika nauka, da koliko si ucio o samo funkcionisanju aparata, toliko ces i o svetlima i postavci istih, i stalno ces vidjati nesto novo ;)

Da sam na tvom mestu, sad krece lepo vreme, mani se bliceva, uzmi zilbericu i kreni napolju po sunci da fotkas, modele ili pejzaze, sta god ... a ako fotkas nocu, nosi stativ ! :)

EDIT2: I jos ovo, nista u zivotu ne moze na brzinu, tako ni fotografija, ne postoji za dzabe fakultet za istu, da bi ti sad mogao preko par youtube klipova da naucis sve, ne ide to tako lako :)
 
Poslednja izmena:
Ok, Deus, tebi verujem na rec :) Za sad cu zadrzati samo jedan blic, pa cu tamo kasnije ukoliko odlucim da dalje ulazem uzeti i blic vugla. Uostalom, verujem da je mnogo manje zezanje kad ne moras da brines o baterijama, verovatno je dosta jaca i upotrebljivija.

Hardver da fotkam moram, to mi je deo posla, a sve ostalo napolju/unutra u mracnijim uslovima pa cak i po danu kao fill flash, blic mi dodje kao veliki plus.

Edit:

Ne znam ko uopste kaze da ja hocu nesto na brzinu da naucim, znam da je to proces. To sto me zanima sve odjednom je nesto drugo, nema veze sa tim. Ocigledno je bolje ne diskutovati na forumu, ne pitati, gledati svoja posla i ne ispadati glup :) Znatizeljnost ocigledno nije deo fotografije, nego treba biti skroman, cutljiv, poceti od nicega jer drugacije inace ne moze da se nauci :d Moram da koristim sarkazam, jer ako imas mogucnosti da kupis nesto vise/bolje automatski te sprecava da ucis :)
 
Poslednja izmena:
Ok, Deus, tebi verujem na rec :) Za sad cu zadrzati samo jedan blic, pa cu tamo kasnije ukoliko odlucim da dalje ulazem uzeti i blic vugla. Uostalom, verujem da je mnogo manje zezanje kad ne moras da brines o baterijama, verovatno je dosta jaca i upotrebljivija.

Hardver da fotkam moram, to mi je deo posla, a sve ostalo napolju/unutra u mracnijim uslovima pa cak i po danu kao fill flash, blic mi dodje kao veliki plus.

Blic jeste jako zgodan, ali je daleko slabiji od najslabije blic glave... imas one VIsico portabl blic glave koje nisu skupe i male su, pa su jako zgodne za nosenje... Ja imam dva softboksa, ali iskreno, vise mi se dopada varijanta sa kisobranima, ali opet zavisi sta fotkas, ili sa onim sklopljivim softboksovima, jer ne zauzimaju puno mesta i lako ih odlozis negde, jer soft box, zahteva vreme da ga sklopis i rasklopis, sto u praksi ne radis nikada, on stoji sklopljen !

Za hardver, posto ti je to primarno, vaznija bi ti bila jedna blic glava od blica i postigao bi bolje rezultate... u krajnjem slucaju, dodji do mene, okinucemo sa blicem i sa blic glavom, pa ces videti o cemu pricam ;)

Nemaj samo isforsirano da kupujes, zato sto ti to neko kaze da trebas, verujem da ces samo sesti i neces znati sta da radis sa svim tim, i sto je najgore, dobijaces bolje rezultate sa mobilnim ;)
 
Nikad ne kupujem isforsirano, zato uvek dodjem na forum i pitam. Mogu i da ne pitam ovde, toliko ima odgovora na netu, mogu da citam iskustva drugih. Onda je cela ova sekcija mrtva, svi su tute mute, nista se ne pise, svi znaju sve sa drugog mesta/iz iskustva i nista se ne desava :)
 
Jedno pitanjce, da li bi mi kombinacija Canon 550D + Tamron 17-50 VC + Canon 430EX radila posao kod fotkanja u kaficima, klubovima?
 
Crop telo koje nije nista posebno (fokus, sum na vecem iso), 2.8 blenda i blic - iskreno mislim da bi ti mozda bilo pametnije bar da uzmes nesto tipa 28mm 1.8 ili 30mm 1.4 za tu namenu, mada mozda ti to bude previse usko, ali u svakom slucaju bolje nego zoom sa 2.8 blendom. Takodje 430EX je slabiji blic, zasto ne Yongnuo?
 
Pitam za tu kombinaciju jer vec posedujem to telo i objektiv, blic naravno moze i Yongnuo. YN568EX II?

Cisto da napomenem da mi to vise treba da pomognem drugaru malo u promociji kafica, nego sto bih ja isao da zaradjujem neke pare od toga, bar ne sad, mozda kasnije, ako vidim da mi to ide :)
 
Poslednja izmena:
Yongnuo yn565, jeftiniji a jedina razlika je u HSSu koji ti za klubove nikako ne treba. To sto imas je sasvim dovoljno, bitnije je da znas da koristis
 
Nitro nisi u pravu ni malo :). Za vise od jedne osobe blenda 2.8 je previse plitak dof cak i na cropu. Uvek cim vise ljudi se na proslavama grupise u fotografiju, to ti za cas ispadne jedan iz dofa. Fotke klubova ne mozes da radis na 1.4 ili 1.8 ni na cropu. Za 550D ne znam, 600D odlicno fokusira. Naravno, mozes da ih ravnas u liniju, al probaj to da uradis sa ljudima koji su u izlasku, pogotovo sto bilo kakve grupe i grupice ljudi imaju tendenciju da prave polukrug kod fotkanja, za sta ti treba i jos veci dof.
 
Poslednja izmena:
Pa sta mu konkretno predlazes od postavki na aparatu da koristi ? Daj mu okvirno postavke pa nek se igra, nek istrazuje.
 
Za klubove ti treba zum i blic. Blic koji nece da baguje i da se pregreva. Pozeljno je da blic ima ne samo af lampu, nego da ima upotrebljivu af lampu. Nista osim centealne tacke nema potrebe da se koristi pa tako fokus nece biti problem za mnoge aparate. Nisam fotkao sa 550D sa 600D jesam i radi super(pricam za fokus), kaze driver da ima razlike. High iso nije problem, jer iako su kropovi napredovali i dalje su plafon jednu blendu bolji od 550/600d. Za klubove mu treba iskustvo. Da se ljudi ne boje od njega i da ih animira. Treba da nauci da ima jpegove koji ne morati da se sredjuje. Mora da nauci da odbij blic, da ljudi nemaju crno oko ociju. Mora da nauci da fotka sa blicom u glavu kada nema izbora, a da rezultati ne budu kao sa svadbe iz 1993.
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi na savetima. Moram prvo da uzmem blic pa da krenem polako. Kao sto rekoh, drugar mi drzi kafic pa tu mogu da vezbam do mile volje :)
 
Nitro nisi u pravu ni malo :). Za vise od jedne osobe blenda 2.8 je previse plitak dof cak i na cropu.
Jel vi niste toliko dugo fotkali na cropu? Pa gde je 2.8 plitko na tipa 24mm? Iako nikad ne koristim kalkulatore evo kaze - na 2m, 2.8 na 24mm, crop, dof je 0.76m.
 
Ok na cropu može da prođe 2.8, ali ne bih otvorenije od toga... Sad gledam drugaru što sam fotkao neki rođedan skoro sve na 2.8 (sa FF) i za čas neko nije dovoljno u fokusu, da je bilo za klijenta, ne bih baš bio zadovoljan rezultatima, ovako nema veze. Dakle ne vidi se tolko kada se gleda odzumirana fotka i ne skreće pažnju, ali je na granici da ne valja u nekoliko situacija.

PS. Ako praviš isti kadar na istoj blendi, DOF ti je isti i na 24mm i na 200mm i na 1200mm (sad će svađa oko ovoga :D)...
 
Mladen je pomenuo HSS, posto ne planiram da blic koristim iskljucivo u kaficu, koliko mi je HSS vazan u praksi ukoliko budem fotkao nesto i napolju? Pitam zbog toga sto je razlika izmedju Yongnuo 565 i Yongnuo 568 nekih 35-40 evra pa razmisljam da mozda ipak idem na 568, ukoliko ce mi HSS biti od vece koristi...
 
HSS sluzi da sinhronizuje bliceve na brze od maksimalne sinhronizacije aparata sto je oko 1/200. Sluzi da po suncanom danu napravis podexponiran ambijent a osvetlis ono sto zelis blicem. Druga upotreba je za objektive sa velikim blendama po suncanom danu. To sad ima svoja ogranicenja, ali ako nisi siguran da li ti treba, onda ti jos uvek ne treba..
 
PS. Ako praviš isti kadar na istoj blendi, DOF ti je isti i na 24mm i na 200mm i na 1200mm (sad će svađa oko ovoga :D)...


Naravno da hoce, kad trolujes :d

Ozbiljno, to sto si napisao moze samo da zbuni ljude.


Edit :
Inace sam se upecao na "kadar" gde sam kadrom zamenio rastojanje u tvom postu, pa zato kazem da kako je napisano moze da zbuni ljude ( ili samo mene ;).
Medjutim, sada imam jedno pitanje....ako je DOF isti na 2.8 na 50mm kao recimo 2.8 na 100 mm na duploj udaljenosti od objekat, da li je ista i pozicija DOF-a i odnosu na objekat ? O ovome do sada nisam razmisljao :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno