Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Ne diraj nista, ne podesavaj nisat, koristi i uzivaj...
 
Važi neću ništa da diram :D , sve je lepo prošlo nisam imao nikakvih problema sa HDD-om, jedino sam promenio SATA raspored i originalan SATA 3 kabel koji je povezivao DVD sam zamenio ovim kupovnim. DVD i onako nije važniji od SSDa.
Uglavnom sam SSD je napravio sebi C particiju i jednu malu particiju D od 350mb(58mb je zauzeto) ne znam za šta je to, a HDD je prebacio na F i G što mi odgovara. F sam formatirao napravio backup i sad uživam.

Jedino za čim žalim je što ima 250GB :D bojim se da ne iskoristim to brzo.
 
Cudo 850 EVO nema podrsku (not supported) u Magicianu 5.0, iako pise na zvanicnoj stranici da ima. ;)
 
Kod mene sljaka Magician 5.0 na 850 EVO 250GB.
Steta sto uklonise ona podesavanja za operativni sistem.
 
Ma nista, niakkvih podesavanja, provjere firmwarea itd...
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    223 KB · Pregleda: 135
Svasta. Podrzava 840 EVO.
 

Prilozi

  • evo.jpg
    evo.jpg
    104.1 KB · Pregleda: 123
Negdje sam procitao neko napisao da ne podrzavaju OEM. Kakav crni OEM bio fabricki zapakovan kad je kupljen. Pa ako su podrzavale ranije verzije, ne vidim razloga da sada ne. Ali dobro, nek' im bude, nemam sta pokusavati vise.
 
Magician 5.0 - najnormalnije radi na 850 EVO.

sm50-850e.jpg
 
Nakon što sam pazario Samsung 850 EVO i prelistao temu, uglavnom mi je sve jasno oko instalacije, podešavanja, tretiranja SSD-a, ali ostaje mi jedna nedoumica. Naime, trenutno koristim HDD sa tri particije u MBR-u, a SSD ću formatirati kao GPT i koristiti kao primarni (sistemski) disk. Pošto je preporuka da prilikom instalacije operativnog sistema na SSD "otkačim" HDD, da li će nakon instalacije i ponovnog kačenja HDD-a na sistem primarni disk (SSD) prepoznati sekundarca (HDD) i sve fajlove na njemu? Tj. da li će sistem prepoznati HDD i sve tri particije onako kako su zatečene, ili se i HDD mora formatirati u GPT modu (a pre toga backup, naravno)?
 
Otkaci hdd, nakaci ssd, formatiranje ssd-a obaviti prilikom instalacije win-a, ne brisi male particije na ssd-u koje budu napravljene pri instalaciji OS (win-a), nakon uspesne instalacije OS ugasi komp, prikaci hdd, sve ce da vidi komp.
Ako budes nesto hteo da podesavas, vodi racuna da to nisu prastara podesavanja ... od pre 5-7 godina jer ona vise ne vaze za novije i vece ssd-ove pogotovo one sata3.
 

Otkad si ispisao onaj komentar da se bezi od Gigabajt maticnih ploca, verujem u sve sto napises. : )
Tako da mi treba od tebe jos jedan savet. Da li su potrebna dodatna podesavanja ? U pitanju je sledeci model SSD-a: Samsung 850 250gb EVO
http://postimg.org/image/ypw8hzxnj/
Hvala.
 
Poslednja izmena:
U principu ne, barem ne mnogo njih.
U power setings namesti na never iskljucivanje hdd (ssd).
Ako ne znas sta radis bolje je ne podesavati jos nekolike sitne (i ne toliko znacajne stvari) nego kopati ka starim podesavanjima gde se sve gasilo, premestalo, iskljucivalo da bi se ustedeo prostor na ssd.
Pravo da ti kazem ja sam i pozabaoravljao sta sam sve podesavao sebi... kad nabavim naredni ssd mislim da i necu nista vise sem power opcije dirati... :d
 
Meni je jedino vazno da bude pouzdan, a ako njegovoj dugovecnosti doprinosi podesavanje u "power settings-u", odmah cu to da ucinim. : )
Podeseno je i pisalo je da se gasi nakon 20 minuta. Sada je "never". Nisam znao da odlazak SSD-a u sleep mod moze da skrati vek "sluzbe". Ostalo necu da cackam.
TNX.

P.S. Ova Gigabyte me za sada sluzi dobro. Al sam se namucio sa drajverima, krv mi je na slamku pila. : )
 
Poslednja izmena:
Nece mu skratiti radni vek pajkenje ili hibernacija ali zna da bude problema sa izlaskom iz sna i hibernacije pa zato na ssd se to iskljucuje...
Ima u Samsung Magician softveru opcija za podesavanja ... tamo mozes da namestis da radi na "maximalna pouzdanost" i i uzivaj...
 
savet uzeo samsung 850 evo hocu da instaliram sistem na njemu ali vec imam siistem na dva WD raptora u raidu koja hocu da razdvojim i jedan od 1 TB Bkack gde cuvam podatke .. kaka uklj AHCI u biosu trazi mi da ga konfigurisem i sta ce biti sa ovim hard diskovima ako uklj to AHCI ...
 
savet uzeo samsung 850 evo hocu da instaliram sistem na njemu ali vec imam siistem na dva WD raptora u raidu koja hocu da razdvojim i jedan od 1 TB Bkack gde cuvam podatke .. kada uklj AHCI u biosu trazi mi da ga konfigurisem i sta ce biti sa ovim hard diskovima ako uklj to AHCI ...
ili ako ima neko uputsvo da date link ili ako je neko voljan da pomogne hvala unapred ...
 
Na raptorima je bio neki OS?
Jednostavno sve hdd raskacis, samo ssd prikacis, u biosu podesis ahci da je ukljucen, instaliras frisak OS (neki win), pustis da pri instalaciji napravi koliko hoce i kakve hoce particije, one male ne brises kasnije a OS stavi na jednu veliku particiju.
Kad zavrsis istalaciju OS, ugasi komp, prikaci hdd-ove. Upali komp, obrisi particije na raptorima, potpuno ih ukini pa napravi novu praznu na svakom, ubaci drajvere koji ti trebaju i gotovo.
Naglasavam da pustis da win pri instalaciji napravi sve particije, veliku i malu, s tim da velia uzme max prostor koji joj je na raspolaganju, izuzev onog dela za malu particiju koj ce win sam napraviti...
Ja bi tako, sacekaj jos nekog sa savetom ili na svoju odgovornost "udri" kako sam ja predlozio...
 
a da li ce win sa SSD-a videti posl;e ta dva raptora u RAIDU ..
 
Ne.
Ako instaliras frisak OS i podesis u bios-u da se sistem dize sa ssd-a i kasnije prikopcas raptore (mozes jedan po jedan ne moras odma istovremeno zakaciti) i obicni hdd, nece videti raid i moci ces ih "obrisati", ako je to ono sto si hteo a sto sam ja zakljucio citajuci tvoj post "vec imam siistem na dva WD raptora u raidu koja hocu da razdvojim" ...
 
Poslednja izmena:
I ja se ponovio, malo da osvežim stari laptop Toshiba Satellite L875-12J.
Prebacio sam HDD u fioku na mesto DVD-a zbog Sata konektora koji je na njemu Sata 2 dok je SSD na Sata 3.
Bio sam lenj pa sam samo klonirao sistem, HDD se posle restarta nije video odmah (bio deaktiviran), pa sam ga aktivirao iz Computer Management-a i sada sve fercera kako treba, iak su ovi neki IOPS-i niži nego što bi nominalno trebalo ali nešto se ne potresam zbog toga :)
 

Prilozi

  • SSD.jpg
    SSD.jpg
    171.6 KB · Pregleda: 115
Ljudi, imam pitanje u vezi 850 EVO 500 GB M.2. Kolika je zapravo garancija na ovaj SSD kod nas? Obična 2.5" verzija ima garanciju od 5 godina, M.2 samo 3. Dok na samsungovom sajtu opušteno piše 5 godina garancije.
 
Zar nije za m.2. evo garancija 3g a za pro 5g ? Mozda su nesto menjali ali cini mi se da je na pocetku bilo tako...
 
Na sajtu lepo pise 5 godina ili 150TBW, šta pre dođe.

Evo LINK

B. Limited Warranty Condition (Period and TBW)

5 years or 150 TBW

Stvarno me nervira ovo pilićarenje od strane nekih prodavaca. Nije samo ovaj Samsung problem, Asrock ploce 3 godine, oni daju 2, Corsair napajanja RMi serija 10 godina garancije, oni daju 2... :S:
 
Poslednja izmena:
Koliko ja ne gledam sta pise... ja sam se prebacio na 960evo... cim vidim m.2. ja sam vec "video" 960 ... :d
U pravu si, Samsung 850 evo ima 5 godina garanciju i od prodavaca koji daju samo 3 godine garancije za njega ne treba kupovati.
Ja barem od takvih ne uzimam, pa neka i dalje uvoznici snizavaju cenu tako sto zakidaju na garanciji ali od mene pare dobiti nece...
 
Poslednja izmena:
I opet je ssd bolji od hdd pa makar mu ne radio trim...
 
Neka je i brzi, ali drzacu ga ipak podalje od Linuxa :)
Linux cu na hdd da bacim
 
Nazad
Vrh Dno