Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Cudno da toliko dugo cekas. Nema tu sta da se prica - ustanove samo da je geknuo - i pitaju te dal' hoces pare nazad ili zamenu za isti ili slican uredjaj.
Cimaj ih, zovi, budi uporan. Svakako su morali da ti odogvore nesto za mesec dana - a max 45 mogu da ga drze dok ne ponude resenje - ali uz obavezno obavestavanje klijenta.

Inace, moje vidjenje je da SSD-ovi najcesce crkavaju zbog nestabilnosti u napajanju. Zavisi koliko je kontroler osetljiv... premda bi takvi uredjaji trebalo da imaju visestruke nivoe elektro zastite (citaj: peglanje napona). Posebno Slmsung. Ako budjavci tipa Silicon Power vec nemaju..
 
Poslednja izmena:
Kupio sam 850 Evo 250Gb juce i dobijam malo sporije rezultate od ocekivanih na testu.
CPU, MB: 2500k, GA- z68m- D2H, prikljucen na SATA III konektor. Ono na sta sumnjam je RAM, posto imam 2 razlicita modula..
Capture.PNG
Ono sto je najsmesnije je da je Write speed veci od Read-a.
 
Poslednja izmena:
Jel koristi neko Rapid mode? Jel ima smisla koristiti ga u real life okolnostima i jel uopste postoje neki benefiti?
 
NE, NE, NE.
 
Uzeo sam Samsung 250 GB EVO i sa proslim ssd-om ali tada nisam puno obracao paznje sta i kako nego sam ga samo formatirao i podigao sistem... ali sada me interesuje za najbolje performance sta da uradim?

Da li da formatiram ssd u GPT ili MBR, tacnije da li da u rufusu pravim GPT ili MBR UEFI?

I ako imate jos neki savet sta i kako da se vladam sa njime.

Jer kao sto rekoh imao sam vec adatu ali nisam se oko nicega previse informisao, nego sam ga koristio neko vreme ali kako su mi zafalile pare on mi je bio najbezbolnija opcija da dodjem do para.

Sta od programa za testiranje da koristim, sta za proveru ssd-a, sta za formatiranje?

Hvala
 
jzFoTRM.jpg


oBK26Vy.jpg


Sto se tice brzina zadovoljan sam a sto se tice onih rezultata ispod to nemam pojma cemu sluzi, e sad ono sto me interesuje je to sto mi na drugoj slici nije aktiviran AHCI a isti mi je u biosu aktiviran.
 
Vidi ga pistaljka sto ima ganjc nov EVO(V3.0, 64-layer TLC 3D V-NAND).:eyebrows:
 
Vidi ga pistaljka sto ima ganjc nov EVO(V3.0, 64-layer TLC 3D V-NAND).:eyebrows:

Pa uzet pre par dana kod Fante ali cekao procesor pa nisam nista bio radio na racunaru ali danas sam dobio procesor i7 2600k pa sam onda win instalirao od nule.

Nego me nervira sto sada taj ahci nije aktiviran kada treba da bude.
 
rezultati sa i5 laptopa
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    36 KB · Pregleda: 84
^ je li to 2,5" ili m2 sata?

Evo sa mog Crucial-a mx200 m2. (i5 lap)
Crucial mx200 m2.jpg

Posto nema official tema za Crucial, da li je to ok brzina u poredjenju sa 2,5"?
 
obican, kutijica
 
@Pistaljka
A zasto ti je iskljucen AHCI?
 
Koja je razlika izmegu evo 850 i 860 ? Podobren 3d nand ?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Bilo je nekih koji su cekali i cekali i evo vec 3 godine cekaju i nikako da docekaju te bolje cene...
Kome treba neka sada kupuje dok je na popustu.
Ko zna kad ce i koliko i kako brzo (sporo) padati cene...
 
Ja sam čekao skoro 2 godine, i na kraju ga kupio u decembru prošle godine za 12k, posle samo nedelju dana je bila akcija za 10700din, ali šta da se radi.

Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk
 
Pre 2g 12k a na akciji 10,790rsd... danas na akciji 10,7k inace je 12k, dakle kome treba neka ga kupi sada dok je na akciji... ko hoce da ceka da bude jos jeftiniji njemu ne treba pa neka ceka, mozda i doceka jednom da bude jeftiniji... sa srecom.
 
10.790 din. Ne isplati se na KP ni gledati, ipak u radnji daju fisklani. Jedino što čekam još povoljniju ponudu, moraju pasti cene.
Word. IMHO, cak i bez akcije ne isplati se KP nikako za ove stvari. Na pet godina to je mizerno smesna usteda.

Bilo je nekih koji su cekali i cekali i evo vec 3 godine cekaju i nikako da docekaju te bolje cene...
Kome treba neka sada kupuje dok je na popustu.
Ko zna kad ce i koliko i kako brzo (sporo) padati cene...
Word.


Ja sam čekao skoro 2 godine, i na kraju ga kupio u decembru prošle godine za 12k, posle samo nedelju dana je bila akcija za 10700din, ali šta da se radi.

Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk
.... legendarno. Onda vama u stvari i ne treba SSD, mozda gresim. Cim mozete da cekate toliko dugo za 1000-2000 din razlike. Btw, sta ako cene odu - kao sa RAM memorijom? Niko ne kaze da ce obavezno padati... kao sto se i ne desava vec godinama, prilicno su stabilne.

Ali sam siguran da vecini nije problem da izdvoji 50k+ za prenaduvanu cenu GPU-a ili precenjeni Intel i5+ CPU radi igranja igrica. Al' za SSD se stedi svaka para...


Pre 2g 12k a na akciji 10,790rsd... danas na akciji 10,7k inace je 12k, dakle kome treba neka ga kupi sada dok je na akciji... ko hoce da ceka da bude jos jeftiniji njemu ne treba pa neka ceka, mozda i doceka jednom da bude jeftiniji... sa srecom.

Upravo tako!

Gledam ljude koji imaju relativno nov laptop (godinu dana max) i drndavi fabricki HDD. Pa ta masina je ubivena sa tim samo tako. Kazem im da se tih 100e investicije isplati itekako - kao da su uzeli najnoviji laptop u datom trenutku. Ali avaj, skupo im. Al' za npr. slusalice od 100 evara se uvek ima.

Ja cu d'uzmem ovaj od 500 GB verovatno. Hypervisor u firmi nam se vrti na istom takvom, pa to prosto leti (15 VM-ova), a bez SSD-a ne bi mogli da teramo ni 3 VM-a sa tolikim IO.
 
Da li ima neko 850 stariji od godinu dana? Ja ga imam tacno godinu dana i u sentinelu mi izbacuje health 97% . Jel to samo kod mene tako ili je to normalno?
 
To "je normalno" u sentinelu.
100 puta receno da hd sentinel "NIJE" namenjen za ssd-ove vec za hdd-ove jer sentinel "racuna" i vreme u radu sto podrazumeva fizicko trosenje usled mehanickog kretanja delova u hdd a toga nema u ssd-ovima.
Jednostavno zaboravi % zdravlja za ssd, on radi ili ne radi, ako ne radi sve kako treba mozda ima uzrok koji se moze prevazici ili otkloniti ali obicno vrlo brzo crknu cim se pojave problemi.
 
kupio :) 500gb
nije lose, brzina je u skladu sa specifikacijama a sam ssd je laksi i manji od uputstva za koriscenje.
ako imate novca definitivno pravi izbor za upgrade koji ima smisla, za razliku od kupovine memorije ( 50k za 32gb na akciji !!!! ) i grafike .

ako nemate novaca - pa bez njega se moglo do 2018.g, pa moze i malo posle;)
 
To "je normalno" u sentinelu.
100 puta receno da hd sentinel "NIJE" namenjen za ssd-ove vec za hdd-ove jer sentinel "racuna" i vreme u radu sto podrazumeva fizicko trosenje usled mehanickog kretanja delova u hdd a toga nema u ssd-ovima.
Jednostavno zaboravi % zdravlja za ssd, on radi ili ne radi, ako ne radi sve kako treba mozda ima uzrok koji se moze prevazici ili otkloniti ali obicno vrlo brzo crknu cim se pojave problemi.

E hvala, nisam to znao, mislio sam da mi crkava ssd :)
 
kupio :) 500gb
nije lose, brzina je u skladu sa specifikacijama a sam ssd je laksi i manji od uputstva za koriscenje.
ako imate novca definitivno pravi izbor za upgrade koji ima smisla, za razliku od kupovine memorije ( 50k za 32gb na akciji !!!! ) i grafike .

ako nemate novaca - pa bez njega se moglo do 2018.g, pa moze i malo posle;)

+1
Idem sutra po njega (500G). Pet godina garancije i taj kapacitet/cena- trenutno best buy. Isti takav mi vrti ceo white-box Hypervisor u ex firmi - 15-ak VM-ova Thin provisioning, sjajno.

Za RAM nemam reci - uzas, zlo i naopako za DDR4. Ali prvi put da je ECC (UDIMM) izjednacila cenu sa obicnim non-ECC UDIMM-ovima.
 
Poslednja izmena:
850 EVO 500G
850_EVO_500G_BEST.png

Morao sam da boot-ujem windowse samo zbog CDM-a :)
 
Ajde majstori pomozite matrorom kolegi..:)...taman sam instalirao win pa da ne zeznem nesto na kraju.

Istaliran cist win 10 na novom Samsung SSD 850 EVO, ali nisam siguran da sam sve odradio kako treba.
Probao sam ove programe za SSD cisto da vidim kako izgledaju brzine. Ploca mi je stara, sata2 i verovatno su brzine manje nego na novijim.
Buni me sto Samsung Magician pokazuje da nije instaliran AHCI draiver ??
Device menager ne pokazuje da nesto nije instalirano, a u bios-u sam pre instalacije prebacio na AHCI.
Nakon instalacije win10 nisam instalirao nista od drajvera osim za nv grafiku, pretpostavljam da su bili u sastavi instalacije za win.
Skinuo sam sa sajta chipset drajvere za moju plocu ali dobijam gresku prilikom instalacije.
Da li treba da istaliram jos nesto od drajvera ?
Treba li da odradim Performance Optimization i da ukljucim Rapid mode u Magician-u ?
 

Prilozi

  • sshot-126.jpg
    sshot-126.jpg
    162.6 KB · Pregleda: 87
  • sshot-127.jpg
    sshot-127.jpg
    144.5 KB · Pregleda: 86
  • sshot-128.jpg
    sshot-128.jpg
    235.2 KB · Pregleda: 89
  • sshot-131.jpg
    sshot-131.jpg
    296.2 KB · Pregleda: 77
  • sshot-132.jpg
    sshot-132.jpg
    351.2 KB · Pregleda: 78
Poslednja izmena:
AS SSD kaže da je uključen AHCI, tako da je možda samo bug u Magician.
Ne treba ti Performance Optimization, i ne uključuj Rapid mode, samo će ti oduzeti RAM.
 
Da i AS SSD i Device menager pokazuju da su instalirani AHCI drajveri.

OK, znaci to je to, da ne diram dugmice, pogotovo ono crveno..:)
 
Nazad
Vrh Dno