Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

I ja sam primetio nešto veće brzine od onih na koje sam navikao u svom stanu na 4G, nije 4G+, ko ima još takvih iskustava neka javi...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Odlicno, hvala, Ta stanica onda moze izvuci 75/25.

Ako moze neko, ko je izvukao na Telenoru preko 100 (+omtw ako mozes na Paliluli gde si merio skoro >80), molim vas da pokazete slican SS kao gore poglavica. Tu se vidi i BW i taman se vidi koja je konfiguracija BS (2x2, znaci max. moguce).

+za BAS stanicu, ako mozes, Nemanja ;) Necu skoro tamo :)
 
^
Network signal guru
Nemam rutovan telefon. Btw bilo je preko 90[emoji3]

WAS-LX1
 
Poslednja izmena:
Magicne granice su 75 (LTE800 vs LTE1800, 10 vs. 20MHz BW, i manje antena), ~112.5 (15 vs 20MHz za koriscenje na LTE1800), 100 (Cat3, umesto 150 na Cat4, ali ne verujem da je Tnor jedini koristio Cat3, mozda negde jeste), 150 (za LTE1800 solo, full 2x2, 20MHz BW), 100 i 50 za LTE1800 (manje sektora, posto mogu do 3, ne znam kako ovo tacno funkcionise doduse, mozda je samo usmerenje u pitanju).

Ne znam da li je tacno ovo oko sirine BW-a, tj. da li to uopste ima neki efekat stvarno, osim po pitanju zagusenja etra.

Da se zna koju opremu koriste na nekoj lokaciji gde je bas dobar protok, shvatio bih mnogo vise ;)

Ovako, dok se ne javi neko ko se ozbiljno razume u to (ja se nadao rafiki, ali rece da ovo nije njegov deo), krastavac... pretpostavke :)
 
https://www.telegeography.com/produ...bia-lines-up-eur30m-spend-for-2017/index.html

Nisam siguran da li se odnosi na Telenor samo, ili na sva tri operatera, ali ako je broj korisnika 4G telefona 20% (u Srbiji) nije losa brojka. Tesko da neko sa 4G telefonom ne koristi internet, tako da efektivno, 40% korisnika mobilnog interneta (20% od ~50% korisnika, jer ~50% korisnika uopste koristi mobilni net) ima 4G fon.

Na Wikipediji stoji (mada sigurno generalno netacno jer kaze da Tnor tek od maja 2017 uopste ima LTE, a MTS samo LTE1800) da je Telenor unapredio LTE u maju 2017 sa Cat5.
 
Poslednja izmena:
https://frankrayal.files.wordpress.com/2011/06/lte-peak-downlink-data-rate.jpg
Here we go! Odlican graf koji pokazuje BW vs. download data rate koji se moze dobiti.
Za upload: https://frankrayal.files.wordpress.com/2011/06/lte-peak-uplink-data-rate.jpg
Plava boja je SISO (1x1) dok je crvena MIMO (2x2) config.

Tnor koristi 15MHz gde god sam video, najvise (za LTE1800), pa na tim mestima LTE1800 moze psotici najvise 110/38Mbps, dok LTE800 moze najvise (na 10Mhz) 74/25. 185/63 max. na 4G+.


Racunica je odavde: http://frankrayal.com/2011/06/27/lte-peak-capacity/
U pitanju je teorijski maksimum, sa uracunatim overheadom.

What can be expected: http://frankrayal.com/2011/07/09/lte-data-rate-what-can-we-expect/
 
Naravno kada imas 5 crtica signala ... u Pancevu je bar na mojoj 950 3 max 4 ponekad crtice.
Ne, to je do konkretnih lokacija. U BGu se (i na Tln) stvarno ne desava da toliko dugo traje prelazak.
U NS je prava katastrofa oko toga. I VIP negde uspori u NS, ali ne toliko i ne toliko cesto. (imao sam samo Tln i VIP tada). Ako ima veze sa telefonom - pa iPhone 7, S5 i Note 3... ako oni rade lose, ostali ne rade :)

Moj utisak je da neke bazne stanice nisu dobro podesene za prelazak po jacini signala, tj. da nisu dobro podesili za neke granicne situacije. Primera radi, iz mog iskustva:
Tln: forsirao je LTE800 kod mene u stanu, iako nema razlog, LTE1800 je imao maltene isti signal. Izgleda da sa dobrog 3G signala nece da se vrati na dobar LTE, sve dok neko vreme (u BGu izgleda kratko) ne overi da je dobar.
VIP: 2G/3G tokom razgovora, ako su oba signala slicnog kvaliteta, kao da ima neki napred-nazad algoritam, koji je lose uradjen, i da li stalno prelazi sa jednog na drugi, ili sta vec - ali dobijete ono da vas druga strana ne cuje uopste.
MTS: LTE signal -120dBm, 3G >-99dBm. On nece da prebaci sam na 3G :)

Sve ove gore varijante ne treba da se desavaju.

Dejane, pa ako stanica moze 150/50 teoretski da isporuci, a ti dobijes 100, nije zaguseno uopste. Kad budes vidjao 3G brzine svaki dan na 4G vezi, to je MALO zagusena bazna stanica.
ALi po onom prvom testu, kod tebe je izgleda 4G+. Mislim da i u Pancevu Telenor koristi isto samo 15MHz na LTE1800 (ne znam zasto, mozda neka usteda, kao i onaj limit ranije), a onda bi mora biti 4G+

A moj komentar je: OK, najzad uklonjen limit. Ako je bio samo softverski, onda je pilicarski potez. Ako je bio hardverski, dobro ih je Turk pogurao oko brzina.
 
Poslednja izmena:
Telenor, Ns, prebacivanje sa 3g na 4g traje oko sekundu i to pri slabijem signalu. Upravo testirao

Sent from my LG-D838 using Tapatalk
 
Onda mozda je do mog telefona?!

Sent from Kin :(
 
Odlicno, hvala, Ta stanica onda moze izvuci 75/25.

Ako moze neko, ko je izvukao na Telenoru preko 100 (+omtw ako mozes na Paliluli gde si merio skoro >80), molim vas da pokazete slican SS kao gore poglavica. Tu se vidi i BW i taman se vidi koja je konfiguracija BS (2x2, znaci max. moguce).

+za BAS stanicu, ako mozes, Nemanja ;) Necu skoro tamo :)

Ne podrzava mi tel 800 mhz, ne znam koliko ce biti adekvatan rezultat

Nemam root, dajte neku app koja radi bez njega
 
Poslednja izmena:
A moj komentar je: OK, najzad uklonjen limit. Ako je bio samo softverski, onda je pilicarski potez. Ako je bio hardverski, dobro ih je Turk pogurao oko brzina.

Morali su da limitiraju zbog manjeg bandwidtha a vece pokrivenosti.

Oni su krenuli masovno sa 800MHz kako bi pokrili sto veci deo teritorije a kasnije pojacavali koristeci 1800MHz opseg.

VIP je drugacije krenuo. Ozbiljnije je pristupio i na jako su krenuli sa 1800MHz, a pokrivenost nadoknadili vecim bojem BSa. Na kraju ce zaliti sve 800MHz opsegom.

Gledano na duze staze, tipa par godina, rezultat je isti. Taj put do krajnjeg rezultata se licno meni vise svdja kod VIPa, zato ga i koristim.

Najbolji LTE je kombinacija oba, i obe mreze ce nekad kasnije dostici relativno isti kvalitet.

Najjaca fora je kad imas slabiji signal pa ti BSu saljes na 800MHz, a ona tebi pumpa datu na 1800MHz. :D


Salu po stranu, bilo bi zgodno ako Profiler moze da vidi koliki BW koristi Tln na LTE1800 tamo i da li je bio 4G+ signal. Ako je kao u BGu, mislim da ne moze ni prva brzina biti na 4G (15MHz BW)
Uzjedno me malo buni tu sto po ovome:
http://www.ratel.rs/informacije/novosti.234.html?article_id=1600
licencirali su (svako operater) po 2 bloka od 5MHz, Tln koristi 15MHz, a VIP 20MHz, kako? (ili je 2x5MHz po bloku, za DL i UL?)

@Rafiki, javi koliko sam lupio oko frekv., tesko da ima smisla skroz sta sam napisao :)

Sve mreze su kupile iste blokove, tj 2x5MHz za 800MHz opseg i 4x5MHz za 1800MHz.

Pod 5MHz blockom se podrazumeva uplink od 5MHz i downlink od 5MHz na razlicitim freq u tom opsegu.

CA kod VIPa i Telenora je sa 30MHz opsega, a modulacija je 64QAM.





Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Telenor, Ns, prebacivanje sa 3g na 4g traje oko sekundu i to pri slabijem signalu. Upravo testirao
Po celom NS? Da to svugde tako ne radi, resili bi vec :) Ovo je na nekoliko lokacija. I uzjedno sam ja bio aprila po aparat za kafu, mozda je sredjeno na dosta mesta.

Ne podrzava mi tel 800 mhz, ne znam koliko ce biti adekvatan rezultat
Nemam root, dajte neku app koja radi bez njega
Za 800 sam vec nasao, dovoljno je za LTE1800 ako moze neko.
BTW, Guru ne radi ni na S5 na LP :( Ne znam za alternativu koja prikazuje config (1x1/2x2)

Morali su da limitiraju zbog manjeg bandwidtha a vece pokrivenosti.
Kod manjeg bandwidtha? Spoljnog linka, MHz po stanici?

Gledano na duze staze, tipa par godina, rezultat je isti. Taj put do krajnjeg rezultata se licno meni vise svdja kod VIPa, zato ga i koristim.
Pda. Ako vec placas dobro, neka i bolje radi i bolje/brze pokriva. Ovde to nije bio slucaj.

Najbolji LTE je kombinacija oba, i obe mreze ce nekad kasnije dostici relativno isti kvalitet.
Meni je nelogicno da koriste obe frekv. na velikim BS, ali bi manje BS sa LTE800 imale smisla da pokriju rupice.

Sve mreze su kupile iste blokove, tj 2x5MHz za 800MHz opseg i 4x5MHz za 1800MHz.
Pod 5MHz blockom se podrazumeva uplink od 5MHz i downlink od 5MHz na razlicitim freq u tom opsegu.
OK, to se onda tacno uklapa. Zasto Tln na svim mestima gde sam nasao LTE1800 koristi samo 15MHz sirine, a VIP 20MHz..?
 
Po celom NS? Da to svugde tako ne radi, resili bi vec :) Ovo je na nekoliko lokacija. I uzjedno sam ja bio aprila po aparat za kafu, mozda je sredjeno na dosta mesta.

Probao na dosta mesta i nema nikakvog čekanja, odmah prebacuje. Ne isključujem mogućnost da postoje lokacije na kojima je to problem

Sent from my LG-D838 using Tapatalk
 
Mozda je reseno, ne isklkjucujem tu mogucnost :)

Svejedno, ako se nekome desi, skoro sigurno je do mreze. Jedino da proba sa jos nekim telefonom na istoj lokaciji zbog sebe.
 
Smanjen je problem ali se i dalje desava i sa 3G na 4G i obrnuto pa se opet desava situacija da budes nedostupan (ali dosta redje).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod manjeg bandwidtha? Spoljnog linka, MHz po stanici?

Manji max throughout po celiji.

Pda. Ako vec placas dobro, neka i bolje radi i bolje/brze pokriva. Ovde to nije bio slucaj.
To je vec njihova stvar. Kako pavke izvestava, ubrzali su se. :D

OK, to se onda tacno uklapa. Zasto Tln na svim mestima gde sam nasao LTE1800 koristi samo 15MHz sirine, a VIP 20MHz..?

Nemam pojma zasto ne koriste. Mozda zna poglavicas ili neko usko vezan s Telenorom. :D

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Pitanje je bilo retoricko za koriscenje sirine :)
Jos da Tlnovci priznaju da smo im pomogli da se njihov 4G poboljsa :p
 
  • Like
Reagovanja: M J
<3

HmBMUt9.jpg



Sent from Kin :(
 
Sad ce da se jave dezurni Telenorci i da kazu da to ne valja, da jedino to RATEL zna... :d
 
Ništa neočekivano obzirom na limit, odnos baznih stanica (1800 vs 800) a I po samim merenjima koja su postavljana ovde se može videti da vip ima veće brzine solidno

Sent from my LG-D838 using Tapatalk
 
A 4g nema veze sa 3g i 2g? Juce na 2 i 3g jedna crta signala a na 4g spici ga na 2,3 crte... Moze da se desi da negde bude bolji 4g od 3g?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Naravno, npr. kod mene. 2g neupotrebljiv, 4g pun signal, mts.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 
sada sam video u drugoj temi da se spominje ovo podesavanje pa sam pogledao kod mene... stoji ovako kao na slici. kako je kod ostalih podeseno, da li bih trebao nesto da promenim?

477164dc44a9330227e767b128c1e691.jpg


Poslato sa Note3
 
Ja adsl 50/2 (wifi) vise ni ne koristim pored 4g
 

Prilozi

  • Screenshot_20170812-173429.png
    Screenshot_20170812-173429.png
    902.8 KB · Pregleda: 117
Nazad
Vrh Dno