Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Ok, to mi je bilo ugašeno :)

@krale @Zeha @ivanbass1
Hvala!

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Dali mi neko moze reci koji je to softver koji stize uz ovaj ssd, posto imam cd ali nemam utor za cd na kucistu?
 
Sta mislite?
850 evo 250 gb je u pitanju.
Nista nisam cackao, stavljao high performance, trim,... Treba li?
dfgdf.PNG
Ostale komponente:
g4560
8gb ram
msi 250b pro-vd
1050 ti
,..
 
Evo sta meni danas pokazuje merenje:

17.8.'17..JPG

Danas sam i uradio update fw na 850evo.

1.JPG

Licno mislim da veoma razlicte rezultate daje merenje performansi u "mađioničaru"

Predlazem merenje sa CDM i ASS-ssd
 
Poslednja izmena:
Pitao bih jedno mozda glupo pitanje, ako bi se za laptop koji nema M.2 uzeo evo 960, da li bi mogao da se ugradi i da li vredi razlike u ceni za 250gb - evo 850 vs evo 960 / 85e vs 125e i ako bi mogao da se ubudzi verovatno bi trebao i neki adapter, koji je to i koliko bi to kostalo?
Da li vredi ova egzibicija?

i jos jedno takovo pitanje, renderu cpu-gpu, da li bi se manje grejali-opterecivali ako se korisiti ssd umesto hdd ili nema uticaja na tu radnju?
 
Svaki ssd se manje greje jer nema pokretnih delova i manje je osetljiv na vise temperature koje su uobicajene u laptopovima.

A kako zamisljas staviti "neki" adapter u laptop i gde mislis da bi mogao stati?

Ako nema u laptopu m.2. nemoj uzimati 960 vec lepo uzmes što veći 850 i uzivas u preporodjenom laptopu...
Egzibicija ne bi vredila ma sta da radis.

E da setih se, u laptopovima nastojimo imati sto manju temperaturu zbog zatvorenosti utredjaja i nedostatka provetravanja, 850 se manje greje od 960... ;)
 
Poslednja izmena:
Zeko, nepokretni delovi mogu ohoho više da se greju. Samsung na M2 trokira samo tako kad udari u 90 stepeni. Pogledaj ove na pcie, hladnjaci tri kila gvožđa. A za laptop si u pravu stoidvapostoodsto.
 
950 i 960 se greju, greje se pri velikom opterecenju, 850 m.2 se mnogo manje greje.
Za laptop je bolje uzeti sto veci klasicni ssd ako ti iz nekog razloga nisu potrebne velike brzine koje 950 i 960 imaju.
Jednostavno 850 je hladniji.
Pre bih uzeo 500GB ili 1TB 850 EVO nego 960 duplo manji (za laptop), a @nesa07 je i pitao za laptop.
 
Poslednja izmena:
Da pitao sam za laptop, stim da bi se sutradan prebacio u neki laptop/desktop sa M.2, iz tog razloga sam pitao za evo 960.
Znaci smatrate da je evo 850 ipak bolje resenje za sve od evo 960?


i jos jedno takvo pitanje, u video renderu cpu-gpu, da li bi se manje grejali-opterecivali ako se korisiti ssd umesto hdd ili to nema uticaja na tu radnju?
niste mi odgovorili na ovo pitanje.
 
Ja mislio izasao novi FW, kad ti tek sad upgrade-ovao na ovaj sto je zadnji vec ohoho? Kad si kupio uredjaj, koji je FW bio sa njim onda?

Davno bilo, mozda 2. ili eventualno 1. fw je bio u njemu.
Sada je bio neki 1 ili 2 broja manje od najnovijeg, ne znam, ne secam se.
Jednostavno me mrzelo da prebacujem, a odradih caskom kad sam se nakanio, a ne bih da covek ne upita za ssd i brzine i gledajuci kod mene pustih da odradi... :d
 
Poslednja izmena:
Da pitao sam za laptop, stim da bi se sutradan prebacio u neki laptop/desktop sa M.2, iz tog razloga sam pitao za evo 960.
Znaci smatrate da je evo 850 ipak bolje resenje za sve od evo 960?

Bolje je za tebe kao korisnika uzeti 850evo, kome nece trebati najbrzi sdd na trzistu za rad, za nesto korisno i vredno davanja para na extra klasu.
Bolje je imati u laptopu veci i hladniji ssd koji ce te jednako dobro sluziti i u desk masini.

Ne govorim da je 850 bolji od 960, vec da je uopsteno bolje imati veci i kvalitetan ssd, a jeftiniji od 960.

Evo meni nije problem dati pare za 960EVO ali necu.
Sve bi mi 960 radio kao sto mi radi 850, samo sto bi mi jos "zauzeo" 2 prva sata slota pod kontrolom chipset-a.
Jos je "problem" sto se vise greje mada mislim da ga ne bih bas lako, ni cesto uspeo opteretiti toliko da bi se priblizio temperaturama kada bi mu pale performanse.
Jeste slatko imati "vrh" od uredjaja ali mi ne treba, ne zavisi mi zarada od toga, nemam stvarnu potrebu za naj-naj, sem ponekad u svojoj glavi... :d
 
Poslednja izmena:
Dobre brzine.

Sent from my m2 using Tapatalk
 
Stigao danas 850evo 250gb, pa imam jedno pitanje. Koliko treba slobodnog prostora ostaviti da sve funkcionise kako treba i da li taj prostor moze biti samo na OS particiji ili mora i na drugoj, na kojoj su programi i sigre?
 
Stigao danas 850evo 250gb, pa imam jedno pitanje. Koliko treba slobodnog prostora ostaviti da sve funkcionise kako treba i da li taj prostor moze biti samo na OS particiji ili mora i na drugoj, na kojoj su programi i sigre?

mislim da proizvođači preporučuju neparticionisanje dela prostora i to je oko 10% ukupnog kapaciteta. Bez obzira na broj particija koje si pravio, trebalo bi da ostavis oko 20gb.
 
Ajde da razjasnimo, da li neparticionisati ili particionisati ali ne popunjavati?

Sta ce ssd-u prazan prostor?
Pa da naizmenicno prema nekom svom nahodjenju koje je odredjeno odgovarajucim fw da naizmenicno i ravnomerno koristi sve memoriske celije u uredjaju.
Ako ne formatiramo i ne particionisemo jedan deo prostora sta biva, bude smanjen prostor ssd-a a naizmenicni upis se vrsi u manjem prostoru jer je recimo tih 20GB potpuno neiskoristeno.

Ja mislim da treba sve particionisati ali voditi racuna da 10-ak % bude nepopunjeno da bi ssd mogao koliko toliko naizmenicno za upis koristiti slobodne, nupisatne, prazne memoriske celije.

Ako gresim recite!

Polako Majeru i sacekaj odgovor!
 
Bitno je da imaš oko 10% slobodnog NAND-a.

A ovo drugo zavisi od korisnika.

Lično stavim da je ceo disk jedna particija i samo gledam da ne idem ispod nekih 25GB praznog prostora, mada nekad kratkotrajno i to prekršim kad radim s nekim većim fajlovima, ali to bude obično na nekoliko sati/dan.

Za pojedine zaposlene u firmi koji vole da popunjavaju disk do poslednjeg MB raznim glupostima pa se posle žale što sporo radi računar, ostavim 10% neparticionisanog prostora na disku, pa ostatak onda može slobodno da popunjava koliko hoće, makar me neće smarati.
 
Samsung Magician u opcijama ima over provisioning i ostavlja 10% neparticionisano. Daklen, kako samsung kaze, ima da bude:). Ja cu i pored tih 10%, na c particiji uvek imati slobodno 15-20gb.
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe da toliko rasipaš skupo plaćen prostor :)
 
Nije mi problem tih 15-20gb, jer trenutno mi na hdd, stanje sledece:
c: popunjeno 30gb od 100gb
d: popunjeno 105gb od 300gb

Uvek mogu rasiriti particije, ako zatreba prostora.
 
@zeha
ne funkcionise ssd kao hdd. kontroler ravnomerno koristi ceo disk bez obzira na particije
 
Napravi se nauka oko ostavljanja slobodnog prostora na SSD-u. Prosto smatram da se ne treba baviti time nego kao sto @mighty78 kaze - gledas da ne bude bas 99% nakrcano, posebno ako ste na Windowsima. Ja na starom Kingston-u sam imao dual boot GNU/Linux i Windowse, dve particije, pri cemu na Linuxu kao primarnom OS uvek mi je falilo prostora pa sam cesto bio sa 0 MB slobodno na /. Sve je f-nisalo kako treba, verovatno je SSD koristio onu drugu NTFS particiju tokom TRIM-ovanja koje je btw i iskljuceno na GNU/Linux po defaultu.
 
Posto vidim da ste ishvalili ovu seriju SSD-ova i masom uzeli svi od barem 250 GB , jel nesto fali onom disku od 120 GB ili ste se jednostavno odlucili za vise prostora ?

Koristio bih ga iskljucivo za OS i to je to , win7 x64 , ako se slucajno ne odlucim da predjem na win10. Zanima me da li postoji nekako opcija da samo prebacim postojecu C particiju sa ovog 'redovnog' HDD-a koji mi je u kompu , da ne pustam clean instalaciju na SSD ? (znam da bi bilo pametnije , ali ko ce opet da pusta update...(ako se odlucim za win7)....). Trenutno mi na HDD samo Windows folder na C particiji zauzima skoro 50 GB ako se dobro secam kad sam poslednji put proveravao....
 
Što update, skini zadnji windows 10 pro iso i to je to ...
Bolje uzmi 250GB ;)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno