Šta je novo?

Overklokovanje Haswell-E i7 procesora (modeli 5820K, 5930K, 5960X)

maxer

Čuven
Učlanjen(a)
25.09.2002
Poruke
2,135
Poena
680
Iz mog ugla - Overklokovanje Haswell-E i7 procesora (modeli 5820K, 5930K, 5960X)

Ovo nije nikakav pretenciozni tekst o overklokovanju pomenutog tipa procesora, jer ja nisam neki tehnički jako potkovani overkloker, već samo običan zainteresovani korisnik overklokinga (tj. za 25 god. nikada nisam imao CPU koji nije bio ne klokovan).

Elem, da pređemo na stvar: ovo će biti tekst na osnovu ličnog iskustva u posedovanju i klokovanju i7-5820k procesora na ASRock Fatal1ty X99X Killer matičnoj ploči sa vodenim hlađenjem.

VAŽNO: VODENO HLAĐENJE!
Svako mora imati u vidu da ovaj procesor dolazi iz Intela "bez kulera" i da sam proizvođač preporučuje isključivo vodeno hlađenje (čak imaju u ponudi i svoj tip zatvorenog vodenog hlađenja, nalik na šire poznate modele CORSAIR Hydro serije). Zašto?
Pa jednostavno pogledajte njegov TDP od 140W ... ili u prevodu: to čudo, overklokovano, radi kao malo slabija grejalica!
Potrošnja struje u normalnim uslovima blejanja po netu ili rada na desktopu je u proseku 180W a ako ga malo opteretite igricom ili ne daj Bože video konverzijom (napr. prebacivanjem iz jednog u drugi tip video fajla), potrošnja može otići i na 380-450W (bez opterećenja grafičke karte a ako i nju ubacimo u priču ... to je čitavih 600-700W za ceo računar !!!).
TO TREBA OHLADITI !
Jednostavno, do sada se niste suočavali sa ovakvim termalnim zverima (tj. gutačima struje a seronjima toplote :)).
S'toga: PAMET U GLAVU I VODENO HLAĐENJE NA OVAJ MODEL PROCEOSORA (makar i najslabije, osim ako ne želite da vidite temperature od 90-100C)!

Počnimo:
---------

1. najpre morate znati da kod Haswell-E procesora imate 2 osnovne CPU voltaže (koje podešavate):
- CPU Input voltažu ... koju odmah postavite na 2V (možete je blago povećavati ali se ne savetuje da je mnogo dižete, eventualno do 2.1V i tu je kraj i to isključivo sa vodenim hlađenjem i na ličnu odgovornost!)
- VCore voltažu ... koju ovisno o kvalitetu vašeg primerka CPU-a, možete za početak postaviti na 1.275V (koju možete dizati do 1.35V jer već na tom nivou je temperatura CPU-a pod Prime95 i prosečnim vodenim hlađenjem, na 80-90C u pojedinim momentima a standardno će se vrteti, ovisno o kvalitetu hlađenja, od 55 do 75C ili nešto više).

2. pored pomenute, postoji i još jedna CPU voltaža (ali manje bitna):
- Cache voltaža ... koju možete u startu postaviti na 1.2V (preporučljivo ali ne i obavezno tj. možete staviti i 1.15V ali je prva bezbednija margina), i sa kojom možete ići do upotrebljivih 1.25V, jer preko toga i nema baš nekog smisla (nije zabranjeno ali nema nekog upotrebljivog efekta, osim što će izazvati dodatno grejanje procesora i okolnih komponenti).

3. voltaža memorije:
- ako ste ispod 2666MHz onda je ona 1.2V
- ako ste na 2666MHz ili višoj, onda je ona 1.35V (ili više ako ista to dozvoljava tj. ako posebno žestoko zatežete tajminge ili podižete brzinu memorije iznad fabrički predviđenog nivoa, što bar sada (2014-te) - mnoge DDR4 memorije ne vole).

4. System agent voltaža je podatak koji može biti iskazan na dva načina, ovisno o proizvođaču matične ploče: kod Asusa se on daje u konačnoj vrednosti (napr. 1V) a kod ASRock-a se daje u offset verziji (tj. odstupanje od fabričke vrednosti: napr. +0.365V). Neki od revjuera na netu, predpostavljaju da bi se to uporedilo na ovaj način: Asus-ovih 1.2V je ASRock-ovih +0.2V ALI pitanje da li je to tačno?!
- za početak postavite ovo kod Asus-a na 1.2V (ovo je preporuka sa interneta, ne moja lična) a kod ASRock-a na +0.365V (naravno lična preporuka jer imam matičnu odovg proizvođača)

5. Load-line Calibration (LLC), postavite na "najjači" nivo tj. verovatno "level 1" (možda je na nakim pločama suprotno - level 9 ili sl. ?!)

6. Ovde će navesti niz ostalih parametara za koje ne treba neko posebno pojašnjenje:
- CPU množilac na 44 (idemo za početak na 4.4GHz)
- CPU Cache Ratio na Auto (mada možete slobodno odmah ići na 3250-3300MHz tj. na vrednost 32 ili 33)
- BCLK (Frequency): 100
- BCLK/PCIE (Ratio): Auto ili ručno (za BCLK 100) vrednost 1, ili (za BCLK u opsegu 124-128) vrednost 1.25
- Spread Spectrum (bilo koji): Disabled ... preporučljivo jer sigurno pomaže dostizanju pouzdanijeg i višeg overklokinga
- Intel SpeedStep Technology: Enabled ... neki misle da je bolje Disabled (što kasnije sami možete probati i zaključiti šta je bolje za vas)
- Intel Turbo Boost Technology: Enabled (ovo ne dirajte, da sada nepotrebno ne ulazimo u priču zašto)
- (ASRock) PLL Frequency: na High BCLK Mode
- (ASUS) PLL Overvoltage: na Enabled
- (ASRock) Primary Plane Current Limit: 1000
- (ASRock) DRAM Reference Clock: 133
- DRAM Frequency: DDR4-2400

Ostale raznorazne nepomenute parametre možete ostaviti na Auto (mada mogu biti i neki koje ja nemam ali ih ima na Asus pločama i kod kojih verovatno idu parametri Disabled ili Auto)

Ovim parametrima ciljamo (za početak) da li je vaš CPU stabilan na:
CPU 4400MHz
CACHE 3300MHz
BCKL 100MHz
Memory 2400MHz

Slede odvojeni pasusi za one sa dobrim, prosečnim i lošim procesorima ... pročitajte prve dve-tri rečenice, pa ćete sami videti šta dalje da čitate tj. koje smernice da pratite.

GENERALNO UPUTSTVO:
-----------------------
- dižete množilac do nivoa kada nemate stabilan sistem (pod Prime95 testom Blend, neki imaju drugačije mišljenje ali u te polemike ne želim da ulazim).
- zatim dižete VCORE za 0.2V dok ne dobijete stabilan sistem (posle se možete pokušati vratiti u nazad za 0.1V ili 0.05V). AKO SE POJAVI SITUACIJA: gde ste podigli CPU fekvenciju za 100MHz a VCORE za više od 0.05V (npr. sa 1.300V na 1.350V) i da i dalje nemate stabilan sistem, ONDA JE PROBLEM DRUGDE tj. verovatno u CPU Inpu voltaži i u tom slučaju se vatite na polaznu voltažu ali podignite malo CPU Input (npr. u koraku od 0.2V) pa tek tada ponovo počnite sa dizanjem VCORE (znači u pomenutom primeru, vratili ste se na VCORE 1.300V, digli ste CPU Input za 0.2V, i krenuli ste da lagano dižete VCORE na 1.32V, pa test stabilnosti, 1.33V pa test stabilnosti ...).

TOP (ili odlični) CPU:
--------------------
Ako butujete Windows na postavljenih 4400MHz - ODLIČNO!
Imate izuzetno dobar CPU ili tu negde :)
Probajte odmah Prime95 27.7 build-2 ... ne savetujem da koristite NOVIJE verzije jer one upotrebljavaju AVX2 instrukcije od koji će vaš procesor DA POŠIZI - BUKVALNO! Stvarno ne vidim logiku takvog ekstremnog opterećenja CPU-a, za koje mnogi trvrde da je OPASNO PO SAM CPU !!!
Pomenuta verzija (27.7 build-2) će sasvim razumno žestoko opteretiti vaš CPU, da bi se uverili da li je stabilan na datim podešavanjima (ali o ovome će još biti priče - na dnu ovog članka).
Ako ste stabilni sa Prime95, bar pola sata, rebutujte računar sa podignutim množiocem na 45 (znači idemo na 4500MHz).
Ako i sada imate ulaz u Windows ... definitivno ste srećnici :) ... probajte Prime95 - ako je i dalje stabilan na duže od 20min. možete slobodno skakati od sreće, vaš CPU je iz TOP klase i od njega ladno možete očekivati 4600MHz na razumnim voltažama (ispod 1.35V) i temperaturama (sa vodenim hlađenjem).
Ako vam je sistem stabilan, podignite množilac na 45 (4500MHz) pa proverite stabilnost ... itd.

PROSEČNI CPU:
---------------
Ako niste stabilni ili uopšte ne možete ući u Windows na postavljenih 4400MHz ... onda imate prosečan ili ispod prosečan CPU - na žalost.
U tom slučaju, uđite u BIOS i množilac spustite na 43, znači na 4300MHz.
Ako sada možete ući u Windows i pokrenuti Prime95 bar na 15-20 min. ... imate sigruno prosečan (solidan) CPU - na vašu sreću.
Preostaje da potražite dokle sada možete ići u dizanju frekvencije i voltaže ... .

LOŠI CPU (moj lični slučaj):
--------------------------
Ako niste stabilni ili uopšte ne možete ući u Windows na postavljenih 4400MHz, u tom slučaju, uđite u BIOS i množilac spustite na 43, znači na 4300MHz. Ako ni sada niste stabilni ili ne možete podići Windows ... onda (na žalost) definitivno imate LOŠ CPU (baš kao ja) ali ne očajavajte i za to ima leka :)
Ostanite pri množiocu 43, podignite VCORE na 1.3V i ponovo pokušajte.
Ako i dalje niste stabilni, podignite CPU Input na 2.03V i ponovo pokušajte.
Ako i sada niste stabilni, podignite VCORE na 1.310V, ako se pokaže nedovoljno, idite na 1.32V ... ako ste postigli stabilnost - odlično, možete pokušati da lagano spuštate VCORE (napr. 1.315V, znači u manjim koracima).
Ali ako ni sada niste stabilni (sa 1.32V), situacija je Veoma Loša po vas, probaćemo za početak da podignemo CACHE na 1.21V a CPU Input na 2.04V (ostajemo na VCORE 1.32V) i ako ni sada niste stablini, probajte sa CACHE na 1.25V ili ostanite na zadnjim pomenutim parametrima i povećajte VCORE na 1.33V ... ovo bi bila zadnja voltaža za koju bih se potrudio i preko toga ne bih išao jer je očito da Vaš CPU jeste katastrofalno loš i morate odustati od 4300MHz i spustiti se na vrlo verovatno dostižnih 4200MHz (i to sa polaznom voltažom VCORE 1.300V do 1.320V, CACHE 1.2V do 1.21V, CPU Input 2.0V do 2.03V).
EVO ZA PRIMER MOJIH VOLTAŽA (za prilično loš CPU): na 4300MHz, VCORE 1.314V, CPU Input 2.03V, CACHE 1.21V.

OPŠTE SMERNICE (bez obzira koji je kvalitet vašeg CPU-a):
---------------------------------------------------------
- znači polazimo sa osnovnih CPU Input 2.0V i ako želimo ići na više u klokovanju procesora, verovatno je najbolje da prvo ovo podignemo na napr. 2.03V pa tek onda da se zezamo sa podizanjem VCORE - ako bude trebalo, jer i samo podizanje ove CPU Input voltaže, može obezbediti stabilnost na već podešenoj VCORE voltaži. Meni lično se pokazalo da preko 2.03V nema baš logike da idem a vama ostavljam da lično isprobate koja je to maksimalna voltaža do koje smete ići a da ne preterate sa povećanjem temperature jer PODIZANJE CPU INPUT VOLTAŽE JESTE OPASNO ZA CPU (max. do 2.1V) ALI AUTOMATSKI UČVRŠĆUJE CEO SISTEM (jer sve ostale voltaže zavise od nje) I AUTOMATSKI DIŽE SVE NA NOVI-VIŠI TERMALNI NIVO (tj. povećava temeraturu svih elemenata: CPU-a, čip-seta, memorije, a da uopšte niste povećali njihove lokalne voltaže!).
- posle postavljanja CPU Input voltaže počinjemo da se bavimo podešavanjem VCORE voltaže. Generalno nema logike da idemo preko 1.35V (osim za neke EKSTREMNE KRATKOTRAJNE SITUACIJE) uz obavezno JAKO vodeno hlađenje (radijatori sa 3x12" ventilatorima ili kao u mom slučaju: radijator od 2x20" sa 2x18" ventilatorima). Možete podizati ovu voltažu u koracima od 0.010V (npr. 1.250V pa 1.260V pa 1.270V itd.) a kasnije pokušati da se eventualno vratite za 0.005V (npr. sa 1.300V na 1.295V) ako baš želite da budete detaljni (naravno možete vi ići i u najsitnijim koracima od 0.001V ako želite ali je to čisto gubljenje vremena).
- CACHE Voltaža vam verovatno uvek treba biti u opsegu od 1.20V do 1.25V. Ako imate dobre CPU-e ili želite biti na što nižim temperaturama sa nekim nižim CPU frekvencijama (4100, 4200MHz), onda možete CACHE staviti i na 1.15V ... verovatno nećete nešto naročito dobiti sa 1.10V ali ako želite - probajte. Ispod ovoga nemojte ići jer se 1.15V pokazalo kao donji prag stabilnosti tj. morate znati da ova voltaža direkno utiče na stabilnost samog CPU-a i ako je ona previše niska vi ćete morati značajno i nepotrebno da dižete VCORE, da bi postigli stabilnost (a u stvari je trebalo kontra, ostati na istom VCORE ali podići CACHE V. na bezbedan nivo od pomenutih 1.15-1.20V). U mom slučaju se pokazalo da koraci između 1.15 i 1.20V, ne igraju nikakvu ulogu i da je dovoljno da se opredelim za jednu od ove dve voltaže. Ako pričamo o opsegu od 1.20V do 1.25V, tu sam imao iskustvo da vredi zezati se u koracima od 0.10V.
- BCLK je vrlo zeznut: na 100 sve radi super (naravno), ako krenete da ga podižete - 105 će verovatno biti neka zadnja stabilna margina, naravno posle 105 - skačete direkno na 125 tj. nešto iznad njega jer XMP-2 Profile-2 za frekvenciju 2800MHz, postavlja BCLK na 127.4 ali na mojoj matičnoj ploči to uopšte nije stablna frekvencija ... dovoljno je da samo malo spustim BCLK (na 127.0) i da drastično povećam stabilnost ali i dalje je to daaaleko od 100% stabilnog. Tako da se pokazalo da je BCLK 125MHz najbolje koristiti ako se želimo zezati sa tako visokim vrednostima (u smislu postizanja većih performansi računara pri identičnim CPU frekvencijama).
Na žalost kod mene se pokazalo da čak ni 125MHz nije potpuno stabilan i ja sam odustao (za sada) od takvih frekvencija, vać sam računar podesio da imam 100% stabilnost + 2800MHz DRAM-a (DRAM Reference Clock 133MHz) uz pomoć BCLK 105MHz.
- System Agent Voltaža: pošto imam jedino direkno iskustvo sa ASRock terminologijom, onda ova voltaža tj. njen offset ili odstupanje, treba podesiti u startu na +0.365V. Njena primarna namena je stabilizacija rada DDR frekvencije ali iz iskustva mogu reći da stabilizuje celu mašinu i evo primera: svi parametri na standardnim (ovde opisanim vrednostima), previsoka CPU frekvencija za kvalitet mog CPU-a (4500MHz) a neka razumna CPU voltaža od 1.34V, butovanje u Windows na Sys.Ag.+0.365V nemoguće ... na +0.450V i dalje nemoguće ... ali na +0.500V ladno ulazi u Windows! Iz ovoga možete shvatiti da je stalno trebate držati na +0.500V ... pa ne baš - ima situacija kada će ta vrednost izazvati nestabilnost sistema a kada je smanjite na nrp. 0.365V sistem će ponovo postati Prime95 stabilan (verovatno jer ste previsokom ovom voltažom, pojeli raspoložive naponske resurse koje ste zadali sa CPU Input voltažom, koja podsećam ima uticaj na sve voltaže sistema ... naravno bilo bi nerazumno da podižemo dodatno nju da bi mogli da budemo stabilni sa Sys.Ag. voltažom na +0.500V. Sve zavisi jedno od drugog i trebamo mnogo vagati u svim tim parametrima i njihovim odnosima).
- Kad smo kod Prime95, interesantno je ovo moje iskustvo: imam startovan samo Task Manager(Performance tab), CPU-Z, HWMonitor i Prime95 (Blend test ali sa ručno podešenih 12GB upotrebe RAM-a, od mojih 16GB). Sve radi 1 sat bez greške ... onda otvorim Operu ili FireFox sa 6-7 tabova ili više i Prime95 krahira posle 5, 10 ili tako nešto minuta ali krahira obavezno!
Pazite: nisam zauzeo previše RAM-a, vidi se na Task Manager-u da imam još npr. 1GB RAM-a slobodno ali sistem krahira! Naravno ovo se dešava samo u slučaju da sistem nije 100% stabilan tj. imam ja svoje podešavanje na 4.3GHz koje može da radi i Prime95 i video editing i otvorena oba pomenuta browser-a i da sve bude stabilno ali ovo napominjem čisto da ljudi imaju u vidu da sam Prime95 ne predstavlja validnu meru stabilnosti sam po sebi, već tek uz porkrenuto "normalno" programsko okruženje (starnovani razni programi) + startovan Prime95, tek tada se možete osloniti na rezultat dejstva Prime95-tice na stabilnost sistema.

Za kraj ću navesti MOJA PODEŠAVANJA za i7-5820K (na ASRock ploči) koji je iz kategorije "LOŠ".
Sa ovim podešavanjima imam 100% stabilnost, znači mogu pokrenuti šta želim od programa + Prime95 (Blend test, tako da zauzme svu preostalu RAM memoriju) i sve će raditi ceo dan a da se ništa loše ne desi.
CPU 4300MHz / CACHE 3360MHz / BCLK 105MHz / DRAM 2800MHz
CPU Multiplier: 43
CPU Cache Ratio: 32
BCLK Frequency: 105
BCLK/PCIE Ratio: 1
Spread Spectrum: Disabled
Intel SpeedStep Technology: Enabled
Intel Turbo Boost Technology: Enabled
Filter PLL Frequency: High BCLK Mode
Primary Plane Current Limit: 1000
-----------------------
Load XMP Setting: Auto
BCLK Frequency: 105.0
DRAM Voltage: 1.350V
DRAM Reference Clock: 133MHz
DRAM Frequency: DDR4-2800
DRAM Frequency OC Preset: Default
tCL: 14
tRCD: 14
tRP: 14
tRAS: 36
tRFC: 347
tRRD: 7
tRRD_L: 7
tFAW: 30
---------------
VCORE: 1.314V
CACHE: 1.21V
System Agent: +0.38V
CPU Integrated VR Faults: Disabled
CPU Integrated VR Efficiency: Disabled
-------------------------------
CPU Input (fixed voltage): 2.03V
CPU Load-Line Calibration: Level 1
DRAM Voltage: 1.350V
ostalo je na Auto.

Ovaj tekst je već postao preveliki a ja već malo umoran, pa bih sada završio. Ako se setim još nečega, dodaću u kasnijim postovima.

Srećno!
 
Hvala :)
 
Odlicno odradjeno! samo sto mali broj ljudi poseduje ove procesore pa je i mali odziv
 
Poslednja izmena:
Bice dobar odziv, samo daj neke slicice, nije se naviklo danas na toliko citanje.
 
Znam, ali filozofija overklokinga se menja. Nekada je to bilo dosta jednostavnije uraditi (sa par parametara). Sada je to očito mnogo komplikovanije jer se u "igru" uvode sve više promenjljivih, pa samim tim njihove interakcije (između parametara kojima se podešava overkloking) postaju sve složenije tj. sve je teže objasniti "kako nešto overklokovati".

Ovaj moj Haswell me je baš namučio jer je prilično slabog kvaliteta i zahtevao je mnooogo eksperimentisanja dok mu nisam našao zadovoljavajuće parametre za 24h rad.
Bez obzira na ovo gore napisano, verovatno postoji još neki parametar koji ja nisam uzeo u podešavanje a koji bi mogao da promeni celu stvar (trenutno baš razmišljam o tome i verovatno ću se još ovim pozabaviti ... videćemo da li će nešto i korisno iz toga proizaći).

Celu stvar inače - još koplikovanijom čine proizvođači matičnih ploča: svaki ima svoju terminologiju (za istu ili sličnu stvar ... ko će ga tačno znati) za parametre u Biosu. Pogledajte samo Asus-ov, MSI, ASRock i Gigabyte UEFI Bios ... svaki je totalno drugačiji, sa dobrano drugačijim parametrima (neki se poklapaju ali neki ne). Iskusni se tu nekako i snalaze ali početnik može samo da gleda i plače.

Ja sam pokušao da "objasnim" koncepciju ali i metodologiju overklokovanja Haswell-E procesora i na žalost, nisam našao prostiji način od ovoga što sam napisao :(

Ako baš hoćeš i nešto od vizuelnih informacija, možeš ih videti u temi o mom računaru sa ovim procesorom (LINK).
 
Cesitam na detaljnom opisu! Definitivno cu iskoristiti nesto odavde samo dok stignu jos neke komponente, one glavne su tu.
Samo se ne bi slozio oko primerka procesora. Rekao bih da je situacija upravo onakva kako je JJ iz Asusa opisao:



4-4.2 - Skoro svi mogu ~90%
4.3-4.4 - ~50% korisnika ili manje
4.5+ Korisnici sa dosta srece. 20% ili manje..

Tako da mislim da je tvoje dostignuce od 4.3 sasvim zadovoljavajuce jer procesor definitivno rastura i na stock(turbo) klokovima.

Sto se tice testova citao sam da je Aida64 Extreme isto ok, kao i OCCT tako da i ti programi mogu doci u obzir prilikom testiranja, mada realan rad i upotreba procesora je glavna stvar prilikom provere stabilnosti, jer se moze desiti da bas neki program ili igra naprave problem koji recimo neki od ovih programa nece iako bi trebali da budu glavno merilo.
 
Poslednja izmena:
Hvala, nadam se da će ti moje iskustvo koristiti.

Odmah da ti dodaj još jedno: Aida64 Extreme, kao i Intel(R) Extreme Tuning Utility su totalno nekorisni programi. U opšte nisu u stanju da stvarno opterete procesor i pokažu njegovu nestabilnost.
Evo ti primer: oba testa (zajedno pokrenuta) mašina vrti bez greške satima (oko 12h je to trajalo) i kad sam došao sa posla rekoh sebi - super, ovo mora da je stabilno. Pustim Prime95, odradi 10 min. i BSOD.
Pustim video enkoding (XviD4PSP v5.10.330, konverzija .mov fajla u x264 .mkv), radi sat-dva (možda i tri) i BSOD.

Bezvredni programi, bar što se tiče testiranja stabilnosti CPU-a.
A sad da odgledam ovaj video što si postavio.
 
Ma najbolje je testiranje u realnom radu, sto ipak jeste duzi proces ali mnogo realniji nego 12+ sati CPU na 100%... Sta mi znaci sto npr puca Prime na 4.5 posle par minuta ako mi u normalnom browsingu, streamovanju, gamingu radi bez greske npr vise od mesec dana....
 
Ja nisam imao iskustvo da mi puca brzo u Prime95 a da mogu da pokrenem neke zahtevne igre (napr. BF4) tj. puca i u njima.
Radi bez problema za internet, gledanje filmova i sl. ali čim se CPU nađe pod pristojnim opterećenjem - puca. Tako da moje iskustvo ipak potvrđuje validnost Prime95. Jedino je pitanje da li je dovoljno i 15 min. u Prime95 ili ipak treba i duže.
E tu bih rekao da za neke manje zahtevne stvari je i to dovoljno ali ako takvu mašinu izložiš napr. video enkodingu od 4-5 sati ili više ... velika je šansa da će pući (makar program, ne nužno i BSOD).
 
Ma najbolje je testiranje u realnom radu, sto ipak jeste duzi proces ali mnogo realniji nego 12+ sati CPU na 100%... Sta mi znaci sto npr puca Prime na 4.5 posle par minuta ako mi u normalnom browsingu, streamovanju, gamingu radi bez greske npr vise od mesec dana....

To se apsolutno slazem. Meni se cesto desavalo da prodje Prime i Linx a pukne u normalnom radu :) Ali pored testiranja u realnom radu valja pustiti 3dmark vantage , ako njega prolazi stabilno to je jako dobar znak.
 
Ja nisam imao iskustvo da mi puca brzo u Prime95 a da mogu da pokrenem neke zahtevne igre (napr. BF4) tj. puca i u njima.

Ma nisam ni ja, nego cisto naveo kao primer. Nista sto bi ja radio nece svih 6 jezgra da namuci toliko kao sto to radi sva ova sintetika. A nijedan od tih programa nije siguran pokazatelj stabilnosti sistema, neki jesu vise od drugih ali definitivno nije za svakog isto zbog razlicitog tipa upotrebe samog racunara.
 
Zaboravio sam da pitam. Koji je Batch u pitanju ?
 
Evo ga ovaj moj pa pročitaj (klik za veću)


DoX, na netu sam našao da jedan tip reče da ima isti Batch a da mu čip (ali na ludoj voltaži od 1.52V čini mi se) radi 4.9GHz ... ako ne laže.
Hoću da kažem: pitanje je šta taj broj stvarno znači tj. ako je on isti za sve čipove sa (npr.) jednog wafer-a, nije sve jedno da li je čip iz sredine ili sa oboda istog.



P.S.
Za ostale - mnogi ne znaju kolika je veličina i težina ovog Haswell-E čipa a ona je krajnje impozantna:
razlika-u-velicini-devil.jpg

Razlika u veličini Devils Canyon 4790K i Haswell-E 5820K.
 
Poslednja izmena:
Ti si dobio iz malezije cip a moj je Costa Rica #3422B924. Jos uvek ne znam kako ce proci testiranja. Kupio si ga kod nas u radnji ?

Ja sam video na forumima da ljudi sa istim potpuno batchevima imaju razlicite rezultate sa voltazama i klokovima, ne znam koja je fora, ali uglavnom nista drasticno nije razlicito.

Cemu sluzi ova "rupica" u gornjem levom uglu? Ili sta je vec...
 
Da, kupljen je u emmiju. Samo vodeno je stiglo iz Nemačke.

A gde si ti našao taj iz Kosta Rike?
Videh da se takvi obično distribuiraju po Americi, kao i da su prvi inžinjerski primerci stigli iz te fabrike.
Nadam se da će tvoj biti bolji overkloker od mog (tj. nadam se da ćeš moći 4.5GHz na 1.30-1.34V).

Ona rupica - nemam pojma čemu služi. Moguće da je to stvar koja je potrebna u fazi proizvodnje samog poklopca.
 
Nije to luda voltaza ako su temperature ok tj ispod 80c :) 75c je neka optimalna vrednost. Pitanje je samo da li moze duze vreme da odrzi stabilnost na tom kloku i naponu. Moje iskustvo je da sve preko 1.46v nije stabilno na duge staze.
Nemojte da zaboravite da kloknete i NB. Razlika je prilicno osetna. Rezultat sa 200mhz podignutim NB je skoro isti kao sa 200mhz klokovanim procesorom. Klokovanje NB je glavna prednost u odnosu na Ivy-E trenutno.
 
Koliko znam, sve što si naveo - ne važi za Haswell-E (niti sme, na duže, na 1.4V, niti se išta dešava ako podigneš Cache ... ako sam dobro razumeo termin "NB").
Pravila koja važe za predhodni model Haswell-a, ne važe za ovaj (tu mislim na ovo gore pomenuto).
 
Pod NB mislim na North Bridge. Podizanje frekvencije "severnog mosta" je bilo zakljucano od 1366 platforme sve do 2011-E. Temperatura dikitra napon. I za Ivy je bilo pravili da je max 1.35v , a evo mdm vozi 3770k na 4.8 na 1.45v vec dve godine.....Pravila su tu da bi se krsila :)
 
Nije problem kršiti pravila ... već je problem - ako će me to koštati 388€
biggrin.gif


Ja sam samo hteo reći da su stvarno drugačiji procesori u pitanju, iako se vode kao Haswell generacija (bar sam ja tako shvatio).

A ovo drugo: jasno je šta znači NB ... ali nije jasno šta ti pod time misliš - jer takav parametar (kojim se menja frekvencija North Bridge-a) ne postoji kod Haswell-E procesora
unknw.gif
 
Poslednja izmena:
Da, kupljen je u emmiju. Samo vodeno je stiglo iz Nemačke.

A gde si ti našao taj iz Kosta Rike?
Videh da se takvi obično distribuiraju po Americi, kao i da su prvi inžinjerski primerci stigli iz te fabrike.
Nadam se da će tvoj biti bolji overkloker od mog (tj. nadam se da ćeš moći 4.5GHz na 1.30-1.34V).

Ona rupica - nemam pojma čemu služi. Moguće da je to stvar koja je potrebna u fazi proizvodnje samog poklopca.

Isto kod nas, samo u Mon... firmi. I ja se nadam, mada realno radio i na 4Ghz procesor je dovoljan za sve i to u duzem periodu buducnosti :)

Inace ja cu slediti JJ-ova uputstva.. Ako glavni predstavnik Asusovih proizvoda kaze 80-85c je ok, onda je to ok. A za voltazu je rekao da postoji mogucnost da se tera slobodno preko 1.3 i 1.35 ali samo ako su temperature u navedenim granicama. Znaci ako je to po njemu safe(jer verujem da nece navesti bas bas extrem za javnost da radi tako i unisti svoje procesore na njihovim plocama) to znaci da tu ima lufta bar jos 10 stepeni, ali ne mora se preterivati naravno.
 
Frubi,
Hvala :)

DoX,
Ako imaš voltažu 1.35V, na punom opterećenju koje daje Prime95, napr. u drugom testu po redu (vidi se broj 800000), temp. kod mene skaču na osetno više nivoe a pojedinim trenucima mogu imati pikove na 80C ili tako nešto (brzine 4.4GHz i više). To su pikovi u trajanju od 1-2 sec. i opet padaju na max. vrednosti u opsegu 68-75 (na mom hlađenju). Naravno, to je ekstrem-ekstrema i daleko je od normalne maksimalne temperature. Znači zavisno od kvaliteta hlađenja, ovaj CPU se može terati i na voltažama preko 1.35V. Mene brine bezbednost konstantnog rada na tim voltažama. Jedni kažu "nemojte 24/7 na više od 1.3V", drugi kažu "max. je na 1.35V" ali koliko vidim niko nije rekao da bi držao ovaj CPU na 1.4V ili više, osim da provrti jedan benhmark (za temp. ne mogu reći koje bi bile, jer nisam pustio Prime95 na takvim voltažama, samo sam ulazio na Desktop).
Trottle CPU-a, počinje negde u opsegu 80-90C (izgleda da će pre biti 85-90C), tako da i nema logike pustiti voltažu koja će ga baciti na takvu temperaturu (naravno, u Bios-u ima parametar kojim se ovo može isključiti ali tada se stvarno previše rizikuje pa ko voli ...).

Elem, kod mene je ispalo da na 4.5GHz čak ni na 1.36V, nema sposobnost da provrti Prime95 na duže od par sek. ili minut-dva (kad kako). Očito da je ta brzina van njegovih sposobnosti ali na 4.4GHz i 1.34V mogu da ga vozim bez problema (uglavnom može da prođe Prime95 oko 20min. do 1 sata ... mislim da duže od toga nije uspeo nikada). Naravno kad to uporediš sa 4.3GHz i 1.314V, gde Prime95 radi ceo dan .... sve postaje jasno tj. gde su mu limiti.
 

(uglavnom može da prođe Prime95 oko 20min. do 1 sata ... mislim da duže od toga nije uspeo nikada). Naravno kad to uporediš sa 4.3GHz i 1.314V, gde Prime95 radi ceo dan .... sve postaje jasno tj. gde su mu limiti.


Kad kazes, moze da prodje Prime95, na koji test mislis : small FTTs ili Blend ?
 
U predhodnim postovima sam spominjao Blend test ali u stvari ja koristim "Custom" (ispod Blend) i tamo jedino promenim parametar za memoriju koju će koristiti, stavim obično 12GB ili 13GB.
 
Jeste, pise :) ...pitam zbog tog "oko 20min. do 1 sata" bas varira.
u svakom slucaju, dobar sistem i lep prikaz, cestitam ;)
 
Elem, kod mene je ispalo da na 4.5GHz čak ni na 1.36V, nema sposobnost da provrti Prime95 na duže od par sek. ili minut-dva (kad kako). Očito da je ta brzina van njegovih sposobnosti ali na 4.4GHz i 1.34V mogu da ga vozim bez problema (uglavnom može da prođe Prime95 oko 20min. do 1 sata ... mislim da duže od toga nije uspeo nikada). Naravno kad to uporediš sa 4.3GHz i 1.314V, gde Prime95 radi ceo dan .... sve postaje jasno tj. gde su mu limiti.

Tu je jasno da ti je za 24/7 4.3ghz :) Kada bi on radio sve testove normalno recimo na 4.5ghz pri 1.4v to bi bilo ok ako temp ne prelaze 80c. (bilo bi savim ok za mene :) )

A sto se tice NB.... Na kojoj frekvenciji ti trenutno radi ? Vidim po rezovima da ga teraju do 4500mhz. Ja jos uvek nisam na toj platformi, ali cela zavrzlama oko asusovog OC soketa je bila ta da je on u mogucnosti da overklokuje NB. Da li to tvoja ploca podrzava ne znam. Bile su neke varijante po forumima da prelemis dva pina na procesoru...i onda kao moze da se klokuje nb na svakoj ploci :)

10468227_10152437975796275_2288614162112933699_o.jpg
 
Video sam ovo ... ali da li to znači da je Cache Frequency u stvari Northe Bridge? Dux spomenu da samo Asus-ove ploče mogu da ga "normalno" overklokuju. Ja moj držim na 3360MHz i stvarno ne može da se diže preko ~3400-3500MHz ... ili tako nešto (mogu da probam ponovo) ali nisam to pokušavao jer su većina testova po internetu rekla da ako digneš Cache - ništa se korisno ne desi tj. da podizanje njegove frekvencije nema uticaja na brzinu sistema (ili je beznačajan)?!

Gledadao sam Bios parametre i kod Asus-a ... oni takođe nemaju konkretan parametar koji bi bio očito vezan za brzinu North Bridge-a ... kažem, jedino ako je u pitanju Cache (imaš samo mogućnost menjanja brzine CPU-a, Cache-a, DRAM-a i to je to).

Pročitaću ponovo članak u vezi "otključavanja" pomoću prespajanja ta dva pina (možda se tu nešto automatski desi, bez da imaš konkretan parametar koji možeš da menjaš).

P.S.
Po logici NB i Cache ne bi trebalo da su ista stvar ... mislim, nekada smo imali severni i južni most tj. deo čip seta oko procesora. Da nije sada to intgrisano (severni i CPU) ... nisam se u to upuštao tj. nije me tako nešto zanimalo, pa nisam ni čitao takve tehnikalije.

P.P.S.
Alister,
Hvala :)
 
Poslednja izmena:
Sigurno je u pitanju Cache ili Uncore klokovanje, bar se to na X99 platformi tako zove jer nema nigde NorthBridge u Bios-u ploce.

Sto se tice voltaza ko bi drzao nju na Manual osim za neka kraca testiranja boot-a ili testova stabilnosti. Offset i Adaptive podesavanja tu moraju da rade za duzi rad jer ce da obaraju voltazu u Idle na minimalne vrednosti i "cuvaju" procesor, kad mu treba snage Adaptive se ukljuci i podesi voltazu koju hoces i to je to. Na Sandy-ju sam koristio Offset uspesno za 5Ghz a ovde mislim da cu preci na Adaptive jer drugacije i bolje radi. Tako da opet 1.35+ (Max voltaze) je skroz ok koriscenjem ovih podesavanja za povremene testove uz naravno pracenje temperatura.
 
Evo kako to sa voltažama izgleda kod mene.

CPU voltaža mi je podešena na Adaptive=1.314V a za Offset=Auto.
Tako je i za Cache, Adaptive=1.21V, Offset=Auto.
Međutim u realnom radu (napr. posmatram CPU-Z) se svede na to da je bar 75% vremena, CPU voltaža na 1.314V a 25% vremena je na 0.76V. Očito da nije baš previše evikasan ovaj sistem a i ne može da bude jer mašina bilo šta da treba da uradi (tu mislim i na automatske procese, bez da ti išta radiš, osim što posmatraš merač na CPU-Z) odmah svičuje brzinu sa nekih 1259MHz na 4300MHz a voltažu još češće (povećava voltažu čak i kada je frekvencija na 12xxMHz ili bar tako pokazuje CPU-Z).

Glavnu napajačku voltažu: CPU Input, ne možeš držati na Adaptive, jer takvog parametra za nju i nema. Ima samo Offset ali to mu dođe isto kao i Fixed, jer (bar ovaj moj ASRock) kod Offset-a nema spuštanja voltaže, stalno je drži na zadatoj Offset vrednosti tj. na maksimumu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno