Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Koja je osetna prednost EFR nad FR? EFR i FR postoje i na 2G i 3G mrezi?
 
Mislim da ce Telenor to odmah nuditi kao "ultra mega giga kvalitetna mreza" :)

Ne ocekujem iskreno nista od toga, u Koreji ga ima vec 2+ godine, i opet stalno se cuje "aaaa, sta si rekao?":)

Na Korejskom "aaaa"znači ,odlično te čujem možeš da izvadiš prst iz uveta:d
 
Да само што су нет у Кореји и Србији два различита света. :)
 
Da li neko zna broj 4g predajnika koje mts planira da pusti?
 
Да само што су нет у Кореји и Србији два различита света. :)
Nije vredelo da poredim sa Amerikom, tamo je pokrivenost mnogo gora nego kod nas, da je ono strasno :( U Koreji nema gde nema signala, barem unutar Seula, tako da je stvarno moglo da se vidi u praksi bez nekih zackoljica "zasto sada, kako".
 
Ако се не варам Кореја има најбољи нет на свету. Поређења ради Јапан је на другом месту, мислим са дупло мањим резултатом.
 
Nebitno je, samo sam hteo reci da i tamo nista posebno nisu videli od VoLTE.
 
Samo da 4g ne budu posebni postpejd paketi.. To jest isti kao do sada ali skuplji za jednu crvenu i slicne pilicarske fore..
 
Jedno glupo pitanje... Da li operateri moraju sada da ugrade neku novu opremu na svaki stub, ili se pušta 4g preko već postojeće opreme.
 
Nova oprema, naravno. A za VoLTE tek treba dosta toga novog...

Pozdrav
 
Znači, na svaku baznu stanicu ide nova oprema za 4g. Suuuper, skoro će oni to... Hvala. Još jedna nedoumica. Na baznoj stanici koju najčešće koristim postoji i 2g i 3g. Na 2g imam pun domet u svom dvorištu (-55 dBm), a na 3g je slabiji (-90 dBm). Da li je to generalno tako svuda, ili ne? I da li će na 4g domet biti još slabiji, ili ne mora da znači da će tako biti?
 
Je i kod mene je 2G jači od 3G i 4G zato što je na probojnijih 900MHz od 3G (2100MHz), 4G(1800MHz). Što višlja frekvencija slabiji domet ali ima mogućnost sve većih brzina i kapaciteta.

Znači za 4G se kombinira 800MHz za ruralna područja (Bolje pokrivanje kao i EDGE na 900MHz) i 1800 uz kasniju pomoć 2600MHz u izrazito urbanim područjima za veće brzine ali još važnije i veće kapacitete u urbanim područjima. :)

Za sada ista stvar je i na 4G kao i do sada kako si konkretno pokriven tako će ti i biti. Opet neće svi biti jednako pokriveni ali je generalno ipak bolje od 3G.

Moja situacija sada. Nisam kod kuće i lošije je a ima mjesta gdje mi je i bolje nego kod kuće. Ista stvar kao i na 3G.

http://www.speedtest.net/result/4158287325.png
 
Poslednja izmena:
Misliš, bolje je da bude što niža frekvencija u gradu, kako bi probila sav taj beton. Nije sve u dometu.
 
kad se ugasi analogni signal u srbiji, onda ce ici i na nizim frekvencijama.
 
Misliš, bolje je da bude što niža frekvencija u gradu, kako bi probila sav taj beton. Nije sve u dometu.
Mislim da nije. U gradu imas brdo predajnika a isto imaš puno ljudi pa je logičnije da bude na većoj frekvenciji.
A u selu je logičnije da bude na nižoj frekvenciji pa da ima veći domet pošto je obično jedno selo - jedan predajnik.
 
Koliko se secam operateri su pisali da im je oprema koju imaju vecinom kompatibilna sa 4G, i da ce tranzicija ici dosta lakse jer se ne menja sve zivo za 4G. Nek me ispravi neko ako gresim.
 
^ I ja pamtim te priče, tipa "sve je spremno, čeka se samo licenca"
 
Pa kad su radili prelazak sa HSDPA na HSPA+ tada su postavljali sve kompatibilno sa LTE-om.

Tako da mislim da ce pustiti gde god imaju HSPA+ i LTE. Za pocetak bazne stanice u gradovima, a za ove van gradova ce sacekati 800MHz spektar da se oslobodi (band 20).
 
Ja mislim da će ići zasebni paketi za LTE ili kao dodatak postojećim, vrv sa dodatnim internetom
 
Pogledajte kolike kolicine podataka nude sada operateri u Nemackoj, Engleskoj (ko se seca i u SAD), Koreji (ovo mogu licno da tvrdim) a kakve pre LTE-a.

Najveci paketi ponegde imaju vise protoka (Koreja sada ima pravi unlimited, ali na 3G brzini, LTE allotment doduse uopste nije mali na njemu, ali je paket >100EUR), ali manji paketi su srozani ponekad cak i odnosu na pre 10ak godina. (pre 10ak godina bi paket sa 150 MB bio podsmevan kao sala providera, dok je danas to drugi paket odozdo po kolicini protoka, tj. ima i sa MANJE)

(Ovo sto sledi nije uklesano u kamenu, niti tvrdim da ce biti tako, ali iz onoga sto sam video da se desava uvodjenjem LTEa, ja sam uveren da ce otprilike biti tako - uzmite ovo, dakle, kao procenu, nemojte me kuditi, ako se ne slazete :D)

Voleo bih da gresim u proceni (proracunatoj, ne izmisljenoj), ali osim VIPa koji ce mozda ponuditi neki promo paket na kratko (jeftin i sa prihvatljivom kolicinom LTE protoka), ocekujte da ce paketi biti ili sa MANJE protoka a istom cenom, ili skuplji a sa slicno protoka (ovo ce uraditi Telenor, ali ne odmah pri pustanju LTEa, vec tokom leta).
Telekom ce izbaciti pakete ispod 1500RSD do kraja godine ili pocetkom sledece, barem za nove korisnike sa ugovorom (sto znaci da se nece isplatiti uzeti ih, sem kome treba na mesec/dva).
300MB na najnizem LTE paketu, barem 1000 - ne racunajuci neke promo paketi, koji nece trajati dugo, a sigurno nece biti dostupni sledece godine.


Jedino onaj kome treba puno protoka, a spreman je da plati >40EUR, moze ocekivati neke bolje pakete od sadasnjih.
 
Poslednja izmena:
Misliš, bolje je da bude što niža frekvencija u gradu, kako bi probila sav taj beton. Nije sve u dometu.


Ne mislim jer niža frekvencija nema te širine kanala kao viša pa nema taj kapacitet za puno korisnika u gradovima. :)
 
Poslednja izmena:
Pogledajte kolike kolicine podataka nude sada operateri u Nemackoj, Engleskoj (ko se seca i u SAD), Koreji (ovo mogu licno da tvrdim) a kakve pre LTE-a.

Najveci paketi ponegde imaju vise protoka (Koreja sada ima pravi unlimited, ali na 3G brzini, LTE allotment doduse uopste nije mali na njemu, ali je paket >100EUR), ali manji paketi su srozani ponekad cak i odnosu na pre 10ak godina. (pre 10ak godina bi paket sa 150 MB bio podsmevan kao sala providera, dok je danas to drugi paket odozdo po kolicini protoka, tj. ima i sa MANJE)

(Ovo sto sledi nije uklesano u kamenu, niti tvrdim da ce biti tako, ali iz onoga sto sam video da se desava uvodjenjem LTEa, ja sam uveren da ce otprilike biti tako - uzmite ovo, dakle, kao procenu, nemojte me kuditi, ako se ne slazete :D)

Voleo bih da gresim u proceni (proracunatoj, ne izmisljenoj), ali osim VIPa koji ce mozda ponuditi neki promo paket na kratko (jeftin i sa prihvatljivom kolicinom LTE protoka), ocekujte da ce paketi biti ili sa MANJE protoka a istom cenom, ili skuplji a sa slicno protoka (ovo ce uraditi Telenor, ali ne odmah pri pustanju LTEa, vec tokom leta).
Telekom ce izbaciti pakete ispod 1500RSD do kraja godine ili pocetkom sledece, barem za nove korisnike sa ugovorom (sto znaci da se nece isplatiti uzeti ih, sem kome treba na mesec/dva).
300MB na najnizem LTE paketu, barem 1000 - ne racunajuci neke promo paketi, koji nece trajati dugo, a sigurno nece biti dostupni sledece godine.


Jedino onaj kome treba puno protoka, a spreman je da plati >40EUR, moze ocekivati neke bolje pakete od sadasnjih.

Ne vidim onda svrhu sto bi ulagali silne pare u LTE,ako ce biti ovako kako ti kazes?!
Znaci po tebi ce ti paketi biti puno skuplji nego sadasnji,sto automatski znaci da 70-80% ljudi nece moci sebi da ih priusti,a to dalje znaci,da se ta investicija u LTE uopste nece isplatiti,tako da mislim da to nece biti drasticna razlika.
Cak sta vise vrlo moguce da ce ustvari na ovim sadasnjim paketima ici i LTE ili ce ubaciti neke takoreci LTE pakete koji ce biti sa nesto vise neta i nesto vecom cenom,ali ne nesto drasticno vecom jer nema logike da bacaju tolike pare na LTE ako vise od polovine korisnika nema pare da ih koristi tj.nece dati prihod operateru.
 
@alfaunits, ne bi im se isplatilo, ko je lud da daje 40+e za pristojan lte paket.
Ja mislim da ce pustiti lte na postojacim paketima, i plus ubaciti neke nove pakete sa dosta vise neta..
 
To su uradili svugde u svetu, pa ce i kod nas sigurno :)
Pa ne isplati se 90% stvari vezano za telekomunikaciju kod nas, pa se ipak prodaje :)

Isplativost, business sense, logika i normalno trziste - ove reci nemojte koristis u kontekstu Srbije :)

Nadam se da nisam u pravu i da ce biti i jeftinije od sadasnjeg - ali videcemo, i razmislite koje su sanse.
 
Da budu jeftiniji od sadasnjeg nema sanse,ali da budu i skuplji kao sto kazes isto je mala sansa,bice otprilike kao ovi sadasnji ili ce i dodati LTE pakete kao sto rekoh sa slicnim cenama,a malo vise neta,mozda oduzmu na porukama i te fore.
Uglavnom cisto sumnjam da ce sibnuti cene kako ti kazes i onako je raspad sistema ovde,ko je lud da daje toliko za LTE,a narod nema leba da jede i nemoj porediti nas sa drugim drzavama koje su bar 3 puta razvijenije od nas. Jer ako sibnu cene priblizno kao u tim drzavama,mogu se pozdraviti od koriscenja i isplativosti LTE-a u Srbiji,ali videcemo,brzo ce i taj maj ;)
 
Nazad
Vrh Dno