Šta je novo?

CPU & DRAM Undervoltage?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,195
Poena
245
Sto manji napon, to manje grijanje komponenti - ovo je jasno kao dan, skoro pa aksiom!

Ali, da li je undervoltage na bilo koji nacin stetan za komponente (konkretno CPU i DRAM module)?
Pretpostavka je da je sistem stabilan za date vrijednosti (nakon MemTest86+, Prime95 i sl.)...
Da li vremenom mogu da se jave posledice?

Dosta sam guglao i citao o ovoj temi (najvise je price za CPU Vcore), ali ama bas nigdje nisam nasao negativna iskustva?
I ovdje na bench-u je pisano u par tema (prilicno starih), ali takodje nisu spominjane negativne strane undervotage-a?!
Da li to znaci da ih nema?
 
Pa samo smanjiš klokove (to ti ionako ne gine sa undervoltom) pa će i naponi da se smanje.
 
Sto manji napon, to manje grijanje komponenti - ovo je jasno kao dan, skoro pa aksiom!

Upravo tako. Nema negativnih strana. Nizi napon >nize temp. >duzi vek trajanja komponente.

Sto naravno nije garancija da ce ona stvarno duze trajati :) Uvek moze da iznenadi...
 
Naravno, pretpostavka je da je racunar stabilan na datim naponima (nisam mislio direktno na underclock).
Npr. situacija, RAM je deklarisan na 2.1V, ali radi stabilno i na 1.84V (na zeljenoj brzini od 1066 MHz) - da li vremenom moze da dodje do problema sa modulima zbog rada na toliko nizem naponu?
Slicna situacija je i sa CPU, recimo mogu da izguram solidan overclock na naponu ispod stock vrednosti...

P.S. Jasno mi je da je stabilnost relativna stvar, ali pretpostavka je da je stabilan kad pregura sve torture sa Memtest-om, Prime-om i sl.
 
Sve dok je sistem stabilan, slobodno ostavi na sto nizoj mogucoj.
Negde po fijokama jos uvek imam Athlon II X4 620 koji je radio daleko ispod
deklarisanih napona.
 
ista stvar kod mene,dosta dugo sam drzao moj 8350 na 4ghz na 1.35v na stock hladnjaku jer nisam mogao da ga slusam.slicnu stvar sam pokusao da postignem svojevremeno sa 7970ghz na 750mhz i ne secam se kojim tacno naponom,i bilo je okej,samo sto tad sam se zapalio za TW2 pa nije bilo dovoljno...
 
Hvala ljudi na savjetima i podijeljenim iskustvima.
Drzacu se maksimalno niskih napona, s obzirom da nema ama bas nikakvih stetnih posledica!

P.S. Btw, po pitanju overclock-a i podizanja napona, nikad mi nije bilo jasno zasto u odredjenoj tacki moras da napravis izuzetno veliki skok sa naponom da bi postigao neznatno bolji overclock, tj. potpuno je nelinearno ponasanje brzine procesora i napona?
Mozda nije najbolji primjer, ali recimo, moj C2D trci lagano na 3.4 GHz ispod stock napona, a za malo vecih 3.7 GHz moram dosta da idem sa naponom (daleko preko stock vrijednosti), i nakon toga opet ne treba veliki napon da bih ga tjerao dalje?! Kontam da se slicne stvari desavaju i sa memorijom...
Doduse, mozda je sad drugacije sa "core-i" platformom, ja sam prilicno zardjao sa svim ovim (overclock-om) i svojom zastarjelom konfiguracijom. :/ Ali igralo mi se ovih dana, pa mi zapelo za oko... ;)
 
Nazad
Vrh Dno