Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Jos uvek ne verujem windowsu 10 , ne znam zasto....

Bolje u kom smislu ? Imam 2 diska za storage , tesko da cu natrpati SSD necime...
 
Pa u smislu da je 120GB malo ...
Ne znam koja je razlika u ceni, ali Samsung MZ-75E250B EU 250GB 850 EVO ti je 12290 dinara pa ti proceni šta ti se isplati i da li je velika razlika u ceni.

Ja ću da uzmem još jedan 850 EVO 250GB za laptop [emoji106]



Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Prodaje cak i clan foruma za 11.000 neotpakovan taj od 250 GB pa se zato premisljam , lepo kazu od viska glava ne boli , a ovaj od 120 GB je blizu 9.000 po prodavnicama , moze i za menja da se nadje verovatno , ako pricamo u razlici u ceni od 2.000 onda je svakako pametnije uzeti onaj sa vise prostora....
 
120GB je tek dovoljno, da ne preterujem pa kazem jedva dovoljno.
Ako imas pare NE PREMISLJAJ se i uzmi 250GB sto je sasvim dovoljno za vecinu korisnika.
 
Verovatno cu poslusati vas savet...znaci on se odlicno pokazao ?
 
Kupio sam Samsung 850 EVO od 250 GB. Postavio sam taj SSD u laptop umesto optickog drajva. Kada sam podigao win 10, u disk managementu vidljiv je taj disk samo nije formatiran.

Zeleo bih sada da instaliram win 10 na taj SSD, koristeci usb kao instalacioni medij.

Pokrenuo sam Rufus kako bih napravio butabilini usb. Zanima me da li je potrebno podesiti nesto prilikom kreiranja ovog butabilnog diska? Mislim na opciju Partition scheme and target system type. Da li tu treba da izaberem opciju GPT Partition scheme for UEFI ili da ostavim podrazumevanu vrednost MBR partition scheme for BIOS or UEFI-CSM?

I sta treba da izaberem kao File system, FAT32 ili NTFS?
 
Poslednja izmena:
Na starom hard disku koji ću zadržati imam 3 particije. Particiju C na kojoj je stari WIN bih svakako formatirao, ali druge dve particije ne bih (na njima imam samo podatke, nema instalacija).

Posto mi je hard disk dosta veci od ssd-a (particije D i E su za po 100 GB vece od SSD-a), ne bih mogao da prebacim podatke sa HDD-a na SSD, kako bih formatirao hard disk. Da li je to formatiranje hard diska neophodno?
 
Dakle ti imas neki dok u koji si stavio ssd na mesto optike u lapotopu?
Stavi ssd na mesto hdd a kasnije stavi hdd u dok na mesto optike.
Da li laptop (ploca) podrzava uefi?
Ako nisi siguran mozes da poskusas i jedno i drugo...
Bez znanja o tome onda na siguricu sa MBR partition scheme for BIOS or UEFI-CSM.
KAd podignes sistem na ssd-u koji si stavio na mesto hdd u laptopu onda kasnije stavi hdd u dok na mesto optike.
Particiju gde je sada win na tom hdd mozes formatirati, mozes obrisati tu particiju pa na taj prostor prosiriti neku od praticija, formatirati kao 3. particiju za skladistenje, s tim se mozes igrati kako god hoces a da ove dve particije sa podatcima ne diras, samo budi pazljiv da ne obrises/formatiras/skembas i pokarabudzis pogresnu particiju...
 
Poslednja izmena:
Laptop je noviji, HP 250 G4 je model.

Da li je baš bitno da taj ssd namontiram na mestu starog hard diska, a hard disk da bude na mestu optičkog drajva?
 
Cesto konektor za optiku ima sata2 (3Gbps) brzinu i cesto na laptopovima i ne mozes pokrenuti sistemski hdd/ssd sa konektora za optiku dok kao skladisni dobro tu radi.
Ja bi promenio odma i bez razmisljanja ako vec imas hdd dock.
Ako je postojeci OS bio uefi onda instaliraj kao uefi.
Zasto ne bi samo klonirao sistem sa hdd na ssd i onda im izmenjao mesta?
Tako te briga sta je i kako instalirano, to sve ako sada komp i os na njemu rade lepo...
Da li je bio instaliran sistem na kompu kad si ga kupio kao novog?
Ako jeste onda kloniraj sistem i skrivene particije, sve sem te dve skladisne i kosirti neki drugi softver za to a ne sasmungov jer on samo 2 particije moze klonirati ("onu" malu od 100-300Mb i veliku sa samim win-om).
Preporucujem Acronis neki za to.
 
Ok, hvala ti puno. Lepse mi je da uradim cistu instalaciju. Postavio sam SSD na mesto hard diska. Sutra cu pokrenuti instalaciju windowsa na SSD, pa cu nakon sto se instalacija zavrsi ugasiti laptop i povezacu stari hard disk na mestu gde je bio opticki drajv (imam vec hdd caddy). C particiju na starom hard disku cu onda formatirati. Napravio sam butabilni usb disk preko rufus-a, preko opcije MBR partition scheme for BIOS or UEFI-CSM.

Nije laptop dosao sa sistemom, sam sam instalirao.
 
Bootovao sam novi win na ssd-u i formatirao sam sistemsku particiju na starom hard disku. Sad bi trebalo da je sve ok :)
 
Poslednja izmena:
Sad drajvere i programe i nakon toga ima sve da klizi.
A mogao bi posle drajvera da snimis jedan bacup sa nekim programom za backup, npr Acronis i nikad vise da ne moras na tom laptopu raditi dizanje sistema na frisko vec uvek "devicanski" beskup ako ikad zatreba... ;)
 
Danas sam primetio da kada upisujem podatke na stari hard disk, desava se da zablokira snimanje/kopiranje na nekoliko sekundi. Samo stoji tako neko vreme, pa nastavi. Da li je to moguce zbog toga sto sam stari hard disk povezao na mestu optickog drajva?
 
Nema to veze.
 
Drugari, moze pomoc?
Capture.PNG
1.PNG
2.PNG

P.S. instalirao nov win7 driver-e
 
Sata2. Lepi rezultati.
 
zar mi ploca nije sata3?

edit:
izgleda da ja imam m4a88t (sata2) a a ne m4a88td (sata3)
:mad:
 
Poslednja izmena:

A Mike možeš li mi reći da li pravi neki problem to što sam na starom hard disku particije formatirao u tipu Dynamic, a na novom SSD-u je Basic? Particija C i System reserved su sa SSD diska, a ostale su sa starog hard diska.

Capture.PNG

I nakon čitanja mi nije baš najjasnije da li ima bilo kakve razlike ako je particija tipa Dynamic ili tipa Basic?
 
Poslednja izmena:
zar mi ploca nije sata3?

edit:
izgleda da ja imam m4a88t (sata2) a a ne m4a88td (sata3)
:mad:

Ne fali SATA 2 nista, samo da ti radi AHCI mod. Meni na jednoj staroj ASUS-ovaci SATA 2 ne radi AHCI, nego ga gura kroz IDE. Zlo i naopako, ali i dalje mnogo brze od starog HDD-a.

Dakle mnogo bitnije je AHCI podrska od SATA 2 vs. 3 interfejsa (vazi za sve SSD-ove).
 
Stigao i meni 850evo ali ne mogu da instaliram win10 tj stigao sam do onog dela Get going fast i stalno me tu vraca.
 
Stigao i meni 850evo ali ne mogu da instaliram win10 tj stigao sam do onog dela Get going fast i stalno me tu vraca.

128gb samsung Evo850 riknuo posle nepunih godinu dana.Mesec dana vec cekam razresenje reklamacije
 
@Mladenovski Kod koje firme si kupio? Savršen proizvod ne postoji (a zavisi i od transporta i čuvanja, ne samo proizvodnje). Žao mi je, ali dešava se. S druge strane, voleo bih da znam koja je frima u pitanju, da dobro razmislim pre nego što kupim kod njih. Mada, mislim da zakon beše zahteva samo da ti odgovore na prijavu u određenom roku (valjda 15 dana), a ne i da reše problem. Neka me neko ispravi ako grešim.
 
@Mladenovski Kod koje firme si kupio? Savršen proizvod ne postoji (a zavisi i od transporta i čuvanja, ne samo proizvodnje). Žao mi je, ali dešava se. S druge strane, voleo bih da znam koja je frima u pitanju, da dobro razmislim pre nego što kupim kod njih. Mada, mislim da zakon beše zahteva samo da ti odgovore na prijavu u određenom roku (valjda 15 dana), a ne i da reše problem. Neka me neko ispravi ako grešim.
Ista firma gde je Šumadinac kupio.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno