Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

U nekim dijelovima Novog Sada imam 4g,negdje 4g+. Mts u pitanju. Koja je razlika pokrivenoscy sa 4g i 4g+ ? Ne nalazim info na njivovoj stranici. Da li se 4g+ dobija kombinacija frekvencija od 800 i 1800 Mhz ? Da li je to LTE-Advanced ?
 
Da, kombinacija.
Tehnicki nije.
 
Na wikipediji imas, potrazi LTE Advanced.
LTE-A je trebao biti single standard, brzi dosta od 225Mbps kako se kod nas koristi.
Medjutim u celom svetu koriste LTE-A(dvanced) oznaku i za combo koriscenje 2 frekvencije za dobijanje boljih rezultata, uglavnom do 225Mbps kao kod nas, ali negde su presli i dosta vise od toga (novija kategorija opreme, pa i vece brzine, ali isto LTE800/1800/700/2100/2600, znaci kompatibilno sa postojecim telefonima)


Ako imas telefon koji ne podrzava 4G+, tj. ne podrzava koriscenje vise frekvencija u isto vreme, onda ces uglavnom biti na LTE1800 dokle god je dobar signal, a prebaciti se na LTE800 kada je LTE1800 relativno slabiji. Telenor kod mene, na S5 je prebacivao na LTE800 cak i kada je LTE1800 bio potpuno funkcionalan u stanu, dok me vani drzi na LTE1800. Ne kapiram bas zasto, u mom stanu ima dobar i LTE1800 signal i brzine na njemu.
 
Poslednja izmena:
Galaxy s6 edge je kod mene. Zbog toga se i palilo 4g+,ali samo negdje. Na Sajmistu u NS nemam. Mada, i ne znaci toliko, barem sto sam vidio. Max 100Mb/s sam dobijao. Kako provjeravas na phonu na kojoj si frekvenciji ?
 
probaj na *#0011#

a35f8afca32e13eac31fe6c5c216e2b4.jpg


Sent from Galaxy S8
 
Koji je razlog sto mts ne pustaja 4G za Kontolu troskova i prepaid? Ima li logicnog objasnjenja?
 
Нема, брука, ајд неки месец, али проћи ће и година и ништа...
 
Po ratelu, trebalo bi da očekujemo Vip 4G+ u sledećim gradovima:
Kragujevac, Čačak, Kraljevo, Kruševac, Novi Pazar, Jagodina, Niš, Pirot, Zaječar, Bor, Vranje, Leskovac.
 
Мислим да већ има у свим тим градовима, само можда не још на свим најављеним БС. Проверено има у Чачку, Новом Пазарару, Јагодини и Пироту (где су баш ти хватао обе фреквенције на тој најјужнијој па си ми послао скриншотове са Нетмонитора :) )
Вип је чак стигао са 4Г+ и до два села што ја знам, Мељак код Барајева, па чак и Даросава код Аранђеловца где је БС скроз на брду, издвојена од насеља. Има по једна и у Ваљеву, Лазаревцу, Барајеву, Аранђеловцу...
 
Poslednja izmena:
Baš ću uz LTE Cat6 (Nexus 5x) i Vikend net karticu da testiram 4G+ da vidim kako radi.
 
Ljudi, može li pomoć i neko objašnjenje? Imam iPhone 5, telenor sam i 4G imam samo u Beogradu i Subotici. Inače živim u Kruševcu. Koliko sam ja skapirao telefon je star i ima frekvenciju koju telenor nema skoro nigde. Kad sam išao za Austriju prolazio sam kroz BG i slučajno pogledam gore i vidim 4G, potpuno ista stvar i u Subotici. Ne razumem se najbolje u te frekvencije ali me zanima koju tačno frekvenciju koristi iPhone 5 koja je takva da ni kod jednog operatera nemam 4G nikud. Mts ima u Kruševcu na ovu frekvenciju, telenor nema, za vip ne znam. Bukvalno svi drugi telefoni imaju 4G. Postoji li neki način da znam koji operater podržava koju frekvenciju na odredjenoj teritoriji? Inače da pohvalim telenor jer u poslednjih godinu ipo dana mi se gore iznad signala nije pojavio EDGE, mrežu su extra odradili, bukvalno svud imam 3G, ali zato 4G [emoji23][emoji23][emoji23]. Recimo u ITA, HU, FR, AT, SLO, CZ kod svakog živog operatera sam imao 4G u najmanjem selu, dok na putu retko kad. Ali ipak. Evo da olakšam, ovde je ss sa frekvencijama iPhona 5. E da, dok korisnici 5S imaju najnormalnije 4G, ali lista frekvencija za 5S je duplo duža ..
1a41e280289cf803d852c19ea0bdae8b.jpg



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Па фали 800 фреквенција на телефону, зато хваташ 4Г само у местима где Теленор има 1800, а то су тренутно: БГ, Суботица, НС, Зрењанин, Панчево, Ниш, Крагујевац, Чачак, Краљево, Златибор и Копаоник.
 
A zašto ta frekvencija ima samo u tim graodovima i kakva je razlika, tj. ima li razlike u brzini i sl. od 800Mhz i 1800Mhz?


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Spavaš na času...
 
Ljudi nov sam na forumu, plus ovde na ovu temu ima 587 strana. Zaista je nemoguće da pročitam sve to. Samo sam pitao jer mi interesuje, ako postoji neka tema ili sajt gde piše o tome na malo "jednosavniji" način rado bih pročitao. Ovde što sam i nešto malo pročitao vezano za te frekvencije nisam razumeo [emoji23][emoji16]


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Па 800 је спорији, једно 40% у пракси. А наводно, по најавама, требао је да има много већу покривеност, али је у пракси то мало. И Теленорова тактика покривања је била од почетка 80-90% на 800, остатало 1800, па временом по градовима полако шире и 1800. (док друга два оператера у свим градовима већим од 10.000 становника имају 1800)
 
Aha, pa dobro. Hvala na informaciji. Samo me zanima postoji li neki način gde mogu da vidim u koje gradova ima koja frekvencija? Na mapi pokrivenosti na sajtu svih operatera se to ne vidi, a vidim da ti znaš za telenor gde ima 1800.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Mislim da ne postoji takva mapa, nažalost

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
po ovome sto gledah istocni deo srbije nema 4g u vipu?
 
Па да су се само форумаши овде мало потрудили да аплоудују нешто ;)
само по једном месечно бар по неки минут, била би то сад (скоро) савршена мапа из које би се видело све.

То је мапа коју стварају сами корисници мерењем стања на терену; а око Зајечара и Неготина (и по многим другим местима) нико није мерио.
 
Poslednja izmena:
Građani i privrednici BiH još čekaju na uvođenje mobilne mreže četvrte generacije, koja je u svetu počela da se koristu još pre 7 godina.
Aha... :)


BTW, na temu 4G+, da li je jos neko primetio je sve vise losih brzina, uglavnom 0 upload, kada se koristi 4G+? Za Telenor i VIP, ima u temi o rezultatima.
 
Nesto sam se zeznuo, mislio sam da je Koreja prva pustila kada sam bio 2013. vec duze, ali bilo je 2011. :) :pardon.
 
Nazad
Vrh Dno