Šta je novo?

Najbolja linux distribucija za staru mašinu (~ 10 godina)

Šumadinac

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
14.03.2012
Poruke
9,949
Poena
450
Pozdrav ljudi,
ukratko hteo bih da osposobim stari računar koji bi služio za osnovne stvari - net (vesti, youtube ...), eventualno neki dokument, mp3 ...

Računar je star, pa ima jedno 8-10 godina (ni ja više nisam siguran) !

ASUS P4PE-X/SE matična,
1.7 Celeron x86 procesor,
1GB RAM-a,
FX5200 AGP8X 128MB grafička,
WD 320GB hard

Kao i svaki linux početnik skinuo i narezao Ubuntu 14.10, instalirao i ustanovio da to sve lepo izgleda, ali da je neupotrebljivo ...


Treba mi vaš predlog za neku drugu linux distribuciju u kojoj će ove osnovne stvari raditi na navedenoj konfiguraciji :)
Koliko sam ja pročitao Lubuntu ili CrunchBang je najbolje rešenje ?
 
Poslednja izmena:
Probaj Lubuntu ili Mint Mate, ima i manje zahtevnih distribucija, ali ih ne bi nesto preporucivao. Ako ova dva ne budu radila kako treba, onda (po meni) najbolje dualboot sa WinXP (ili samo XP koji ce sigurno da radi).
 
XP je bio do sada na mašini tako da to ne vraćam :)
Istekla podrška pa zezaju browseri , flash ...

Mint isto deluje zanimljivo - sad baš gledam :)



EDIT :

Napravio sam ovu listu pa ću sutra detaljnije da ih pogledam :

linuxold.png


1 - http://lubuntu.net
2 - http://xubuntu.org
3 - http://www.linuxmint.com
4 - http://elementaryos.org
5 - http://www.linuxliteos.com/

ElementaryOS deluje ovako na oko lepo :)
 
Poslednja izmena:
Crunchbang kida sto se tice brzine,zauzima 50mb rama :) Jedino sto nije na oko nesto,nema desktop ikone, ima samo conky i sve se radi na desni klik... Mada mozes sam da nadogradis... Siba koliko je brz,koristio sam ga na vise masina i netbukova.
 
Tesko da ce i na Linux-u da bude sve bajno sa tim procesorom i grafom, pogotovo flash i video. ( :
XP bi trebalo da radi kako OK, imam jednu slicnu masinu. Preporucio bih ti dual boot onda, imas dovoljno veliki hard.
Lubuntu je malo laganiji, mada ne bi trebalo da je prevelika razlika u odnosu Mate. Puppy i slicne distribucije bi zaobisao, jesu manje zahtevne, ali sa dobrim razlogom.
 
Crunchbang kida sto se tice brzine,zauzima 50mb rama :) Jedino sto nije na oko nesto,nema desktop ikone, ima samo conky i sve se radi na desni klik... Mada mozes sam da nadogradis... Siba koliko je brz,koristio sam ga na vise masina i netbukova.

Uh, nije ovaj računar za mene tako da je skoro obavezno da ima ikonice ...
Stariji ljudi krastavac, zato i kažem - vesti, youtube, muzika :)

Tesko da ce i na Linux-u da bude sve bajno sa tim procesorom i grafom, pogotovo flash i video. ( :
XP bi trebalo da radi kako OK, imam jednu slicnu masinu. Preporucio bih ti dual boot onda, imas dovoljno veliki hard.
Lubuntu je malo laganiji, mada ne bi trebalo da je prevelika razlika u odnosu Mate. Puppy i slicne distribucije bi zaobisao, jesu manje zahtevne, ali sa dobrim razlogom.


Lubuntu ću prvo da instaliram pa ako radi sve ok - ostaviću ...
Mada je ovaj elementary zanimljiv pa me vuče i njega da probam, samo što mi deluje da će da secka :)



tumblr_n2y0oibrbO1twsoepo1_1280.png


Elementary :

Minimum System Requirements
1 GHz x86 processor
512MB of system memory (RAM)
5GB of disk space
Graphics card and display capable of at least 1024x768
CD/DVD drive or ability to boot to a USB drive
Users may be able to install Luna on devices that do not meet these requirements, but the experience is likely to suffer.

System Recommendations
1 GHz x86 processor
1GB of system memory (RAM)
15 GB of disk space
Graphics card and display capable of at least 1024x768
3D compositing
CD/DVD Drive or ability to boot to a USB drive
Internet access
 
Poslednja izmena:
Skinuo upravo tu verziju lubuntu distribucije i ovaj ElementaryOS pa ću sutra videti kakvo je stanje cheers
 
youtube nece moci nikako,to mogu da ti potpisem :D
mozda se nekako i namesti stari flash + 240p, ali nece raditi vecina klipova...

koci sta god da mu uradis,koji god OS da stavis.
 
Za osnovne stvari ti danas treba minimum onaj jubilarni Pentium i to klokovan. Posto danasnji youtube klipovi polako ali sigurno prelaze na 60 fps u 720/1080p rezolucijama a to ne moze da radi na matorim dual core procesorima kako treba. Slicno vazi i za novi Office, koji ce se gusiti na HDDu i bez 4 giga RAMa. Pa ovi novi fensi laptopi sa onim low voltage procesorima sto znaju da kostaju i po 1000 i kusur evra umiru u Wordu i Excelu cim predjes na malo kompleksnije dokumente.

Sa tako matorim racunarom imas izbor: da se patis ti ili onaj ko ce to koristiti (matorcima je okej da se nesto podize po dva minuta) ili da kupis novo a ne previse skupo.

Nije dzabe opala prodaja desktopa, kada desktop od 300 evra radi losije od tableta od 300 evra. Jeste sposoban da uradi mnogo vise ali i najosnovnije operacije poput pretrage interneta zna da se vuce na tim masinama dok na solidnim tabletima i telefonima pod Androidom radi odlicno.

Imam jos uvek Athlon X2 koji sluzi kao server. Za internet i office nije, tako da sigurno nije ni pola tog procesora tj. neki Athlon XP.
 
Taj komp je odlican za torrentovanje u podrumskoj prostoriji.
 
Baci pogled i na VectorLinux 7.0 Light Family, deluje ok.
 
Probao lubuntu i stvarno tuga :(
Ružno, sporo youtube 1fps :)

Sve u svemu povratak na xp ...
 
Nece ni xp bolje da radi. Pogotovo kad mu stavis antivirus.
 
Ma radi XP sasvim OK na takvoj masini, nije bas da leti, ali moze da pusti YT i film. I sve to uz Avast. :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da su problem drajveri za grafičku karticu za linux.
Nisu dovoljno optimizovani.
 
За ту графичку мора да се набаци старији линух јер су је одавно напустили, неко време чак уопште није ни могао да се инсталира линух. Мислим да сам за њу ишао са инсталацијом 11.10 и после радио апгрејд до 12.10, више није могло.
 
Ma radi XP sasvim OK na takvoj masini, nije bas da leti, ali moze da pusti YT i film. I sve to uz Avast. :)
Moze da pusti YT ali u 240p sa flash player v7. A i to je patnja. To sve isto moze da radi neka starija distribucija. Tu masinu je pregazilo vrijeme i ona moze da sluzi za muziku, dvd/divx i surf ali bez yt. Mada ne znam kako bi se ponasao minitube sa nekom starijom distribucijom. Mozda bi moglo da posluzi.
 
Uloži do 500RSD i kupi punokrvan northwood(512k keša) P4, najbrži koji pronađeš(2.4GHz i više). Ploča ti možda podrži i P4 NW na 800 magistrali ali ipak juri onaj na 533.
YT će ti raditi sa najnovijim flešom i mozilom.
Još ako instaliraš programčić Prio i plugin container-u daš za jedan zub veći prioritet...
 
Ma radi XP sasvim OK na takvoj masini, nije bas da leti, ali moze da pusti YT i film. I sve to uz Avast. :)

Baš tako - sve radi ok - audio na yt radi bez seckanja + video 240p ...
Antivirus ne instaliram - to je komp za matorce, firefox + adblock njima dosta :)

Skinuo neku budževinu od xp-a (Windows XP Professional SP3 x86 Black Edition 2014.12.23 | 682 Mb) čisto da ne bi kasnije tražio te prastare drajvere i za divno čudo sve već sadrži u sebi...

Uloži do 500RSD i kupi punokrvan northwood(512k keša) P4, najbrži koji pronađeš(2.4GHz i više). Ploča ti možda podrži i P4 NW na 800 magistrali ali ipak juri onaj na 533.
YT će ti raditi sa najnovijim flešom i mozilom.
Još ako instaliraš programčić Prio i plugin container-u daš za jedan zub veći prioritet...

Sad kad mi ti reče - pogledao sam na KP i vidim da ima ovo - http://www.kupujemprodajem.com/S478...rthwood-17905122-oglas.htm?filter_id=24627382
Jel to ok ?
Realno ako će sa ovim da radi yt pa i da se cimam, mada iz iskustva mislim da od *ovana pita ne može da bude :D

Moze da pusti YT ali u 240p sa flash player v7. A i to je patnja. To sve isto moze da radi neka starija distribucija. Tu masinu je pregazilo vrijeme i ona moze da sluzi za muziku, dvd/divx i surf ali bez yt. Mada ne znam kako bi se ponasao minitube sa nekom starijom distribucijom. Mozda bi moglo da posluzi.

Pa da, takvo je trenutno stanje :)
Sve radi + yt audio bez problemaa i video 240p, na linuksu ni to nije radilo krastavac

За ту графичку мора да се набаци старији линух јер су је одавно напустили, неко време чак уопште није ни могао да се инсталира линух. Мислим да сам за њу ишао са инсталацијом 11.10 и после радио апгрејд до 12.10, више није могло.

I meni se tako čini...



Inače stavio sam dual-boot na moj laptop Win 8.1 Pro i Ubuntu 14.10 jer mi je delovao interesantno kada sam probao na starom kompu :)
 
Poslednja izmena:
Probao lubuntu i stvarno tuga :(
Ružno, sporo youtube 1fps :)

Sve u svemu povratak na xp ...

Kod mene slična mašina, samo barton 3000+ umesto celerona i na njoj winXP sp3. Radi odlično, stavio stariju aviru, foobar, potplayer, ff v3.nesto, office. Probao raznorazne Linux distribucije i jednostavno mator je komp...
 
Ma nije frka staviću dva sistema ionako hard od 320gb zvrji prazan :)
Samo ako će kupovina onog gore procesora što je joc predložio da reši problem ...
 
Poslednja izmena:
Budzenje kompa starijeg od 2010. godine je bacanje para, osim ako ne govorimo o ciframa od oko 500 dinara za svaku komponentu. Ako hoces da trosis pare, nadji 150 evra i sklopi novu konfu sa Pentiumom.

Sa Pentium 4 mozes da radis isto kao sa tim Celeronom, Athlon XP, Athlon X2 kao i E1800 i slicnim procesorima. Sve je to prevazidjeno i ne vredi nicemu.

Edit: Ovaj gore je linkovao joc trosi i greje se kao hexacore i7.
 
Poslednja izmena:
Alal ti vera za savet!

Da tim matorcima pare nisu problem ova tema ne bi ni postojala.
 
G@W delim tvoje mišljenje , samo mi je žao da bacim računar :)
Matorci idu u penziju ove godine pa nek nose ovaj - samo da je koliko toliko upotrebljiv ...

Alal ti vera za savet!

Da tim matorcima pare nisu problem ova tema ne bi ni postojala.


Ma nije problem u parama - tolike pare sam dao za telefon, laptop, desktop ...
Predlagao sam im kućište neko da im uzmem ili tablet - neće :D

Navikli na ovo i što je najbolje kao ne smeta im da radi sporo, samo da mogu vesti, muzika i yt :)
 
Poslednja izmena:
Tek mi ti sad nisi jasan.
Imate pare a ovamo patiš i sebe i njih i nas ovde sa tom starudijom.
 
Ne znam šta ti nije jasno ?
Neće ljudi ništa drugo, niti im treba - samo hoće ako može yt da radi ok ...
Ostalo im je sve super, a te pare koje bi trebalo da se daju za komp potrošiće za more :D

Malo su tvrdoglavi krastavac
 
Nazad
Vrh Dno