Šta je novo?

Pravljenje disketa na PC racunaru za retro racunare

@ mmike

Koji to mi ? Da ne misliš ti na Srbiju dalekobilobudibogsanama ? :D Tako su mislili i za Saturn pa se pojavio ovaj lik sa rešenjem krastavac. Ima ljudi, uvek ima ljudi samo treba kockice da se slože i da postoji interes da se nešto uradi. Ja evo čekam već koju godinu da hakuju taj PS4 kako treba i ništa još od toga, negde sam načuo da kao nikada i neće moći da bude probijen.

trudim se da mi se percepcija ne ograničava na malene provincije u kojima živimo.

mislim na 2017-u poređenju sa recimo 97-om ili ne daj bože 87-om. tada su ljudi stvarno poznavali mašine koje su programirali. danas se programira mišem, na "vitruelnim platformama". ne kažem, danas je moguće solo uraditi mnogo veći posao nego onomad, ali ovo jednostavno nije "fizikalija" te vrste.

pritom, danas je znanje potpuno out, geek-ovskih arhiva sa dokumentacijom je sve manje, a fokus na teme onih koji stvarno nešto znaju se pomerio u pravcu tzv. security issua i materijalizacije istih. mogu da se opkladim da problem koji onomad nije mogao biti rešen bez hardverske intervencije danas sigurno ne može biti rešen samo softverski.
 
Ovo za pcmcia lan, jel to nešto šljaka poput onog serijskog modema ili kako već, gde postoji onaj Amiga Explorer ? Koja je brzina prenosa tu uopšte ? Znam da je preko tog Explorera užasno sporo i da fazon možeš da optrčiš 10 krugova oko zgrade dok se prebaci jedna disketa.
A ovo za kontrolere i PC, gledao sam više na tu stranu da možda može da se napiše neki program/driver za Amigin floppy/kontroler koji bi čitao zapis sa PC diskete ili možda nekako da se PC floppy drive moduje nekako i ubaci u Amigu ali sa drugačijim karakteristikama.

Pcmcia port je skoro pa isto sto i ISA ili PCI port na racunaru i kako takav se dosta koristio na laptopovima. Lan znaci potpuno isti kao onaj na PC maticnoj ploci konkretno ova pcmcia lan sto imam je 10/100Mbps. Veze nema sa klasicnom serijskom vezom. Brzina ne znam koliko moze da se ostvari amigom ali se ja nadam da moze bar 10Mbps sto bi reklo da adf disketu koja je obicno 900KB prevuce za sekundu. Na pc-u podignes ftp server npr filezila i u njegov direktorijum natrpas imidze disketa.

Igrao sam se veceras malo s ovim kablom i flopi disketama i zakljucak je sledeci

Intel 915g cipset,celeron 2.6GHz i ADTWin 1.3 radi na ovoj masini bez ikakvih trzavica. Snimljen adf na disketu amiga uredno prepoznaje i ucitava. Znaci tehnika ovakvog prenosa radi ,ali..................
Ne znam da li je problem u drajvu na mojoj amigi ili u PC drajvovima kojima sam snimao disketu. Isprobano je vise flopy drajvova i rezultati su sledeci:
samsung SFD-321B Najlosije snimljena disketa od testranih drajvova
nec FD1231H diskete su polovicno citljive
sony MPF 920 isto kao i nec
alps electric 2 modela su apsolutni sampioni ovog testa -opet citljivost nije bila 100% ali su ovi drajvovi uspesnije pravili diskete i amiga se butovla s njih
Za test su koriscene stare DD diskete kao testni racunar koriscena je amiga 600. Nisam stigao da testiram HD diskete kako bi se ponasale.
Nisam ni 100% siguran u kakvom je stanju drajv u amigi ali par disketa koje su bile ne citljive maiga je formatirala bez problema , Dcopy nije nasao zamerke tokom kopiranja fajlova.

Ranije kada sam nesto prepravljao PC drajvove da rade na amigi takodje se alps drajv odlicno pokazao. Inaca cini mi se da sam ih vadio iz compaq ili ibm polovnih masina
Ostaje za neki naredni put da isprobam jos par drajvova drugih brendova koje imam,da izvadim amigin da probam s njime da snimim i da se proba iscitavanje na modovanom pc flopiju.
U test cu gledati dda ukljucim i a500 i HD diskete kako bi test bio sto potpuniji.
Probao jos neko ovakav transfver amiga sdf-ova?
 
Svaka čast Dejane, iako te (zbog mog sopstvenog hardverskog neiskustva), jako teško pratim, dok čitam. Nekome će sigurno, mnogo koristiti.
Ja sam inače danas zavirio (u ludoj nadi) da proverim da li imam serial port na svom PC računaru.. i nemam.

Postoji li ikakva druga varijanta da se Amiga poveže na PC (kablom)? Tako da sa PC-a, mogu da upisujem ADF na Amigi. Da se vide međusobno.
Ili, koje su još alternative koje ti padaju na pamet?

Kako ide to retro Amiga budženje, ne bih se čudio da neko u narednih 5 godina izmisli uređaj koji ubodeš u side slot A500, koji vata WiFi signal, prepoznaje net, i kopira fajlove sa tvog PC-a, direktno na Amiga floppy. :)
Naravno, kada se to desi, nijedan PC neće imati Wi-Fi (možda neki penzioneri), nego neku neuronsko/magnetičko/tamne materije čudo.
Ali i Amiga je čudo, i uvek nađe način. :)
 
A jel bi mogli da isprogramiramo cd rezac da sreze i onaj spoljnji zastitni prsten za saturn diskove? :D
 
Danas sam se opet malo cackao s ovim nacinom snimanja disketa samo je ovaj put a600 bila donor njenog mitsumi flopy drajva.
Amiga ucitava i startuje igrice kao da su na njoj snimljene ,par amiga dos disketa s alatima i wb aplikacijama rade i sadrzaj s njih se uredno kopira na amiga hd.
HD diskete nisam stigao da isprobam mada bih tu morao da prvo proverim diskete buduci da su te hd sto imam stvarno ocajne. Ove malobrojne DD sto imam pouzdanije rade.
Neko je vec negde pomenuo da bi za HD diskete drajv trebao da koristi jaci(snazniji) impuls za snimanje sadrzaja......
U princiou ova metoda radi i vredece kolegama koji nemaju drugi nacin da naprave amiga disketu ili kao mogucnost dok ne naprave neku drugu vezu na relaciji amiga-pc
 
Pričaš o ovom ADT Win metodu? Sa priključivanjem na paralelni port?
 
Da ADTWin mislim da je link okacio zzarko na prethodnoj strani ali evo opet http://m1web.de/ADTWin/
Jako korisno kada se ima amiga 500 bez icega . secam se koliko bi mi dobro doslo pre par godina dok sam se nesto mucio da prebacim neke fajlove na A500.
Nije lise da se ima ovakav kabl kad ponekad zatreba. Testirao sam ovo kao soluciju sebi ako nekad opet zapne da znam koje su varijante za resenje moguce.
 
Ekstra. Dobro je znati da radi. Mada, mislim da sam negde video varijantu koja bi trebalo da radi iz Linuksa (meni zgodnije). Na sličan/isti fazon. Ako nađem link postaviću. Mislim da trenutno nemam nijedan komp sa XP-om.

Malo podpitanje: da li si probao na laptopu ili desktopu?
 
Trebalo bi da radi i na W7. Probano je na desktop masini intel cipset 915g i neki celeron proc na 2,6ghz. Jedan drugi komp ima w7 ,isto intel cipset i dual core na 2.6 moracu na njemu da probam kako bi se ponaso. Koliko sam citao tu vec treba iskljucivati (skrivati ) drugo jezgro u windowsu .
Ne vidim razlog zasto ne bi radilo s laptopa koji ima paralelni port. Meni je paralelni port bio problem na zadnja 4-5 laptopa za dell latitude sam bio nabavio dock station na kome ima sve starinske portove.
 
Pitam zbog ovog dela:
However, ADTWin will not be able to work properly on ALL systems. If the hardware capabilities of your PC's parallel port are too weak, the required timing accuracy for writing Amiga disks cannot be achieved. Note that the parallel port is actually not intended to be operated as a disk drive controller (but rather to connect a printer, scanner etc.) and ADTWin is acting at the edge of what is possible (with an ordinary parallel port).
 
Nazad
Vrh Dno