Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Kao bivši korisnik telenora, a sadšnji vipa, posle jedno mesec dana moram da kažem da je telenor 1. klasa. Vip ima dosta lošiju pokrivenost i stabilnost mreže. Baterija se dosta brže prazni.
Nista novo nisi rekao druze...ja to bar deceniju tvrdim ;)

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Kao bivši korisnik telenora, a sadšnji vipa, posle jedno mesec dana moram da kažem da je telenor 1. klasa. Vip ima dosta lošiju pokrivenost i stabilnost mreže. Baterija se dosta brže prazni.

A mts? Pretpostavljam da je mts negde između njih dva, što se brzina i pokrivenosti signala tiče? :D
 
A mts? Pretpostavljam da je mts negde između njih dva, što se brzina i pokrivenosti signala tiče? :D
Znas kako...moze se reci da si dobro rekao...mts ima cak i najvecu pokrivenost,ali im kvalitet nije dobar...ja bi svakako posle telenora ipak izabrao mts,Vip ne bi razmatrao

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
VIP je iz mog iskustva makar duplo bolji od MTS .. uglavnom sve zavisi od toga kuda se kreces

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Jeste bolji ali tamo gde ga ima,a uglavnom je los sa pokrivenoscu tako da... ;)

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Po meni, telenor je broj 1 bez ikakvih razmatranja.. Ne pamtim kad sam video 3G ili još gore EDGE u uglu za signal... Mts je užaš blagi, više hvata 3G nego 4G. Kad pričam sa nekim mts uvek prebaci 2G i zvuk bude kao nokia 2006. Vip isto što se poziva tiče ali mislim da vip za nijasnu ima bolji kvalitet mreže ali realno ovo sve zavisi od iskustva do iskustva.... Moje je ovakvo. U bgu apsolutno svud imam 4G na telenoru. Jedino gde nemam domet to je BG voz. Rakovica-Tašmajdan-Vukov Spomenik. Tu jedino nema dometa uopšte, ostalo je full apsolutno.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
 
Ovde u Pirotu Vip pojeo sve po kvalitetu mreže i brzini interneta.

Pokrivenost kao mts i po planinama i zabitima (mts ima u selu Temska) al zato samo Vip ima na Zavojskom jezeru.

Telenor ima dobru 3G pokrivenost, ali ima mnogo mnogo rupa u okolini - daleko gore od Vipa i mts-a.

U gradu su brzine:
Vip - 50-150Mbps
Telenor - 20-100Mbps
mts - 20-80Mbps
(ne uzimam u obzir testove u gluvo doba)

Evo recimo trenutno blizu autobuske stanice u Pi:
5497738765.png
 
Zdravo ljudi, koji operater u Srbiji ima LTE Advanced Pro? (on nudi Gigabitnu brzinu preko LTE).
 
Pitao sam da li Yettel, mt:s ili A1 podržava LTE-A Pro. Nisam pitao koliko maksimalno mpbs može LTE da izgura.
Sve tri zajedno mozda bi bio odgovor da. Pojedinacno ne i nikad nece ni moci da podrze. Sto se 4G tice na vrhuncu smo (Jedino da se poveca ukupan broj baznih sa OSP i da se postojece sa RRV prebacuju na OSP dok isto treba smanjivati bazne stanice sa B20 (da ima vise CA od jednog) only i to je to sta se moze uraditi u sustini)
 
U Srbiji je trenutno maksimum koji je trenutno dostupan:
Yettel: 4CA sa 4x4 MIMO 65MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 15MHz na B1
  • 20MHz na B7
A1: 4CA sa 4x4 MIMO, 50MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 10MHz na B3 (intra-band carrier agregation)
  • 10MHz na B1
mts: 3CA sa 4x4 MIMO i 40MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 10MHz na B1

Da li nesto od ovoga potpada pod LTE-Advanced Pro, ne znam.
 
U Srbiji je trenutno maksimum koji je trenutno dostupan:
Yettel: 4CA sa 4x4 MIMO 65MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 15MHz na B1
  • 20MHz na B7
A1: 4CA sa 4x4 MIMO, 50MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 10MHz na B3 (intra-band carrier agregation)
  • 10MHz na B1
mts: 3CA sa 4x4 MIMO i 40MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 10MHz na B1

Da li nesto od ovoga potpada pod LTE-Advanced Pro, ne znam.
Razlike između LTE-A i LTE-A Pro.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230830_133119_Chrome.jpg
    Screenshot_20230830_133119_Chrome.jpg
    92.2 KB · Pregleda: 76
LTE-A pro zahteva neke izmene, kao i sve nadogradnje, ali ne vidim sto ne bi mogao biti implementiran kod nas kao sto Miki pominje.
On podrzava veci broj kerijera sa istom ili vecom sirinom kanala, zahteva izmene oko antena zbog MIMO, ima bolju modulaciju signala sto mu daje vecu brzinu u startu.
 
Nailazio sam ranije kada sam tražio, koristi se. U Americi je jedan operater uveo LTE-a Pro i prevarno ga nazvao 5g Evolution i na telefonu prikazuju "5G E" ikonicu a rade na 4G LTE-a Pro mreži.
Evo sada sam našao ovo, ima i u Evropi:
https://www.commsupdate.com/articles/2017/08/14/proximus-now-offering-lte-a-pro-in-seven-cities/

Ja mislim da je samo pitanje vremena, i da će LTE-A Pro biti i kod nas u jednom trenutku. 4G sigurno nije na vrhuncu. To će biti takozvani 4.5G umesto dosadašnjeg 4G+.
 
Nailazio sam ranije kada sam tražio, koristi se. U Americi je jedan operater uveo LTE-a Pro i prevarno ga nazvao 5g Evolution i na telefonu prikazuju "5G E" ikonicu a rade na 4G LTE-a Pro mreži.
Evo sada sam našao ovo, ima i u Evropi:
https://www.commsupdate.com/articles/2017/08/14/proximus-now-offering-lte-a-pro-in-seven-cities/

Ja mislim da je samo pitanje vremena, i da će LTE-A Pro biti i kod nas u jednom trenutku. 4G sigurno nije na vrhuncu. To će biti takozvani 4.5G umesto dosadašnjeg 4G+.
Mi nećemo imsti ni ovaj advanced u fulu (jer operateri nemaju sve ukupno 100 MHz za sve tri mreže. A kamoli za LTE samo...
A ovo za pro od 640 MHz bandwidth je apsolutno suludo. To je bolje podeliti za 5G frekvencije. Cak ne znam nijedan LTE telefon da ima vise od 5CA.
Mozda ali možda u nekom dinamickom sistemu za 5G moci da koriste do toliko frekvencija ali eto ako niko ne korsiti 5G na tom mestu pa da rasire na 4G... 32 radio chipa u jednom uređaju sa 4 antene... Prosto mi nema smisla da iko to pravi. Pre mi lici na teoretski maksimum nego na praktičnu primenu (a i podaci su mi apsurdni 1Gbps za 100 MHz a 3 Gbps za 640 MHz nema smisla...
@poglavicas
Odakle yettelu B7?
 
U Srbiji je trenutno maksimum koji je trenutno dostupan:
Yettel: 4CA sa 4x4 MIMO 65MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 15MHz na B1
  • 20MHz na B7
A1: 4CA sa 4x4 MIMO, 50MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 10MHz na B3 (intra-band carrier agregation)
  • 10MHz na B1
mts: 3CA sa 4x4 MIMO i 40MHz ukupnog bandwidth-a
  • 10MHz na B20
  • 20MHz na B3
  • 10MHz na B1

Da li nesto od ovoga potpada pod LTE-Advanced Pro, ne znam.
Kako Yettel ima B7 za LTE mrežu?
🤨
Znači onda Yettel ima LTE-A Pro?
 

Prilozi

  • Screenshot_20230830_161315_Chrome.jpg
    Screenshot_20230830_161315_Chrome.jpg
    114.1 KB · Pregleda: 57
Poslednja izmena:
Kako Yettel ima B7 za LTE mrežu?
🤨
Znači onda Yettel ima LTE-A Pro?
Mislim da to samo zovu tako... Ako je lte a do 100 Mhz onda nikako ne moze pro biti sa manje od maksimalnog moguceg za lte a. I pro podrzava iznad 3 gbps brzine... Tako da se ispravim.
Advanced podrsava sa 100 Mhz do 1 Gigabit. Sto je u rangu wifi 5.
 
Jel sam ja jedini primetio da Yettel-ov 4G+ je slab? Maksimalno koliko mogu izvući je 50mbps+ a najviše 70mbps... Zar se Yettel toliko upropastio? Vidim Telekom se popravio imaju baš velike brzine(300mbps+-350mbps+) koliko sam ja izvukao na Speed-Test-ovima. I na A1 izvučem preko 300mbps. A upload kod Yettela 5-10mbps, maksimalno 20mbps. Kod Telekoma i A1 izvučem preko 50mbps. Kakva je situacija kod vas ostalih? Kakav vam je Telekom, A1 i Yettel?
 
Vidim da se dosta njih žali, tako da sigurno nije bez osnova ali sa druge strane, ja zaista nisam primetio da igde imam problema. Evo sada u stanu izmereno:
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-10-10-21-52-02-383_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
    Screenshot_2023-10-10-21-52-02-383_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 43
A1 bas solidno radi na povecavanju sektora na baznim stanicama. Kod mene su dodali 4x2 antene plus 1 između te dve 9 antena. Doduse ne znam koliko efikasno može da podigne broj sektora/antena po sektoru na 4G da se ne ometa previše jedan drugi.
 
Nazad
Vrh Dno