Šta je novo?

Fiio - generalna diskusija

To sam pogresio sto je neko i napisao par postova kasnije, X1 se pojavio relativno skoro pa nema logike da predstave poboljsanu verziju a X3 II je vec poceo da se prodaje.
 
To sam pogresio sto je neko i napisao par postova kasnije, X1 se pojavio relativno skoro pa nema logike da predstave poboljsanu verziju a X3 II je vec poceo da se prodaje.

OK hvala na odgovoru. Posto se nadam da cdu da uzmem x1, pa reko da ne uzimam ako ce nesto bolje uskoro za slicdne pare da izadje, a sto se tice X3 II znam da je poceo da se prodaje ali cena ce verovatno biti jedno 10 hiljada veca kadda stigne kod nas (samo sam video u 4 audio-u da ih ima), a mislim da nije bas tolika razlika u kvalitetu.
 
^ X3 II ce vrlo verovatno kostati oko 30-32k din jer su cene podivljale.
X1 je pre NG kostao oko 11 'iljada i to je bila korektna cena, sada je oko 15k din.. a u sustini to je odlican plejer za vecinu ljudi, posebno ko iskljucivo planira da koristi bubice i te manje, prenosive, uglavnom zatvorene slusalice.

http://www.theaudiophileworld.net/2014/04/the-fiio-x3-real-world-listening-review.html

A ovo je mozda i najbolji, najdetaljniji test X3 II do sada - http://headfonics.com/2015/04/the-x3-gen-2-dap-by-fiio/
Tu su i kraca poredjenja sa drugim plejerima.
 
Poslednja izmena:
^ X3 II ce vrlo verovatno kostati oko 30-32k din jer su cene podivljale.
X1 je pre NG kostao oko 11 'iljada i to je bila korektna cena, sada je oko 15k din.. a u sustini to je odlican plejer za vecinu ljudi, posebno ko iskljucivo planira da koristi bubice i te manje, prenosive, uglavnom zatvorene slusalice.

http://www.theaudiophileworld.net/2014/04/the-fiio-x3-real-world-listening-review.html

A ovo je mozda i najbolji, najdetaljniji test X3 II do sada - http://headfonics.com/2015/04/the-x3-gen-2-dap-by-fiio/
Tu su i kraca poredjenja sa drugim plejerima.

Izvini za cimanje, koristio bi slusalice superlux hd 668b http://www.amazon.com/Superlux-HD668B-Dynamic-Semi-Open-Headphones/dp/B003JOETX8 (jos uvek ih nemam ali nadam se da cu ih imati :)) ali taj x3 mi je preskup i prva i druga verzija, pa da li bi imalo poentu kupovati x1 za te sluske ili ne tj za bilo koje sluske koje nisu bubice jer ne koristim bubice maltene uopste...x1 mi je ok za 15k ionako sam procitao vec na temi da je pre bio jeftiniji...
 
U svakom slucaju X1 ima vise nego dovoljno jako pojacalo za 668b ali na osnovu ovoga sto cujem sa e10k fiia (za koji vazi da je bolji od X1 i samo malo losiji od X3 II ako je uopste losiji) mogu da kazem da ti uredjaji nisu dovoljno dobri za otvorene hifi slusalice tj sve to zvuci solidno ali nedovoljno ''siroko-prostrano''. Pa se cudim kad vidim po netu likove sa otvorenim, skupim AKG/Beyerdynamic/Sennheiser.. uparenim sa fiio uredjajima 80-200e, mislim da tek X5 moze da im pruzi to sto se i ocekuje od otvorenih sluski kada je X serija u pitanju. Slicno vazi i za fiio pojacala, e12 vazi za jedino koje je vredno kupiti za premium, otvorene sluske.

I svaka cast kad mozes da koristis 668b u pokretu, ja hd7 ne bih mogao, jednostavno izolacija je prilagodjena kucnoj upotrebi a sa druge strane sire zvuk u okruzenje kao omanji PC zvucnici, sa pojacanim fiiom bi u prevozu licio na pokretni zvucnik :)

Kupi X1 pa onda xioami P2 ili P3 bubice, cene su smesne, 25-30$ a dobices kvalitet zvuka koji ''ide'' uz zvucne karakteristike i mogucnosti X1 plejera.
 
Poslednja izmena:
To za zvucnik je verovatno tacno :), ali ne volim bubice, jedino kada legnem da spavam pa slusam muziku na bubicama da ne slomim on/over ear sluske, a to se retko desava. Samo jos jedno pitanje posto se ne razumem bas u prenosne uredjaje, zasto poredis pojacalo sa plejerom? Ako sam dobro skapirao e10 je pojacalo? Ili smatras da ih treba upariti?

A sto se tice skupih AKG/Beyerdynamic/Sennheiser verovatno bi ih upario sa Astell & Kern - om, samo sto je to preskupo za moj dzep :), a i da nije sumnjam da bi dao toliko za prenosni uredjaj.. Hvala za opis, i posto sam razumeo da bi fiio x1 zadovoljio moje potrebe sa hd668b (ako sam dobro razumeo :)) verovatno cu da idem na tu kupovinu.
 
E10 je stari model, E10k noviji i bolji, oba su prenosivi-usb dac-amp ali nemaju bateriju pa ne rade sa smart telefonima, tabletima itd (mada postoji nacin da se i to postigne ali je komplikovano)

Kada sam napisao da X3 II i e10k zvuce ''slicno'' ili da je X3 II malo bolji mislio sam na komentare vlasnika oba uredjaja ili na utiske onih koji su ih testirali. A po mom misljenju to onda nije dovoljno da npr AKG Q701 ''zasijaju'' u svakom mogucem smislu. Sa druge strane AT M50x ili slicne zatvorene sluske ce vrlo verovatno zvucati sjajno sa bilo kojim novijim fiiom jer im nece ogranicavati soundstage, o kvalitetnim bubicama da ne govorim, zvuce sjajno u kombinaciji sa fiiom.

X1 za 11k din bese odlicna kupovina, sad za 15k.. sta znam, moze da se desi po oglasima ima nekih polovnih plejera vise klase za taj iznos. Najbolje bi bilo da probas jer je sve to i subjektivno, neki su veoma zadovoljni kako veoma skupe otvorene sluske zvuce uz e10k (a nije da nemaju iskustva sa zvukom, npr imaju razne fabricke ili custom dac/amp uredjaje i brdo slusalica, opreme) dok meni tu fali ''osecaja prostora'' u zvuku i to je jedina moja zamerka na taj E10k ali ocigledno kao i svi ostali proizvodjaci i fiio rangira SQ u skladu sa cenom. Zato sam i napisao da mislim da e10k ne vredi vise od aktuelne cene koju opravdava ali ne za sve slusalice i definitivno je odlican izvor samo za zatvorene/in ear + kome treba prenosivost. Konkurencija isti takav kvalitet zvuka i tip uredjaja naplacuje i 2-3x vise, evo jedan te(k)st na tu temu - http://forum.xda-developers.com/general/accessories/review-fiio-e10k-usb-dac-headphone-t2837413

Znaci to je sustina hvaljenja fiio uredjaja - solidan/odlican odnos cena-kvalitet (posebno ovi do 200e), kvalitetna izrada i prenosivost i to da nude vise od direktne konkurencije za manje para a ne cinjenica da zvuce kao neki tamo premium dac/amp uredjaj od 300, 500, 1000e i 3Kg tezine :)

Ne znam zasto izbegavas in ear slusalice.. kada si u prevozu, pokretu to je ubedljivo najbolje resenje jer izoluju uglavnom sjajno, veoma su efikasne-glasne i lako prenosive e jedino sto mogu da budu opasne u saobracaju :)
 
Poslednja izmena:
Slazem se da je in ear najbolje, ali ja prosto ne volim to je sve :), sto se tice kvaliteta zvuka slazem se da je dosta subjektivno i naravno da ne ocekujem bas isti zvuk kao od preskupih uredjaj :). Trenutno nemam kintu za plejer x1, sluske hd 668b i pojacalo E10k. Tako da cu da uzmem sluske i plejer pa posle kada se skupi za dac.

Hvala za opsirne odgovore!
 
A cekaj, ti jos nisi kupio 668b? Ako naracujes (a moraces 90% jer ih nema kod nas) moj predlog da kupis ipak ove sluske - http://www.amazon.com/Takstar-Monitor-Headphone-Gaming-Computer/dp/B009PIQUB6 jer su kvalitetnije izradjene a kazu da zvuce bolje od superlux, kostaju prakticno isto (ima ih na ali-u za 40-45$). Al' 668b imaju bolje resen kabl sa onim 1,5m dodatkom koji vise odgovara slusanju u pokretu.

X1 ima solidan dac za tu cenu, pojacalo bi u teoriji trebalo da bude dovoljno za te slusalice (65mW @ 32oma, 668b/hi2050 imaju imp. 56/60 oma). Ali sve to treba probati tj cuti uzivo.

I da, razmisli jos jednom, mislio sam da vec imas 668b i da si navikao da ih koristis u pokretu.. a sve te SL/slicne sluske su prilagodjene za upotrebu u zatvorenom prostoru gde nema buke a cini mi se da nisi ni svestan koliko gruvaju u okruzenje kada pojacas zvuk na plejeru/telefonu (a ako ne pojacas cuces buku iz okruzenja), bukvalno bi smetao ljudima u busu npr :)

Evo ti primer - kada max. pojacam zvuk preko e10k presonus sluske koje su u sobi se cuju 30m dalje u dvoristu :d
 
Poslednja izmena:
Evo da i ja prenesem svoja iskustva. Vec par mjeseci koristim Fiio X1 sa AKG Y50 slusalicama. Slusalice su zatvorene, on ear i relativno prenosive (naravno ne kao bubice, ali mogu bez probelma da se koriste u pokretu), a zvuk je odlican.

Ako ces prvo uzimati plejer, ove slusalice mozes da probas u jednoj radnji u Bg-u (mogu ti poslati na pm u kojoj), pa vidi da li ti se svidjaju prije nego sto porucis neke druge.
 
^ to si u pravu, dobar predlog.
Da trazim neke on ear sluske za X1 ili slican plejer i slusanje muzike u pokretu bez razmisljanja bih izabrao te AKG ili neke slicne AT/Sennheiser.. jednostavno su za to i napravljene dok 668b u tom slucaju tj pri takvoj upotrebi imaju niz ogranicenja jer nisu ni zamisljene za takvu upotrebu. A da ne pricamo o estetici, koliko su te AKG lepse, kvalitetnije (bar na dodir) i prakticnije :)
 
Poslednja izmena:
Jao bre ljudi sta mi radite, ja mislio da sam se odlucio makar za sluske , ima hd 668 u Beogradu cena im je 45E, a ove ne nalazim u Srbiji :( Takstar HI-2050 nasao sam i ja da su bolje, hvala za opomenu, mada narucivanje preko neta nikad nisam radio :) jel imaju mogucnost da se kabl izvadi iz slusalica kao sto hd ima? Gledam po netu ali ne nalazim tu moguznost za kabl, verovatno je to ta prednost sto je hsv.stoned rekao. Trenutno koristim jeftine on ear sluske za po ulici, a sto se tice kvaliteta zvuka AKG Y50 ili Tekstar vase misljenje, ako se mogu porediti over i on ear sluske? Ja ovo pretvorio u temu o sluskama :). Akg mi je trenutno malo skup videh za 13000rsd da ih ima, po ovom tekstu shvatih da im je najveca prednost izgled http://www.hi-files.com/akg-y50/ mada kazu i da im je zvuk ok, meni je najbitniji kvalitet zvuka naravno za ne neke ogromne pare jer uvek ima bolje za vece pare.
A sto se tice plejera onda ostaje X1


P.S. Estetika me ne interesuje :p
 
Pomesao sam Y50 sa nekim drugim AKG koje kostaju oko 7-8k din..

Ali nije to jedini ''problem''. Ta prodavnica koja navodno prodaje 668b za 45e vec bar godinu dana nema te slusalice na stanju. Od slicnih sluski kod nas imas Samson i Presonus i to za 4300-4500 din (mitr**).
Zvuce slicno kao 668b, ima malih razlika u bass-u ali za sva tri modela vazi da zvuce odlicno za male pare. Ali je problem sto su to poluotvorene slusalice prilagodjene kucnoj upotrebi, relativno lose izoluju a ludacki sire zvuk u okruzenje, nisam se zezao kada sam napisao da presonus slusalice mogu da se cuju kroz 2 prostorije sa otvorenim prozorima pa 30m dalje u dvoristu kada je zvuk odvrnut na max (E10k). A u bucnom okruzenju moras sto vise da pojacas da bi neutralisao tu buku, u prevodu mozda je i neutralises uz X1 pojacalo ali ces u isto vreme ''liciti'' na pokretni zvucnik :)

Zato sam i napisao da tebi trebaju kvalitetne on/over ear prenosive slusalice. Ali je problem sto takve (a veoma kvalitetne slusalice u svakom smislu) sa potpisom nekog poznatog proizvodjaca kostaju bar 80e, cesto i mnogo vise.

Znaci, sa jedne strane imas 668b ili druga 2 pomenuta slicna modela i one su stvarno odlicne za svoju cenu ali za kucnu upotrebu (muzika, filmovi, igre pa i neka amaterska produkcija jer ko radi bilo sta ozbiljno sigurno ce kupiti i neke bolje, kvalitetnije slusalice za tu namenu) a uz to su i veoma udobne. Za Takstar hi2050 vazi da su jos bolje u svakom smislu, od zvuka pa do materijala i izrade. I za te pare se apsolutno isplati kupiti neke od tih slusalica uz napomenu da im treba izvor zvuka bolji od integruse kao i blaga korekcija visokih tonova. Napomena jos i da to nisu basshead slusalice a to napominjem jer vecina ljudi ocekuje pre svega veoma jak bass, skoro da i ne obracaju paznju na sve ostalo. Za pomenute slusalice vazi da imaju kvalitetan, ''brz'' i umeren bass koji ne muti ostatak zvuka. Lepo reaguju na pojacanje bass-a preko prekidaca na fiiu ili softverski uz EQ i ko hoce slobodno sub bass moze da pojaca za 3-5dB (i 2-3dB je sasvim dovoljno na hd7), mid/upper bass 1-3dB i to je to, prakticno se nista ne gubi na kvalitetu zvuka a bass postaje ''primamljiv'' za vecinu ljudi.

E sad, mislim da bi X1 lepo ''gurao'' 668b i slicne ali ja ih nikada ne bih koristio za slusanje u pokretu zbog svega sto sam naveo. Ti svakako mozes da kupis te sluske za kucnu upotrebu, filmove i igre i verovatno ces biti veoma zadovoljan (posebno ako kupis i neku zvucnu/dac). Ali za to slusanje u pokretu mislim da su neke in ear tipa xiaomi pistons 2 ili kvalitetne on ear (do 100e npr) dosta bolje resenje, i zbog manjih dimanzija/lakse prenosivosti ali i zbog bolje izolacije i manjeg sirenja zvuka.

Na kraju je mozda najbolje da kupis prvo X1 a onda idi do par prodavnica (4A i Mi****) i probaj samson/presonus (jer 668b nemaju na stanju 99%) sa tim fiiom pa sam proceni, skini ih sa glave uz 100% pojacan zvuk na fiiu pa ces videti koliko se cuju :) A onda probaj i neke on ear (AKG, Sennheiser, Audio Technica) i uporedi zvuk, izolaciju i sve ostalo, udobnost i prenosivost.. samo tako mozes da zakljucis sta je najbolja opcija za tebe.
 
Poslednja izmena:
Nisam imao prilike da probam Tekstar, pa mogu samo da ti prenesem iskustva sa Y50. Cini mi se da je soundstage (osjecaj rasprostiranja zvuka u prostoru oko tebe, ne znam kako da bolje opisem) nesto bolji nego kod vecine on-ear slusalica (ipak su Y50 malo vece od standardnih on-ear), i naravno daleko ispred bubica (i mnogo su prijatnije za slusanje, jer je zvuk rasporedjen i ne tuce ti direktno u bubnu opnu), ali opet ce kvalitetnije over-ear slusalice ovdje vjerovatno biti bolje. X1 ih sasvim solidno ispuni, imaju dinamican i malo punchy (ali bas nije prenaglasen) zvuk sa dobrim razdvajanjem istrumenata i visokim tonovim (doduse i ekvilajzer sam tako podesio). Ni kad se pojacaju do kraja (na X1 to stvarno bude preglasno) nema distorzije zvuka, imaju jasan i precizan zvuk. I da ne zaboravim, slusalice su veoma kvalitetne, izdrzljive i prijatne za nosenje.

Opet bih ti savjetovao da prvo uzmes plejer, pa da onda ides i da sam isprobas sve slusalice koje mozes da nadjes kod nas, da vidis kako tebi odgovaraju, kakav je zvuk itd., ali i da obartis paznju na to koliko su "prenosive", ukoliko namjeravas da slusas muziku u pokretu (cim uzimas X1, pretpostavljam da je to slucaj), jer se vrlo lako moze desiti da ti posle nekog vremena dosadi da ih vuces sa sobom i da ti na kraju ostanu samo za kucnu upotrebu. Ako ih budes isprobavao, obavezno se poigraj sa ekvilajzerom na X1 (dosta ce izmijeniti zvuk).

Kad sam ja uzimao AKG, bila je neka akcija, pa su kostale 10k, pa se raspitaj u radnji da slucajno nece biti opet (isto vazi i za druge slusalice).

Jos jedna stvar, sa Fiio-om ce ti i obicne slusalice zvucati dosta bolje nego na telefonu ili nekom losijem plejeru, pa ako trenutno nemas para, nemas potrebe da zuris sa kupovinom slusalica. Isprobaj i vidi sta se tebi najvise svidja, pa to uzmi.

P.S.
Ja sam ipak amater, pa postoji mogucnost da je ovaj opis malo subjektivan, pa ti zato savjetujem da sam sve isprobas prije kupovine.

Edit:
Dok sam ja otkucao ovo moje hsv.stoned je vec odgovorio, pa se dosta toga ponavlja :D
 
Poslednja izmena:
^ lepo si sve to napisao, dosta toga oko zvuka je krajnje subjektivno i stvarno je najbolje da prvo kupi X1 koji je dokazano dobar plejer za te pare pa onda da pokusa da proba bar neke slusalice i da proceni koje su najbolje za njegove usi i nacin upotrebe :)
 
Hvala ljudi, ubedili ste me da uzmem on ear najverovatnije, posto sluske u kuci ne koristim, to da cu da ih isprobavam sa x1 pre nego sto kupim je sigurno, ali ako mi mozete nabaciti par modela on ear slusalica (koje bi naravno bile dobre sa x1) sem pomenutih akg da znam koje da preslusam, par od 5k rsd, 10k rsd preko toga ne bih isao max tih 13 za akg ali preko toga mi je stvarno mnogo za sluske.
Hvala za obilne odgovore i izvinite na cimanju
 
Poslednja izmena:
Skokni ti do 4A (oni jedini i prodaju fiio uredjaje) a imaju i dobar izbor slusalica (bar prema onlajn katalogu) a kad kupis fiio onda mozes i do Mi**** prodavnice pa pokusaj i tamo da probas (samson/presonus, cisto da bi se uverio kako to zvuci sa 668b) a onda i neke on ear po izboru.

E sad koje su najbolje on ear do 13k din.. tesko da to neko sa sigurnoscu moze da kaze. Audio teme na forumu su iz nekog razloga slabo posecene, tesko da je neko imao priliku da uporedi veci broj slusalica.. ali moze da se suzi izbor na 5 sluski do 13k din, zahvaljujuci head fi i slicnim forumima ili na osnovu testova sa poznatijih sajtova.
 
Poslednja izmena:
Odustao sam sto se tice over ear tj od hd668, uzecu samo on ear, posto rekoh da mi za kucnu upotrebu ne trebaju sluske imam neke altec-ove zvucnike ok su mi :), a sto se tice on ear mislio sam samo par modela da mi nabacis posto vidim da se dosta razumes i da pratis pa bi ih ja poslusao i odlucio, posto smo se slozili mnogo puta da je kvalitet zvuka subjektivan

I jos pitanje sto se tice fiia da li se isplati uzimati ga za mp3 fajlove ili za samo high res audio?

Audio teme uglavnom nisu posecene po mom misljenju zbog pametnih telefona to je tehnika koja uglavnom danas ljude zanima...

p.s. koja prodavnica je mi, probah na googlu da dodam audio ili tako nesto ali ne ide :), ako mozes u privatnoj poruci da mi napises, ako ne sme da se pise da se ne protumaci kao reklama.
 
Poslednja izmena:
Poslacu ti sve vezano za prodavnice na pp. A ne razumem se mnogo, daleko od toga.. mozda za jedno 5-10 godina i posle dosta potrosenih para i raznih slusalica/audio uredjaja u kolekciji, (ili koji mi bar prodju kroz ruke/usi) sada ne, tek sam zagrebao povrsinu :)

U svakom slucaju ti probaj i presonus/samson, da znas na cemu si i kako sve to zvuci i koliko nije najbolja opcija za slusanje u pokretu a i jer ces svejedno morati i do te prodavnice jer merkas neke on ear :)

Mozes na X1 i kvalitetne 320kbps mp3, bitno je da nije ispod.. a lossless je logicno bolja opcija.
 
Poslednja izmena:
Oce li vise taj X3 II ? :)
 
Poshto je ovo Fiio tema, nadam se da nisam promashio gde postavljam pitanje.

Imam TV sa optickim izlazom, blu ray sa koaksijalnim i analogno stereo pojacalo. Fiio ima 2 DACa za koje sam procitao da su ok, ali sam cuo i price da ovakva kombinacija ne daje zadovoljavajuci kvalitet (zbog losheg izlaza na samom koaksijalcu itd). Ideja je da blu ray koristim i za pushtanje muzike, a ne samo za filmove.

Jel probao neko, kako zvuce na Hi Fi sistemu? Da li mi treba onaj koji podrzava Dolby, odnosno, hoce li jeftiniji uopshte davati zvuk ako pustim neki Dolby film? Ako bash ne moram, ne isplati mi se da kupim skuplji.
 
Hajde da se i ja upisem :) Slusalice Shure SRH-440, do danas na Realtek ALC889 integrusi, a sada na Fiio E10K.

Realtek 889 uopste nije losa integrusa, medjutim kombinacija sa SRH-440 (iako su ovo efikasne sluske i lako se voze) nije bila ni iz bliza zadovoljavajuca. 889 ima pojacalo za sluske (samo kada se prikace na front panelu) pa je Shure tukao za sve pare sto se tice glasnoce. EDM je skroz ok bio (u vecini slucajeva, ima izuzetaka), medjutim metal i rock - razocaravajuce, nekontrolisano, visoki tonovi koji grebu po zubima, bas se tu gubio - jedino su srednji tonovi bili donekle ok, ali zvuk sam na pojedinim numerama mogao da uporedim sa no-name bubicama. Najveci "beef" sa Shure-om sam imao zbog visokih tonova, ako na njima odslusate Chase and Status - Time - bicete dezorijentisani u narednih par sati.

Sa Fiio E10K - ukratko - music redefined. Da se razumemo, Fiio + Shure ~ 200EUR, entry level DAC + studijske sluske koje su takodje entry - nije to Carnegie Hall. Shure sam po sebi nije bas za uzivanje u muzici, studijske, neobojene sluske, sa kojima cete kosu pocupati sa bilo cime osim flac-a ili bas ako mora mp3 - enkodovan sa krstenog izvora - cuje se sve, ali bukvalno sve. Sto je super ako je izvor ok, a nocna mora ako vam je izvor pc/laptop integrusa.

Ovde mi je Fiio doterao stvari poprilicno, separacija se popravila, visoki tonovi su konacno pod kontrolom - stvari su se "izbalansirale" bez obzira na glasnocu, jednostavno vise ne prepoznajem Shure i zao mi je sto sam cekao godinu dana da pazarim DAC+AMP. Preslusavam stvari ponovo na playlist-i i ne mogu da verujem jos uvek.

Drzim ga na low gain - 4-ka na potenciometru - e sad, ono sto me je prijatno iznenadilo je bass boost switch. Ne preliva se u vise frekvencije, a popravlja mi bass koji je na Shure-u najmanje izrazen. Uvek mi je nedostajalo "za malo" basa na njima, mada ne mogu da se pozalim ni ovako, ali sa bass boost-om je sve leglo nekako na moj "sweet spot".

Na Windows-u je proradio iz prve, na Linuxu sam morao da omogucim snd-usb-audio modul u kernelu posto teram custom (a ujedno sam ubio hda codec) - i interesantna stvar, morao sam da repozicioniram usb kabl, kada ubodem fiio u dva od cetiri usb2 porta onda mi je mixovao zvuk sa inputom od misa. Tj nije se culo nista dok ne pomeram misa, a ako pomeram pointer kao blesav onda se cuje muzika ali isprekidana uz uzasno krcanje. Zamenio samo pozicije dac-a, misa i tastature i to je to.

Rec upozorenja, fiio sam probao u prodavnici (znate kojoj) na yamaha sluskama (rekao bih da je pro 300) i dve stvarcice onako na prvu loptu:

- Morao sam Fiio da "odvrnem" na hi gain i peticu-sesticu na potenciometru za jedva zadovoljavajucu glasnocu
- Yamaha je zvucala kao bassy krsh na fiio-u i to bez bass boost-a - ali da se ogradim uz youtube snimak kao izvor reprodukcije

Moguce je da cete sa razlicitim sluskama dobijati i razlicite rezultate sa Fiio-om. Pre kupovine sam video na netu utiske lika koji uopste nije bio zadovoljan kako mu Fiio zavrsava posao na SRH-440. Ja, sa druge strane, sam presrecan kako ova kombinacija sljaka.

Ako vas interesuje nesto - pucajte.
 
Najveci "beef" sa Shure-om sam imao zbog visokih tonova, ako na njima odslusate Chase and Status - Time - bicete dezorijentisani u narednih par sati.

Treba da cujes i ovo sa shure al' al preko integruse :d https://www.youtube.com/watch?v=CGBpyZne0IA

Slazem se sa komentarima za e10k, odlican je izbor za te pare (posebno kome treba prenosiv uredjaj) ali i dalje mislim da je najbolji izbor za zatvorene i in ear slusalice, pisao sam vec sta mislim da fali tom zvuku kada su otvorene sluske u pitanju :)

Imas li neke dobre zvucnike pa da uporedis zvuk integrusa vs fiio?
 
Poslednja izmena:
Treba da cujes i ovo sa shure al' al preko integruse :d https://www.youtube.com/watch?v=CGBpyZne0IA

Imas li neke dobre zvucnike pa da uporedis zvuk integrusa vs fiio?

Mrzi me da enable-ujem u bios-u sad realtek i da rekompajliram kernel samo zbog toga ali mi je jasno sta si hteo da mi kazes, sad je preslusavam. Sa realtek-om bi mi ovo isparalo usi, a stvar preko fiio-a zvuci extra. Nema sibilantnosti ni najmanje, a sta Shure propusta iz celog spektra ne bi verovao :)

Shvatio sam te za zvucnike, nemam nista sem par genius plastikanera posto zivim u zgradi a "savestan" sam komsija, zato i investiram u sluske. Slusalice uglavnom koristim po cetiri-pet godina pre nego sto ih promenim ali zato odmerim pet puta pre kupovine. Ubo sam Shure u line out umesto u headphone out i iskren da budem DAC ko DAC je extra, "clean as a whistle" i dobijam relativno prijatnu glasnocu za slusanje muzike na 100%, medjutim od AMP-a dobijam ono sto treba da dobijem a to je glasniji zvuk bez gubitka kontrole i razlivanja. Ono sto se malo gubi je soundstage koji je inace ogranicen na Shure-u (mada ne tako smesan kao na drugim zatvorenim sluskama koje kao da ti biju izmedju ociju) i sa AMP-om je zvuk vise "napred" pogotovo sa bass boost-om. Ne mogu bas precizno da odredim, buduci da sa line out-a ne dobijam toliku jacinu pa vrlo moguce da je i subjektivan osecaj u pitanju, mada sam se potrudio da poredim sa priblizno istom jacinom. Ne toliko da bi mi zasmetalo, navikao sam na zatvorene sluske i da mi je soundstage bitan - kupovao bih nesto otvoreno - ali tisina u kuci mi je preca, da ne maltretiram nikog :)

Anyways, ja nisam neki preterani customizer - od ovoga mi nista vise/bolje nije potrebno i sasvim je zadovoljavajuce u odnosu na ulozeni novac. Konacno cujem bass drum onako kako treba da ga cujem, dinamika je extra, sve zvuci odlicno, i edm i metal sto slusam u 95% slucajeva. Na Kaiowas od Sepulture ima toliko detalja da ne mogu da opisem, po prvi put cujem stvar na pravi nacin a slusam je od 95-te pa ti vidi :)

Ovakvom zvuku sam se nadao kada sam kupovao Shure i mislio sam da ce integrusa da zadovolji posto je po specifikacijama dve crte iznad onoga sto se generalno nudi - medjutim tek sad sam dobio zvuk koji sam trazio.

Eh da, na Dozi sam podesio na klik - klik 96KHz/24bit, a za linux - ako nekome treba asound.conf za alsu :

Kod:
pcm.fiio {
    type hw
    card 1
    # mmap_emulation true
}

pcm_slave.s24 {
	pcm "hw:1,0"
	format S24_3LE
	rate 96000
}

pcm.rate_convert {
	type rate
	slave s24
}

defaults.pcm.rate_converter "speexrate_medium"

Kod:
cat /proc/asound/card1/stream0
FiiO DigiHug USB Audio at usb-0000:00:1a.0-1.6, full speed : USB Audio

Playback:
  Status: Running
    Interface = 3
    Altset = 2
    Packet Size = 582
    Momentary freq = 96000 Hz (0x60.0000)
  Interface 3
    Altset 1
    Format: S16_LE
    Channels: 2
    Endpoint: 3 OUT (ADAPTIVE)
    Rates: 32000, 44100, 48000, 96000
  Interface 3
    Altset 2
    Format: S24_3LE
    Channels: 2
    Endpoint: 3 OUT (ADAPTIVE)
    Rates: 32000, 44100, 48000, 96000

Capture:
  Status: Stop
  Interface 2
    Altset 1
    Format: S16_LE
    Channels: 2
    Endpoint: 2 IN (ADAPTIVE)
    Rates: 8000, 16000, 32000, 44100, 48000, 96000
  Interface 2
    Altset 2
    Format: S24_3LE
    Channels: 2
    Endpoint: 2 IN (ADAPTIVE)
    Rates: 8000, 16000, 32000, 44100, 48000, 96000
 
Apsolutno se slazem sa svim sto si napisao :) Zato sam i vec pomenuo da je uredjaj odlican za svoju cenu ali i da mislim da nije idealno resenje za otvorene hifi sluske, posebno ne za one skuplje od kojih se ocekuje mnogo, to i logika nalaze - za slusalice od 200, 300e+ potreban je i dac/amp slicne ili cak vise cene (mislim na fabricke, sigurno ima onih custom i do 200e a da zvuce dosta ''prostranije'' od fiia). E da, kazu da je situacija malo bolja po soundstage kada se slusalice povezu line out, jeste da tada potenciometar ne regulise zvuk (mora preko tastature/misa iz win-a), bass boost ne radi ali vredi probati, posebno za manje ''gladnim'' slusalicama.

E10k je super izbor za te pare (mada su sad digli cene zbog skoka $) kome treba usb dac-amp (gde je uz dzepne dimenzije velika prednost prenosivost, logicno), evo meni sad stoji na stolu sa in ear sluskama zabodenim a u isto vreme su povezan i stari drveni 2.1 50W sistem a uvek mogu da ponesem dok radim.

PreSonus sluske bodem kako mi kad dune u Xonar DG kartu ili fiio. Prva opcija, Xonar = hladniji, malo ''dosadniji'' zvuk ali i malo siri soundstage dok je fiio dosta muzikalniji, detaljniji sa toplijim ali i dalje dosta cistim zvukom plus hardverskim bass boost-om koji palim po potrebi, pre svega za el.muziku, igre i filmove.

Ipak, zbog otvorenih HD7 slusalica (a i sledecih takvih koje budem kupio) planiram da predjem i na neko bolje resenje, bar sto se soundstage-a tice, npr Xonar DX + neko pojacalo ili custom dac-amp, to jos moram da procenim i odaberem sto bolji combo.

Ali cak i tada E10k vrlo verovatno necu baciti u oglase jer mi u svakom slucaju odgovara ta opcija prenosivosti/usb a i veoma sam zadovoljan zvukom. Danas sam bas poredio XDG vs fiio, sa tim starim zvucnicima (ne mogu ni sliku da nadjem na netu) ali mogu da prodju, definitivno sve uz fiio zvuci muzikalnije nego preko XDG mada je i ta karta odlicna za smesne pare, sta sam platio oko 3200 din pre nekoliko godina a opravdava svaki dinar :)

Nego je sad problem sto je pocelo da me kopka da kupim neke bolje drvene zvucnike :d samo vidim da je izbor kod nas prilicno ogranicen a ne bih davao preko 15k din jer ih ne koristim tako cesto.. mada i ovi odradjuju posao kada zatreba.

I da, koliko sam video te tvoje shure prilicno hvale ali nekima fali malo bass-a, jeste da to moze da se sredi kroz EQ podesavanja ali onaj klik bass boost prekidaca na fiiu ima neku svoju draz :D :smoke:

ps Elektronska muzika novije produkcije je sve ''svetlija i svetlija'' pa sece usi cak i uz slusalice sa neutralnim pa i malo tamnijim zvukom :d ta 2 primera iznad i nisu preveliki problem po sluh..

ps2 Da li si skunuo fiio asio drajvere? Ako nisi mislim da sam sacuvao negde link za DL mada imaju i negde na sajtu samo nije bas lako naci..
 
Poslednja izmena:
Aman ljudi, ima li koga u inostranstvu da je pazario X3 II ? Trebaju mi informacije od nasih ljudi, srbendi po belom svetu, jer ga kod nas jos nema i nece ga biti bar do kraja maja. A zelja da ga posedujem je ogromna :D
 
Nes' valjda sa HD7 na glavi da setas gradom, putujes prevozom? :) Uhapsice te zbog buke koju siris :d

Pitaj 4A kada imaju u planu nabavku X3 II a mozda bude i rasprodaja starog X3 ;) Koji god da je X u pitanju ja bih tu bocnuo dobre in/on ear sluske, HD7 nisu za upotrebu van kuce.. ako neces in ear kupi AKG Y50 i zavrsio si posao :)

@ combuster

Ako hoces da cujes pravo ''secenje usiju'' preslusas nesto od Xilenta :d a mozes i ovo, odlican album ali su par pesama stvarno provukli kroz zilete :d
 
Poslednja izmena:
Nisam skinuo asio posto u 90% slucajeva slusam muziku iz Linuxa jer na njemu radim, a windows mi sluzi samo za igre, pa pustim muziku i igram Civilizaciju kad nadjem vremena. Ali skinucu ih pa cu probati. Bass boost mi tacno nadomesti ono sto Shure-u nedostaje na niskim frekvencijama a da mi ne unistava ostatak spektra. 10/10. Ono sto imam od mp3-a a da je enkodovano sa ko zna kakvog izvora - i dalje zvuci kao krs najobicniji posto Shure ne prasta to, takve stvari su mi bolje zvucale na prethodnim Pioneer M290:

http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/SE-M290/page.html

koje su generalno bass oriented, a seku po spektru za 10-tku pa onda i ne osetis te nedostatke u izvoru. Zato sam ovaj put i trazio nesto analiticnije bez fabrickog V tweak-ovanja.

Ja sam se razmisljao izmedju Focusrite Solo-a i Fiio-a, ali vidim da su se ljudi zalili na jacinu izlaza Focusrite-a a i izlazna impedansa im je po specifikaciji manja od 10 Ohm, pa da ne bih rizikovao sa 1/4 umesto 1/8 odnosom impedansi sluski i DAC-a odlucio sam se za FIIO koji ima impedansu od 1 Ohm, + sto E10K ima AMP i onda je ovo bio no-brainer, a meni je trebao samo DAC i eventualno AMP bez potrebe da snimam / ulazi za mikrofon i ostale zezancije. Dobro je te Fiio sad ima kod nas, do pre nekoliko meseci cini mi se da nisi imao gde da ih nadjes sem da ga porucujes iz inostranstva sto mi je cimanje.

Sto se tice internih zvucnih odustao sam jer imam Silverstone Grandiu GD05 kuciste, i napajanje je par milimetara od PCI slotova i nisam hteo da rizikujem.

Shure SRH-440 je sam po sebi neutralan, mozda za nijansu-dve svetliji ali Realtek i njegovo pojacalo jednostavno nije moglo da kontrolise visoke, pogotovo na numerama koje su po tom pitanju dominantne pa mi ih na jacem volume-u razlije i unisti totalno celu stvar. Fiio kontrolise sad to mnogo bolje i doveo je u red zvuk koji je sada "prefinjen" u nedostatku bolje reci :) E sad covek moze da uziva u detaljima...

Sta da kazem, ko ima integrusu - Fiio je odlican izbor buduci da kosta malo vise od Xonara a mozete ga iskoristiti na laptopu, desktop-u a i drugim izvorima koji podrzavaju otg uz malo muke. Meni je trebao samo za desktop/laptop tako da nisam razmisljao o drugim Fiio modelima.
 
^ imam M390 i tacno je da ''prastaju'' MP3 formatu (posebno ispod 256kbps) mnogo vise od HD7.. samo sto su pukle pa ih retko kada koristim (zalepio trakom) mada zvucno su sasvim solidne sluske za te pare (nekada odlicne jer je cena sa 3k din iz 2011 skocila na 4500-5500 din, Srbija).

Mislim da dobro poznata prodavnica prodaje fiio uredjaje bar godinu dana ako ne i duze.. mozda i vec 2-3 godine samo je pitanje sta su sve imali na lageru :) npr fiio E09 mozda nikada nisu imali u ponudi a taj uredjaj skoro svi hvale i moze da sluzi kao ''dock'' za neki drugi fiio (e07k/E17k npr).

Kad pomenu Shure.. pre par meseci sam razmisljao da kupim SRH840 (bile na snizenju) al' reko mnogo je to para (oko 19k din) za zatvorene slusalice pa jos koje bih koristio kao ''sekundarne'' mada kazu da zvuce vrhunski i malo bolje od AT M50x mada sve je to subjektivno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno