Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

mighty78

Slavan
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruke
3,547
Poena
270
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-14600K / Thermalright Burst Assassin 120 RGB
Matična ploča
Asus TUF GAMING B760M-PLUS WIFI
RAM
32GB (2* FURY Beast 16GB 5600MHz DDR5)
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT 12GB
Storage
ADATA SX8200NP 2TB / ADATA SX8200NP 2TB / Samsung 860 EVO 1TB / WD Gold 6TB
Zvuk
Marantz SR3001 / Monitor Audio Bronze BR5 / Sony MDR-DS6500
PSU
Seasonic Focus GX-850
Kućište
Antec NX200M
Monitor
MSI G32CQ5P
Miš & tastatura
HP X220 Gaming / BlitzWolf BW-KB2 Gateron yellow optical
Laptop
HP Elite Dragonfly G3
Tablet
Samsung Galaxy Tab S6 lite
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S23+
Pristup internetu
  1. Optički internet
Izašao je novi model 850 serije - EVO sa TLC 3D, tj. V-NAND-om.

Sličan 840 EVO-u, ali novi V-NAND ima daleko veće performanse.

Sekvencijalni upis za 500GB i 1TB modele već nema nikakve koristi od TurboWrite-a (SLC emulacije) - upis je 520MB/s i ogranjičenje postaje SATA III standard.

Iz nekog razloga samo su modeli do 500GB dobili novi MGX kontroler dok je 1TB model ostavljen sa starim MEX kontrolerom sa 840 EVO-a, tako da u pojedinim slučajevima su manji modeli brži od najvećeg.

Za sada mu je mana visoka predviđena cena, MX100 i 840 EVO su osetno jeftiniji.

Novost je i garancija od 5 godina što je odlično za mainstream disk.

Review:

http://www.anandtech.com/show/8747/samsung-ssd-850-evo-review

http://www.extremetech.com/computin...rformance-durable-3d-nand-hits-the-mainstream

http://www.thessdreview.com/our-rev...sd-review-120500gb-showing-off-3d-tlc-v-nand/

http://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-850-evo-ssd-review,1.html

Samsung-850-EVO-500GB-AS-SSD.png
 
Poslednja izmena:
Kupio sam evo 850-250gb. Neki su mi rekli da treba da ostavim 20%, a neki da je dovoljno 15%, tj da ne pravim particiju u opste od tog prostora. Jel može neki savet, koliko treba, i šta još treba da se uradi nakon instalacije sistema? Hvala
 
Kupih, ubacih u externo kuciste da kloniram sistem i nece da ga detektuje, prijavljuje Manage neku gresku "code 10" koja je opet dosta neodredjena.
Update drajvera za USB uredjaje nije pomoglo jer ga nije uradilo posto su najnoviji drajveri (iz 2006.).
Zasto nece da ga detektuje. Pre 1,5g sam klonirao sa tim externim kucistem sistem sa hdd iz laptopa na Samsung 840EVO od 250GB. Sami bio prepoznat i sve odradjeno korektno.

Natera me 850-ka da skidam drugu stranu kucista desktop masine, kacim na mesto hdd-a pa odatle kloniram.
Uspesno klonirao, svira sami ko orgulje...

Sistem star dosta ili je iz 2009. ili iz septembra 2011. po folderu windows u C: trebalo bi da je 2009. mašala :)
Imao sam pre Mushkin Callisto 60GB ali nisam siguran kad sam ga kupio.
Trebalo bi da je kupljen negde u oktobru 2010. (link do relevantnog podatka o pribliznoj kupovini http://forum.benchmark.rs/showthrea...-ili-AS-SSD)&p=2619508&viewfull=1#post2619508 )
Mislim da sam sistem frisko instalirao na taj Mushkin Callisto i da taj sistem nije kloniran sa hdd ali se vise sa sigurnoscu ne secam, u svakom slucaju sam SIGURNO klonirao taj sistem na Crucial M4 od 128GB sto sam ga malopre izvadio i zamenio sa ovim 850evo od 250GB.
Mrsko mi je da frisak sistem instaliram, trebalo bi mi 3 dana da sve programe ponovo stavim... ovako je mnogo lakse i brze a dok win radi ja se ne zalim... :D

Evo malo slika testa...
 

Prilozi

  • AS-SSD Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    AS-SSD Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    90.8 KB · Pregleda: 272
  • CDI Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    CDI Samsung 850EVO 250GB 15.05.2015..jpg
    79.5 KB · Pregleda: 252
  • 1.jpg
    1.jpg
    188.7 KB · Pregleda: 215
Poslednja izmena:
To za windows folder sto stoji da je 2009 nije tacno, znam da je kod dosta ljudi tako, pa evo i kod mene iako sam sistem digo relativno skoro :D, samo ne mogu da se setim zbog cega je tako, citao sam negde davno :)
 
Jer je tada napravljen OS. :|
 
Onda od oktobra 2010. guram ovaj sistem i ovo mu je vec treci ssd. :D
Mushkin je onda sigurno sa friskim sistemom, pa klon na m4 pa sa njega na 850evo... ;)
 
Mada ne znam zašto misliš da stari sistem bi bitno uticao na SSD brzinu?
To je stvar koja se odnosi na hard diskove i fragmentaciju. Pa je u narodu postalo, jao star mi je sistem, baš se usporio. Bolje da ga opet dignem.
 
I to sto kazes... nego ima li veze popunjenost sa brzinom eventualno?
Evo ga takav kakav je brzi od 2 850 pro i to u 4K polju http://forum.benchmark.rs/showthrea...-ili-AS-SSD)&p=4186088&viewfull=1#post4186088 i http://forum.benchmark.rs/showthrea...-ili-AS-SSD)&p=4186161&viewfull=1#post4186161 prvi je isti chipset kao moj a drugi je jos gori, on ja AMD...
Ima i treci, jedan 850 evo koji je veci od moga (ima 500GB) i tu smo, skoro isti, moj malkice sporiji http://forum.benchmark.rs/showthrea...-ili-AS-SSD)&p=4154983&viewfull=1#post4154983 a gledao sam samo poslednja 3 posta (da ne obrcem stranu), tako da imas ti pravo druze... verovatno i ne utice nesto narocito popunjenost i starost OS na brzinu ssd-a.
 
Sta mislite koliko treba vremena da se pokaze mana na kontroleru ili ssd-u, da nesto ne radi kako treba...?
Zapikirao brat ovaj stari M4 od 128GB za sebe, a ja ga ostavio u rezervu zlu ne trebalo sve sa OS, da imam neko vreme pre nego sto ga prosledim, pa da znam reci bratu kada da mu se nada...
 
Ima veze popunjenost sa brzinom, manje paralelno može da upisuje.
U principu treba brzo da crkne, ali ne verujem da će ti crći.
 
To za windows folder sto stoji da je 2009 nije tacno, znam da je kod dosta ljudi tako, pa evo i kod mene iako sam sistem digo relativno skoro :D, samo ne mogu da se setim zbog cega je tako, citao sam negde davno :)
Ako pazljivo pogledas instalaciju primetices jedan poveci fajl install.wim. Ako ga mount-ujes samo ce ti se kazati.
 
Kupih, ubacih u externo kuciste da kloniram sistem i nece da ga detektuje, prijavljuje Manage neku gresku "code 10" koja je opet dosta neodredjena.
Update drajvera za USB uredjaje nije pomoglo jer ga nije uradilo posto su najnoviji drajveri (iz 2006.).
Zasto nece da ga detektuje. Pre 1,5g sam klonirao sa tim externim kucistem sistem sa hdd iz laptopa na Samsung 840EVO od 250GB. Sami bio prepoznat i sve odradjeno korektno.

Natera me 850-ka da skidam drugu stranu kucista desktop masine, kacim na mesto hdd-a pa odatle kloniram.
Uspesno klonirao, svira sami ko orgulje...

Sad sam se naterao da potrosim 5' povadim externo kuciste i stari ssd, stavim ga u kuciste i pogledam da li ga vidi komp...
Sve radi, sve vidljivo, dakle externo kuciste ispravno...

Zasto nije hteo da vidi 850evo a pre 1,5g video 840evo i sada M4 ja ne znam.
Znam da je pokusavao sam drajvere za externi usb uredjaj i ssd u njemu da instalira pri prvom kacenju i kasnije ja rucno pokusavao update da uradim i nije nista pomoglo, sami 850evo ostao nedostupan i nevidljiv...
Ima neko ideju?
 
Da nisi povezao eksterno kućište na USB 3.0 port na laptopu?

Gomila cloning sofvera sa bootabilnih CD-ova ne radi lepo sa USB 3.0 portovima, jednostavno ih ignoriše.

Probaj da koristiš 2.0 portove, tu bi trebalo OK da radi.
 
Klonirao sam sa desktop masine i njenog ssd M4 od 128GB ali bezuspesno jer OS nije uspeo da iskoristi postojece drajvere za usb controlers, jeste pokusavao da nadje i upotrebi postojece drajvere ali nije uspeo, prazan 850evo montiran u ext kucistu, se nije nigde video, kuciste je usb3.0 i jesam prvo ubo u usb3.0 konektor pa posle u usb2.0 i oba puta je trazio drajvere, pa sam ja rucno pokusao update sa neta (utvrdjeno da su najnoviji u upotrebi, inace od 2006.g su ako to nesto znaci) i nakon neuspeha sam raskacio u kucistu jedan hdd i sa njegovih kablova sve uradio za 15-ak minuta koliko je trebalo za kloniranje...

Pre 1,5g sam istim kucistem klonirao iz laptopa sisteme (7 i xp) na 840evo i sve proslo ok.

Sad je proslo, nego me eto cudi zasto nije htelo...
 
Uzeh danas 850 EVO od 500GB pa me interesuje dal ima svrhe uključivati ovaj rapid mode? Vidim da su mišljenja online podeljena ali da je uglavnom preporuka da se ne uključuje.
 
Zašto ne ?
 
Poslednja izmena:
Hvala, isključio !
 
Bogami,sve je kako kazu u specifikacijama...evo na i5 4690,gigabyte Z97P D3 i 8 RAMA na 1866...zanimljivo da je ovo sa najnovijim IAstore ahci a sa msahci je malo losije...
 

Prilozi

  • 11.JPG
    11.JPG
    88.1 KB · Pregleda: 259
  • 22.jpg
    22.jpg
    161.4 KB · Pregleda: 189
da li je ovo OK rezultat za amd platformu(fx8320)...deluje mi prilično loše? ili da ne brinem? hard je star dva meseca, instalirana 10ka sa brdo programa, igre i torrenti su na druga dva harda...
u pitanju je 850evo od 250GB, podešen na performance...:wave:
 

Prilozi

  • SCREEN-0001.jpg
    SCREEN-0001.jpg
    113.5 KB · Pregleda: 224
Resio da promenim ovaj stari SSD:(, pa, reko da uzmem ovaj Samsung 850 EVO od 250GB.:)
Korisio bih ga za sistem i neku igricu da instaliram.
Kako sad ide to sa praznim prostorom, kolko se secam, trebalo je ostaviti nesto oko trecine od kapaciteta diska, da bi radio SSD kako treba, kako stoje stvari sada ?
I, jel moze da se deli na particije SSD, jedna za Sistem, a druga za igrice ?
 
Ne moraš da odvajaš prazan prostor, ukoliko ti je potreban, a i ne znam zašto bi pravio dve particije za OS i igrice.
Naravno možeš da je napraviš.
 
Znaci, ostavim nesto malo slobodnog prostora ( radi neke sigurnosti;)) i instaliram sistem i igrice.
Okey, hvala.
 
Uzeh danas 850 EVO od 500GB pa me interesuje dal ima svrhe uključivati ovaj rapid mode? Vidim da su mišljenja online podeljena ali da je uglavnom preporuka da se ne uključuje.

Ja sad ukljucio. Jedino sto sam primjetio da je pojelo dosta RAM-a (sigurno 1-1.5 GB, a imam 4GB) i da su porasle performanse na papiru tj u Samsungovom onom programu. Ostavicu par dana da vidim. Tretiracu ga kao Android, da je neiskoriscen RAM, bacen RAM.
 
Poslednja izmena:
Iskljuci tu drkhalicu, nepotrebno, a kao sto rece pojede ram.
 
Dva puta do sada mi se ukocio sistem (freeze) na 3-4 sekunde i procepi. Mescin da sam citao ovde dao je jos neko imao iskustva sa tim. Imam osjecaj da je to od ovoga RAID moda. Sljamsung 850 Evo., zadnji firmware,maximum reliability.
 
Ne od raid vec od rapid moda. Iskljuci to.
 
Dva puta do sada mi se ukocio sistem (freeze) na 3-4 sekunde i procepi. Mescin da sam citao ovde dao je jos neko imao iskustva sa tim. Imam osjecaj da je to od ovoga RAID moda. Sljamsung 850 Evo., zadnji firmware,maximum reliability.

Verovatno ili RAPID ili LPM (link power management). U svakom slučaju, isključi oba.
 
Nazad
Vrh Dno