Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

To izađe 100 dinara za 1 GB, što jeste najpovoljnije što se može naći kao dodatak kod svih operatera kada je u pitanju korišćenje u voice paketima, a ne prvenstveno predviđenim za korišćenje u modemu data only. Problem je naravno što je to ogromna količina.
Moram da pohvalim vip sa dodatkom za noćno surfovanje. Relativno povoljno 20 GB za mesec dana za surfovanje po punoj brzini od 23 do 7 ujutru. Vrlo korisno za one koje nemaju net preko žice i ruter, a mogu opušteno da ažuriraju aplikacije, skidaju muziku itd, a preko dana da koriste smartove iz paketa za vesti i osnovni surf. Drugi operateri koliko znam nemaju ovako nešto kod nas.
Inače, ovih 42 giga imaju prednost nad sadržajem iz tarife i prvo se oni skidaju.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu više da uredim post. Zaboravio sam napisati da HR VIP nema LTE na bonove (prepaid) još uvijek a skoro će 3 godine kako su krenuli sa LTE. Samo pretplata. Nadam se da će vaš VIP dati odmah i bonašima mogućnost LTE-a. Hrvatski Telekom ima kako sam napisao jedino je sada razlika u brzini do 75Mb/s, i do 150Mb/s po novome za pretplate.

Samo da "puste" LTE i kod vas pa ćemo već vidjeti kome obojci a kome opanci. Pozzz. :)

Kom opanci - tom i dzeri...

U Srbiji su davno unistili prepaid, tako da je to svejedno...
 
Obavezni su da krenu najkasnije 2 meseca od dobijanja frekvencije (to je bio 20-ti februar čini mi se)... Dakle plafon 20-ti april, a sve ostalo su nagađanja.
Možda se računa datum kada je zvanično dobijena dozvola od RATELA, tako da to može da se prolongira do prve polovine maja. Svakom operateru je u interesu da krene prvi, ili kada neko krene da ne kasaka puno.
Čari konkurencije na tržištu.
 
Poslednja izmena:
Racuna se datum zvanicnog dobijanja licence, a postoji ideja da svi krenu istovremeno.
Pozdrav
 
Sumnjam da se neko na ovim prostorima raduje 4Gu i da neko ovome daje znacaj. Prakticno prolazi potpuno neopazeno. Radovali bi se niskim cijenama. Sta mi vrijedi 4G sa 1GB mjesecno koliko imam :D To moze da se svuce dok si reko keks i sa 3Gom. A sto se tice brzine prezadovoljan sam i sa H+, brze mi nego kod kuce duplo, pa ako sam na kompu zadovoljan brzinom zasto ne i na telefonu (down 25Mb upl 15Mb i previse). :)
 
Poslednja izmena:
Ako nista bice rasterecena mreza, brze ce raditi sa slabijim signalom itd. Bolje u svakom slucaju.
 
Kad bi posle uvodjenja 4G ponudili prepaid dodatke tipa Flat 3G net mesec dana, bilo bi bas odlicno :D
 
Mts pominje televiziju preko LTE-a.To im je izgleda glavni adut posto druga dva operatera nemaju svoje kanale.Sadasnji Arena sport web strim je zivi uzas, pa ce ga sada valjda konacno unaprediti.
 
Poslednja izmena:
Ima tu još jedna caka... Maksimalna brzina kojom mogu da se upisuju podaci na telefon je oko 10 MBps, osim nekih naj naj naj novijih modela. Dakle, maksimalna korist koju telefon može da izvuče je 80 Mbps. 150 Mbps je samo markenting, osim ako ne skidamo nešto na fon + povežemo komp na istu vezu. Zaista se postavlja pitanje koliko je zaista potrebna brzina veća od 150 Mbps na telefonu u download-u.
Ali razlika između H+ dual cell i LTE može biti od koristi i svakako osetna.
 
Poslednja izmena:
^^ Pa to valjda i jeste fora 4g. Uvale ti tv u pokretu uz pretplatu od 1k din npr.


Cenim da ce telenor ponuditi 4g protok bez limita za strimovanje sa netflixa( ili nekog slicnog servisa) uz odredjene pakete i pretplatu itd itd
 
Poslednja izmena:
Mts ce sada konacno moci da ti uz box paket ponudi i njihov Iptv-GO,bez da napolju zavisis od wi-fi mreze kao sto je to slucaj kod njihovog najveceg konkurenta.
 
Poslednja izmena:
Ima tu još jedna caka... Maksimalna brzina kojom mogu da se upisuju podaci na telefon je oko 10 MBps, osim nekih naj naj naj novijih modela. Dakle, maksimalna korist koju telefon može da izvuče je 80 Mbps.

Odakle ti to ? Memorijska kartica klase 10 ima write speed od ~10MB/s. Interne memorije su dosta brze od toga..
 
Odakle ti to ? Memorijska kartica klase 10 ima write speed od ~10MB/s. Interne memorije su dosta brze od toga..
Screenshot_2015-03-18-01-23-12.png

Sa mojim telefonom to nije slučaj. Brzina upisa je oko 6 MBps, a telefon nije neki krš. Xperia T3, model iz prošle godine, više srednje klase.
Brzina čitanja jeste duplo brža od SD kartice klase 10.
 
Poslednja izmena:
Ma to ce pokriti samo BG, NS i okolinu. Pitajte one na jugu i sredistu Srbije kakav im je 3G. :)

Ma sta znam, po meni ovo nije nikakva prednost, svakako nismo naucili na neku veliku razmjenu protoka preko mobilne mreze. Pola dana si kuci imas wifi, pola dana vani, a od tih 12h ne mozes korisiti tel vise od 3-4h i da hoces . Ne znam sta Vi radite te H+ ne moze da izgura sa brzinom :D
 
Ma to ce pokriti samo BG, NS i okolinu. Pitajte one na jugu i sredistu Srbije kakav im je 3G. :)

Obavezni su da pokriju od roku od 6 meseci 60 % (neka me neko ispravi oko ove brojke ako nije tačna) TERITORIJE u roku od 6 meseci, ili ode licenca. I to na frekvenciji 1700. Tek treba tender za 800 da bude koji služi za manje naseljena područja. Cenim da su rešili da nateraju operatere da naprave novi GSM što se tiče pokrivenosti od ove mreže.
U CRO se država mnogo manje petljala oko uslovljavanja koji procenti stanovništva i teritorije moraju biti pokriveni.
Stvar je u tome što je mnooogo lakše pokriti teren LTE signalom, nego 3G-om, ali mislim da je već bilo reči o tome ovde ranije.

Naravno, druga je stvar kolike će realne brzine biti, tu nemaju neki minimum koji moraju da ispune valjda.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 165366

Sa mojim telefonom to nije slučaj. Brzina upisa je oko 6 MBps, a telefon nije neki krš. Xperia T3, model iz prošle godine, više srednje klase.
Brzina čitanja jeste duplo brža od SD kartice klase 10.
Ipak nije toliko veca koliko sam mislio, bar kod mene.
Brzina kartice mi je 15.43MB/s (klasa 10), dok je brzina interne 11MB/s. Telefon star 4 godine(S2). Verujem da je na novijim telefonima to dosta brze. Elem, 15MB/s dodje na 120 Mb/s.
 
Ima tu još jedna caka... Maksimalna brzina kojom mogu da se upisuju podaci na telefon je oko 10 MBps, osim nekih naj naj naj novijih modela. Dakle, maksimalna korist koju telefon može da izvuče je 80 Mbps. 150 Mbps je samo markenting, osim ako ne skidamo nešto na fon + povežemo komp na istu vezu. Zaista se postavlja pitanje koliko je zaista potrebna brzina veća od 150 Mbps na telefonu u download-u.
Ali razlika između H+ dual cell i LTE može biti od koristi i svakako osetna.
Svakih nekoliko dana dođe neki padobranac i priča kako nema potrebe za tolikom brzinom.
Kada će da shvate da je bitnije prodiranje signala nego sama brzina.

A i da jeste bitna samo brzina, najbolje da će sada da uvode brzine neta koje odgovaraju "brzini upisa" nekog tamo mid range telefona iz 2014.
Kao da se oprema stavlja svake godine, pa će natenane, kada izađe brži telefon, da stave i bolji net.
[emoji17]
 
Probajte zapisivati na SSD. Neki koristimo mobilni net i na computeru. :)

Da CRO se nije puno petljala u pokrivenost sa LTE, na žalost. Da je možda bi bilo bolje.
 
Ovde je ipak najbitnije prodiranje,kao uostalom i u zivotu:d
Kojim programom merite brzinu upisa?
Netflix će teško dati autorska prava za Srbiju.
Svi noviji telefoni imaju Cat 4,Huawei Mate 7 ima Lte Cat 6(300/50 Mbps):smash:
 
Poslednja izmena:
Ovo je moj rezultat.Nemam eksternu SD kartu već internih 2/16.
 

Prilozi

  • A1 SD Test Mate 7.jpg
    A1 SD Test Mate 7.jpg
    24.9 KB · Pregleda: 218
cd82a9dd95d30557742da7906ffdf787.jpg
 
Nazad
Vrh Dno