Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Radiće, ali će obogaljiti performanse i kupovina skupljeg SSDa opet gubi smisao.
860EVO ću proslediti dalje, a uzeti nešto što radi (verovatno svi sem Samsunga).
 
Kako ce obogaljiti performanse?! Nisam siguran da se razumemo. Ako uzmes nesto ovako: c03130002.png PCIe kontroler u IT/AHCI modu, svakako ces dobiti maksimalne performanse, cak i bolje nego na integrisanim chipsetovima (u teoriji). Nikako gore.

BTW, mogao si da uzmes ove Intel 545s 256GB sto su bili u E. na akciji 4800 din :) Ja uzeo 2x.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na onaj MSI PCI-e 1x, nije nešto na testovima. 1600din je sada.

Uzeo 545s 256GB, zeznuo se što nisam 512 jer ispalo da moram neke VM da dižem za vežbanje, još hteo da otkažem, sutra idem po njega. :)
860EVO ide na doboš najverovatnije.
 
Meni je taj MSI OK radio kada sam hteo da poteram SATA 3 na ploci koja je imala "samo" SATA 2. Ali pazi, dozovljeno je samo 1 SSD uredjaj da se poveze (ili dva HDD-a), iako ima dva porta, ali PCIe x1 ima svoje limite.

Slazem se da je daleko daleko ozbiljnija prica onakav LSI sa 4 porta, to je stvarno na duge staze, mnogi samo to teraju i kad promene masinu samo povuku njega i vozi ponovo.
 
Kod instalacije Win-a na SSD-u treba uraditi sledece:

1) pri instalaciji OS-a, SSD konfigurisata sa SATA na AHCI a ako se koriste dva SSD-a sa AHCI prebaciti u RAID
2) iskljuciti Hibernaciju
3) proveriti da li je TRIM ukljucen, ako nije ukljuciti ga
4) iskljuciti Defragmentaciju SSD-a
5) Page File prebaciti da bude na HDD
6) Superfetch - ovu opciju ne vidima da je ima na Win 10 2018 LTSC

Zanima me sledece:
1) sta se desava ako se dva SSD-a ne stave u RAID?
5) ako se koristi 8GB RAM-a ili vise, predlaze se iskljuvianje Page File ili ostaviti kako je sistem zadao a ako se ima HDD da se prebaci na HDD. Koristim 12GB RAM-a i imam SSD+HDD, sta uraditi u mom slucaju? 1.PNG
6) OS mi je Win 10 2018 LTSC, u services nemam Superfetch, moze li neki komentar?
 
Poslednja izmena:
5a. KMEEEEEEK!!! Pogresno. Čemu prebacivati sa ssd (brži uredjaj) na hdd (sporiji uredjaj)? Jedino ako imas zelju da se tim podatcima sporije pristupa i da sve u radu bude sporije, ti onda prebaci...

1b) Nista. Ako nisu u raid povezani ssd se koristi kao i svaki drugi obicni hdd.
5b) NE ISKLJUCUJ PF! Smanji zauzece ako ti se bas hoce ali ne iskljucuj. Ima igara koje hoce da se ruše ako nema pf na ssd/hdd (zavisno gde je OS).

Sva ona silna podesavanja za ssd koja su se koristila u prve dve generacije ssd-ova koji su izasli u masovnu prodaju su zbog svoje velicine od 64-32GB ili cak i manji, bili podlozni raznim podesavanjima radi ustede prostora (pre svega), ali danas na savremenim ssd-ovima ne vaze. Potrebno je ukljuicti AHCI u biosu, moze se a ne mora iskljuciti hibernaciju (nekad hoce da brljave, pogotovo u laptopu), trim proveriti ako se ne koristi sveza instalacija OS jer je trim ukljucen od W7 pa na dalje, moze se iskljuciti def (barem ako je po nekom rasporedu bilo podeseno) ali i ona je isklj za ssd, a PF I SF ne dirati.

... e da, setih se potrebno je iskljuciti gasenje ssd uredjaja u upravljanju potrosnjom struje.
 
Poslednja izmena:
Na testovima se pojavljuju tri verzije 850-ica. Nisam ni znao da ima tri?! 64 lejera NAND, 48 i onaj prvi "svega" 32.

Kako razaznati koji je koji? Navodno samo po pakovanju, ono plavo slovo V znaci da je sa 48 layers, a za 64 pojma nemam/o.

Stara losa praksa - isti model proizvoda - ali sa malko drugacijim komponentama unutra... zar i ti sine Brute - samsungu?! :d
 
Da pitam jos ovo, da li treba instalirati intelove driver-e za AHCI ili koristiti one koje win nosi sa sobom, pitam za Win 10 2018 LTSC?

Love Hunter@ Uzeo pre 7 meseci 20180704_200126.jpg u G..... kako kazes, znaci da je moj 48? Moze li se proveriti nekim pgm ili...?
Znaci doslo je bas za sve takvo vreme da se vise nikom ne moze verovati!
Mada kada razmislim malo bolje, cena necega ne pada bez razloga, satro povecana proizvodnja, jeftinija radna snaga.... i gomila raznoraznih magli kao izgovor za pogovor. Radi se o padu kvaliteta, dok kvalitentne stvari uvek kostaju i na pocetku predstavljanj pa sve do kraja prodaje, razlika u ceni moze biti nesto simbolicno. Ako je kasnije cena drasticno pala od samog poctka prodaje moze biti ili da je proizvod precenjen ili da se fusari u kvalitetu, dok kvalitetan proizvod uvek kosta i kosta ce.
 
Poslednja izmena:
Nisam uspeo da nadjem info da li je moguca provera na neki drugi nacin, plasim se da nije - jer je to ipak fizicki HW nivo.
Da, plavo V bi trebalo da je sa 48, ali prava misterija mi je onda koji su ti sa 64?! Po logici stvari oni koji su poslednji bili na trzistu.
 
Nešo tebi ne trebaju Intelovi ahci drajveri, ne moze Intel drajver na AMD plocu... postoje i AMD ahci drajveri ali sasvim su dovoljni i MS-ovi.
Ponekome (na nekim plocama) kada ne radi fino (brzo) ssd onda mogu pomoci "ahci" drajveri.
Ja sam se onomad s tim zamlacivao i zbog instalacije novog fw na Crucial M4 sam deintsalirao IRST (intelovi ahci drajveri) i posle toga nikad vise.
Nema znatne koristi kod mene, smara me da instaliram, sve radi fino i bez njih, od tada nikad ni na jedan posle njega...
AKO ti lepo radi ne zamlacuj se sa njima.
 
Poslednja izmena:
Za laptop je, i5-3230M, ova dva rezultata su, prvi je sada sa Win 10 LTSC a drugi je sa prethodne instalacije win 10 LTSB test evo 850.PNG.
 
Pored Samsung Magician, da li treba instalirati i ovo 850 EVO Firmware for Window User Samsung_SSD_850_EVO_EMT02B6Q_Win_2.iso
 
Pozdrav. Imam ovaj hard disk od 120GB, Sentinel mi javlja da je health na 94%. Hard mi je jos u par meseci u garanciji od ukupnih 5godina. Da li ima potrebe da ga reklamiram prodavcu zbog toga?
 
Sentinel ne prikazuje realno stanje SSD-a, upotrebljiv je samo za hard diskove. Probaj CrystalDiskInfo šta će ti reći.
 
Nazad
Vrh Dno