Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

na gsmareni pise da moj note 3 neo podrzava 4g ali nemam u podesavanjima mreze nista vezano za 4g/lte... hoce li raditi to? pretpostavljam da bi trebalo da radi, samo kada se automatski prebaci na 4g, ali necu moci rucno da izaberem 4g only mod.

uploadfromtaptalk1426351443116.pnguploadfromtaptalk1426351454075.pnguploadfromtaptalk1426351462577.png
 
pa u srbiji ga nema :) ili na po nekoj lokaciji u test fazi. i ja sam video u italiji a i u cg ali nige nisam uspevao da se nakacim, da li zbog kartice ili cega vec..
 
na gsmareni pise da moj note 3 neo podrzava 4g ali nemam u podesavanjima mreze nista vezano za 4g/lte... hoce li raditi to? pretpostavljam da bi trebalo da radi, samo kada se automatski prebaci na 4g, ali necu moci rucno da izaberem 4g only mod.

Pogledajte prilog 165054Pogledajte prilog 165055Pogledajte prilog 165056
Moguće da je do roma. Ja sam na svom LG Optimus G morao da menjam rom da bi mi se pojavila opcija 4G, zašto je to tako - nemam pojma [emoji53]
 
Mozda nema u podesavanjima za 4g ali kad se bude pojavio tj proradio, radice.
 
secam se kada je telenor uvodio 3G, i tada se pricalo o USIM karticama, i da 3G nece raditi bez njih. da li su posle toga davali korisnicima USIM karticu koja bi radila i sa 4G ne znam, ali trebalo bi da jesu.

jedan tekst u vezi toga:

SIM cards (Subscriber Identity Module) are used to communicate on GSM networks. With the introduction of UMTS or 3G, it's highly recommended to use a USIM card to access UMTS network. Although it's possible to access it with a simple SIM card, the USIM have many advantages as compared to the SIM:
• A USIM is a tiny computer which is able to handle several mini applications, for instance a contactless e-purse for the subway, a local service portal giving you access to your phone bill, etc;

• A 3G (UMTS) handset equipped with a USIM card can be used to make video calls, assuming the calling area is covered by a 3G network;

• Regarding security, a new algorithm is integrated (it's derived from recent researches in cryptology). It allows to protect you from unauthorized access to your phone line, and therefore to be charged with fraudulent calls on your bill;

• Your calls and data exchanges are encrypted using keys computed by the USIM, and these keys are stronger than those provided by SIMs.

• The phonebook is much bigger on the USIM, allowing thousands of contacts (instead of a maximum of 255 in a SIM). Each USIM contact is also richer, for instance it can contain email addresses, a second or third phone number, etc;"

mada, po ovome, kaze da obicna SIM kartica ima kapacitet za 255 kontakata dok USIM ima mnogo veci kapacitet. nisam video ni jednu karticu sa vecim kapacitetom od 255 kontakata..
a opet, na svim ovim karticama sto imamo radi video poziv, ako ga telefon podrzava.. ko je tu lud :D
 
Poslednja izmena:
Screenshot_2015-03-14-21-54-06.png
Ovakvo stanje je sada u celom Beogradu... Testirao sam na Novom Beogradu, Banovom Brdu, Miljakovcu, Dorćolu... Jedinu "rupu" koju sam za sada pronašao imaju kod Vukovog spomenika. Tamo nema LTE signala ni Vip, ni Mts. Još uvek nije moguće kačenje ni na jednu, ni na drugu mrežu.
Interesantno mi je, da za sada, jedino Telenor nije krenuo da pokriva signalom (pričam za Beograd), mada sam očekivao da će njima to biti najmanji problem. Zanima me ko će prvi pustiti u komercijalnu upotrebu, a to se jedino računa.
Da li neko ima informaciju koju će ovo biti kategorija LTE... Treća ili odmah četvrta? Ili ona verzija gde je max 75 mbps (najslabija)?
Operateri za sada ne govore o tome. Vip je na svojim prezentacijama prestavio cat 3 (do 100 mbps u downlouad-u) a za ostale nemam nikakve informacije?
 
Poslednja izmena:
Pa telenor je isto tako i 3G zadnji pustio (cini mi se 2007-e),ali kad ga je pustio,bio je bolji od ova 2.
Uglavnom pustice ga kad su i rekli,znaci april-maj.
 
Sa LG G3 sa Telenora ne vidim LTE signal ni jednog operatera niti imam opciju u podešavanjima za izbor tipa mreže, samo za 2G/3G. Probao sam u raznim delovima grada. Zar ne bi bilo logično da kao djakovac vidim mt:s ili VIP signal?

Šta je razlog:
1. Neodgovarajuća (U)SIM kartica?
2. Neodgovarajući stock u telefonu?

Edit:
Isto je i sa Samsung Galaxy Tab S.
 
Poslednja izmena:
Da li su ti telefoni kupljeni preko operatera ili u slobodnoj prodaji?
Drugar ima telefon kupljen u Vipu i nalazi samo Mts-ov LTE, a Vipov uopšte ne. Testirali smo na istim lokacijama, telefoni imaju iste band-ove, ja vidim vip, on ne.
Moj telefon je isto kupljen u vipu, ali sam ja pre mesec dana ubacio ruski stock rom, samo zato što nisam hteo da čekam da Vip odobri update na 4.4.4. android.
Očigledno ima nekih problema sa kostimizacijom romova i ako su zvanični. Čitao sam po stranim forumima da su ljudi u drugim zemljama imali ovakve probleme (V. Britanija) kada je uvođen 4G.
 
Oba uredjaja su uzeta u Telenoru i imaju stock rom-ove.

G3 je na KK4.4.2 (10l), Tab S je isto na KK4.4.2.

Rezime, biće zajebancije da to proradi...
 
Poslednja izmena:
Zavisi od uređaja verovatno. Meni na S4 (sa lollipop) prikaže samo spisak operatera i ništa više. Telefon inače nije kupljen u Srbiji.
 
Hrvatski Telekom demonstrirao 4G LTE kategorije 4, brzine do 150 Mbps

http://www.racunalo.com/hrvatski-telekom-demonstrirao-4g-lte-kategorije-4-brzine-do-150-mbps/





Samo da krene i kod nas u Srbiji 4g pa bog da nas vidi !!!


Da oni su krenuli za pretplatnike sa do 150Mb/s (prije do 75Mb/s (bonovi još uvijek do 75Mb/s)). HR VIP na kojem sam ja je još uvijek do 75Mb/s kažu da će ove godine do 150Mb/s i oni.

Drugo cijena 4G je na početku bila visoka ovdje u HR a i nije bila baš pokrivenost (nije još ni sada neka osim najvećih gradova) Pa su zbog visoke cijene i male pokrivenosti imali slabu prođu pa su ubrzo spustili cijene na cijene 3G-a. Znači ovdje nije odmah bila ista cijena kao na 3G. Bila je veća na početku.

Treće nećete se uspjeti spojiti na 4G jer osim USIM-a vam treba sve i da ne treba USIM, treba vam AKTIVACIJA LTE usluge. Dakle dok vas oni ne aktiviraju po vašem broju nemate pristup LTE mreži. To je druga mreža to nije 3G mreža. Isto kao što je 3G jedna mreža a 2G druga. Neovisne su jedna o drugoj ili trećoj. (A da će trebati i USIM da vrlo vjerovatno kao i svugdje.)

Nadam se da nisam puno zakomplicirao. :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu više da uredim post. Zaboravio sam napisati da HR VIP nema LTE na bonove (prepaid) još uvijek a skoro će 3 godine kako su krenuli sa LTE. Samo pretplata. Nadam se da će vaš VIP dati odmah i bonašima mogućnost LTE-a. Hrvatski Telekom ima kako sam napisao jedino je sada razlika u brzini do 75Mb/s, i do 150Mb/s po novome za pretplate.

Samo da "puste" LTE i kod vas pa ćemo već vidjeti kome obojci a kome opanci. Pozzz. :)
 
Pošto su u pitanju firme sestre, očekujem sličnu politiku što se tiče cena i dostupnosti usluga u Vip SRB kao i u Vip HR... Mada mislim da kod nas neće pokušavati da dodatno papreno naplaćuju LTE od starta kao kod vas jer su potrošači kod malo platežno sposobni. Neće im dobro proći.
Bilo bi lepo kada bi Vip kod nas odmah krenuo sa LTE cat 4 do 150, mada mislim da to nije izvodljivo sa frekvencijom 1700 Mhz i blokovima od 5 Mhz koji su jedini kupljeni za sada. Plafon je tu 100-tka.
 
Ja na telefonu uopšte ne primećujem razliku između 5-6Mib na 3g i 30 na Wi-Fi. Sumnjam da ću primetiti i razliku između 100 i 150.
 
[emoji17]

Izrekao se znala osetiti razlika između 3G i LTE u Portugalu. Doduše, prvenstvo u bateriji. [emoji16]
 
Screenshot_2015-03-17-17-47-27.png
Vip uveo novi dodatak... Verovatno zbog LTE. Ali 4.200 dinara...
 
Cena je diskutabilna; nekome će odgovarati, nekome ne.
Mene lično nerviraju ta njihova bezvezna pravila; tipa "minimalno korišćenje višekratnog dodatka je 4 obračunska perioda".
Glupost je i što ne obračunavaju proporcionalno količinu megabajta i prema tome i cenu, a na osnovu broja dana od kada se aktivira.
 
Poslednja izmena:
Ne bi im bilo loše da prvi puste u rad mrežu. Mogli bi to marketinški dobro da proguraju. I onako imaju najmanje korisnika u Srbiji što se tiče mobilne telefonije.
 
Ono kad te ne interesuje ama bas nista.... :)
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1426617468150.png
    uploadfromtaptalk1426617468150.png
    670.7 KB · Pregleda: 237
Rutuj taj mob i stavi adaway molim te :)

Na sve to imas nexus 5..
 
Nazad
Vrh Dno