Šta je novo?

Kako odabrati ispravne vrednosti V (volt) i A (amper) prilikom kupovine adaptera ?

Pera Mitic

Slavan
Učlanjen(a)
08.12.2006
Poruke
6
Poena
301
Kupio sam uređaj D-Link DP-300U (print server) bez strujnog adaptera.
Na kućištu piše (pogledaj sliku) da adapter treba da ima 5 V i 2,5 A.

Zanima me da li je moguće odstupiti od ovih vrednosti a da ne ugrozim
adapter ili uređaj i koliko odstupanje može biti.

Na jednom forumu sam pronašao informaciju gde se u jednoj rečenici opisuje
pravilo: Napon mora da se slaže a struja može biti veća.
Na osnovu ovog pravila sam napravio tabelu (okačena u prilogu) pa vas
molim za komentar.

Pronašao sam dva adaptera koja bi po mom mišljenju došla u obzir
(vidi slike u prilogu) ali bih ipak voleo da mi neko stručan objasni da li je
to dobar izbor.
 

Prilozi

  • DP-300U.jpg
    DP-300U.jpg
    194.9 KB · Pregleda: 257
  • 5V3A.jpg
    5V3A.jpg
    290.3 KB · Pregleda: 188
  • 5V4A.jpg
    5V4A.jpg
    459.9 KB · Pregleda: 207
  • Tabela.jpg
    Tabela.jpg
    55 KB · Pregleda: 367
5V to mora 5V a 2.5A je minimalno, moze i vece ali nikako manje. Ne vidim attach na mob.
 
Trebalo bi da mogu i jedan i drugi da rade OK ali bih ja pre koristio onaj HP, bar sam čuo za firmu. A usput je i jači i manje će se grejati.
 
To sto si video na drugom forumu je apsolutno tacno.
Zamisli to kao slavinu i cev. Navoj mora da bude tacne dimenzije, a cev mora da podrzava minimalni protok vode. Ako ima mogucnost za vise, to je u redu jer ces koristiti koliko ti treba.
Jedna stvar na koju ljudi ne paze je polaritet. Uglavnom zato sto je standradizovano da plus bude unutra, ali treba obracati paznju, pogotovo kod onih univerzalnih kod kojih sam kacis konektor po potrebi.
--(o-+ znaci da je unutrasnji krizuc plus.

Od ova dva mozes da iskoristis bilo koji. Samo vidi da li konektor pase. Najveci problem kod konektora prave 2.0 i 2.5mm unutrasnji precnik. spoljasnji od 5.5mm je normalan.
Razlika se tesko vidi i cak uredjaj moze raditi sa pogresnim ako se pravilno namesti, ali taj kontakt ne mora da bude savrsen.

Nemoj da se uplasis sto sam ovo ispisao. Nista to nije strasno ni opasno. Samo prikaci konektor dok je punjac iskljucen i pomeri ga malo levo desno i vidi da li klacka.
 
Hvala vam na odgovorima. Do sada mi je sve savršeno jasno.

Uspeo sam kod prijatelja da pronađem dva adaptera koji bi mi delimično odgovarali, ali ne u potpunosti,
pa vas molim za savet. Koja od ove dve varijante je bolja i kako da rešim problem čiji opis sledi.
Slike adaptera su priložene.

Varijanta 1: Adapter ima odgovarajuću voltažu (5V) a kod oznake za amperažu stoji 3V (SET 2V).
Ovo 3V mi odgovara jer mi je dovoljno 2.5V ali me zbunjuje ova oznaka u zagradi.

Varijanta 2: Adapter ima odgovarajuću voltažu i amperažu (5V , 2.5A) ali bih morao mali DC konektor
da zamenim većim (sa drugog adaptera). Tu dolazim do problema. Ako hoću da nakalemim
veliki konektor umesto malog, kako da spojim žice a da ne pogrešim u vezi polariteta.
Da li ću nakon presecanja žice moći da zaključim kako da ih spojim npr. na osnovu boje
ili na neki drugi način?

Čini mi se da je varijanta 1 bolja jer nema budženja ali me brine ono "SET 2A". Šta vi mislite?
 

Prilozi

  • 5V3A(SET2A).jpg
    5V3A(SET2A).jpg
    147.3 KB · Pregleda: 165
  • 5V2.5A.jpg
    5V2.5A.jpg
    183.1 KB · Pregleda: 155
Poslednja izmena:
Ovo sad vec lici da ces nesto spaliti te je moj savet da nadjes nekoga ko se u to razume da ti zavrsi posao za 10 minuta.
 
Upravo to
nadji nekog ko ima unimer i lemio je bar 3x u zivotu i reseno :)
 
Prvi je 3A. iams i oznake dole gde pise bez tog set, a imas i u nazivu objasnjenje (0530 za 05v i 3.0a). Takodje mozes lako da izguglas taj model i videces da se svuda vodi kao 3a
 
Pitaj na ovoj temi da li ko ima odgovarajuci adapter. Mislim da imam neki od crklog rutera, ali ne mogu sad da proveravam.
 
Hvala još jednom svima na savetima. Znam da je najlakše dati profesionalcu da ti uradi posao
ali je ovako zanimljivije, a i čovek se lepo oseća kada nešto sam uradi i nešto novo nauči. :)

Na kraju je sve ispalo dobro. Kombinacija je sledeća:

1. Prastari D-Link print server predviđen za rad pod XP-om (plaćen 325 dinara na licitaciji)
2. Adapter koji sam dobio od prijatelja (5V 3A) - onaj sa oznakom (SET 2A).
3. Hp 1010 štampač za koga ne postoji drajver za Win 7
4. Windows 7 sa hp3050 drajverom za hp1010

Sve radi bez greške.
cheers
 
Imao bih jedno pitanje, da li na uredjaj koji je deklarisan da zahteva adapter 5V 0,5A moze zameniti 7,5V 1A bez posledica ?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Nemoj sa toliko većim naponom pa još i jači nego što je baš neophodno. Njemu je izlazni napon bar 9v bez opterećenja a tek pod punim opterećenjem će pasti na tih 7.5v. Znači na 0.5A ima da daje nekih 8v.
 
U pitanju je radio sat, nemam originalni adapter pa sam koristio neki koji je takodje 5V ali je 0,35A umesto trazenih 0,5A medjutim primetio sam da se dosta greje adapter. Iz tog razloga sam ga iskljucio da ne bude havarije. Imam taj od 7,5V ali kako kapiram on bi bio prejak i verovatno bi sprzio uredjaj.
Ono sto u medjuvremenu iskopah po temama, ono sto meni treba je adapter koji je tacno 5V a amepri mogu biti i veci od 0,5

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Za amperažu ne brini, i hidrocentralu da povežeš na 5v, aparat će vući samo 0.5A.
 
Koliko je to "dosta" u "dosta greje", malo koji adapter se ne greje u radu?
 
Pa greje se da je vreo sto mislim da nije dobro, da je topao to je u redu

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno