Šta je novo?

i5 4440 vs fx8350, ili ipak RAM?

a dobar hladnjak ljudi nikad ne stavljaju na Intel? Ma daajjjj... Neka ovde svi iz teme koji imaju Intele kažu šta imaju od hladnjaka,da vidimo tvoju tvrdnju...

Raijintek Themis, ostao od AMD FX-8320 koji je zahtevao ovaj hladnjak.
 
od 4 modernija intela sa kojima ja imam posla samo na mojoj desk masini nije referentno hladjenje,jer sam uzeo trej varijantu cpu-a a imao seidon-a,i sad mi se smara 4770 kao plovak ispod njega.

inace koliko se secam po difoltu fx seta opterecenje po thread-ovima,tj tako je i kod mene bilo.a kao sto vidis po videu da ga i dere u ogromnoj vecini slucajeva,a pricamo o najsporijem haswell i5 vs poprilicno posteno namunjenom fx-u.sad zamisli sta bi mu haswell na 4,7ghz napravio,tj odnos klock vs klock.a igra je slepa na vise od 4 jezgra,kao sto mozes videti po benchovima 2011 procova.
 
Evo jednog zanimljivog benchmarka [emoji14]

a5351dbb405966ea5f0a7f526d1a8e24.jpg
 
Ti si svoje znanje pokazao,apsolutno nemas pojma o cemu pricas. Na zakljucan i5 nema nikakve potrebe stavljati drugi kuler sem boxacak i5 4670k moze na boxu da se klokuje na 4ghz bez problema. Jos jedan jalovi teroreticar si koji nema pojma sta prica niti je probao bilo sta od toga.

Pa da po tebi svi trebaju da imaju ŠTA SE TEBI ĆEFNE... prodavac...pih! Da li sam teoretičar ili ne nije na tebi da prosuđuješ jer si ti komercijala čovek i na tome zarađuješ kako kažeš,tako da samnom nemaš dodirne tačke kako bi se uverio u moje kompetencije oko ove priče.A šta sam imao i probao ti kao neuki prodavac pojima nemaš jer me ni ne poznaješ.Zato nastavi ti sa svojim komercijalnim teorijama i pljačkaj narod na sitno...

Čisto pošto ne znaš ni da čitaš...da ti PONOVIM.

Moji komentari nikad ALI NIKAD nisu bili upućeni na deo da li je AMD bolji od Intela.Već na to da je što se mene tiče AMD bolji po pitanju odnosa cene i performanse koje pruža....prevedeno:igram igre na high i sa jednim i sa drugim bez seckanja,kočenja i svega ostalog...bez problema.Pa s'toga mi ne pada na pamet da dajem 4 ili 4x više novca da bih bio Intel fanboy...
 
Poslednja izmena:
^ nije da nije u pravu fingon. Ja koristim stock, bez problema.
200e naspram 250 + hladnjak.
ne bih rekao da je neuki prodavac.
Í opet taj intel pobedjuje amd. Ni ja nisam fanboj, ali sam probao oba i sa sigurnošću kažem da i5 radi bolje bar što se igara tiče.
 
Poslednja izmena:
Kakav FX, nema leba od njega ove godine. Ko je kupio, kupio, sad se stvarno ne isplati. Athlon 860K za ~75€ (uz bilo koji kuler od 15-20€ stiže do 4.3, možda i do 4.4 GHz), bez problema prati sve do 270X (pa i malo preko). Dalje ide i3-4150/4160, oni kreću od 110-120€, i taman su za 960/280X. Za sve preko 280X, može se ići na i5.
 
Kako moze razlika u ceni biti ogromna u korist AMD kad 4440 i h81 ploca izadju 200e,a 8350+solidna mb za oc+dobar hladnjak izadju bar 250 za to sto govoris? Plus potreba za jacim/skupljim napajanjem

Sto mora Fx8350 kad moze i 8300 i isto se klokne i znatno ostane para plus sto ploca za taj i5 tj H81 i dobra ploca za amd ko nebo i zemlja te H81 ploce su dno dna za 200€ koliko kazes i5 4440 i jadna h81 ploca ovamo uzmes Fx8300 i dobro plocu za istu lovu.
 
Sto mora Fx8350 kad moze i 8300 i isto se klokne i znatno ostane para plus sto ploca za taj i5 tj H81 i dobra ploca za amd ko nebo i zemlja te H81 ploce su dno dna za 200€ koliko kazes i5 4440 i jadna h81 ploca ovamo uzmes Fx8300 i dobro plocu za istu lovu.
I imaš gore performanse od i5, treba ti više struje i hladjenje ako ćeš klok.
 
^ nije da nije u pravu fingon. Ja koristim stock, bez problema.
200e naspram 250 + hladnjak.
ne bih rekao da je neuki prodavac.
Í opet taj intel pobedjuje amd. Ni ja nisam fanboj, ali sam probao oba i sa sigurnošću kažem da i5 radi bolje bar što se igara tiče.

I kolika je bila doplata...da nisi koliko mi se čini odradio kombinaciju?(možda grešim oko ovog drugog)
 
Kakav FX, nema leba od njega ove godine. Ko je kupio, kupio, sad se stvarno ne isplati. Athlon 860K za ~75€ (uz bilo koji kuler od 15-20€ stiže do 4.3, možda i do 4.4 GHz), bez problema prati sve do 270X (pa i malo preko). Dalje ide i3-4150/4160, oni kreću od 110-120€, i taman su za 960/280X. Za sve preko 280X, može se ići na i5.

PLUS!

Odlicna konstatacija...
 
Pa da po tebi svi trebaju da imaju ŠTA SE TEBI ĆEFNE... prodavac...pih! Da li sam teoretičar ili ne nije na tebi da prosuđuješ jer si ti komercijala čovek i na tome zarađuješ kako kažeš,tako da samnom nemaš dodirne tačke kako bi se uverio u moje kompetencije oko ove priče.A šta sam imao i probao ti kao neuki prodavac pojima nemaš jer me ni ne poznaješ.Zato nastavi ti sa svojim komercijalnim teorijama i pljačkaj narod na sitno...

Čisto pošto ne znaš ni da čitaš...da ti PONOVIM.

Moji komentari nikad ALI NIKAD nisu bili upućeni na deo da li je AMD bolji od Intela.Već na to da je što se mene tiče AMD bolji po pitanju odnosa cene i performanse koje pruža....prevedeno:igram igre na high i sa jednim i sa drugim bez seckanja,kočenja i svega ostalog...bez problema.Pa s'toga mi ne pada na pamet da dajem 4 ili 4x više novca da bih bio Intel fanboy...

Imam kompetencija, i kao sto mozes da vidis nisam jedini koji ti kaze da lupas. Samo drugi koriste lepsu terminologiju. Kad kazem probao to znaci IMAO, a ne prodavao. I ja sam dobio posao bas zbog toga sto sam bio vrhunski kompetentan;takodje, nisam postao kompetentan na poslu vec sam bio davno pre toga. To sto pokusavas da stvoris neku karikaturu od te price samo pokazuje koliko si zlonameran+je ocigledno kako si neznalica. Upravo je znatno i5 bolji u cena/performanse sto se igara tice, jer kosta manje, a nudi vise-to pregledom bilo kog testa maltene svake igre mozes da vidis. Tu bukvalno elementarnu stvar nisi u stanju da uvidis i niko ko se imalo razume te ne shvata ozbiljno.

Sto mora Fx8350 kad moze i 8300 i isto se klokne i znatno ostane para plus sto ploca za taj i5 tj H81 i dobra ploca za amd ko nebo i zemlja te H81 ploce su dno dna za 200€ koliko kazes i5 4440 i jadna h81 ploca ovamo uzmes Fx8300 i dobro plocu za istu lovu.

Pa jeste, ali 8300 je samo 30e jeftiniji od 8350, tako da opet Intel izadje za nijansu jeftinije. kazem, bar 150W jace napajanje je pozeljno ako mislis da radis neki zestok OC procesora, sto je u prevodu za neko napajanje vise srednje klase oko 20e (grubo). A moze i bolja ploca za nekih 70e,sto dodje oko 220,opet isti djavo-hocu reci,obrati paznju na sustinu, ne na precizne cifre. Za nijansu je jeftinija ta Intel kombinacija, dal za 20 ili 40e, nije toliko vazno, nisu to neke pare

edit: sad vidim da je kod nas 8350 177e, a ja racunao da je oko 140 kad sam napisao 250e za AMD kombinaciju,mnogo je poskupeo. Onda se tek AMD 8350 ne isplati, jedino ove nove e verzije sto imaju nizi radni takt-konkretno samo 8300 za 120e. Oduzmite 20% od performansi stock 8350 kad gledate sinteticke testove, a i za ostale bi trebalo, e sad koliko,zavisi.

8300+krstena mb i kuler+pomenutih 20e preko i5 za napajanje=250e. i5 4440+mb=230e. To je to, nije AMD jeftiniji. Ako mislite da nije fer da se racuna tih 20e vise za napajanje (ne vidim sto bi neko mislio da nije fer,al ajde) onda je AMD kombo 230e. Ista cena, a sporiji u skoro svim igrama cak i zestoko klokovan.
 
Poslednja izmena:
Sto mora Fx8350 kad moze i 8300 i isto se klokne i znatno ostane para plus sto ploca za taj i5 tj H81 i dobra ploca za amd ko nebo i zemlja te H81 ploce su dno dna za 200€ koliko kazes i5 4440 i jadna h81 ploca ovamo uzmes Fx8300 i dobro plocu za istu lovu.

i to nema teorije da radi blizu 4,7ghz gde se po testu koji si ti kacio jedva krpi sa najsporijim hawell i5.taj kombo ako dodje do 4,3-4,4ghz puna kapa.za 4,7ghz treba od sabertooth-a pa nadalje a to ni polovno nema za 100e.plus hladjenje.uzmi pa sabiraj.

edit: 4,7ghz na lepom batchu 8350.sad racunaj i sansu da potencijalnog kupca uHenja toliko lep primerak 8300.skup je to sport,i to vam pricaju oni koji su ga zapravo i probali i to u srecnijim vremenima,u kojem sam ja po izlasku kupio 8350 za 115e.
 
Poslednja izmena:
Oci ste mi otvorili, trenutno FX 6100 nov u radnji kosta 80 EUR uskoro ce i FX 83XX poceti da se vrti oko 100 EUR pa na dole, videh (kako sam bio slep kraj ociju)

da je i5 neopisivo bolji CPU narocito u GTA V ( u IV nam bulju pomerise sa raznim grobarima i ciganima) ma citav opus GTA je fenomenalan, zali Boze sto ga zivimo,

tako da ko ima FX pod hitno da proda CPU i plocu dok jos mogu da se uzmu kakve takve pare, i predje bar na i5, al posto zivimo ovde, pa nam se moze mos i na i7

ipak GTA je GTA...
 
Malo da skrenem sa teme (ako je i ima :D ) - Jasno mi je da će na H81 ploči od 45€ raditi i procesor i grafička, ali mi je malo bezveze dati 400-450€ za njih, a ne odvojiti 70€ za pristojnu ploču. Ja lično ne bih i3/i5 stavio na ploču lošiju od MSI B85M-E45 (60-65€). Doduše, to je samo moj stav, znam da je mnogima svejedno kakva je ploča, sve dok radi svoj posao :)

Što se hlađenja tiče, ja sam sa box kulerom imao pristojno tih komp i zadovoljavajuće temperature (nikad preko 60°C). Uzeo sam za ~2000rsd ovaj LC-120 čisto da bi procesor bio hladniji. Nisam ga klokovao, a nivo buke je manje-više isti (razlikuje se zvuk u odnosu na box, ali ne i njegova jačina). Ali je temperatura manja za oko 10°C u idle i oko 15°C pri opterećenju. Isto bih uradio i da imam i5 procesor. Za primer - imam dve AMD kante koje rade već 10-ak godina sa box kulerom u vrelim kućištima i ništa im ne fali. Ali znam da će mi trebati pajser da odvojim kuler od procesora :D

Ovde govorimo o malo višoj klasi računara, tako da po mom mišljenju ipak treba izdvojiti malo više za komponetne koje na prvi pogled ne donose vrednost - ploča, kuler, kućište, napajanje. Ne kažem da je to neophodno, već samo da je lepo i da ima smisla :D
 
Intelov stock hladnjak je vrlo tih i jos ako je sa bakarnim jezgrom, moze lepo da ohladi 4GHz na 4670K, bez puno muke :) Kada se deliduje, adekvatan je do 1,25V i 4,2GHz u mom slucaju, ili vise kod boljih primeraka, ali moze da hladi 1,25V i mas oko 70C u BF4 :D Sve preko stock hladnjaka je potrebno samo za K seriju procesora, dok je kod AMD-a potrebno jer je stock hladnjak tesko djubre, te ako zelis da zadrzis sluh i da drzis procesor ispod 60C, kao ja na mom starom Phenom II 955BE, morao sam da pazarim Hyper 212+.
EDIT : Ovo je odgovor na str 42, ne znam kako mi je nju pokazao kao posledju :D
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta dolazi uz Phenom i FX, ali kuler koji sam ja dobio uz A10 (TDP 95W) uopšte nije bučan. Tiši je od SuperFlower napajanje koje sam imao, tako da se od njega nije ni čuo :) Ali možda sam ja samo imao sreće. Možda je bitnije kakve je kućište, gde stoji i sl. A što se zagrevanja tiče, ako je tebi 70°C ok temperatura za procesor kom je definisan maksimum 73°C, onda u redu :)

Zato i kažem da po mom mišljenju treba izdvojiti 15-20€ za pristojan kuler, bez obzira na procesor, čisto da bi se držao hladnijim. Sigurno neće škoditi, može samo da koristi. I nama mnogo više prija da uključimo klimu kad je napolju 40°C, iako bismo preživeli bez nje. Ipak je prijatnije raditi kad je sobi/kancelariji 23°C, nego 35°C :D
 
Ne znaš ti sta je Delta fan od 75mm na 7000rpm. Proizvodjac navodi 60dB u specifikacijama, a garant je vise od toga, a i to jedva hladi Phenoma od 125W tdp, dok je max 62C socket temp pre nego se ugasi, a bilo je 60C u BF 3 tada, tako da je Hyper bio a must buy. Ti APU hladnjaci su naravno dosta tisi, jer ne moraju da hlade 125W plus. On mi je sam sobu grejao, lagano :D
 
znao bi da je malo najarcao taj apu.sve i da je 60dB (a svi znamo da nije) znate li vi bre sta je 60dB?nikad necu zaboraviti kad sam predproslog jula cini mi se zavrsavao neki render a crkla klima,pootvarao kuciste i drezdio celu noc pored tog zla.sutra sam momentalno otisao po alpenfohn-a.
 
60db je kao glasan razgovor, od malog box kulera :) to sigurno ne moze da se trpi, obavezno menjati.
 
Jedna mala demonstracija sta radi taj djavo moze da uradi, znaci kao da je neko ostavio upaljenu brusilicu pored tebe. Ozbiljno vam pricam, komsija mi kucao na vrata dok sam to imao, a culo se sa drugog na prvi sa zatvorenim vratima :O
https://www.youtube.com/watch?v=IXliNXaNDhc
Ne mogu da ga nadjem na sajtu Delte, ali pisalo je 60dB u specifikacijama, to znam :d Ljudi nisum mogli preko Team Speak-a da me cuju dok smo igrali WoT :D
 
Poslednja izmena:
racunaj da je 60db glasni razgovor ljudi,to su frekvencije najvise tu u 2-4k,dok ovak kuler odokativno ide do samog kraja u prevodu pisti kao sto kasa rece kao brusilica,pa vidi sta je iritantnije.jos ako ukljucis pwm i krene da zavija...uh,sad se najezim kad se setim.i da,60db je mozda ukupno,ko zna koliko ima u visim registrima.

edit: evo slikovitijeg (doduse malo ekstremnijeg,ali nije to daleko) prikaza:

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno