Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Ne to nego ima druga tema samo za rezultate merenja 4G.
Potrazi pa tamo postavi, na to sam mislio.

Sent from my Tapatalk
 
Ima li još neko problema da pozove korisnika u MTS mreži, sa Telenora, obe kartice 4G?
Je li switching u pitanju? Broj na MTS je često nedostupan pa dobija poruku od operatera, kao i ja.

Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ima li još neko problema da pozove korisnika u MTS mreži, sa Telenora, obe kartice 4G?
Je li switching u pitanju? Broj na MTS je često nedostupan pa dobija poruku od operatera, kao i ja.

Tapatalk

Da verovatno je to.

Cekamo prokleti volte, ali ovi izgleda cekaju 5G :d
 
Ima li kakvih informacija u vezi VoLTE-a, kad planiraju da puštaju?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Meni se cini da je rafiki rekao da Tln planira do kraja 2017.?
 
Vidi za 5G nisi omasio, zato sto ce se u svetu omasoviti 2020 pa kod nas god/dve kasnije.
Tako si u pravu za to.
A VoLTE ja se nadam dogodine bar Telenor, za Vip nazalost mislim da ce tek 2019(ja ga koristim).

Sent from my Tapatalk
 
Moram da pohvalim VIP za odličan 4g u z.polju .. mislim da su tamo pustili novu baznu stanicu pre 7,8dana jer sam u celom stanu imao odličan 4g a pre toga ni 2g nisam hvatao :)
Baš sam se prijatno iznenadio tako da ću ovde okačiti rez merenja ;)

df816eceef09d4e3e6b677f766fa6734.jpg


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Cao ljudi, imam jedno pitanje vezano za nase domace mreze, ne bas konkretno 4g. Ali ovo mi deluje kao tema najbliza pitanju.
Trebalo bi da uzmem neki fon iz USA, i on sad podrzava sledece frekvencije:

GSM 2G Frequency1800, 1900, 850, 900
CDMA 2G Frequency1900, 850
GSM 3G Frequency1800, 1900, 850, 900
CDMA 3G Frequency1900, 850
4G LTE Frequency1700, 1900, 2100, 850, 900

Sad nisam siguran, cini mi se da se CDMA koristi u S Americi, a da je kod nas GSM 900 i 1800? Da li je to tacno?
Vec za 4G nisam siguran. Bilo kakva pomoc je dobro dosla :)
 
Taj telefon nece uopste raditi u Srbiji. Samo 2g ces ponegde inati.
 
Taj telefon nece uopste raditi u Srbiji. Samo 2g ces ponegde inati.

Hvala za info, mogao sam se prevariti i kupiti :)
Potrazicu neki drugi model. Koje tipove mreze i frekvencije bi trebalo da trazim?

Edit:
Tipa ove frekvencije su pretpostavljam bolje podrzane, isti telefon samo internacionalna verzija:
Sim Bands: GSM/GPRS/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz) UMTS/HSPA+ (850, 900, 1700, 1900, 2100 MHz) 4G LTE (B1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28)
 
Poslednja izmena:
@alfaunits i @antivenom Hvala vam

Bottom line koliko sam mogao da iskopam po netu (nisam uspeo nista da nadjem na sajtu mts-a) ovo mi deluje kao ispravna lista frekvencija:

GSM (2G) : 900, 1800
UMTS (3G): 2100, 900
LTE (4G): 1800 na svim a u vip-u i mts-u koriste i 800
 
@alfaunits i @antivenom Hvala vam

Bottom line koliko sam mogao da iskopam po netu (nisam uspeo nista da nadjem na sajtu mts-a) ovo mi deluje kao ispravna lista frekvencija:

GSM (2G) : 900, 1800
UMTS (3G): 2100, 900
LTE (4G): 1800 na svim a u vip-u i mts-u koriste i 800

Nema na cemu.
Drugo, Telenor koristi 800 najvise ne Vip i Mts.
 
Svi vec koriste i 800 i 1800. Trenutno neko gura vise jedan band, neko drugi, ali teze ka izjednacavanju jer se kombinacijom oba banda dobija na svemu.

Moja preporuka je uzimati fon koji podrzava oba kako bi iskoristili maximum u svakoj situaciji.
Nece vam kasnije biti kriv ni telenor, ni vip, ni mts, sto negde nemate dobar signal. :)


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Još kad bi podržali zvanje preko 4G de bi nam kraj bio :)
 
VoLTE, kada proradi, je jedini razlog zasto i treba juriti telefon koji podrzava i LTE800, 1800 i 2600, a po mogucstvu i 2100. Mislim da ce te i ove 2xxx biti kod nas uskoro koriscene, kao i u Evropi.

Nije 800 toliko bitan vise, za sam data, jer cak i Telenor, koji je bas bas forsirao LTE800 na pocetku, je popunio LTE800 "podrucja" sa dodatnim LTE1800 stanicama. Verovatno LTE800 da probije i u sve delove zgrada, a LTE1800 za vani, kada vise korisnika trazi, kao neki balans. U takvim situacijama LTE800 nije preterano bitan.
Na autoputevima vec... necete imati net bez LTE800 izgleda, osim ponegde na VIPu.

^Ovo nije predlog da uzimate telefon bez LTE800, ako vec mozete :) Nego da ne brinete ako to uradite :)
 
Ako neko živi u nekom gradu koji je cca 50.000 stanovnika ili manje i koristite Telenor, svakako (u ovom trenutku) treba imati 800MHz LTE telefon. Za puteve i manja mesta svakako je vrlo bitan 800MHz.
 
VoLTE, kada proradi, je jedini razlog zasto i treba juriti telefon koji podrzava i LTE800, 1800 i 2600, a po mogucstvu i 2100. Mislim da ce te i ove 2xxx biti kod nas uskoro koriscene, kao i u Evropi.

Nije 800 toliko bitan vise, za sam data, jer cak i Telenor, koji je bas bas forsirao LTE800 na pocetku, je popunio LTE800 "podrucja" sa dodatnim LTE1800 stanicama. Verovatno LTE800 da probije i u sve delove zgrada, a LTE1800 za vani, kada vise korisnika trazi, kao neki balans. U takvim situacijama LTE800 nije preterano bitan.
Na autoputevima vec... necete imati net bez LTE800 izgleda, osim ponegde na VIPu.

^Ovo nije predlog da uzimate telefon bez LTE800, ako vec mozete :) Nego da ne brinete ako to uradite :)

Па како, кад Теленор има 1800 само у 10 градова и на две планине!? ;) Ни колега Rock86 још увек нема на Видиковцу, итд.
 
Kad gledas samo velika mesta, pa izvjavis tako nesto :( (pricam sebi u trecem licu :))

Ipak, nije kao prvih godinu i nesto; kada bez LTE800 kao da nemas 4G kod Tln.
 
Moram da pohvalim VIP za odličan 4g u z.polju .. mislim da su tamo pustili novu baznu stanicu pre 7,8dana jer sam u celom stanu imao odličan 4g a pre toga ni 2g nisam hvatao :)
Baš sam se prijatno iznenadio tako da ću ovde okačiti rez merenja ;)

df816eceef09d4e3e6b677f766fa6734.jpg


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Konacno! Aj i to docekasmo. Bilo je katastrofa do skoro.
 
Poz drustvo,

Ako bi nekao mogao da pripomogne oko podrzanih frekvencija u Sribiji bio bih mu veoma zahvalan.
Citajuci po netu, cini mi se da je WCDMA je unutar grupe zvane UMTS? A kod nas se UMTS koristi za 3G?

Drugpo pitanje je vezano za specifikacije jednog telefona od preko bare, koliko vidim 2G i 3G nisu problem ali LTE(4G) koje su dole napisane nisu podrzane kod nas?

Primary SIM card

FDD-LTE: B2/B4/B5/B12 (mFBI B17)
WCDMA: B1/B2/B4/B5
GSM: B2/B3/B5/B8

Secondary SIM card:
GSM: B2/B3/B5/B8
 
Kad bi znao kako da gledam iz liste Netmonitora i CellMappera koji band se koristi, mogao bi znati prilicno sigurno da li je B20 uopste potreban za VIP :)
A imam utisak da samo po autoputu i slicno ima koristi od toga do sada.
 
То је врло лако и код Випа и код Теленора, сви сектори који су двоцифрени (код Випа 11, 12, 13, евент. 14) су 800, а једноцифрени (1, 2 или 3) су 1800.
(Ако има и једних и других сектора - 4Г+.)
 
А Вип је за сад то најбоље расопредио, сви велики и средњи градови 1800, мали градови и села 800.
Али мени су најзанимљивији Теленорови 800 који су скоро свуда и јасно се зна кад Рател објави ;) само што су сад стали...
 
Nazad
Vrh Dno