Šta je novo?

Windows (phone) 10

@Boris A sada koristiš neki program za crtanje na telefonu i to recimo dok stojiš u krcatom autobusu? Mislim da gledaš sa nekog "worst-case" aspekta. Nisam ni rekao da treba da koristiš svaki program niti da će neki dizajner da radi ne znam šta. S druge strane, zamisli da možeš ipak da otvoriš psd fajl na telefonu ako ti zatreba? Ili klasu u okviru programa, da baciš pogled da li je sve ok kada nema drugog izbora, a stvar je hitna. Ali, nadovezujem se i na ranije pominjani deo da bi pun OS normalno podržavao i povezivanje tastature, miša, itd.

Nisam ni rekao da mislim da će to zaživeti u takvom obliku. Samo kažem da bismo mi kao korisnici mogli da dobijemo puno na povećanju upotrebljivosti mobilnih uređaja. Uostalom, treba gledati u budućnost i AR (recimo) na telefonima koje sa postojećim konceptom i nemaš baš za šta da koristiš. Kao što su mobilni telefoni morali da evoluiraju u "smartfone" da bi opstali i dalje se razvijali, tako sada i smartfoni moraju da evoluiraju u uređaje koji će biti mnogo upotrebljiviji. A po meni je sve očiglednije da ih koče zatvorenost i slabašnost operativnih sistema (kao što je bilo i sa glupfonima). Desktop Windows kakav znamo ne mogu da zamislim da će ikada biti ponuđen na mobilnim uređajima kao takav, ali mislim da današnji sistemi sputavaju napredak. Kako rekoh, hardver na kom mogu da im pozavide i desktop mašine, a gotovo neiskorišćeno. Ako tako ostane, mislim da će se neminovno desiti isto što i optičkim diskovima koje je kočila (i zakočila) filmska industrija. Potrošači za skupe uređaje nisu dobijali nove mogućnosti, pa su danas ti diskovi u upotrebi praktično samo za filmove. A i ta grana se gasi pred naletom online servisa. Elem, da završim paralelu - za nove telefone stalno treba plaćati sve više, a novih mogućnosti - proisteklih iz više memorije, veće rezolucije i jačih procesora (što najviše utiče na cenu) - praktično nema. U takvoj situaciji mislim da je neminovno da dođe do pada euforije i do dužeg životnog ciklusa starih uređaja što industrija ne može sebi da dozvoli. Možda će se desiti evolucija, možda i revolucija (npr, optika zamenjena fleš memorijom), ali mislim da je i za jedno i za drugo neophodno da se drastično nadograde operativni sistemi.
 
Da je to taj isti hardver ne bi sad imao kuciste od metar sa metar ovde pored stola.. ;) Ne znam, mozda da svaka aplikacija ima mogucnost kao sto browseri imaju mogucnost da prikazu sajt u desktop verziji, tako da, ako neko bas hoce, moze da otvori pomenuti .PSD fajl ako je neka sitna ispravka i slicno, ali zamisli koje je to cimanje za zaista mnogo retke situacije?

Ne znam deluje mi kao da pricas iz ugla korisnika mozda nekog dumbphone-a i dalje, a duboko si u "PC" prici i hardveru, pa te nekako plasi ovakav smartphone kakav je danas, pa bi direktno da skocis na 'windows u dzepu' odnosno to vidis kao neki sledeci korak :) Mozda i gresim..

Takodje mi deluje i da ignorises cinjenicu da se telefoni prvenstveno koriste prstima, odnosno najvise jednim prstom, a da te zaslepljuje mogucnost "SVEEEE" (povezivanje misa, tastature, kompajliranje..), koja nije bas (uopste) prakticna :)
 
Poslednja izmena:
Ja bih rekao svima. Ako pričamo o desktop sistemu koji je (uglavnom) otvorena platforma koja ti daje neuporedivo veću kontrolu i donosi obilje programa koji su potpuno isti kao desktop varijante. Pa možeš i sve isto da podesiš. Ne vidim da je ikome potreban Android, nego samo za njega mogu da nađu programe.

Stvar je u tome što neće biti obilje programa. Biće to univerzalne aplikacije. Regulrni programi nisu predviđeni za male tač ekrane i biće ih teško kontrolisati. A ima dobra šansa da na ovim uređajima bude Windows 10 S.

Cilj je korišćenje CShell korisničkog interfejsa koji se prilagođava veličini ekrana. A CShell radi/radiće samo sa univerzalnim aplikacijama. Ako imamo u vidu da je mnogo developera koji rade mobilne aplikacije odustalo od Windows 10 platforme, opet dolazimo u situaciju da imamo uređaj koji nema dovoljno aplikacija pa će ga većina kupaca izbegavati a opet potrebna je prodaja u većem obimu da bi privukla developere i aplikacije.

Druga stvar, mislim da je Microsoft izgubio poverenje kod mnogih developera ali i kupaca zbog svoje strategije da relativno brzo napušta svoje proizvode i usluge, a usput i krši obećanja i laže:

1. Imamo situaciju da su obećali da će Windows 10 Mobile dobiti svi Lumia telefoni a ispalo je da većina sa starijim Lumijama tipa 520, 525 i slično nisu dobili nadogradnju na W10M.

2. Rekli su da će proizvoditi sami telefone ako nijedad OEM parter to ne uradi i da će izbacivati bar 6-8 modela godišnje a prestali su nakon 4 modela i 2 podverzije (640 i 640XL, 550, 650, 950 i 950XL).

3. Rekli su da će doneti Android aplikacije na W10M pa su odustali čak i pre prve objave istog zbog, kako su rekli, pogoršanja performansi tokom vremena zbog Linux podsistema.

4. Uveliko su reklamirali "mostove": Centinel, Westminister, Islandwood za portovanje aplikacija a osim Centinel-a nisu iskoristili nijedan da portuju neku svoju aplikaciju sa drugih platformi na Windows 10 i pokažu da to ipak radi. Imamo samo ovaj šugavi Facebook port koji koristi OSMeta i zbog koga se i FB i Messenger pokreću 5-10x sporije nego na Androidu ili iOS-u. Tek skoro su konvertovali Office koristeći Centinel.

5. Tvrdili su da će se nakon prve veće nadogradnje za Win 10 više fokusirati na W10M a u stvari su ga samo gurali u stranu.

6. Sam MS a i Garage projekat njegovih zaposlenih je izbacivao više aplikacija za iOS i Android nego za W10M dok su pojedine nove opcije prvo stizale na iOS umesto na njihovom OS-u.

7. Nakon toliko priče o posvećenosti sam Nadela je skoro sam priznao da nikada nije bio za mobilni OS. Što to nije rekao odmah čim je postavljen za CEO?????

8. Nisu zeznuli samo obične korisnike već i kompanije koje su investirale u njihovu mobilnu platformu pa sad moraju ponovo da ulažu u nove telefone. Između ostalog i NYPD.

Moje neko mišljenje, kada gledam dosadašnje događaje i njihov način razmišljanja je da oni i ne znaju šta treba običnim korisnicima. Njihovo razmišljanje se svodi na produktivnost, a obične ljude interesuje zabava.

Nego, MS izbacio Over the Cable Updater za sve one koji žele odmah da instaliraju poslednju dostupnu verziju za njihove telefone - https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56120

Trenutno na Lumiji 640 se prvo flešuje Win 8.1 pa početni W10M pa još par nadogranji i od vam ceo dan dok ne instalirate najnoviju verziju (radio sam ovo pre manje od mesec dana, znam iz iskustva). Sada bi sa ovom alatkom trebalo da se odmah uflešujue poslednja verzija. Trenutno nemam potrebu da isprovabam ali ko hoće neka izvoli.
 
Poslednja izmena:
@Boris Sve je moguće i svi grešimo. Sviđa mi se što bih rekao da i ti ovo vidiš kao laganu razmenu mišljenja/vizija, a ne raspravu i ubeđivanje.
Retkoća ili četoća :) situacija zavisi od posla/hobija, pretpostavljam. Telefon svakako nije PC, ali ima čini mi se i ugrađenih projektora, doći će i ar. Kao da je hardver spreman za velike proboje, ali ne i os/koncept. Nisam odavno mnogo u hardveru, ali definitivno sam više mogao da uradim sa PII mašinom nego sa današnjim telefonima. I napredak hardvera se tada jasno primećivao kroz softver. Možda mi to na smartfonima najviše nedostaje. Činjenica je da takvi uređaji jesu prvenstveno za... drugačiju vrstu primene, ali ako već imam zver od hardvera u džepu, zar ne bi trebalo da ga koristim za nešto mnogo više od poziva, poruka, kamere i gps treka? Ali, čega god da se dohvatim to je toliko ograničeno da se manje mučim ako ne koristim nego ako koristim. I to su stvari koje nemaju veze sa veličinom ekrana, ni hardverom. Imam utisak da oni koji su pisali bilo koji mobilni OS i (mnoge) programe iste nisu nikad ni pokrenuli, jer sve pukne na prvoj opciji koja je potpuno standardna.

@ilidan Rekao bih da se potpuno slažem. Ali to su samo razlozi propasti WP, ne znači da su Android i Google išta bolji. Samo su ugrabili tržište u pravom trenutku i naterali proizvođače hardvera na ko zna kakve ugovore i uslove. Bolje da ne nabrajam projekte od kojih je Google odustao, a isto je tako obećavao. Inače, meni je najluđi potez Majkrosofta bio ukidanje Skajpa za jedinu zvančnu verziju WP (8,1). A napravio bih još samo jednu paralelu - i MS je osamdesetih progurao DOS i ugrabio celo tržište, isto uz primoravanje kompanija na razne uslove. Međutim, na kraju su morali da evoluiraju kroz Windows da bi stvari mogle dalje da se razvijaju. Mislim da su i smartfoni, po ovakvom konceptu, dogurali do kraja i da je i njima neophodna (r)evolucija. Nadao sam se da će to biti Continuum, sada se nadam da bi to mogao biti barem nekakav "puni" Windows na telefonima. Ako ništa drugo, barem da natera sve da konačno promene pravila i izađu sa nekom novom vizijom. Jer, sve ovo se i dalje šlepuje na viziji Stiva Džobsa staroj više od 10 godina. Ako mobilni os ne dozvoli da softver ozbiljno uposli i upotrebi hardver (obično je hardver uvek zaostajao), onda platforma neće opstati.

Laku noć. :)
 
Niko neće da pravi Photoshop za mobilni.. bar ne desktop verziji. Postoji mnogo photoshop alternativa za mobilne... Ali, kao što Photoshop ne koriste svi desktop korisnici, photoshop alternative ne koriste ni svi mobilni korisnici.
Situacija se može primeniti i na 3d modeling, rendering, igrice,...

Za pojedine od navedenih aplikacija postoje alternative koje nude predefinisane šablone za obradu... Toliko prosečnom korisniku i treba. Cene aplikacija su smešne, stoga i ne možeš očekivati da budu pune raznih mogućnosti.

Mobilni je sprava u džepu, tako je treba posmatrati i razvijati servise i aplikacije sa tim na umu.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Za mene će biti revolucija kad budem mogao da pikam BF1 sa drugarima sa kojima sam preko discorda na vezi tj. Onog momenta kada telefon postane PC, složio bih se u svemu sa canejr-om telefoni ovakvi kakvi jesu su došli do svog vrhunca i da, potrebna je neka dalja (r)evolucija ...
 
Poslednja izmena:
Za mene će biti revolucija kad budem mogao da pikam BF1 sa drugarima sa kojima sam preko discorda na vezi tj. Onog momenta kada telefon postane PC, složio bih se u svemu sa canejr-om telefoni ovakvi kakvi jesu su došli do svog vrhunca i da, potrebna je neka dalja (r)evolucija ...

To je isto kao da neko kaze da ce poceti da vozi bicikl kada dobije motor i da ne mora da vrti pedale, taj problem je vec resen i zove se motocikl. Tako i ovo ko hoce pc u pokretu ima laptop, ultrabook, ima 2u1 3 u1 uredjaje razlicitih dijagonala, i to je to, problem resen. Svi drugi normalni voze bajs i koriste mobilni za ono sto su namenjeni.
 
Poslednja izmena:
Samo android i to je to telepčane nema dalje po tebi... Ma ja to za bf1 onako više u šali naravno mada što ne bi mogli imati nešto treće zašto se ograničavati samo na postojeće. Vidi postoje i el bicikli koji su tu ni tamo ni vamo pa što ne bi imali moćne telefone koji nisu ograničene aplikacijama.
Okej razumem da je tebi ideja pc u pokretu glupa i da je tebi telefon u sadašnjem ograničenju dovoljan, možda nekom nije i ta ideja pc u pokretu mu znači. Neko više voli prozor od linuksa i to je to.
 
Poslednja izmena:
Samo android i to je to telepčane nema dalje po tebi... Ma ja to za bf1 onako više u šali naravno mada što ne bi mogli imati nešto treće zašto se ograničavati samo na postojeće. Vidi postoje i el bicikli koji su tu ni tamo ni vamo pa što ne bi imali moćne telefone koji nisu ograničene aplikacijama.
Okej razumem da je tebi ideja pc u pokretu glupa i da je tebi telefon u sadašnjem ograničenju dovoljan, možda nekom nije i ta ideja pc u pokretu mu znači. Neko više voli prozor od linuksa i to je to.
Ali imas pc u pokretu, kupis full windows tablet od 10+ inca. Ne znam kako zamisljas da koristis pc os na 5 do 7 inca ekranima? Cime?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Prstima naravno, ako se pitaš kako pa imaju telefoni na preklop u čemu je problem da se naprave takvi telefoni. Dijagonale telefona su sve veće i veće tako da me ne bi iznenadio neki telefon sa pravim w10.

Po tebi jedino je prihvatljivo da sve što je manje od 10 je za Android a što je veće od 10 win je prihvatljiv.
 
Poslednja izmena:
Tako i ovo ko hoce pc u pokretu ima laptop, ultrabook, ima 2u1 3 u1 uredjaje razlicitih dijagonala, i to je to, problem resen.

Zašto nisi dodao i da "svi normalni" koriste kola samo van grada, a telefon samo za pozive? Sve što nam je danas normalno to je postalo zahvaljujući nečijoj inovaciji i viziji (i borbi), a nje danas nema. No, suštinski mislim da si promašio poentu. Ne radi se prosto o "PC u pokretu". Ja pričam najviše o tome da je telefon hardverski već PC (čak i superiorniji), ali softverski i konceptualno je i dalje samo telefon. Da, služi i za plaćanje, ali to ne zahteva 6 GB memorije. Skoro da nema inovacije koja nije mogla da radi i pre 10 godina.

Slažem se ja i što yooyo kaže - svakako je telefon drugačiji i to treba imati u vidu, ali se industrija danas time ograničava umesto da gura napred. Džobs nije tako razmišljao kada je sanjao iPhone. Nije bitan Photoshop, ali u kom trenutku ta sprava gubi smisao ako plaćamo 1000 evra za veoma sposoban nov hardver koji ne koristimo (ne po izboru, nego ne možemo)? Po meni smo već neko vreme u toj zoni besmisla. Stavljamo i7 u zvonce na vratima. Imamo bežično punjenje, ali nemamo opciju da izaberem fajl i telefonom dodirnem drugi uređaj da započnem kopiranje, recimo. Umesto toga, otvorim e-mail program, ne mogu da kreiram foldere, ne mogu da sačuvam poruke, briše ih bez upozorenja, ne mogu da snimim bilo koji attachment gde hoću, ne mogu da pošaljem bilo koji fajl kroz e-mail, nemam podešavanje da odmah zvoni punom jačinom... Ništa od toga nema veze sa tim što je u pitanju telefon. Kriv je koncept na kom počiva OS. "Dajemo korisnicima što manje." Ej, i dalje ništa od telefona kao pravog usb host uređaja? Sve se bojim da je do veličine ekrana...

Zato mi je Continuum bio revolucionarna ideja - imaš jak telefon koji lako postaje mnogo više i možeš sav taj hardver da koristiš isto kao da je u velikom kućištu. U suštini, telefoni bi mogli (trebalo?) da zamene slabije desktop mašine u potpunosti, ali se to ne dešava. Zbog OS-a. A lakša i jeftinija proizvodnja, prodaja, isporuka, manje zagađenje okoline... Zato je pun Windows na telefonu za mene odličan signal - ako nas puste da koristimo telefone kako želimo, doći će i nove mogućnosti primene. Razviće ljudi hardver i softver (ili ga već imaju). A mislim da su ChromeOS i Windows Starter pokazali koliko je postojeći koncept mobilnog os-a (zatvoren/osakaćen) loš, pa treba pokušati neki drugi pristup. Photoshop ili ne. :) Pre 10 godina ograničenja nisu bila važna, jer je bilo super uopšte imati e-mail na telefonu, danas to nije više slučaj i mislim da tržište vapi za tim da na telefonu vidi sve one mogućnosti koje ima na laptopu/desktopu i koje hardver telefona omogućava, a koje ne zavise (previše) od veličine ekrana. To apropo prve poruke od koje sam počeo priču (kome je potreban pun Windows na telefonu).

Počeo sam da se ponavljam, a siguran sam da su već svi shvatili šta pričam, pa ću pokušati da se ne nadovezujem previše.

EDIT: Za Continuum - htedoh da kažem da sam mislio da će biti revolucionaran, sa opcijom punog Windows OS-a. Ovako osakaćen mi nije mnogo potreban i bitan na velikom ekranu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako je u WP svetu, ali u Android svetu je moguce kopiranje fajlova kroz wifi direct ili nfc, moguce je zakaciti file u e-mail, imas cak i file browser (mnogo njih).
Da se vratim na Photoshop.. prosto je nemoguce raditi fine stvari samo sa prstima. Potreban ti je precizniji alat. Da bi brzo radio u Photoshopu, koristis skracenice sa tastature, tako da ne moras svaki cas da nisanis strelicom, biras rezime rada i menjas velicine cetkice ili biras boju. Samo zamisli neku veoma prostu akciju u desktop aplikaciji i probaj da smislis adekvatnu zamenu na ekranu telefona i touch inputom. Jedino gde vidim mogucnost upotrebe telefona van postojecih mogucnosti je 3d modeling kao z-brush.

Ja ne volim iOS bas zbog te njegove zatvorenosti. Apple je godinama unazad na kasicicu ukidao restrikcije i uvodio nove restrikcije. Windows Phone je u startu bio maksimalno zatvoren. Uz uzasan UI i zatvorenost ja ne vidim nacin da se probije. Ko zeli zatvor ima iOS, ko zeli dzunglu - Android. WP nazalost nije ponudio nista izmadju, vec zatvor u zatvoru.

Mnogo pre Continuuma ljudi su na Androidu terali Linux.. https://www.youtube.com/watch?v=lSId7rzybCk

Posle je Canonical pokusao da izbaci Ubuntu Edge.. po meni zanimljiv projekat koji je u sebi imao ono sto je Continuum kasnije ponudio, ali Ubuntu UI je totalni promasaj. Realno veoma mali broj ljudi zeli Desktop OS u dzepu. Obzirom da u Linux svetu za skoro sve postoji source code, moguce je prekompajlirati aplikacije za ARM procesore i prakticno preko noci dobiti sve desktop aplikacije na ubuntu telefonu. Platform gap je velikim delom eliminisan.

Onda je dosao Microsoft i Continuum... gori ekran, telefon se usijava dok se muci da prikaze sliku na monitoru. Kolicina aplikacija - NULA.

Posle je dosao Samsung i Dex... potpuno bez razloga su to razvijali.

U medjuvremenu smo imali dosta hibrida i frankenstajna... Asus TF300T (android tablet sa tastaturom), pa je bilo 2-in-1 (windows i android), ... i nista od navedenih se nije odrzalo na trzistu. Cak sam i ja kupio Asus TF300T u nadi da ce se pojaviti alati i aplikacije za rad na takvom uredjaju, ali nista pametno se nije pojavilo.

Opet se vracam na pad PC-a... Personal Comuter se deli na 2 dela.. Personal postaje telefon i ide u dzep, Computer postaje workstation. Veliki broj korisnika koristi telefon za telefoniranje, muziku, slike, drustvene mreze, youtube, poneka casual igrica. Njima racunar i ne treba. Workstation koriste kreatori sadrzaja. Workstation je mnogo jaci od telefona i obavlja poslove koji su nezamislivi na hw telefona.

Prosto nije moguce napraviti telefon koji moze da obavlja posao koji radi Workstation.
 
Yooyou što se tiče tvoje rečenice, ostavimo budućnosti da kaže da li je to moguće ili ne. Istu priču pričaš i svima je jasno šta misliš ako si razumen :) tekst koji je pre tvog i u potpunosti sadrži sve ono sa čime se ja 100% slažem i potpisujem. Da na win telefonima je moguće zakačiti fajl za mejl, poenta je u celikupnom postu koji je dovoljno jasan.
 
Poslednja izmena:
...
Ja ne volim iOS bas zbog te njegove zatvorenosti. Apple je godinama unazad na kasicicu ukidao restrikcije i uvodio nove restrikcije. Windows Phone je u startu bio maksimalno zatvoren. Uz uzasan UI i zatvorenost ja ne vidim nacin da se probije. Ko zeli zatvor ima iOS, ko zeli dzunglu - Android. WP nazalost nije ponudio nista izmadju, vec zatvor u zatvoru.
...
Onda je dosao Microsoft i Continuum... gori ekran, telefon se usijava dok se muci da prikaze sliku na monitoru. Kolicina aplikacija - NULA.

Windows 8.1 je bio delimicno otvoren putem developer moda, a windows10m je potpuno otvoren, na vise nacina, mozes da radis sta hoces, jedino sto vise nikoga nije briga za to. Bilo je Marfijevo pravilo na tu temu otprilike prva verzija ne radi i puna bugova, finalnu verziju vise niko ne koristi.

Cisto radi kompletnosti propalih ideja treba se podsetiti i na HP X3 Workspace.
http://allaboutwindowsphone.com/reviews/item/21802_HP_Elite_X3_part_3-HP_Workspac.php

Soc koji M950 koristi je Sd808/810, isti taj ima LG G4 i nexus 5x gde je veliki procenat telefona odavno mrtav, tako da se mora odati priznaje MS-u da su znali da naprave fizicki dobar telefon.
 
Ja ne volim iOS bas zbog te njegove zatvorenosti. Apple je godinama unazad na kasicicu ukidao restrikcije i uvodio nove restrikcije. Windows Phone je u startu bio maksimalno zatvoren. Uz uzasan UI i zatvorenost ja ne vidim nacin da se probije. Ko zeli zatvor ima iOS, ko zeli dzunglu - Android. WP nazalost nije ponudio nista izmadju, vec zatvor u zatvoru.
Niti je uzasan UI, (najverovatnije najpregledniji i najlakši UI za mobilne uredjaje), niti korisnika briga za “zatvorenost” stagod to značilo. Čak i da si u pravu da nekog briga za “zatvorenost” WM, iOS te u potpunosti demantuje.

Programeri cine 0.000000001% populacije korisnika telefona, i gledati na celokupno tržište iskljucivo iz njihovog ugla je krajnje subjektivno i veze nema sa realnošću.
 
Da li na wp postoji pristup file systemu, korisnički folderi, folderi gde možeš sam da ubaciš slike, filmove, muziku, da aplikacije vide i pristupaju tim folderima? Može, ali tek od wp8.1. pre toga ništa?

Kako obrisati app cache? Mozda sad može... Pre nije moglo.

3rt party keyboards? Nema ni to.

Da li može da se koristi srpska tastatura sa qwerty rasporedom ili mora qwertz?

UI je ružan. To je i jedan od razloga za neuspeh. Ljudima se to ne dopada. U početku niste mogli ni taj start da sredite... Te ima pozadine, te nema, te je neki tile providan, neki nije, pa neki se osvežava, neki se zaglavi,...

Koliko vas WP korisnika je koristilo mogućnost da pinuje neku stranu iz neke aplikacije na start? Jedan od ključnih razloga za live tiles je baš ta mogućnost da pinujete delove aplikacija na start i na taj način organizujete korišćenje telefona i aplikacija.

Nebitno da li je neko programer ili ne, wp, baš kao i ios onemogućava korisnika da podesi neke sitnice po svom ukusu. Razlog za to je ili nedostatak API-ja ili loša organizacija OS-a. Npr. u početku, aplikacija nije mogla da prikaže spisak wifi mreža i jačine signala jer nije postojao API za pristup wifi podešavanjima telefona. Danas može, ali trebalo im je bar 3 godine da otvore tu mogućnost u API. Zato i kažem da je zatvoren sistem.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
tastatura sa qwerty rasporedom ili mora qwertz?
Da, i mene je to jako nerviralo.
Zato sto, lupam, 99,99% ljudi koristi qwertz, mora tako i nikako drugacije, a ja sam se naucio slepo kucanje na americkoj tastaturi i meni je u glavi uvek z dole levo.
 
Takav sam i ja.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Personalizacija wp ne postoji. I to sam bas i voleo. Znam da do sto ima je optimizovano za taj sistem i hardver, tako radi i to sto moze moze. Napredovao je android ali jos uvek nema taj nivo fluidnosti i optimizovanosti sa minimalnim hardverskim zahtevima.

Sent from my A7 using Tapatalk
 
Koja bre fluidnost, gore dole na homepageu? Sta god krenes da radis to sve pada u vodu, Android od 100e ce pokidati verovatno svaki Win telefon sto se tice otvaranja aplikacija i samog koriscenja, pa i 950 verovatno..
 
Koja bre fluidnost, gore dole na homepageu? Sta god krenes da radis to sve pada u vodu, Android od 100e ce pokidati verovatno svaki Win telefon sto se tice otvaranja aplikacija i samog koriscenja, pa i 950 verovatno..

A u vreme WP7 i WP8 najjeftiniji WP je bio kao flagship android, ako ne i tecniji. Koji je Windows 10 promasaj to je strasno.
 
A u vreme WP7 i WP8 najjeftiniji WP je bio kao flagship android, ako ne i tecniji.

Imam 520 u kuci, nemoj brate :) Kazem, gore dole skrolovanje tile-ova je stvarno tecno, al tu se zavrsava sve, sta god krenes da radis to je cekanje od 4, 5 sekundi, o cemu pricamo..
 
Android od 100€ iz 2015, sada i wp od 100€ iz 2015 sada...Ma daj vise sa tim pricama, kako mozete da diskutujete o sistemu koji se ne razvija vec dve godine. Te kvazinadogradnje wp su sistemski dobre, ali fale aplikacije koje su cista komercijala i kolicina aplikacija nema veze sa kvalitetom sistema...po stoti put:) To sto Viber bolje radi na androidu ne znaci da je android bolji, nego da ce vise da se trazi i kupuje.

Sent from my A7 using Tapatalk
 
Imam 520 u kuci, nemoj brate :) Kazem, gore dole skrolovanje tile-ova je stvarno tecno, al tu se zavrsava sve, sta god krenes da radis to je cekanje od 4, 5 sekundi, o cemu pricamo..

A ja sam imao Lumia 800(bog da mu dusu oprosti), a brat Galaxy S3. Performanse ni za porediti. Sad imam Nexus 4(vec 2 godine skoro), Lumia 640 i majka ima Lumia 735. Na WP8.1 ponovo daleko bolje performanse na Lumia telefonima(browser, OneNote, office), dok na W10m, Nexus ipak ima malo bolje performanse, ali su sva 3 uredjaja na granici upotrebljivosti.

Moram da priznam, nisam imao Lumia 520 tako da ne mogu da komentarisem.
 
Meni je WP UI nešto najbolje što se telefonima dogodilo. Potpuno iskorišćen ekran, jasno definisan prostor za svaku ikonu, znaš odmah gde je kojoj mesto i biraš koliko prostora zauzima. Fenomenalno. A onda još mogu da budu "live"?! Genijalno. Imam stalno prognozu za nekoliko dana unapred, ne otvaram ništa. Nema nabadanja po ikonama, traženja. Nema one Android zbrke i šarenila. Glance je posebna priča. Juče namestih da mi prikazuje i stanje baterije. Dvostruki tap da (de)aktiviram telefon. U toliko stvari se vidi da je WP pravila softverska firma i to ona koja svoj softver prodaje. Android i iOS su baš samo preneli desktop na telefone, a MS "imao u vidu" da je telefon drugačiji i smislio bolje. Iz mog iskustva, jedino dobro i pametno što je Gugl napravio su google.com i Google Maps/Earth. Na stranu to što Microsoft može da se skrati kao MS, Windows Phone kao WP, a koja je skraćenica za Google ili Android? ;)

No, suština moje priče uopšte nije WP pt And ;) pt iOS (ni MS pt Gl pt Apple) nego činjenica da su sva tri ostala zarobljena u 2010-11. godini. Mlate praznu slamu. Kao da i dalje posmatraju telefon kao samo telefon (tačnije, zatvorenu igračku za štampanje para), umesto kao moćni mali kompjuter. Kao roditelji koji ne prihvataju da njihovi tinejdžeri više nisu klinci. Mislim da je Raspberry Pi na najbolji način pokazao šta se sve može kada se imaju vizija, petlja i određeni standardi. U neku ruku, Pi je nastao zbog mrtvila sa telefonima. Odrasli bi i dalje da igraju trule kobile, a klinci hoće XGames. Koja mi je ovo metafora po redu? :)

Sve rečeno o lažima i neispunjenim obećanjima je na mestu, ali WP je ipak ubio Nadela, ne treba mu to oduzimati.
 
Ja bih rekao da je canejr poslednji put koristio neki Donut Android :)

Meni je WP UI nešto najbolje što se telefonima dogodilo. Potpuno iskorišćen ekran, jasno definisan prostor za svaku ikonu, znaš odmah gde je kojoj mesto i biraš koliko prostora zauzima. Fenomenalno. A onda još mogu da budu "live"?! Genijalno. Imam stalno prognozu za nekoliko dana unapred, ne otvaram ništa. Nema nabadanja po ikonama, traženja. Nema one Android zbrke i šarenila. Glance je posebna priča. Juče namestih da mi prikazuje i stanje baterije. Dvostruki tap da (de)aktiviram telefon. U toliko stvari se vidi da je WP pravila softverska firma i to ona koja svoj softver prodaje. Android i iOS su baš samo preneli desktop na telefone, a MS "imao u vidu" da je telefon drugačiji i smislio bolje.

Ali kada procitam ovako nesto pomislim da ipak troluje.
 
Evo da ne bude da pljujem Android, uptime za svaku pohvalu za fon od 50€, ali ipak i dalje smatram da je koncept wp bolji nego droid.
458dc21761773b41c534ac3605112fa4.jpg


Sent from my A7 using Tapatalk
 
Ali kada procitam ovako nesto pomislim da ipak troluje.

I meni sad deluje da troluje ;) Live tiles su najveca prevara na svetu, super izgledaju, ali ne rade, na plocicama stoje neke stvari od pre 20 dana koje si vec video ili koje su prosle..

Double tap ok, slazem se, nedostaje mi i trebao bi svaki telefon to da ima bukvalno, al nije imao ni svaki Win telefon, na 550 nisam imao. Glance takodje, trebao bi svaki telefon da ima i nedostaje mi na P9L, dosta Androida i ima..

Vecinu onih nedostataka koje si pominjao su ipak bili iz ugla Win phone-a, koji jeste 20 puta osakaceniji od Androida i iOSa pa ti je bilo preuvelicano to sta moze mobilni OS danas a sta ne moze..
 
@canejr:
Microsoftovi programi imaju ubedljivo najgluplja imena... Samo pogledaj listu... https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_Microsoft_software

Na Androidu imaš widgete koji rade isto što i live tiles. Možes da ih premestas i da im menjaš veličinu.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Stigao noćas update...
About1 171025.png
 
Nazad
Vrh Dno