Šta je novo?

P67 i GTX970 vrlo zanimljiv problem, need advice

Jedino sto meni pada napamet je to da mozda graficka nije kompatabilna kako treba sa PCI-e 2.0, pa otuda ovaj problem.
Ja bih pre probao graficku na drugu plocu.

pa i G1 je proban posle reklamacije na dva racunara i radio je apsolutno normalno, MSI samo ovde je probana ali s obzirom da ispoljava identican problem a i da posle boota kartica radi bez premca sasvim sam siguran da joj nista ne fali... kartice obe su ispravne 100%, sa prvom mi zaista nikad nije palo na pamet da gledam u crn ekran 6 min i da ce se win posle toga bootovati pa sam probao sve navedeno u ovom threadu and then some...

sa msi sada i pisem, kartica ladna, fina, nema cak ni coil whine... milina. ploca je isto stabilna i radi vec 3-4 godine 24/7 bez da stucne, iskreno skroz sam odusevljen sabertooth serijom ali ako vec daju 5 godina garancije na nju tj na sabertooth seriju ja sam iskreno mislio da je i podrska zagarantovana 5 godina, logicno zar ne? mozda asus nije ni svestan problema, mozda ih ne interesuje...

ja se iskreno razmisljam da reklamiram plocu, znam da je ovo neverovatan long shot ali kome se recimo obratiti za ovako nesto... ploca ocigledno nije ok u pogledu funkcionalnosti i verujem da ce se ovaj problem ispoljiti na svakoj nvidia kartici 9xx i dalje jer nesto je ocigledno promenjeno u biosu i verovatno nece vracati na staro... ne znam, mozda gresim.

za vikend cu uzeti drugu grafiku da malo eksperimentisem pa javljam sta se desilo.


EDIT: poslao sam i asusu mail, nije me mrzelo, bas da vidimo...
 
Poslednja izmena:
tehnicka podrska asusa kao i svaka druga tehnicka podrska, vrlo ljubazna i totalno beskorisna...


"Poštovanje,



Ukoliko niste sigurni koja komponenta pravi problem, jednino rešenje je da ovlašćeni servis ispita sve. Mi Vam preko mail-a oko testiranja ne možemo pomoći. Shodno tome, po zakonu reklamacije, molim vas pošaljite računar prodavcu od koga ste uzeli računar, ili ako ste sigurni pošaljite ploču na detaljno ispitivanje.



Srdačan pozdrav,



Marko Vezmar



From:
Sent: 25. decembar 2014 12:17
To: Marko Vezmar (ACWB)
Subject: Re: WTM20141225163002460



Poštovanje Marko,

Da pojasnim situaciju, ovaj problem se ispoljava sa SVAKOM GeForce GTX970 karticom. Medju probanim su izmedju ostalog MSI TwinFan GTX970 i Gigabyte GTX970 G1... Svaka kartica ispoljava isto ponasanje na ovoj ploči dok na drugim masinama radi sasvim normalno. Mislim da je zaista površno odmah odbaciti moje navode bez ikakvog testiranja, aktuelna verzija biosa za matičnu ploču koja je navedena medju svojim ispravkama navodi "4. Fixed Nvidia GTX 680 hang when runing with UEFI driver.", da li je zaista toliko neverovatno da sada postoji problem sa GTX 970 karticama koji bi se mogao objasniti biosom ploče u istom tom maniru?

Iskreno se nadam da će ovo biti prosledjeno na testiranje pa će se odatle utvrditi da li ima ili nema veze sa matičnom pločom.

Srdačan pozdrav.

On 25-Dec-14 11:19, [email protected] wrote:

Dragi ,



Na žalost problem koji opisujete nema veze sa matičnom pločom. Shodno tome kontaktirajte proizvođača grafičke karte.



Srdačan pozdrav,



Marko Vezmar



From: Predrag Zivkovic (ACWB)
Sent: 25. decembar 2014 11:08
To: Marko Vezmar (ACWB)
Subject: WTM20141225163002460



Apply date : 2014/12/25 08:30:02(UTC Time)





[Contact Information]

Name :

Email Address :

Country : Serbia[Србија]



[Product Information]

Product Type : Motherboard

Product Model : Sabertooth P67

Product S/N : B3M0AD204689

Date of Purchase : 2011/01/28



[Motherboard Specification]

Motherboard Revision : B3

Motherboard BIOS Revision : 3602



[VGA Card Specification]

VGA Card Vendor : MSI

VGA Card Model : GeForce GTX970 MSI OC 4GB DDR5 Twin Fan

VGA Card Chipset : GeForce GTX970

VGA Card Driver : 347.09 WHQL



[CPU Specification]

CPU Vendor : Intel

CPU Type : i5 2500K

CPU Speed : 3.3Ghz



[Memory Specification]

Memory Vendor : Mushkin

Memory Model : Red Line 1866Mhz

Memory Capacity : 2x4GB

[Add-on Card Specificatio]

Add-on Card Vendor : Creative

Add-on Card Type : Audio

Add-on Card Model : PCI Express X-Fi Titanium

Operating System : Windows 8.1 64bit



[Problem Description]

Before trying to use a GeForce GTX970 based graphics card I used multiple nVidia graphic cards on this motherboard without any issues. With GeForce GTX970 I have encountered a BIOS issue. When the power button is pressed the monitor lights up as to indicate there is a signal coming from the graphics card but the screen stays completely black, BIOS POST bootup sequence is not displayed and there is no way to access motherboard BIOS. The system will hang like this for few minutes, displaying completely black screen without POST information about CPU, memory and IDE devices. After few minutes windows loading screen will appear and windows will load normally. Once booted into windows the system will also function normally but with every restart or power up the system POST will not be displayed and there is no way to access BIOS.



I have encountered this exact same behavior with two different models of GeForce GTX970 based cards leading me to believe the problem is originating from GeForce GTX970 BIOS and motherboard BIOS communication during power up.



The problem presents itself always and on every output on the graphics card the same way, DisplayPort, HDMI or DVI.



All the cards tried with this motherboard were checked and work normally on other systems. All the graphics cards had their BIOS updated to latest iteration.



Predrag Zivkovic | ASUS West Balkans – Service department |

Landline: +381 11 353 3533 | Mobile: +381 60 70 50 201

e-mail: [email protected]
 
Budjavi p67. Ako to nije najgori chipset ikada napravljen, ne znam onda koji je. Oni ni dan danas nisu popravili usb hang kod njihovih integrisanih usb port kontrolera. Da ne pominjem kako neki SATA portovi rade samo u AHCI modu a ne i u IDE.

Probaj da revertujes na stariju verziju biosa kod p67.
 
ae da bumpujem post, da li je neko nacuo bilo sta o ovakvoj situaciji... evo vec par meseci furam ovaj problem, cekam skylake pa da radim upgrade, do tad nema biosa :D

jeste P67 "corak" al meni ova ploca nije napavila jedan problem do sada, nikad stabilniji komp nisam imao, 24/7 radi ne secam se sta je to bosd... ;)
 
Meni Asus P8P67 ne pravi bilo kakvih problema sa GTX970. Ovo ti baš i nije neka pomoć, ali barem govori da to nije problem na svim P67 pločama...
 
Poslednja izmena:
Meni je danas ili crkla msi gaming gtx 970 ili je zakasnelo došlo do ovog problema. Otvorio sam komp da očistim cpu kuler i izvadio sam sve, uključujući grafičku, i nekih pola sata kasnije kad sam je vratio imao sam šta da vidim. Led na monitoru treperi, ne prikazuje se ništa i uopšte ne dolazi do post-a i bios splash-a. Ni posle 15 minuta nije startovao windows. Probao sam je i na drugom (starijem) kompjuteru, ista stvar, doduše ima samo 500w napajanje i nemam pojma da li je to dovoljno.
 
ae da bumpujem post, da li je neko nacuo bilo sta o ovakvoj situaciji... evo vec par meseci furam ovaj problem, cekam skylake pa da radim upgrade, do tad nema biosa :D

jeste P67 "corak" al meni ova ploca nije napavila jedan problem do sada, nikad stabilniji komp nisam imao, 24/7 radi ne secam se sta je to bosd... ;)

Jel si instalirao najnovije drivere 347.88
 
Jel si instalirao najnovije drivere 347.88

ti mora da radis u nekom support call centru, ako ne, svakako si stvoren za tu poziciju :D

driveri nemaju nikakve veze sa biosom niti mogu da remete isti. bios se izvrsava iz posebnog roma i sto se njega tice ti operativni sistem (a sa njim i driver) mozes da imas ili da nemas... tvoj izbor, bios doesnt care :D

zasto su dozvolili svima pristup internetu, mnogo bilo lepse kad smo samo mi "kompjuterasi" koristili internet (a i ovaj forum) :)




evo i blagi update situacije... sve i dalje isto :) probao sam da uzajmim drugu grafiku i da menjam po biosu sta bi eventualno moglo da bude... asusa neinteresuje oni tvrde da je do grafike... dal su stvarno tolki retardi il ih samo ne interesuje, ne znam.
 
Pisem napamet jer odavno tu plocu nemam, a nisam ni pri PC ovih dana da se podsetim koje BIOS opcije ima...
Sve gde je 'auto' u biosu (cpu muktiplikator, brzina memorije, brzina pci-e magistrale/automatski overclok itd. dovedi na manuelna podesavanja).
 
ti mora da radis u nekom support call centru, ako ne, svakako si stvoren za tu poziciju :D

driveri nemaju nikakve veze sa biosom niti mogu da remete isti. bios se izvrsava iz posebnog roma i sto se njega tice ti operativni sistem (a sa njim i driver) mozes da imas ili da nemas... tvoj izbor, bios doesnt care :D

zasto su dozvolili svima pristup internetu, mnogo bilo lepse kad smo samo mi "kompjuterasi" koristili internet (a i ovaj forum) :)




evo i blagi update situacije... sve i dalje isto :) probao sam da uzajmim drugu grafiku i da menjam po biosu sta bi eventualno moglo da bude... asusa neinteresuje oni tvrde da je do grafike... dal su stvarno tolki retardi il ih samo ne interesuje, ne znam.

Imas na nvidia forumu o tome problemu, izgleda neka nekompatibilnost izmedju maticne i grafike koja se moze resiti ili promenom ploce ili biosom koji bi to mogao da resi , a koji verujem nije dostupan jos
 
pa nisam ali ako je stari 660Ti radio regularno iz prvog puta sta ce promeniti skidanje uredjaja?

da li mozda 970 nece da prikaze legacy POST, dakle ne UEFI post vec legaci onaj koji svi volimo :) kada izlistava memoriju, uredjaje i ostalo... UEFI post ima neki ULTIMATE FORCE bitmap kao post koji zamara strasno.
Jesi li ikada bas ovu graficku probao i sa podesenim UEFI POST-om, tim koji ima zamarajuci bitmap? Te i ako nisi i ako jesi - da li si na kraju za svaki slucaj ponovio update BIOS-a dok je bas ta graficka bila prikljucena?
 
Imas na nvidia forumu o tome problemu, izgleda neka nekompatibilnost izmedju maticne i grafike koja se moze resiti ili promenom ploce ili biosom koji bi to mogao da resi , a koji verujem nije dostupan jos

gde na nvidia forumu? ja se ubih trazeci... daj neki link



Jesi li ikada bas ovu graficku probao i sa podesenim UEFI POST-om, tim koji ima zamarajuci bitmap? Te i ako nisi i ako jesi - da li si na kraju za svaki slucaj ponovio update BIOS-a dok je bas ta graficka bila prikljucena?

ma bitmapa po plocama ima davno pre uefi biosa i sve to manje vise nema nikakve veze ali sam probao, da ne bude da nisam... baguje me cela ova spika opasno, ocu da nadjem u cemu je fora...

a biosa novog, nema pa nema, i nece ga ni biti, tako kaze asus :/ tj prave se ludi, keca im se za moju plocu :D a ponudio sam im da im poklonim plocu da oni testiraju kad ja odradim upgrade da vidimo o cemu se radi, ni da cuju :D a sabertooth treba kao da ima 5 godina garancije ali "lifetime" proizvoda je 2 godine? poslednji update biosa je bio 2012., jedva malo vise od godinu dana su oni mislili na ovu plocu u tom smislu... a kao slag na tortu poslednji bios ispravlja "nvidia GTX680 hangs on post"... :D

i posle sam ja lud :D
 
ne znam da li ti znaci nesto, ali ja sam nekada davno imao slican problem sa 3850. ubacio novu karticu, povezao monitor, samo crno, ni da cuje da prikaze bios, i onda najnkrmalnije ucita windows... extremno me smorilo to sto nisam mogao da udjem u bios, bre to je bitno da covek moze da uradi... setim se ja da probam da povezem monitor na vga, i op eto biosa! i tako sam kao najgori nub povezivao monitor na vga kad mi treba bios, a na dvi kad hocu da ga koristim svakodnevno.... radilo je to tako neko vreme, mozda par meseci, i jednom poludim, izvadim karticu i odem u prodavnicu i zahtevam zamenu, toliko me je bilo smorilo to... inace je kartica radila skroz ok u igrama.

znam da danas kartice nemaju vga izlaz, ali mozda ti ovo moje pisanije da neku ideju...
 
Nije taj chipset al je Asus sa UEFI,iako nije bitno u prici:
izvadim grafu,sumnjao da je pred izdisajem ATI,stavim nVidia 9800 GT i sve super... vrnem ATI,ne krece ploca... stavim nazad GT,opet nista,ni bios ni bip,tisina ...wtf...
i tako nekoliko puta za sat i nesto i ja ko i ti sedim i blenem u crn ekran razmisljajuci sta kako gde kad krene bez POST screena i bipa Windows uctavanje posle cirka 5 minuta... gledam i ne verujem...
Krene Win i sve perfekt sljaka... bese tad sa GT,probam sa ATI,ista prica... pre toga nedavno uzeo SSD,izvadio isto... otkacio sve USB,ram module,kontakti,napajanje (imam rezervno),proverio pinove u GPU slotu da nisam pokrvio nesto... ista prica... uveren da riknjava maticna,pocnem da trazim po netu zamenu i izdajem naredjenje familiji da se ne gasi komp :)
Sva sreca,dan pre pomracenja narucio preko eBaya MadCatz mis... dan posle pomracenja stigao mis i zamenuo mesec dana star Rapoo sa MadCatz i Win trazio restart zbog new device,secam se da me nasmejalo,ko da sam ne znam sta stekno...
Restart i eto i biosa i posta i sve leti ko zmaj... nish mi nije jasno... uzmem Rapoo mis,probam na ostale 2 masine u kuci,sve ok... vratim na moju,nema biosa... vrnem MadCatz,sve leti... Uzmem od klinaca A4Tech Oscar,Q200 i Ghost,nekog kineza i sve ok,samo Rapoo zabada moju masinu...u prevodu,preko noci mi maticna postala alergicna na taj jedan jedini Rapoo mis,pa ti nadji logiku...
i jos pride,10.tak dana posle toga mi rikne integrisana zvucna... rekoh vise nikad Asus... :)
 
tvoja prica vise vuce na gremline od moje :D

instalirao sam juce win 10, krenuo da mi pravi problem oko creative drivera... jedno 30 restarta (install, restart, uninstall, restart, clean, restart...) dok nisam skapirao sta mu nevalja i svaki restart je 5-6 min crn ekran... :D

jurim i neku z77 ili z68 plocu ako slucajno nesto nabodem...
 
Cek,ta ploca ima RealTeck integrisanu zvucnu zar ne? Tj imas zasebnu Creative zvucnu?

Imao sam slucaj sa Creative,koja je polu zveknula i pravila mi haos na starijoj MSI ploci... na kraju se ispostavilo da je i sprzila PCI slot te taj vise ni ne mogu da koristim jer sta god da nabodem tamo maticna poludi...
Toliko me tovarila da sam je iz osvete bacio u vatru centralnog a ne u smece... maticna i dan danas radi kod klinca u masini,osim tog jednog slota...
 
Jesi li ikada bas ovu graficku probao i sa podesenim UEFI POST-om, tim koji ima zamarajuci bitmap? Te i ako nisi i ako jesi - da li si na kraju za svaki slucaj ponovio update BIOS-a dok je bas ta graficka bila prikljucena?
Nisi dao upotrebljiv odgovor na ova pitanja. Tebe verovatno gremlini i zezaju pa ajde da kazem zasto sam postavio pitanja. Izbegavao si da koristis taj nacin butovanja zbog ruzne slike a on je mozda mogao da pokrene POST screen ...i zato me interesuje da li si probao i da li je ista bilo drugacije. U drugom delu pitanja sam te pitao da li si ikada PONOVIO update BIOS-a a ti govoris kako nema novog update-a ...to nije vazno, BIOS je OS pa i on moze da zabaguje ili da ne bude 100% uflesovan ...zato sam postavio to pitanje, ponekad resenje problema bude novi pokusaj flesovanja BIOS-a.
 
SOLVED!

drugari, uspeo sam! 3 settingsa su bila u pitanju, modifikacija bilo kojih ponaosob ne daje rezultat, sve ostaje isto...

klasican POST ne funkcionise, mora bitmap da se stavi ali to nije celo resenje

PCI ROM Priority mora da bude Legacy ROM, uefi ne radi (kao ni legacy POST sa izlistavanjem uredjaja, go figure, nekako mi je logicnije da uefi radi sa bitmapom no dobro... sta je jos logicno u ovom problemu? :D )

Option ROM Messages takodje mora da stoji na Keep current, tek onda dobijamo normalan boot... posle 6 meseci :D

testirao sam sa grafikom od drugara i proces je bio vise nego naporan, izlizao sam pcie slot (sala, nisam valjda :D ) jer sam morao da setujem bios pa da menjam grafiku pa kako je to uspelo tek iz treceg-cetvrtog pokusaja bilo je tu zezanja...

hvala svima na inputu! ne moram da pucam pare na craplake :D
 
A da ti lepo polako vremenom promenis tu maticnu...
 
vremenom, da, 100% :D

ali na njoj furam sandy na 4,6, default napon, na ovih 40C ladan ko zmija... ladim ga megahalemsom i 900rpm noctuom... ceo komp full load radi ispod 40dB ;) a moze i 5,0 da izgura ali mu treba djavolski napon samim tim ode i silent operation... eno u sekciji oglasa kupijem ekvivalentnu z77 maticnu vec mesecima ali nema ponuda...

da kupim 3xxx ili 4xxx verovatno bih dobio losije performanse nego na trenutnom sandiju, slabije bi se overclockovali a temp bi verovatno bila jaca... nista bolja situacija je sa skylakeom... a troskova bi bilo bar 200e, sad zamisli otvoris se 200e i imas losiji komp nego sto si imao... pointless, dont you think? :)
 
Nazad
Vrh Dno