Šta je novo?

4K TV ili se ipak zadrzati na Full HD?

snatch019

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2007
Poruke
107
Poena
320
Pozdrav svima,

imam u planu da u skorije vreme pazarim neki TV i iskreno sto vise gledam to sam sve dalji i dalji od kupovine i nikako da se odlucim jer se iz dana u dan otvaraju nove mogucnosti :d

Prvobitno sam se uhvatio za model LG 42LB671V pa je onda dosao u ubzir za malo vise para i model LG 42LB730V e onda mi se pojavio crv u glavi i video da za te pare (500-550e) imam da kupim i vecu dijagonalu 46"-47" ali neki od starijih modela.
Vrhunac svega je bio kad sam video da za iste pare ima da se kupi i 4K televizor npr. LG 42UB820v i sad sam totalno sludjen izborom i iskreno nemam pojma sta da radim...imam pare na gomilu a ne znam sta da kupim.
Iskreno najvise naginjem na te 4K televizore ALI zaista nisam siguran da li je to pametan izbor imajuci u vidu kvalitet slike nasih emitera.
Ja konkretno koristim TotalTV i iskreno kvalitet slike na TV-u koji sada koristim (42" Full HD) jer blago receno KATASTROFA izuzev HD kanala.

E sad kljucno pitanje sta bi dobio kupovinom 4K televizora :trust:
Citao malo na netu vezano za 4K ali se svi tekstovi uglavnom svode na to kako 4K televizori imaju 4x vecu rezoluciju od Full HD televizora, prste boje, ludila i bla bla bla... ali se nigde ne spominje kako se ta visoka rezolucija konkretno odrazava na gledanje obicnih kanala u mom slucaju preko TotalTV-a?
Hocu li dobiti neka poboljsanja ili ce i tako mizerna rezolucija slike izgledati jos odvratnije kada se razvuce na 4x vecu rezoluciju od Full HD-a
Jer ako se ne varam (molim da me ispravite ako gresim) svi mi dobijamo signal rezolucije 768x576 koja iskreno najbolje izgleda na CRT televizorima e sad ako sam ja dobro skapirao na Full HD televizorima se ta slika sa 768x576 razvuce na 1920x1080 kako bi se popunila praznina i kako ne bi bilo crnih ramova sa strane a mala slika u sredini i zato slika izleda UZASNO!
Ako sam ja tu matematiku dobro skapirao i ako je tacno ono sto sam gore napisao da li to znaci da bi na 4K televizoru dobio jos odvratniju sliku ili ne?

Zaista bih bio zahvalan ako bi mi neko pomogao da otklonim dileme koje imam i da se vec jednom odlucim oko kupovine :d
 
Ne zanosi se previse...uzmi LG 42LB731V 3D SMART LED , 800 Hz i uz njega ide i magic remote i uzivaj :) a mozes i 650v model koji je oko 400 ja ga imam i apsolutno mu nista ne fali...hd je perfektan a i klasicni VHS snimci na tvu ne izgledaju lose na kablovskoj (pink zabava pusta bb sou) ali ja imam digitalnu kablovsku, na analognoj ne znam...
 
Pazi nema filma koji nije radio bilo da je 1080p ili 720p koji god format slike i tona a vecina bluray je dts...
 
Apsolutno narednie 3-4 godine je nepotreban 4K televizor, mozda i vise. Dok se 4K ustali kao standard (mislim preko satelita, kabla ili etra) jedan dobar full HD ima da ti odsluzi svrsi. Ja ti preporucujem da prvo procitas ovaj moj test i da se odlucis. Moj glas je za Sony 50W829B.
 
Pozdrav svima,

imam u planu da u skorije vreme pazarim neki TV i iskreno sto vise gledam to sam sve dalji i dalji od kupovine i nikako da se odlucim jer se iz dana u dan otvaraju nove mogucnosti :d

Prvobitno sam se uhvatio za model LG 42LB671V pa je onda dosao u ubzir za malo vise para i model LG 42LB730V e onda mi se pojavio crv u glavi i video da za te pare (500-550e) imam da kupim i vecu dijagonalu 46"-47" ali neki od starijih modela.
Vrhunac svega je bio kad sam video da za iste pare ima da se kupi i 4K televizor npr. LG 42UB820v i sad sam totalno sludjen izborom i iskreno nemam pojma sta da radim...imam pare na gomilu a ne znam sta da kupim.
Iskreno najvise naginjem na te 4K televizore ALI zaista nisam siguran da li je to pametan izbor imajuci u vidu kvalitet slike nasih emitera.
Ja konkretno koristim TotalTV i iskreno kvalitet slike na TV-u koji sada koristim (42" Full HD) jer blago receno KATASTROFA izuzev HD kanala.

E sad kljucno pitanje sta bi dobio kupovinom 4K televizora :trust:
Citao malo na netu vezano za 4K ali se svi tekstovi uglavnom svode na to kako 4K televizori imaju 4x vecu rezoluciju od Full HD televizora, prste boje, ludila i bla bla bla... ali se nigde ne spominje kako se ta visoka rezolucija konkretno odrazava na gledanje obicnih kanala u mom slucaju preko TotalTV-a?
Hocu li dobiti neka poboljsanja ili ce i tako mizerna rezolucija slike izgledati jos odvratnije kada se razvuce na 4x vecu rezoluciju od Full HD-a
Jer ako se ne varam (molim da me ispravite ako gresim) svi mi dobijamo signal rezolucije 768x576 koja iskreno najbolje izgleda na CRT televizorima e sad ako sam ja dobro skapirao na Full HD televizorima se ta slika sa 768x576 razvuce na 1920x1080 kako bi se popunila praznina i kako ne bi bilo crnih ramova sa strane a mala slika u sredini i zato slika izleda UZASNO!
Ako sam ja tu matematiku dobro skapirao i ako je tacno ono sto sam gore napisao da li to znaci da bi na 4K televizoru dobio jos odvratniju sliku ili ne?

Zaista bih bio zahvalan ako bi mi neko pomogao da otklonim dileme koje imam i da se vec jednom odlucim oko kupovine :d

Ako ti novac nije problem, idi slobodno u pravcu UHD televizora. Nemas panel lutriju. Imao sam prilike da se pozabavim malo sa Samsung HU7500. Mogu slobodno reci da sam se raspametio slikom. Kablovska je SBB preko digitalnog dekodera. Svi HD kanali su izgledali fenomenalno. Ja nisam primetio neku razliku u slici, kada govorim o SD,HD signalu izmedju FHD i UHD televizora. UHD televizori dolaze do izrazaja tek sa UHD materijalom. Slazem se da ih jako malo. Kada smo pustili UHD snimak napravljen telefonom Samsung Note 4, e tad sam ostao bez teksta. Slika je bolesno cista. Opet ponavljam ako imas sredstava slobodno mozes ici u pravcu UHD televizora.
 
Ova tema je stara skoro tri godine pa me zanima kako sada stoje stvari. Vidio sam da neki kažu da se 4K ne isplati uzimati za manje od oko 50", kao i ako se neće gledati iz blizine (1-2 metra).

Ali ono što mene čak i najviše zanima je koliko dobro ti 4K modeli rade upscaling tj. gledanje 720p sadržaja, a i manjih? Računam da im je uspcaling 1080p sadržaja dobar, ali me zanima i za manje rezolucije. Da li kvalitet upscalinga dosta zavisi od samog modela (dakle cijene) i možda proizvođača, ili su sada svi modeli dobri po tom pitanju?

Razmišljam o 43" ili možda 49", a ako bih išao na ovaj drugi dilema mi je HD ili UHD (4K), najviše zbog ovoga što ne znam kako bi na 4K radile 720p a i manje rezolucije.
Jel' za 43" obavezno uzimati samo FHD? Premalena dijagonala za 4K?
 
Nazad
Vrh Dno