Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Hoce da pogresno pokazuje ako imas ukljucenu opciju raid u biosu bez obzira sto ti na toj grani ahci
 
Nisam ukljucio raid, samo ahci na svim sata2 na amd750 chipsetu. Ima jos cetiri gsata2 na gigabajtovom cipsetu koji su na ide.
Evo kako izgleda u biosu.
 

Prilozi

  • IMG_20180505_222022.jpg
    IMG_20180505_222022.jpg
    1 MB · Pregleda: 108
Imam jedno pitanje mozda i nije bas za ovu temu ali da ne otvaram temu bezveze. Imam Evo 850 na desktopu i hocu da prebacim na laptop koji koristi Sata 2, Asus K53SV. Prebacio sam ga, prepoznaje ga bios ali nece da bootuje sistem (koji je sa desktopa) kad se upali kaze " Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot media in selected boot device and press a key". Nisam imao vremena da trazim win cd da isprobam. Da li uopste moze SSD na taj moj stari laptop ili mu samo fali odgovarajuci sistem posto ga bios prepoznaje?
Pre nego sto mi neko kaze znam da postoji limit u brzini na sata 2, i stavio sam SSD da bude kao prvi boot ali izbacuje ono sto sam malopre napisao. AHCI je ukljucen.
 
Kako mislis da izvadis SSD/HDD sa nekog kompa i da ga ubacis u drugi komp i da se sistem podesen za jedan PC sa driver-ima za taj PC radi na drugi PC/laptop!
 
@doggmania Da ti nije boot particija GPT? Takođe, ako si na desktopu imao još neki disk, možda ti je boot manager na njemu.

@nesa07 U čemu je problem? Imaće neke nepotrebne drajvere, Windows će da pronađe novi hardver i instalira druge drajvere (koje ima) i vrlo je verovatno da će sistem da se podigne bez većih problema. Pa onda pregledaš i doinstaliraš i podesiš po potrebi. U svakom slučaju ne treba da prijavi da nema uopšte sistem.
 
Do sada sam vise puta menjao HDD sa jednog na drugi racunar upali se ali nema npr zvuk/graficke drajvere.
Ono jeste imam vise windowsa (2) na desktopu. Probacu drugi dan kad nadjem win cd da probam da instaliram nesto na Evo 850, jer ne bih da kupujem nov SSD ako nisam siguran da li ce raditi... Ne znam kad ga vec bios prepoznaje moja pretpostavka je da mu samo fali sistem?
 
Nije važno koliko imaš operativnih sistema nego koliko diskova. Da li je taj ssd bio jedini disk u desktopu? Da li desktop podiže sistem ako na njega priključiš samo taj ssd?
Ipak, proveri da nije gpt/uefi problem. Ako ti je desktop u uefi modu vrlo je verovatno da je do toga. Ne znam da li laptop podržava uefi i kako se aktivira, to proveri na netu.
 
Pozdrav svima, nov sam ovde! :) Hajde i ja da se nadovezem sa pitanjem, zbog otvaranja teme, posto je isti hard u pitanju, ali je ubacen u fioku 'MS INDUSTRIAL hdd rack ZONE 3 2.5", SATA I / II, USB 3.0, Crna' i kaci se preko usb kabla na komp na kome je preko ploce povezan ssd neki stariji Phyaton ako se ne varam nije ni bitno, poenta je da smo da na oba postavili windowse, 7ice i dize preko ploce oba win ALI kad ovaj nov ssd povezem preko ove fiokice i na usb ulaz na ploci u BIOS-u ne vidi Samsung hard neko JMicron tj taj kabl i nece da butuje windows tako!! Sve sam zivo iskliktao i nemam ideju vise kakvo je podesavanje u pitanju :crash:
 
Imam SSD 850 EVO 500GB podeljen na dve particije C: 200GB i E: 270GB
i HDD 1TB podeljen na dve particije D: 800GB i F: 130GB

prebacivanje videa videa od 1.5GB:

Sa HDD F: na SSD C: win particiju 27-28-29-30 mb/s
Sa SSD C: na SSD E: krene sa 500-600 pa padne na 9-8-7 pa 150 mb/s i tako zavrsi
Sa SSD C: win na HDD F: particiju krene sa 300 i zavrsava na 60mb/s
Sa HDD particije na HDD particiju sa 300 krene zavrsi na 100mb/s

ispada da je upis sa HDD na HDD brzi nego sa HDD na SSD?
Ima li neko misljenje za ovu situaciju?
 
Pa ove krajnje-zavrsne brzine su ti sasvim ok. ako ti se se i ssd i hdd nalaze u Pc-eu.
Ssd je ipak brzi od hdd-a u ovom testu(a po realnosti i u svakom drugom) bar kad se tice sekvencijalne brzine.
Ovdje nije bitna pocetna brzina, nego krajnja odnosno zavrsna.
 
Imam SSD 850 EVO 500GB podeljen na dve particije C: 200GB i E: 270GB
i HDD 1TB podeljen na dve particije D: 800GB i F: 130GB

prebacivanje videa videa od 1.5GB:

Sa HDD F: na SSD C: win particiju 27-28-29-30 mb/s
Sa SSD C: na SSD E: krene sa 500-600 pa padne na 9-8-7 pa 150 mb/s i tako zavrsi
Sa SSD C: win na HDD F: particiju krene sa 300 i zavrsava na 60mb/s
Sa HDD particije na HDD particiju sa 300 krene zavrsi na 100mb/s

ispada da je upis sa HDD na HDD brzi nego sa HDD na SSD?
Ima li neko misljenje za ovu situaciju?
Davi se u kešu.
 
Sada ništa, pazi šta kupuješ ubuduće.
 
A da mozda ne zeza nesto odavde,
win.def..PNG win.def1..PNG

ako smatras da je neki fake, daj u cemu da ga testiram i da ga reklamiram?
 
Poslednja izmena:
Probaj sa vecim fajom od 1.5 GB, recimo ISO image za DVD i sl. Ne bi trebalo SSD -> SSD da ide bas tako sporo sekvencijalni transfer.
Na posletku bitno je uvek imati na umu da je uvek bitnije ono sto SSD donosi na random polju. Tu HDD-ovi padaju na kolena.

Dodatno - da li ti je ukljucen AHCI mod + $windowjse drajveri i sl sve OK? Takodje da li je SATA 3 kontroler na ploci?
 
Samsung Magacian stari-novi.PNG Magician.PNG Magician 2.PNG Intel® HM76 Chipset, i5-3230M - lap top, jeste SATA 3.
Sto se tice driver-a gledao sam svi=ojevremeno da budu intel ali mi je sugerisano da ipak budu windows driver-i, sto sam i uradio tako. Ne znam jedino posto koristim win 10 LTSB, uradio sam cistu instalaciju sa rucno instaliranim driver-ima bez bilo kakavog update-a, jedino ako update nesto nosi sa sobom, tj. ako to ima neke veze.

Na 1,5GB izbacuje neku gresku pri Seq. upisu Samsung Magacian 1.5gb.PNG
 
Poslednja izmena:
Da, bas je tako. Ali evo sada sam kopirao ISO MS Office od 2.3GB sa HDD D: na SSD C: win particiju i ucugu je iskopirao, ali kada sam isto to kopirao sa HDD D: na SSD E: udavi se dok je iskopirao (krene sa 300-400...8-9...........150......i zavrsi na 250mb/s)! Sta moze da bude to sto koci na drugoj particiji SSD da kopira normalno?
 
Mozda moze da bude "lose particionisanje" ssd-a ako nije izvedeno kako treba.
Doduse ovo je moja pretpostavka ali mnogi urgiraju na tome kako se po netu moze procitati(ima veze sa blokovima).
 
U 7-mesecu sam ga uzeo ove godine, kako mogu da proverim to o cemu pricas?
Particije sam pravio u samoj instalaciji win-a, vodio racina da bude 1024, da li je moguce da je win pri particionisanju napravio glupost ili sam trebao da particionisem preko drugog kompa u nekom programu a ne preko instalacije win-a?
Da li je ovo dobar pokazatelj kako su uradnjene particije validnost.PNG Magician3.PNG ili moram da pogledam na drugi nacin, kako?
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se svima ako sam doveo do zabune, zato sto je pisano kako je pisano.
 
^ Kakva (realna) glupost !
 
Brate minli. Ova izvala prevazilazi Barbaru i STB :d

Ja eto bas imam 850 EVO i to tri komada, jedan na AMD chipsetu na radnoj stanici, radi sjajno.

Nonsens za hall of fame.

Samo kažem ljudi prijavljuju različite probleme na serijama 850 i 860 EVO i PRO uglavnom AM3 i AM3+ čipseti
 
Poslednja izmena:
Samo kažem ljudi prijavljuju različite probleme na serijama 850 i 860 EVO i PRO uglavnom AM3 i AM3+ čipseti

Da, ali za svaki chipset i za svaku komponentu ces naci neki bad review i da je neko imao problem. Da li je to merodavno da se iznese konstatacija gde se satanizuje jedan proizvodjac koji ima ogroman deo trzista? Nije.

Meni 840 EVO od 2013. radi u radnoj stanici na AMD A85X (Hudson-D4 chipset), dok 850 EVO 512G model vrti whitebox ESXi na A88X, i jos jedan 850 EVO na 990FX (AM3+) platformi. Sve radi kao sat, jedino je 840 imao problem sa FW, al' to su resili posle godinu-dve.

Objasni, odnsno sta je to u vezi Barbare i STB? :)

Hehehe, mislim da nije bas dozvoljeno da idemo u politiku, ali ko je gledao (cela Srbija?) zna za jadac jedne Barbare :d
 
^ Uh, sad sam skontao... ;)
 
Poslednja izmena:
Pa to je za drugi model i za jedan specifican chipset. Problem je do SLMSUNG-a, ako budu hteli da to srede sa FW update. Ovde je tema o 850 EVO i tu nikakvih problema nema (doduse ja sve teram iskljucivo GNU/Linux i ESXi, ne znam za $windjoze).

860 EVO na AMD 890FX ne radi nikako

Uzmi PCIe kontroler, bilo je jeftinih pre koju god, tipa 2x SATA 3 porta u PCIe x1 formatu za 1000 din, MSI, a kontroler Marvell. Radi lepo, imam dva kom, flash-ovani u AHCI mod. Recimo ja imam i ovaj, enterprise grade kontroler: http://www8.hp.com/emea_middle_east/en/products/oas/product-detail.html?oid=4290437

Isto preporuka - na ebay-ju oko 20$ moze da se nadje. Naravno obavezan flash u IT mode tj, iskljucivanje svih "RAID" funkcija.


Naravno nije bas elegantno u vreme kada maticne ploce imaju 8 SATA mesta, ali radice sigurno i uvek.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno