Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Ja pricam o polovnoj konfiguraciji od 200e a ti pominjes iPad Pro. Mogao bih i jahtu da uzmem i da se navozam po Mediteranu :) Salim se malo.
Hvala na odgovorima.[emoji482]

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
8gb rama je je stvarno minimum za bilo kakav solidan rad u LR. Sto se tice cpu, bilo sta sa 4 jezgra od SB na ovamo ce biti sasvim upotrebljivo, ssd ako mozes da dobacis u tom budzetu je koristan.

Sto se tice najava o LR7, ako nastave po starom, Adobe nece uraditi nista pametno, jer ova agonija sa LR i PS ako smem da dodam traje vec decenijama. Samo ako ove aplikacije budu napisali bukvalno od 0 imaju sanse. U medjuvremenu, Capture One Pro se strahovito brzo razvija i pocinjem ozbiljno da volim taj program. ;)
 
Hvala, imacu u vidu.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Marti koliko ti je trebalo vremena da se prebacis na Capture One Pro ?
 
Nisam se full prebacio, posle toliko vremena u Adobe paketu, proces privikavanja ide polako, a iskreno toliko malo vremena imam, mnogo manje nego sto bih želeo. Pararelno radim neke stvari, učim se, ali što više učim i radim sa njim, sve mk e vise dopada.
Navikao sam na LR katalog i rad sa vecim brojem fotki, i u tom delu C1 mislim da za sada malo zaostaje. Medjutim, razvija se brzo, output je vidljivo bolji od LR i brzina rada je u skladu sa 21. vekom.
 
Hmmm...interesantne dve vesti.

Rezorektovase Polaroid i vraca se super 8 kodachrome.


Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Nova godina za hipstere je pocela u septembru! :d
 
Naaah...hipsteri se loze na one lomografiju.[emoji1]

Analogna fitografija is not dead!!!
\m/_[emoji1] _\m/

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Upravo skidam Classic pa javljam kasnije da li je brzi kao sto neki tvrde.
Inace za sve koji imaju legalnu verziju vec je dostupno sve preko Creative cloud (stari LR se update-uje u Classic CC, a postoji opcija za install za Lightroom CC).

edit: izgleda da su svi ljudi navalili update - puca konekcija povremeno sa adobe serverom :d
edit: ne vidim neku veliku primetnu razliku u brzini sem ucitavanja library i develop, mada citavo ucitavanje raw file-a i daje traje poprilicno dugo cak i sa SSD-om :/
 
Poslednja izmena:
Export 57 fotki, 5d2 raw to jpg
LR 5.7 - 196 s
LR Classic - 121 s
Capture One 10 Pro - 147 s
Kad posmatram kako se koriste sva jezgra u novoj verziji LR, rekao bih da su znacajno tvikovali endzin! :d
Sa druge strane C1/10 koristi sva jezgra ali u rasponu od 28-65% zauzeca, sto ce reci da ima prostora za tvikovanje ohohoo. Kod LR Classic skoro stalno je zakucano zauzece svih jezgara na 100%
 
Poslednja izmena:
I meni deluje da je ipak malo brze, ali samo kod Canon RAW fajlova sto sam otvarao (1100D, 7D, 5D mk2). Samsung nisam probao, ali ne verujem ni da koga zanima. Fuji X-trans (3. generacija) i dalje bolno sporo (iMac 5k i5 3.5 GHz, 16 GB RAM, 1 TB SSD).
 
Osim ovog danasnjeg ludila od A7RIII, ovo je svakako vest koja me je jednako odusevila.
DxO kupio Nik Collection od Google-a i nastavlja razvoj! Nova verzija polovinom sledece godine!

https://nikcollection.dxo.com/
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima, evo prije svega da kazem da sam totalni pocetnik u svemu ovome ali imam volju i zelju da ucim pa me zanima kakva su vasa iskustva sa polovnim aparatima dal ih se isplati kupovat (najvise zbog ogranicenog budzeta sam se odlucio na to) ovako imam vise ponuda prva je canon 600D sa 18 55mm i 50mm objektivom kupljen nov prije 3 godine i ima 28 000 okidanja za 300€ (na njega najvise ciljam zbog toga sto se bavim you tube-om pa mi je odlican za pravljenje video materijala) ili Nikon d3100 sa 18-105 objektivom 2 god garancije i oko 9 000 okidanja ili ipak predlazete da stedim jos koji mjesec i da kupim nov 600D za 450€ ili imate vi neki svoj predlog za neki aparat na ovom budzetu.
 
Uzmi Canon sa ta dva objektiva, pokusaj da spustis cenu za jedno 30e.
 
Imam godox blic sa transmiterom, za sony. Potrebna su mi jos dva blica za jedno slikanje, kao rim-light,najverovatnije cu pozajmiti/iznajmiti. Da li mogu da koristim neke druge marke, jer u mom gradu niko ne koristi sony. Tj da li (skoro) bilo koji blic moze da radi kao slave, da okida kad oseti moj blic? Ili postoji drugo resenje?
 
Poslednja izmena:
Pa ne mora za Sony.

Ako imaš X1T-S možeš da koristiš i Nikon i Canon varijante Godox bliceva (npr. TT685N, TT685C; AD360, AD600...)

Jedino je potrebno da imaju noviji FW kako bi prihvatali kontrolu od X1T-S.

Možeš ovde da vidiš koji su FW potrebni, a update FW traje pola minuta:

http://www.godox.com/EN/Download.html
 
Poslednja izmena:
Jel sigurno rade nikon i canon verzije na sony transmiteru? Koga god da sam pitao, rekli su mi da ne radi, cak mi je i lik od koga sam kupio blic rekao da je pokusavao da ga koristi na canon transmiteru i nije radio. To je bilo pre par meseci, jedino ako se nesto promenilo od tad.
 
Poslednja izmena:
Ceo Godox sistem bi sada trebalo da je kompatibilan međusobno. Npr. TT685C (Canon) bi sada mogao da koristiš na Nikonu sa X1T-N, Sony sa X1T-S, Oly sa X1T-O , Fuji sa X1T-F ... i obrnuto.

Poenta je da su firmware-i koji to omogućavaju počeli da izlaze od maja ove godine (za Olympus i Fuji u poslednjih par meseci).

Da li su ti koje si pitao imali nove FW na kontroleru i blicevima (moraju obe komponente da budu s novijim FW) - verujem da većina nije uradila upgrade FW, a Godox često izbaca nove verzije kojima peglaju kompatibilnost i sl.
U PDF-ovima koji idu uz FW pišu sve prethodne verzije FW, kada je koja izašla i koji su bugovi ispravljeni i sa kojim je sistemom omogućena kompatibilnost.

FW verzije na kontoleru proveriš tako što kad je ugašen držiš MODE pa ga uključiš, ispisaće na ekranu V i verziju FW u desnom uglu.
Za blic drži Zm/C.Fn dve sekunde, pojaviće se koja je verzija u gornjem desnom uglu.

Ako su verzije starije od poslednjih sa http://www.godox.com/EN/Download.html treba da se upgradeuje.

Sam postupak je lak - skineš Godox G1 aplikaciju (prva na gore pomenutom sajtu) i instaliraš je (prilikom instalacije instaliraće i drajvere za Godox uređaje). Onda skineš i FW fajlove za bliceve/kontrolere koje imaš i raspakuješ ih.

Povežeš ISKLJUČEN blic/kontroler sa računarom putem microUSB kabla. Trebalo bi da čuješ zvuk povezivanja USB uređaja.

Pokreneš G1 aplikaciju, učitaš FW fajl za taj blic/kontroler (SELECT FILE), nakon toga bi G1 trebalo da nađe kompatibilan uređaj - ispisaće u centralnoj konzoli.

Posle ideš na CONNECT i na kraju UPGRADE - ispisaće da briše stari FW i upisuje novi FW - sve ukupno traje nekoliko sekundi.

Posle ideš na DISCONNECT, ugasiš G1, otkačiš kabl i proveriš koji je sada FW kao što sam gore napisao.

Jesam uradio FW upgrade na svojoj opremi, to ide brzo, ali nisam probao lično da uparim svoj X1T-S sa nekim TT685C/N/O/F...

Ako neko s foruma ima neki TT685 da nije za Sony, a da je negde po NBg voljan, možemo da probamo, čisto da ljudi znaju :) Ako je sve OK, to bi značilo da ko juri drugi/treći blic i ne namerava da ga koristi na telu, može da kupi bilo koju verziju koja mu je u tom trenutku najpovoljnija, ne mora da juri za svoj sistem.
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom odgovoru. Znam da u gradu jedan fotograf koristi godox, pa cu probati kod njega. Prvo cu da apdejtujem firmver kod mene, pa cu pitati i njega da odradi.
 
Kad vec pisete o godoxu dobio sam preporuku za prvi blic za canon 700d da bude bas godox tt685c ako zelim da ga kontrolisem sa aparata sta vi mislite o tome kao i generalno kako se.pokazao taj blic. Kakav je i shanny 600c u praksi ako ga neko koristi. Hvala svima
 
Godox je medju kineskim blicevima trenutno najbolji izbor, pogotovo za off-camera koriscenje
 
Vise cu koristiti blic na aparatu cist hobi ,popup blic je slab i daje tvrdo ostro svetlo sa puno senki pa mi se ne svidja da li je shanny bolji za to ili da ipak uzmem godox
 
Odluci se sta hoces, posto malopre pricas o bezicnom okidanju. Za na aparatu je i Shanny vise nego dobar i odradice ti posao
 
Vise cu koristiti blic na aparatu cist hobi ,popup blic je slab i daje tvrdo ostro svetlo sa puno senki pa mi se ne svidja da li je shanny bolji za to ili da ipak uzmem godox
Koji god blic stavis na aparat i pucas pravo u subjekta dobices tvrdo i ostro svetlo jer ti je izvor svetlosti mali... Sta mislis cemu sluze modifikatori poput softbox-ova, kisobrana i sl? :)
Drugi nacin ako nemas modifikator je da odbijas svetlo od necega da ne dobijes direktno svetlo + ako je velika povrsina od koje odbijas umeksaces svetlo. Ono sto je problematicno je boja povrsine - beli zid je koliko toliko ok, sve malo drugacije od belog i totalno ce biti sj. white balance + boje nece biti bas ok ni kada ga ispravis.
 
Ja sam prilično zadovoljan sa TT685 + X1T kombinacijom (za Sony, doduše - ali sve su isti blicevi sem hotshoe-a). Sasvim lepo radi i kad je na telu i prilično je jak, tako da sasvim lepo radi odbijanje o plafon.

Ono što je jedina mana je veličina, ako ga stavim na telo na mom A6000 deluje kad da držim blic, a telo je samo dodatak :)

Danas mi je stigao i TT350s, malo se poigrao i odličan je, jeste slabiji, ali i dalje solidno jak, a sve ostalo (HSS, TTL, wireless upravljanje) je kao i na TT685s. Na A6000 je daleko skladniji i lakši za držanje, nekako su prirodni spoj.

Pritom sam iskoristio popuste za 11.11 na AE, stigao za 12 dana, a da nisu ni naplatili ni carinu ni PDV - ukupno me izašao 66€, što je po meni fenomenalna cena.
 
Poslednja izmena:
Jesi probao mozda HSS sa TT685 i nekim softbox usred dana - zanima me koliko je jak u odnosu na sunce ili ipak treba imati nesto poput AD200?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam probao sa softbox-om jer i nemam isti, tj. imam samo neki mali koji sam dobio uz blic, neki 20x20 cm.

A i nemam običaj da nosim puno opreme, 1-2 objektiva, par baterija i blic, sve maloj torbici. Ko svuda vuče dva klinca, zna da ceni svaki ušteđen gram :)

Gledam slike s mora sada i direktno bez softbox-a nadjačava sunce na 1/2000 na plaži sa vodom i suncem direktno iza subjekta, slikano sa recimo 2m.

Takođe na 1/500 sa svetlim nebom na plaži sasvim lepo radi odbijen od ugrađenog whitecard-a u blicu.

Mislim da sam sve slikao s TTL-om (ne znam koja je bila snaga blica tada, tj. da li je bio 1/1, mada mislim da nije svuda).

Ipak da li je dovoljno jak za softbox ne znam. Nisam ga koristio na dnevnom svetlu od letovanja i ne sećam se.

Na netu nađoh ovo: https://www.youtube.com/watch?v=vt4doIR085o
 
Poslednja izmena:
Cek sto koristis whitecard na otvorenom? Iste je velicine kao blic uglavnom pa samim tim ne dobijas mekse svetlo, jedino sto radis je samo delic svetla saljes na subjekat pa samim tim mu treba vise snage i brze praznis bateriju?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno