Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

ni ja nesto nisam optimista sto se tice lte. sigurno nece biti pristupacno i necemo se svi kaciti na lte za male pare. verovatno ce paketi ostati slicni ovim sada, vec je bilo par korekcija gde su smanjili kolicinu mb u paketima. eventualno ako malo podignu onih 64kbps nakon potrosenih mb..

telenor ce to svakako reklamirati kao ultra giga prepametnu mrezu nad mrezama ;)
 
telekom.me
telenor.me
Ovako ce verovatno biti i kod nas. Sve isto kao i do sada, samo veca brzina pristupa. Da li postoji ili su na pocetku 3G uveli neki "specijalan" 3G paket? Ja nisam tako nesto video... Jedino je telekom uveo taksu na koriscenje 3G mreze, a koja se moze izbeći.
 
Evo kako izgleda 4G na Vipu u test fazi. Slika preuzeta sa Instagram stranice Vipa

4G.jpeg
 
Da budu jeftiniji od sadasnjeg nema sanse,ali da budu i skuplji kao sto kazes isto je mala sansa
Jesi siguran da si razumeo sta sam rekao, po pitanju toga kako ce biti skuplji?

,bice otprilike kao ovi sadasnji ili ce i dodati LTE pakete kao sto rekoh sa slicnim cenama,a malo vise neta,mozda oduzmu na porukama i te fore.
Posto sam ja otprilike ovako nesto i mislio (vece cene, ne ko zna koliko, ali taman za jos jednu "optimizaciju profita", ovog puta od strane sva tri operatera).
Ono >40e nece biti jedini paketi, tj. nisam to ni rekao, vec ce biti jedini paketi koji ce biti ubedljivo bolji, ili barem vidno komotni, i kao sto kazes, mozda manje poruka ili minuta, ali vise neta ili neka slicna fora. Ali u tom, novom, paketu ce se naci dosta ljudi.

(moja procena cena sledi, ne tvrdnja :))
Medju prvim paketima, kao promo, ja ocekujem neku VIP foru sa puno MB, i sitnim slovima, mozda nesto tipa Mega/Giga/Ultra paketi sa duplo vise MB do kraja godine, slicno onome sto je vec bilo (sigurno ce biti nesto malo drugacije od toga), uz nove LTE telefone i tako to...
Telenor i Telekom ce poceti sa 100-300MB za najnize LTE pakete, minimum 1000RSD. Tek sa paketima preko 4000-5000RSD ce uvesti neke komotne LTE kvote.
U prvoj fazi, dok ne bude puno 4G stanica, mozda bude neki promo tiga 1-3GB LTE data u najnizim paketima (koje nece moci maltene nikako da se iskoristi za LTE, jer ce ga jedva gde biti :D)

Uglavnom cisto sumnjam da ce sibnuti cene kako ti kazes i onako je raspad sistema ovde,ko je lud da daje toliko za LTE
Ja to vec godinama pricam, ali ljudi i dalje placaju vise nego sto im treba :D

nemoj porediti nas sa drugim drzavama koje su bar 3 puta razvijenije od nas. Jer ako sibnu cene priblizno kao u tim drzavama,mogu se pozdraviti od koriscenja i isplativosti LTE-a u Srbiji,ali videcemo,brzo ce i taj maj ;)
? Pa cene se priblizavaju njima, za ne-LTE pakete su cak i skuplji kod nas za jeftine pakete!
 
Poslednja izmena:
100-300MB za lte, sa najmanjom cenom od 1000 RSD ?!
Da li mislis da bi neko platio toliku cenu za tu kolicinu ? Mislim da bas preterujes, nema sanse da bude tako..
O paketima preko 5000 RSD i da ne pricam, ionako 90% ljudi ne zna ni sta je LTE, i nema potrebu da koristi isti jer su brzine na 3G-u sasvim zadovoljavajuce za obicne korisnike, jos ako roknu cene, imace 20 korisnika ukupno.
 
Nemam sta da mislim, vidim takve pakete u drugim zemljama :( TO nema nikakvog smisla (za korektnu osobu koja logicno razmislja..), ali avaj, ti paketi su imali mnogo vise protoka kada je bilo 3Ga samo. Ali shvatili su da vise minute/SMS ne mogu da prodaju, pa su poceli da skrtare sa netom.

Kazem, procenjujem da ce tako biti, mozda sa promo ponudom na pocetku, ali to nece biti svih 24 meseca ugovora, vec samo nesto tipa do kraja godine.
 
Poslednja izmena:
:) Jeli to kao nesto "ako hocete da koristite samo 3g, imate za 1000din 1000MB, ali ako hocete i 4g da koristite, onda ce vas tih 1000MB kostati 2000din"?? :):)
Ma dajte ljudi...

Edit: Mislim mogu i tako da kazu, ali neka zadze svoj LTE onda; meni dovoljan i 3g u tom slucaju :)
 
Poslednja izmena:
Da li možemo očekivati bolji 4G signal u rubnim delovima pokrivenosti u odnosu na 3G. Naravno, mislim u situaciji iste bazne stanice, istog telefona i istog banda (1800MHz).
 
Nisam to rekao. @desp.
Ali ako ocekujes cak 1gb za 1000rsd bas si optimista posto trenutno samo Data paketi to nude dok voice paketi jedva trecinu.
 
Poslednja izmena:
U Cg je telekom oduvijek imao 5€ - 1gb, tj i za 3g i za lte. Nista bitno se nije mijenjalo u paketima.
 
Zar nije to internet tarifa a ne voice?
 
Mozes na voice paket da je dodas. Ima i za 15€ internet&sms unlimited (3gb,1000sms).

Najbolje balansiran lte paket trenutno ima Telenor 25€, 300min/sms i 2gb.
 
Na hr vip na kojem sam ja sa data karticom na početku je nabio cijene LTE na 600kn (80 eura) 40GB i 300kn (40 eura) 20GB,
Kao sve novo je skupo...
Nije bilo ni noćne (00-08) kao na 3G pa im je slabo netko išao na to jer je to dosta skupo.

Relativno brzo su izjednačili cijene sa 3G. Sada je isto samo zavisi da li si pokriven sa 3 ili 4G.

p.s hr vip je krenuo sa LTE 23.3.2013. u HR malo ZG bilo pokriveno ali ni sada nema LTE na prepaid samo pretplata.
Konkurencija hr telekom (HT) ima i na prepaid.
 
Poslednja izmena:
Ostao sam dužan odgovor o jačini između signala kod mene na raznim mrežama. RSSI:
EDGE naravno full -51dBm 900MHz
3G Dual Carrier -81dBm 2100MHz
4G -73dBm 1800MHz....
 
Ali ako ocekujes cak 1gb za 1000rsd bas si optimista posto trenutno samo Data paketi to nude dok voice paketi jedva trecinu.
Pa postoje i sada tarifni dodaci; kod mts 3GB za 1000din, kod telenora 1GB za 400din.
Biće isto kao u CG i HR, tj. ništa značajno se neće promeniti, negde će biti 3G pristup a negde 4G, i to je to :)
 
Pa postoje i sada tarifni dodaci; kod mts 3GB za 1000din, kod telenora 1GB za 400din.
Biće isto kao u CG i HR, tj. ništa značajno se neće promeniti, negde će biti 3G pristup a negde 4G, i to je to :)

Ako ostane:) ali i to nije osnovni paket ispod 1000, mada je bolje od moje procene:)
 
Pa postoje i sada tarifni dodaci; kod mts 3GB za 1000din, kod telenora 1GB za 400din.
Biće isto kao u CG i HR, tj. ništa značajno se neće promeniti, negde će biti 3G pristup a negde 4G, i to je to :)

Treba biti objektivan pa reći,da je telenor prenesi i surfuj 1000 dinara skuplji od telekom Mix xl paketa,pa tako dođemo do računice da je 1gb neta kod telenora zapravo 1.400,00 dinara.

Mislim da će za 4G najinteresantniji biti mobilni net paketi.Dual sim telefon je pravo rešenje.Najpovoljniji operater za priču plus druga sim karta za najpovoljnijeg net operatera.MTS mobilni net paket od 10 GB je 750,00 dinara.Ne znam da li na to sada može onih 50% popusta da se nabaci,ali u svakom slučaju mobilni net paketi su daleko povoljniji nego net uz minute.
 
Poslednja izmena:
mTel CG kartica bre, kakvi nasi paketi ;)
 
Da,napiši par najčešće korišćenih paketa.Pripejd ili postpejd?
 
Poslednja izmena:
Treba biti objektivan pa reći,da je telenor prenesi i surfuj 1000 dinara skuplji od telekom Mix xl paketa,pa tako dođemo do računice da je 1gb neta kod telenora zapravo 1.400,00 dinara.
Da, generalno jeste skuplji, ali opet zavisi od ugovora do ugovora; pa i bez obzira da li na početku ponude neki benefit ili ne.

Inače, Vipu sam pisao (na twitter-u) koji kodek će koristiti za VoLTE, ali za sada ne odgovaraju :) Pišu samo o "HD zvuku", koji kod njih već neko vreme ima i u 3G mreži.
Evo malo i iz mts-a o LTE:
http://blog.telekom.rs/tehnologija/uskoro-u-vasem-gradu-2/
 
Krenuli su izgleda polako... :)
Gledam danas Telenor pustio LTE
lte.png
 
e6a32adc94c4481c691ba0c8d1f651e4.png

6fad057afbc3e23fa8dfa58a35ffd7de.png

Ne bih rekao.
 
Telenor kad god nešto isprobava to je samo na jednoj lokaciji na Novom Beogradu:smash:
 
Nazad
Vrh Dno