Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

mala vajda od tog prebrzog 3g kad ga ne podrzava skoro ni jedan uredjaj... svi ce da prelaze na 4g, niko se nece igrati vise sa ovim 3g multi dual carier high speed packet acces
 
Hoće da prelaze na 4G ako će biti pokriveni a to slabo ide.
a za te nepokrivene sa 4G dobro dođe više brzine na 3G.

Drugim riječima pokriti LTE nije samo pokriti Zagreb i najveće gradove odnosno Beograd, Niš, Novi Sad.... Nego sve kao i analogna tv a to će potrajati godinama bar kako je ovdje krenulo.
 
Poslednja izmena:
Sa 3g je veoma tesko pokriti teritoriju. Uglavnom se pokrivaju gusce naseljene oblasti.
4g pokrivanje ide prilicno sporo u EU jer su ulaganja velika, a mesecne pretplate prilicno niske da bi to islo tempom kao sto je u J.Koreji, USA ili Japanu.
 
+Koncesije su skupe+plaća se godišnje po svakih 1MHz širine kanala......
 
USA i pokrivenost nisu uospte reci za istu recenicu. Toliko ima rupa da je ono katastrofa, i da, koliko sam shvatio sestru (koja je tamo zivela 6 meseci i imali su vise raznih providera na probi), maltene se ne placa saobracaj (koji i u najmanjem paketu ukljucuje flat rate price i SMS, samo se data nesto razlikuje), vec se realno placa pokrivenost :) Sto skuplji paket, veci pristup - kod istog providera.

Roaming unutar USA medju providerima mora da radi, inace je pokrivenost smesna.

JK ima probijanje svih tehnologija iz dva razloga:
- Oni prave najveci deo tih tehnologija :D Pa moraju na primeru da pokazu da one vrede.
- Drzava debelo subvencionise investiranje u prodor novih telekomunikacionih tehnologija (albeit, zbog oligopola telekomunikacionih kompanija)
Preko toga, Japan i Koreja imaju najvisi prosek extra visokih zgrada (mozda i gusci od Kine), pa to znaci.
Nemoguce je da bilo gde bude takav prodor, sem mozda u Bahrejnu i Norveskoj (gde drzave ne znaju sta ce sa novcem iz kase, bukvalno)
 
Mnogi pricaju sta ce mi 4g ako imam 1gb bla bla. Pa zar nije fora 4g da ti operater proda neki paket npr tv kanala uz to. Kaze 500din mesecno i mozes da strimujes i gledas fudbal sa njihovog programa bez limita ?
Koliko sam ja shvatio to je prednost 4g a ne gledanje youtuba,primanje maila itd
 
^ I ja se nekim takvim dodatnim uslugama nadam.

Edit:
Može se reći da se polako i počinje sa takvim uslugama. Telenor je, za biznis pakete, ponudio OneDrive for Bussines sa 1TB internet protoka; zaista fenomenalna stvar. Sa takvim ponudama, 4G će zaista biti korak napred.

Za korisnike MOJA FIRMA M, L, XL i XXL tarifnih paketa usluga OneDrive for Business je besplatno dostupna kao sastavni deo paketa. Uz aktivnu uslugu na raspolaganju je i dodatnih 1TB internet saobraćaja koji se može koristiti isključivo za saobraćaj ostvaren ka serverima na kojima se čuvaju podaci.
 
Poslednja izmena:
Ovo MS placa marketing OneDrive-a, i zato se tako nesto deli. Sam operater ne bi na svoju ruku toliko ponudio.

MTS vec nudi WebTV preko 3Ga, ali kvalitet je komican :) Mada da gledam sam TV na telefonu mi je skroz nelogicno. Jedino kao dodatak IPTVu kod kuce.
 
Nebitno je na kraju ko i kako finansira; odlična je ponuda i neka bude toga što više. Biznis korisnici su ovime mnogo dobili.
Pa i TV preko telefona (tableta) može da bude OK stvar kad je čovek na putu i sl. Bržim prenosom će sigurno i kvalitet biti bolji.
 
Tv na telefonu je odlična stvar. Ima kome je to baš potrebno. Naravno ne treba kući.
 
^ U SRB je 20GB = 1500din (13evra, a moze i popust). Istina, nema 4G, ali rekli ste da su cene i posle 4G ostale iste.
 
Jesu, ovo je prva promjena od kada je lte uveden.

Je li to 20gb za postpaid paket?
 
^ 20GB za postpejd kod MTS za 1500din, ili 1000din na dve godine. Ali nije tarifni dodatak, vec Net paket. A 15 evra za 10GB je puno.
 
Jeste Net paket; pa za 2200din (1500 din uz ugovor) imaju i 50GB, ali to je mešanje baba i žaba.
Onaj link što je čovek okačio odnosi se na net dodatak za obične, govorne pakete. Kod nas tako povoljan dodatak ne postoji.

Edit: poredivo je sa ovim ili ovim
 
Poslednja izmena:
Tako je, ovi paketi se koriste samo uz neki Smart paket koji ima minute.

Tako npr za 25e ima sledeca kombo:

60 min za sve mreze a nakon toga 2000min ka mob i fiks. mrezi Telekoma
1000 sms za Cg i Srb
10gb net (svi postpaid korisnici imaju 4g)

Ili za 30e npr:
190min ka svim mrezama
1000 sms....
10gb 4g

Itd. itd.
 
^ Onda sam pomesao babe i žabe, zaista. ;)

Ali za 30e - 190min! [emoji47]
 
Poslednja izmena:
Meni malo nije jasno, ako su već odlučili da prodaju Telekom, zašto uopšte Telekom sada da išta ulaže u 4G? Ok za frekvencije i npr. manji deo grada radi nekog marketinga, ali za više od toga ne vidim nikakav smisao. Treba ostaviti prostor i kupcu (švabama) da ulažu malo :) A do tada taj novac mogu i bolje da potroše.
 
^ Onda sam pomesao babe i žabe, zaista. ;)

Ali za 30e - 190min! [emoji47]

Da, 15e je taj paket SmartPlus. Veoma veoma zastareli paketi, mislim da vise od 5 godina nisu mijenjali nista tako da se i ta promjena ocekuje.

Generalno nijedan od operatera kod nas nije posebno darezljiv sto se tice minuta....
 
Novi internet dodatak T-mobile CG za lte:
http://telekom.me/svijet-novih-mogucnosti.nspx
Ko nece da cita, 15EUR - 10GB & neograniceni sms prema svim mrezama u CG/SRB.
Znaci potvrda da je TS de facto prodat TCOmu. A taman sam hteo da prouduzim ugovor za net :(

Meni malo nije jasno, ako su već odlučili da prodaju Telekom, zašto uopšte Telekom sada da išta ulaže u 4G? Ok za frekvencije i npr. manji deo grada radi nekog marketinga, ali za više od toga ne vidim nikakav smisao. Treba ostaviti prostor i kupcu (švabama) da ulažu malo :) A do tada taj novac mogu i bolje da potroše.
Zato sto su vec kupili opremu. Ako ne ulozi nesto, Svaba ce manje platiti. Ako ulozi, to ce biti naplaceno. Mada sam pre da se ne ulaze, nece se to platiti kao rad, vec kao oprema :D
 
Ako mislis zbog sms-a prema Srb, ne mora da znaci. To je odgovor naseg T-mobile na mtel/telenor "silovanje" zadnjih godina sa minutima/sms-om prema Srbiji :)

Mtel ih je prvi naceo sa besplatnim dolaznim i odlaznim ka 068/telekom srb pozivima dok je korisnik na teritoriji Srbije, pa onda i Telenor-Telenor relacija itd. itd. Da ne idemo previse u off...
 
Upravo tako, u Evropi se koriste sledeći bendovi:
Band 3: 1800MHz
Band 7: 2600MHz
Band 20: 800MHz

I još neki - uglavnom za fiksni LTE pristup - kao UK Broadband:
Band 42 - 3500MHz
Band 43 - 3700MHz

U Državama gde već postoji LTE a analogna TV nije ugašena - Crna Gora na primer - Koriste se Band 7 - Telenor i Band 3 i 7 - T-Mobile. Band 20 može da se koristi samo ako je analogna TV ugašena (tj ako su slobodni kanali UHF 61 - 69).

Kod nas će se koristiti neka kombinacija LTE bandova 3, 7 i 20 - koji operater će koristiti šta tačno, videćemo. Za urbane sredine najbolji su Band 3 i 7, a za puteve i ruralna područja, Band 20 je odličan - daje bolju pokrivenost od GSM 900 - i mnogo veći kapacitet.
Koliki je danas zez ako se kupi neki nov telefon bez banda 20 ,odnosno ima samo 3 i 7?
Kakav je generalno savet za one koji sada kupuju nov telefon ako znamo da je ratel izdao dozvole za 1700 i 1800 i da je u ovoj godini nov tender za 800 a u sledecoj za 700?
 
Poslednja izmena:
procice jos godinu dana,dok sve to ne zazivi.jer kasnimo,kao i u svemu.i naravno,nasi divni provajderi ima da nam duplo umanje brzine.isto kao sto trenutno najbrzi modemi do43mbit/s,u praksi retko postizu 23mbit/s maksimum,isto tako i LTE nema da ide preko 50mbit/s.zivi bili,upamtite moje reci.
 
Nazad
Vrh Dno