Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Није лоше илити права фантазија у односу на њихову званичну ;)
 
Управо била емисија/прилог на РТС о будућем 5G... О његовој огромној примени у како кажу дигитализацији целог друштва. Где ће комуницирати не само људи, него и уређаји међу собом... Хируршке операције на даљину, мониторинг здравственог стања људског организма, као и животне средине, мора и свег другог. Аути/аутобуси ће временом постајати „беспилотни" ;) семафори беспотребни...

(Мада ја нисам баш толико опчињен/одушевљен свим тим, јер изгубићемо душу са свим тиме... ;) Природа (права) ће наравно жешће настрадати због свог тога развоја, џаба мониторинзи...)

Кажу да ће се у мрежама користити (не знам да ли и директно ка мобилним корисницима) више фреквенције, и по 28 гигахерца...

Очекују да ће се први елементи 5G појавити 2020. у Јапану, шире око 2022., код нас још пар година касније...
 
Poslednja izmena:
To su tzv milimetarski talasi. Najveći problem je što zahtevaju direktnu vidljivost ili izuzetno mali broj prepreka na malom rastojanju. Odnosno bazne stanice će morati da budu "na svakoj banderi". 100m je u gradskim uslovima možda najviše što će milimetarski talasi moći da izdrže. Do svake BS treba neki drugi ili radio link na sličnim frekvencijama ili idealno optika.

Na ovaj način će veličina BS biti drastično smanjena, samim tim i broj korisnika koji koriste konkretnu BS. Takođe tehnologije kao što su massive MIMO (do 32 antene u telefonu), kao i beamforming će biti u upotrebi.

Snage BS i telefona će biti oko 10x manje nego kod 4G, tako da će se to drastično odraziti na trajanje baterije, naročito kod IOT uređaja (snage potrebne za radio prenos će biti malo veće od sadašnjeg wifi-ja).
 
Ma kakvih 20+GHz, padne kiša i nema signala.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
@poglavica, 20GHz milimetarski talasi? Ne razumem tu sferu, zar nije to vec nano/piko?
 
1PV9gje.jpg

https://weneedthemalways.blogspot.com/
 
^sto kazes, mogao sam i sam izguglati :)
 
Inače 5G mreža u Srbiji testirana još pre nekih godinu ipo dana u prostorijama Telenora. Brzina downloada koja je postignuta na tom testu je bila negde oko 450 Mbps što je negde za 20-30 manje od najvećeg downloada izmerenog na mobilnom telefonu putem mobilne mreže. Ovo su podaci od pre nekih godinu dana, možda su u međuvremenu postignute i neke veće brzine, ne znam.
http://www.itvesti.info/2017/03/prvi-koraci-ka-5g-u-norveskoj.html?m=1
 
a odavno postoje telefoni koji podrzavaju brzine i do 1gbps.. bar na papiru. nisam gledao na netu da li postoji i neka mreza koja to podrzava..

Sent from Galaxy S8
 
Mislim da nema u punoj LTE implemtaciji, ali u Koreji postoji nesto slicno Samsung Download Boosteru, ali radi na dosta Samsung uredjaja, tako sto kombinuje WiFi i LTE, i postize 1Gbps stvarno:
https://www.androidauthority.com/kt-launches-1gbps-giga-lte-617147/
Mislim... postize u idealnim uslovima, ali imajuci u vidu da ima vise aktivnih LTE korisnika u korejskom shoppingu mallu nego svih (i neaktivnih) LTE korisnika na celom NBG, u praksi ni blizu :p

DoCoMo je sigurno prisao tome, LTE-only, ali nisam nasao clanke :(

Ono sto je zanimljivo BTW:
- KT ima 200.000 LTE baznih stanica!
- KT ima 140.000 WiFi stanica (trenutno mnogo vise, jer je ovo brojka iz 2015., a ozbiljno su prosirivali zadnje dve godine)
- Postoje dodatne javne WiFi mreze, koje u dosta delova predju brzine od 100/100Mbps. Meni npr. realno nije ni potreban kucni net, u zgradi mi "anygate" radi >100/100 :)
- Koreja je otprilike velicine Srbije (sa Kosovom), a ima 5x vise stanovnika
U Srbiji sva tri operatera imaju <5000 4G baznih stanica ;)
 
Takođe tehnologije kao što su massive MIMO (do 32 antene u telefonu), kao i beamforming će biti u upotrebi.


Ma kakvih 20+GHz, padne kiša i nema signala.

Не вреујем да ће много зависити од временских услова, кад БС буду имале десетине ил стотине антена, сектора, са вероватно различитим фреквенцијама које телефон може истовремено да користи...

https://5g.co.uk/guides/what-is-massive-mimo-technology/

Али изван градова, не знам како се може користити са овако малим дометом...
 
Poslednja izmena:
Па неће бити довољна, јер ће сви хтети да иду у корак с временом и том ултра-дигитализацијом ;)
 
pa ako 5g bude po gradovima a 4g van grada, 4g bi recimo mogao da izvlaci preko 100 mbps u proseku. sa tom brzinom se moze strimovati i uhd video bez problema..

ne znam, ne razumem se bas, lupam, teoretisem ali cini mi se moguce.

i onako sad, osim za potrebe speedtesta, 99,99% korisnika bi se zadovoljilo sa 20/20 mbps na 4g mrezi.

Sent from Galaxy S8
 
A sta kada dodje 100 korisnika na tu jednu BS?:)
 
pa neka listaju malo vesti i forume, ne moraju gledati uhd :)

salim se :)

pa zar sad kad dobijem 100 mbps na speedtestu znaci da sam jedini na BS koji vuce neki protok?

Sent from Galaxy S8
 
pa neka listaju malo vesti i forume, ne moraju gledati uhd :)

salim se :)

pa zar sad kad dobijem 100 mbps na speedtestu znaci da sam jedini na BS koji vuce neki protok?

Sent from Galaxy S8

Ja ovde u Leskovac stalno dobijan 100+ ..i torrent stalno aktivan, oko 300-400gb dnevno ode...Ali izgleda da niko jos uvek ne koristi nesto preterano, pa imam srece
 
Maltene sigurno. Moze jos neko da vuce da nesto sitno, povremeno (tipa Twitter, Chrome... ali ne i Instagram, kako ga koriste klinci danas, koji su u stanju da vise na njemu provrte podataka nego na YT po sekundi)
Ne samo da se deli taj max. protok na korisnike (na LTE800 to je 75Mbps max., a plus sto si dalje i sto ima vise prepreka to je manji protok), nego svaki korisnik unosi ometanje, pa se ne deli bas po korisniku, vec primetno losije.

U Evropi nisu tipicne brzine kao kod nas, jer ima mnogo vise korisnika, i aktivnih i uopste. I tamo vec postoji tiered protok, samo sto vise nije javni.
 
Poslednja izmena:
Ja znam da u Austriji 3G mi se popodne i na 25Mbps download, a 4G mi ide i do 80Mbps. Dok ovde 4G mi je 45Mbps max


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
 
25 na 3G u Austriji nije toliko tesko, posto su, izgleda, net potrosaci presli na 4G :)
Mada 80 nisam video u Austriji :( Probao sam i Bonbon i A1 postpaid. A1 je primetno bolji, pogotovu ping, ali nisam dobijao 80Mbps.

A ovde ocigledno koristis Telenor, ako nisi presao 45.

BTW, i skandinavske zemlje imaju dobar 4G, ali krastavac, kod njih drzava izgleda subvencionise to debelo (a i imaju od cega da plate i ovako). Ne bih se menjao sa Nemackom i Austrijom po ovom pitanju!
 
Ja sam u Austriji uvek 3 jer ne znam, nekako mi je najbolja mreža. Koristio sam jednom i A1 ali sam stalno gubio signal i to u Beču, znači grad, u stanu sam i imam po jednu crticu 4G i onda ne radi net pa se prebaci na 3G i to me je uzasno nerviralo. Ali ono što je pohvalo za A1 podržavaju razgovore sa 4G mrežom. U srb 2/3sec pre nego što mi zazvoni telefon gore u status baru vidim da se prebaci na 3G. Da, telenor sam i iskreno nemam nikakvih problema u radu. Sve radi super, stvarno sam zadovoljan i ne primećujem da je internet spor ali na speed testu su takvi rezultati.... Sad ću baš da skinem speed test i da uradim ponovo pa kačim rezultate[em
0ff14aeeaf961c34bfbc5f7f2432bea4.jpg
oji16] Evo su rezultati.....


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
У вези будуће 5G мреже, нажалост постоји доста страховања и упозорења (неких) стручњака о могућим штетним утицајима на здравље људи, због високих фреквенција (микроталаса) које ће се користити за пренос велике количине података, а који ће имати много мањи домет, па ће број базних станица морати да се удесетостручи отприлике:

https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=danger+5g&oq=danger+5g&aqs=heirloom-srp.0.0l5

Колики су тачно ризици, вероватно нико не зна прецизно, али бојим се да нећемо добити ни приближно поуздане информације још много година... док тај експеримент над људима не одмакне... :( ;)
 
Онда један умирујући текст:
https://www.androidauthority.com/5g-dangers-895776/
Кажу, то није (опасно) јонизујуће зрачење, него је са супротне стране у односу на видљиви спектар ЕМ таласа...
Мада не сасвим (умиријуће), јер спомињу експерминте са мишевима, где су се после две године код статистички значаног броја јединки појавили тумори. Али они кажу, то ништа не доказује, јер су мишеви много мали за тако велику дозу зрачења...
Али доказује прилично, макар и ако је 1:1.000.000 шанса код људи да ће се догодити, јер (ни)један човек није занемарљив!

Микроталаси спадају у нејонизујућа зрачења:
„Početkom 21. veka sve više se učvršćuje mišljenje da EM ili nejonizujuća zračenja proizvedena na različite načine, od energetskih vodova do mobilnih telefona, izazivaju različita oboljenja, uključujući rak. Nažalost, zbog nedovoljnih saznanja, još uvek nema jedinstvenog stava. Bolji uvid u realnu situaciju koji imaju dobri poznavaoci ove oblasti ukazuju da ne treba ignorisati njegove potencijalne opasnosti po zdravlje, jer su primećeni uticaji i nejonizujućeg zračenja veoma male jačine, što nije lako objasniti i mogu se svrstati u različite kategorije, u zavisnosti od osobina i funkcija. "
 
Poslednja izmena:
Mi ne moramo da strahujemo još dosta godina jer ni 4G mrežu još nisu pustili kako treba a o 5G da ne govorimo...
 
Па за једно 7-10 година 5G ће бити раширен код нас као што је сада 4G.

А 4G је вероватно сада доста ближи крају, него почетку развоја, ширења. Никад се оператери неће посебно бринути о местима са слабом насељеношћу или без неких озбиљнијих привредних/туристичких „субјеката". Теленор и Вип на преко 90% стубова сада имају 4G (да не тактизирају нешто, већ би све било готово до половине ове године барем). А Мтс им се приближава великом брзином; односно већ сад у Београду и околини, Војводини, сверозападној Србија, а сигурно и великом делу Шумадије и Поморавља, нема разлике у глобалу (сем наравно микролокација)

А што се тиче рада, сам 4G сигнал и проток података, повезивање... имају ограничења, осцилације... Док ће на 5G, кажу, то бити много „флуидније", поузданије, наравно брже (сем тог јадног домета базних станица, од 10 до 2000 метара)...

Е сад о видљивим и скривеним опасностима или негативностима по здравље и све аспекте живота људи, свих тих (мобилних и компјутерских) технологија и поређења са предностима истих, могу се водити бескрајне расправе, из много углова... До тога да ли је проналазак парне машине био невиђена благодет за човечанство или почетак његовог краја ;)
 
Poslednja izmena:
New Zealand's international spy agency on Wednesday halted mobile company Spark from using Huawei equipment in its planned 5G upgrade, saying it posed a ``significant network security risk.''

The action follows a ban in Australia, where the Chinese telecommunications giant was blocked in August from rolling out Australia's 5G network due to security concerns.

In New Zealand, Huawei has previously helped build mobile networks. In March, Spark and Huawei showcased a 5G test site across the street from the Parliament, in a publicity move that was attended by then Broadcasting Minister Clare Curran.

Znam da je mali off, ali evo šta se dešava u svetu s 5G.
 
Kao bivši korisnik telenora, a sadšnji vipa, posle jedno mesec dana moram da kažem da je telenor 1. klasa. Vip ima dosta lošiju pokrivenost i stabilnost mreže. Baterija se dosta brže prazni.
 
Nazad
Vrh Dno