Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Jedina prednost koju su u Koreji videli od 4G su povecane cene paketa :)
http://www.ktexpatblog.com/?page_id=20
Evo inace cena paketa koji imaju LTE brzine. (za lakse racunanje skinite tri nule i dobijate iznos u dolarima, otprilike)

LTE u stvari se skoro i ne koristi trenutno - free WiFi je prilicno siroko dostupan i extremno brz (bez problema 50/50 brzine imam u celom mom kraju recimo), a i kad nema, Olleh i TWorld (retail brandovi KT i SKT-a) imaju za mobilne pretplatnike WiFi zone, kojih ima skoro svugde, sa vecom kolicinom podataka nego sam paket.

U firmi nisu nikakvu prednost LTE-a uvideli, cak su se vratili na jeftinije pakete, od kojih neki imaju pravi unlimited data (3G).
 
Jedinu prednost LTE-a vidim za kućne stacionarne pakete.Na primer tamo gde telekom nije uveo VDSL,korisnicima koje ne žele da izgube do dolaska vdlsl-a mogu da stave na Lte ili tome slično gde je na primer korisnicima bitnije da imaju velike brzine u datom trenutku a ne troše velike količine podataka mesečno.
Na samom mobilnom telefonu i 3g mi je dovoljan za surfovanje ,nisam primetio da mi treba ne znam kakva brzina.MTS ima besplatno gledanje televizije preko njihove mobilne aplikacije mts centar i to radi jako kilavo jer veza uvek mora biti Hspa a toga u mts-u ima kao oaza u pustinji.Inače mts-ov net je jako slab,pokrivenost i konstantnost 3g ili hspa signala ravna nuli,mogu samo misliti kako će biti sa Lte-om.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, ne može ništa da bude lošije sa LTE. Bar će fajlovi koje treba skinuti ili poslati brže proći. Sigurno ne planiraju da daju neke ogromne količine gigabajta da se skidaju 3d fhd filmovi sa torenta :)
Poglavica je, ukoliko se dobro sećam, pisao da sa LTE800 bi trebalo da bude i bolja pokrivenost nego sada 3G. U CG su cene kao i ranije što su bile pre LTE.
 
Poslednja izmena:
Žalite se kako nema dobre pokrivenosti sa hspa, pa još kažete da nam ne treba LTE.
Da li ste ozbiljni??
Pa glavna prednost LTE nije brzina, već bolja rasprostranjenost u prostoru i bolje "probijanje" zgrada.
 
^ Bolje "probijanje" što je na nižoj frekvenciji. Npr 800MHz. Što je veca učestanost, slabija je penetracija. 3G/HSPA+ radi na 2,4GHz, ako se ne varam.
 
^ To je moje maslo. Nisam video ovu temu i napravio sam novu "4G u SRB u 2015." bez potrebe. :(

Pozivam Septimusa da spoji ove dve teme ako je to moguće.

Inače, 3G na višoj frekvenciji daleko losije penetrira stanove/zgrade od armiranog betona, koje su delimican Faradejev kavez. U zgradi od cigle tog problema nema.

I to tako da 2G voice i EDGE data rade normalno, a 3G voice i data se jedva hvata u delovima mnogih stanova i praktično je beskorisan.
 
Poslednja izmena:
Zna li ko detaljnije da objasni kako funkcionise voice preko 4G tj cemu mozemo da se nadamo sto se tice kvaliteta zvuka, i da li ce svaki 4G telefon koji ce raditi na nasoj mrezi podrzavati i kvalitetniji voice. Koliko ja znam i dan danas se koristi isti GSM voice kao i na pocetku bez obzira na najnovije 3G mreze.
 
Valjda Vip i Telenor imaju HD voice (AMR-WB). Ne znam za mts.

Edit:
wb.png
 
Poslednja izmena:
^ Tako je. Tako da kvalitet voice signala bice isti i na LTE. Uostalom, ako obe strane imaju 3G, kvalitet takvog razgovora je osetno bolji od 2G, drugim recima "cuje se kao preko fiksnog". Bolje ne moze.

Ovo sam primetio i kod MTS, mrzi me sada da ulazim u Service mode i gledam koji je kodek. Radi. ;)
 
Verovatno je zbog uvodjenja 4g usluge odlučeno da se analogna tv konačno ugasi nakon 3 godine od krajnjeg roka...
 
krajnji rok za gasenje analogne tv u evropi nije prosao jos koliko znam, i kod nas ce koliko vidim ipak da ispostuju taj rok. kod mene u selu su masovno poceli da kupuju t2 prijemnike ili da prelaze na iptv/total tv (nemamo kablovsku). mada mi u manjim mestima necemo videti 4g jos 10 godina sigurno, nemamo ni 3g signal :(
 
A čekajte, jel će kod nas biti samo LTE (za data) ili full VoLTE (voice over LTE)? Zadnji put kada sam čitao o VoLTE, kažu da je to urnisalo baterije, pa još nije bilo spremno za prime time.
 
^ Nema? Al' to nije novotarija, proslo je bar 5 god kako je Telenor predstavio Super Voice. o_O

Mada kada na MTS pricam preko 3G (obe strane na 3G) cuje se kao preko fiksnog telefona, osetno bolje nego 2G.
 
Telenor super voice nije AMR-WB.

AMR-WB je prvi uveo Vip, a nedugo zatim i Telenor - i AMR-WB radi i na GSM i na 3G mrezi, samo korisnik mora imati telefon koji podrzava AMR-WB.

mt:s na 3G mrezi uvek ima FullRate codec. Dok na GSM-u cesto (u zavisnosti od opterecenja bazne stanice ima i HalfRate).

Evo i dokaza:
GSM - mt:s:
uImobOb.png
 
Za Samsung telefone za ServiceMode je (*#0011#); za vreme razgovora uđeš i onda se vidi koji kodek je u upotrebi. Kada razgovaram sa nekim koji nije uključio 3G ili mu telefon ne radi sa WB kodekom, onda mi pokazuje da se koristi AMR 12.2.
Što opet meni izgleda jako dobro. Ja sigurno ne bih uvek uvideo neku razliku.

Edit
@poglavicas
Ja kad prebacim svoj telefon na 2G only i razgovaram sa nekim koje je takođe na 2G only, onda neće da koristi WB; piše ovako:
gsm.png
 
Poslednja izmena:
^ Za poslednju sliku - pise FullRate not used na 2G mrezi, vec Adaptive Rate.

Koja i koliko primetna je razlika izmedju 3G FullRate i AMR-WB kodeka? Super je sto, teorijski, AMR-WB radi i na 2G mrezi.

Za kraj, sta je Telenor Super Voice (bio)? Hvala. ;)
 
Poslednja izmena:
bio je marketing ;) ako se dobro secam, pojacavali su zvuk i uklanjali šum, sad koje su kodeke koristili, neznam..
 
Ja nikada nisam ni čuo za telenor super voice. Reklamirali su i vip i telenor taj hd voice i mislim da se to odnosi za korišćenje AMR-WB kodeka? Prema gore sličici, pretpostavljam da kada je 2G, onda ide AMR 12.2 kodek (kao i onda kada je sa druge strane telefon koji ne radi sa AMR-WB). Kažem, ja teško da bih mogao da uočim razliku između amr 12.2 i amr-wb 12.65; možda neko ko ima više smisla za zvuk :)
Ne mogu dobro da razumem kakvo poboljšanje zvuka bi doneo VoLTE?
 
evo nesto sto sam iskopao u vezi Telenora

"Ako vas je zagolicala istoimena reklama, evo detalja o tehnologiji Super Sound. Bitna je jer je Telenor jedina mreza na Balkanu koja primenjuje ovu tehnologiju, jer zahteva tehnoloski vrlo razvijenu mrezu.

Basic Q&A

Kako mogu da aktiviram Super sound?
Super Sound je automatski aktivan za sve korisnike Telenorove mreze ciji telefonski aparati podrzavaju ovu tehnologiju.

Da li moj telefonski aparat podrzava ovu tehnologiju?
Skoro svi telefoni napravljeni od 2002. godine podrzavaju ovu tehnologiju, kao i svi modeli telefona u dzinovskom izboru.

Da li ce mi se baterija trositi brze ako koristim Super sound?
Ne, Super Sound nema uticaja na duzinu rada baterije.

Da li se Super Sound placa?
Ne, Super Sound je besplatan za sve korisnike Telenorove mreze.

Kako mogu da osetim razliku/Zasto ne osecam razliku u kvalitetu zvuka?
Ako korisnik vec ima zadovoljavajuci kvalitet veze, verovatno nece osetiti razliku. Me?�?�??�?��?�utim, ako uspostavljena veza nije zadovoljavajuceg kvaliteta, nova tehnologija omogucava automatsko i znacajno poboljsanje kvaliteta prenosa govora.

Da li je Super Sound povezan sa EFR/FR (speech coders Enhanced Full Rate/Full Rate)?
Tehnologija koja omogucava Super Sound je nova, napradnija od EFR/FR generacije, i namenjena je koriscenju u 3G mrezama.

Za vise informacija mozete se obratiti na www.telenor.co.yu/portal "
izvor: http://www.arandjelovcani.com/forum/topic/2211-telenor-super-sound/

ne znam samo d ali se i ovaj video odnosi na to isto ili...

https://www.youtube.com/watch?v=tolIjWSUiEs
 
Evo još jednog zapažanja.

Sada sam na drugoj lokaciji, i mt:s GSM ovde koristi FullRate.

Izgleda da im mreža u zavisnosti od opterećenja prebacuje FullRate i HalfRate codec.

cmYVmB1.png
 
Blic, 19.02.2015.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/535722/Sva-tri-srpska-operatera-dobila-4G-frekvencije

Sva tri srpska operatera dobila 4G frekvencije

Svi srpski mobilni operateri- Telenor, Telekom Srbija i Vip Mobajl dobili su frekvencije koje omogućavaju uvodjenje četvrte generacije mobilne telefonije, na javnom nadmetanju mobilnih operatera koje je održano danas u RATEL-u.

RATEL-ova komisija utvrdila je da su svi ponuđači imali ispravne finansijske ponude koje su iznosile 3,5 miliona evra.

Dodela frekvencija određena je žrebom, jer nijedan ponudjač nije nudio preko početnog iznosa od 3,5 miliona evra, pa je u prvom bloku nadmetanja Telenor dobio frekvenciju, u drugom Telekom Srbija, a VIP Mobajl u trećem.

Svaki mobilni operater dobio je po dva radio-frekvencijska bloka, što znači da će državi uplatiti po sedam miliona evra za korišćenje radio frekvencija.

Javnom nadmetanju prisustvovao je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Ratel će izdati tri pojedinačne dovole za korišćenje radio-frekvencija u tom opsegu, na 10 godina, a taj period može da bude produžen za još dve godine.

Ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je da je ovim završen i poslednji uslov za uspostavljanje 4G mreže.

- Dogovoreno je da u aprilu građanima Srbije bude dostupna 4G mreža. Ono što je takođe važno jeste da je budžet dobio 21 milion evra i to neće biti sve u ovoj godini jer će biti održana još jedna aukcija za drugi frekvencijski opseg - rekao je Ljajić.

Ponude mobilnih operatera otvorene su 9. februara, nakon čega ih je pregledala Komisija za sprovodjenje postupka javnog nadmetanja.

Ratel je izdao tri pojedinačne dovole za korišćenje po dva bloka radio-frekvencija u opsegu 1710-1785/1805-1880 MHz, na 10 godina, a taj period može da bude produžen za još dve godine.

Ta regulatorna agencija je ranije najavila da polovinom maja očekuje početak uvodjenja tehnologije 4G u Srbiji, koja će, kako je istaknuto, doprineti kvalitetu i širenju usluga.
 
Mogli su vala to i pre aprila. Ionako već mesecima trabunjaju kako su sve spremili. :D
 
Da li mislite da će naši ići odmah na Voice over LTE?
 
Mislim da ce Telenor to odmah nuditi kao "ultra mega giga kvalitetna mreza" :)

Ne ocekujem iskreno nista od toga, u Koreji ga ima vec 2+ godine, i opet stalno se cuje "aaaa, sta si rekao?":)
 
Kvalitet zvuka zavisi i zavisiće od kodeka koji se koristi. Koliko sam uspeo da izguglam, za "VoLTE" koristi se AMR-WB12.65 "HD voice" ili AMR-NB12.2; a te kodeke koriste i danas.
Tako da mislim da je VoLTE samo marketing i naročito nema smisla ako bi se koristio neki kodek sa većim kompresijom. Ponavljam, ne razumem se previše, pa neka me ispravi neko ako grešim.

Ovo je jedno objašnjenje sa google-a:
The VoLTE codec is that specified by 3GPP and is the adaptive multi-rate, AMR codec that is used in many other cellular systems from GSM through UMTS and now to LTE. The AMR-wideband codec may also be used.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno