Šta je novo?

Fiio - generalna diskusija

Ne mozes da kazes unapredjenje, ispada da je izvor(pesma) amaterski a ti si je onda "napravio da zvuci kako valja".
To sto ti cujes je tvoj um koji te vara. Glasnije je bolje. Cak i minimalna veca jacina sugerise mozgu da je zvuk "bolji".
Ako imas neki daw, postoje pluginovi za a i b komparaciju koji nivelizuju signal na istu jacinu. Ukljuci tada taj tvoj amp i uporedi zvuk sa i bez ampa.
Videces da razlike nema.
To sto ti cujes nije pesma, vec tvoja oprema.
Ne mozes ti sa opremom od 2000$ da ucinis da losa pesma zvuci bolje... Sa druge strane dobra traka ce biti dobra, bez obzira na kakvoj opremi slusas.

Muziku kuci ne slusam preglasno, mozda 20% od ukupnog vremena odvrnem jacinu i te utiske sam napisao posle dugih i pazljivih preslusavanja istog lossless materijala na problizno istoj (realnoj) jacini zvuka. A to sta cujem.. aj da ne idemo u off, sve sam vec napisao :)

Evo neka vam Kefalo objasni :)
 
Poslednja izmena:
Ja pravim pojačala, u neku ruku sam u sukobu interesa, neću govoriti samo o svojim slušnim utiscima već ću postaviti jedno pitanje/konstataciju.

AKG k701/702 su 62 omske slušalice.
Po gore navedenoj konstataciji to bi trebalo sasvim sigurno da svira pristojno na izlazu jedne obične zvučne karte.
Medjutim naprotiv.
U pitanju su jedne od najtežih slušalica za pogurati.
Postoje stotine stranica o tome na head fi i nije pomodarstvo jer taj model traži pojačalo koje košta koliko koštaju i same slušalice, možda i više.
A onda se desi muzika :)

Dakle nema to veze puno sa pojačajem već više sa postizanjem soničnih performansi.

Dalje, ne zvuče sve slušalice podjednako dobro sa svim pojačalima.

Neke zvuče dobro sa osvnonim modelom a lošije sa skupljim i obrnuto.

Evo jedan moj utisak sa jednog drugog foruma kada sam kupovao svoje ozbiljnije slušalice za kućnu upotrebu.

Inače ja volim čist zvuk, preferiram žense vokale i vokale uopšte da se čuju kao i one male instrumente.
Ne volim prenaglašeno brundanje niskih i bas naročito ako poklapaju ostatak zvučne slike.
Slušao sam grado sr80i koje su mi vrlo vrlo dobre, razlika u odnosu na moje je što su baš direktne a imaju i bas korektan ne previše naglašen. Ukupna ocjena za njih je 4.5 od 5
Slušao sam sennheiser 558 , nekako mi je to muljavo previše nema valjanog razdvajanja instrumenata i opet tu je bas koji pokriva ostatak slike . Ocjena je 3.5 od 5
Slušao sam audiotechnika ath m50, korektne medjutim ne mogu da im dam više od 4 od 5 ukupno jer sam slušao i Audio-Technica ATH-PRO700MK2 koje su veoma precizne, imaju i visoke i bas a sve je lijepo odvojeno. Nema preklapanja. Za njih ocjena 4.5 od 5.
Slušao sam i akg k141mk2 što je niža klasa i njima ne bih dao ocjenu više od 3 od ukupno 5 iako možda one ne govore o tome šta sve mogu da postignu AKG slušalice iz više klase.

Ove boldirane imam danas a tad sam ih najlošije ocjenio.
Koja je razlika.
Pa u radnji sam ih testirao sa transcend mp860, koji je prilično glasan ali naravno to nije sve u zvuku i naravno nije dovoljno.

Danas slušam oko 80% muzike preko ovih slušalica, a zašto, nije bilo izmjena u mojim preferencijama.
Prosto uparene su sa lampom a to daje specifičan zvuk , topao.
AKG su dosta analitične i bile su problematične . Ja sam ih kupio od nekog ko je imao CMOY i to zaista nije to.
Medjutim drugo pojačalo druga priča.

Na drugoj strani Grado SR80, barem za moj ukus ne idu sa lampom.
Bas nema definiciju, razliven je, njima odgovara niskoimpedansno pojačalo i te grado zvuče daleko bolje sa cmoy nego sa lampašem.

I tu nema pravila.

Neki moj savjet je kupite slušalice koje možete da kupite, neka to bude početak.
A onda otidjite npr. u 4audio i probajte neki fiio. A poslje toga jednu od subota otidjite u jazz klub ptica gdje jedan domaći konstruktor izlaže svoje proizvode i probajte lampaša od 350EUR-a pa kažite nema razlike :)
U pitanju je solaja audio.
post-8780-0-66488900-1342515798.jpg
 
Poslednja izmena:
^ slazem se u sustini, mozda tu ima bacanja para i pomodarstva ali ko je duze u toj prici zna da je sve to daleko kompleksnije od onoga sto neki sa ovog foruma misle i da trosenje para na razne kombinacije audio opreme nikako nije bacanje para i pomodarstvo, treba sto vise eksperimentisati, uporedjivati.. nemaju svi ljudi isti sluh i ne vole svi iste karakteristike zvuka plus vazi ovo sto je kefalo rekao za trazenje najbolje dac/amp kombinacije za odredjene modele slusalica.

Skoro sam zapoceo jednu polemiku na ovu temu za ljudima kojima je posao/hobi vezan za zvuk, audio opremu a neki od njih rade okruzeni preskupom opremom.. vec posle par minuta nisam znao o cemu se tu polemise :d

A moram da se slozim sa kefalom iako nisam probao ta custom pojacala/dac.. jednostavno niko ne moze da me ubedi da nema razlike u zvuku izmedju custom dac/amp od 300e+ i fiia od 75e.

Samo kefalo uvek provlaci to kao da je fiio krs iako 95% planete kaze da im je odnos cena-kvalitet bar 9/10 ne zato sto proizvodi ne mogu da im kostaju manje vec zato sto nude isti ili cak malo bolji kvalitet zvuka (a i izrade) kao konkurencija koja za svoje proizvode trazi 2,3x vise para od Fiia (mislim na tu klasi malih, prenosivih dac/amp a ne na uredjaje od 3 kila metala).
Zato se njihovi proizvodi pominju kao odlicna kupovina a ne zato sto sahranjuju daleko skuplje prave mid/hi-fi proizvode :)

Sustina ovog ''hobija'' je testiranje/slusanje/eksperimentisanje sa zvukom, makar se to pocelo od potrosenih svega par desetina/stotina evra/$, bem mu misa od necega mora da se pocne :d
 
Poslednja izmena:
^
Sustina ovog ''hobija'' je testiranje/slusanje/eksperimentisanje sa zvukom, makar se to pocelo od potrosenih svega par desetina/stotina evra/$, bem mu misa od necega mora da se pocne :d

Ovo je jedina istina.

Nisam rekao da je krš, probao sam jedan od njih , rekao šta mi se svidja i gdje bi mogli biti dobro rješenje i šta ne valja i gdje pada.
Pa npr. Xonar DX nije loša kartica, naprotiv.
Ali sam i sam postupio po tvom citatu i uporedio je sa još dva izvora i više je ne slušam toliko, sva pojačala sam prikačio na cd plejer.

Dakle nije loša ali sam joj slušno odredio mjesto.
 
Dobro, ti si probao matori E07 (bez K) ali si i dalje imao tvrdoglav stav da ni e10k nije nista bolji iako postoje utisci korisnika koji imaju oba uredjaja a i ozbiljni testovi koji govore da E10k zvuci bolje u svakom mislu od E07/k, neki idu cak dotle da kazu da je njihov subjektivan utisak da se radi o boljem i muzikalnijem dac/amp uredjaju od STX xonara npr. A to nije bez razloga tako, jednostavno su promenili kljucne komponente a samim tim je i zvuk napredovao.

E sad.. da nisam kupio 10k ne bih znao ''gde mu je mesto''. I moram da ponovim da sam veoma zadovoljan kako sve to zvuci ali da mislim da otvorene slusalice zasluzuju neki jos bolji izvor od e10k i e07k (samo zbog soundstage-a), secas se da sam clanu P307 napisao da za Q701 ne kupuje fiio vec neko skuplje fabricko/custom resenje koje nece ograniciti te skupe, premium AKG slusalice. A i logicno je da slusalice od 200-450e (raspon cena Q701) zasluzuju bolji uredjaj od malog fiia iz budzetne klase.

Mada, pun je net primera gde su ljudi uprarili veoma skupe otvorene slusalice bas sa e10k pa cak i e07k. Mozda sam i ja ocekivao previse.

Zatim, imao sam priliku da se uverim sta znaci pojam ''kada nesto zvuci muzikalnije'' i kada takav zvuk '''nabacuje kez'' :d e bas to je slucaj sa E10k u odnosu na Xonar DG. Prednosti fiia su daleko bolji i detaljniji visoki tonovi, bolje i jace pojacalo i utegnutiji, precizniji bas. Srednji tonovi su slicni mada ima tu nekih razlika.

Zbog svega toga sam se uverio i da HD7 slusalice uz fiio ne traze korekciju visokih kao na DG Xonaru (to je najveca mana te karte, sve slusalice koje imam imaju bar manji problem sa visokim sa DG). Pomenuo sam vec da napretka sto se tice osecaja prostora, soundstage-a prakticno nema u odnosu na DG (koji je doduse dosta bolji od moje integruse posebno na tom polju). Ali je zvuk puniji i daleko prijatniji za slusanje muzike.

I da ne nabrajam dalje.. sve to ne bih znao da nisam kupio i probao, eksperimentisao.. :) I dalje mislim da je DG sasvim solidna jeftina karta ali su cene otisle previse na gore, ja sam platio mozda 3300 din i mislim da vredi upravo toliko, 30-ak evra. Sa fiiom sam dobio bolji dac, bolje/jace pojacalo i dosta muzikalniji zvuk sa svim slusalicama + prenosivost i premium izradu.. sto se mene tice ne zalim ni evro od 75-80e koliko sam platio :)
Mada sam ubedjen da moze da kosta i 60e ali ako Beyerdynamic uredjaj koji (prema utiscima vlasnika oba dac-a) zvuci slicno i nema hardverske gain/bass boost tastere naplacuje 200e+ onda je i ovo korektna cena za fiio.
 
Poslednja izmena:
Evo sa jednog drugog foruma moj put slušanja muzike.

Ja što se tiče transporta idem u smjeru suprotno evoluciji :)

Počeo od smart telefona, onda shvatio da postoje zasebni kvalitetniji uredjaji i koristio creative/transcend/ipod i samsung plejer .
Onda sa boljim slušalicama shvatio da to nije to, da ima i boljih konvertera pa prešao na zvučnu karticu do 100EUR-a.
Kasnije shvatio treba mi pojačalo pa je i to došlo.
Onda provalio da je bolje kad je sve van kućišta , da mi ne treba 5.1 i 7.1 zvuk već punokrvni konverter pa sam i DAC nabavio.
Na kraju zaključio da nemam taj emotivan odnos prema muzici kad slušam preko računara, da mi monitor smeta i odvlači pažnju, da mi je sve dostupno na klitaj miša pa niti jednu pjesmu ne odslušam do kraja već se sve svodi na sesije surfanja plejlistom a propuštam one male fine stvari koje je neko zamislio a onda i to snimio tako da zvuči fantastično.

Tad sam prešao na CD i konačno nakon dužeg vreman uživam u muzici.
Ne smara me mjenjanje diskova, naprotiv to je jedan veoma lijep ritual, naročito ako je original disk u pitanju.
Svaki od njih ima svoj omot sa slikom, spiskom numera, tu je i knjižica pa se nešto pametno može i pročitati.
Nije besplatno, mora da se plati i to ne malo ali je bolje, naročito stvari koje su rijetke i koje ne mogu da se nadju na netu a i tad je pitanje od čega je spravljen taj i takav flac.
Za sada sam na domaćim izdanjima, malo čitam o muzičkim kućama koje posvećuju pažnju audiofilskim izdanjima pa ću i to početi uzimati, vjerovatno vani mada i kod nas se može naći dobrih diskova za 2k dinara.

Ništa od ovog ne bi bilo da nisam probao, to što sam naveo.
Po osnovu probanja, moj put je ispao takav kakav jeste i moj trenutni izbor je CD mimo evolucije.

Tako i ti, iskustveno i to je svakako bolji put od čitanja.
Ja sebe nekad uhvatim da odem na head fi pa čitam kako nešto zvuči isl.
Čisto gubljenje vremena.
Iskustvo i iskustvo.

Ja sam za fiio rekao, ako imaš telefon sa krš izlazom taj mali fiio može da popravi stvar, pod uslovom da telefon može da ga prepozna kao dac.
Tad je to prilično dobra stvarčica jer ispegla dosta za korektan novac. Ako će da radi samo kao pojačalo, cmoy je bolji.

Ako će da se kači na desktop, ja bi rekao produži dalje. Dakle za nešto jeste, za nešto nije. Nije krš ali nije ni nešto ekstra.

A porediti sa skupljim rješenjima tipa beyerdynamic koji pominješ, nemam ništa protiv.
Samo opet najviše volim da sam čujem.
 
To za citanje je i tacno ali ne treba bezati od toga. Kako bih ja recimo dosao do podataka a e10k ili hd7/AT ckx9 slusalice predstavljaju odlicnu kupovinu za svoju cenu da nisam citao utiske i testove? Zasto postoje takvi forumi ako ne zbog informacija i deljenja utisaka? Normalno je da ce tu biti svega, subjektivnih i objektivnih misljenja, pljuvanja, hvalospeva ali sve to moze da se filtrira i da se formira neko osnovno misljenje o odredjenom proizvodu. To se ne odnosi samo na audio proizvode vec prakticno na svu mogucu robu.

Da sam samo pogledao ponudu po domacim prodavnicama mozda bih kupio za klasu-dve losije in ear slusalice od tih AT. Ali ne, video sam da ih prakticno svi hvale, korisnici koji imaju po 5-6 in ear slusalica od 50-300e kazu da ove jeftinije deru i da su prakticno uporedive sa nekim od tih 2-3x skupljih i eto, kupio sam ih i uverio se da kidaju za 80e. I ti si naravno odmah to prihvatio jer je ipak AT u pitanju a ne neki tamo Presonus, sluske koje takodje kidaju za smesnih 40e ali ti i dalje ne verujes u to, to je selektivno uvazavanje tudjih misljenja i utisaka :)

Licno E07k ne bih kupio, mozda kao dac/amp za telefon/laptop/tablet, jer verujem da je E10k zvuci dosta bolje kao sto kazu vlasnici oba fiia.. Ovo moram da naglasim mada znam da opet neces prihvatiti tu cinjenicu :)

I na kraju, kako da znam da li bolje zvuci e10k ili DX xonar u kombinaciji sa E11k? Jedino resenje je da kupim tu kartu i pojacalo, bacim se na testove slusanja i sam donesem zakljucak mada za sada sve govori da je to bolja opcija za otvorene slusalice od 10k, jednostavno e11k je bolje pojacalo a DX kao dac je tu negde sa 10k (opet prema recima ljudi koji su probali takve kombinacije).

E sad to su opet fabricka resenja, ne sumnjam da ima boljih ''custom'' ali polako, doci ce i to na red ;)
 
Poslednja izmena:
Za bubice nažalost mora da se čita jer toga nema da se proba, ili ja još nisam vidio, mada se i ne interesujem u tom pravcu.

Ah te ATH, moj omiljen brend :)

Naravno nećeš znati dok ne probaš.
Moj prvi izbor je bio izmedju Fiio E10/nuforce udac/Xonar DX.
Čitanjem sam izabrao Xonar DX zbog kvaliteta DAC-a.

Danas sa ovom pameću ne bi išao na računar kao izvor muzike.
Ali kažem sa ovom pameću, do nje sam došao probavanjem i suočavanjem i otkrivanjem vlastitih zabluda.

Jeste jedini način da znaš je da kupiš ili možda jeftiniji način da se družiš sa ljudima sličnih interesovanja pa probaš šta oni imaju i izvedeš zaključke za sebe.
Ne može sve da se kupi.
 
Ma kad se malo vise raspitas ispada da prodavnice za test daju jako malo broj proizvoda. Lako je nama da pricamo kako su majmuni ali kada se malo bolje razmisli imaju razloge da izbegavaju te poteze.

Sto se citanja tice i ja sam isto tako citao i reko ajde idem na prenosivu opciju. Onda procitah da udac I i II ipak nemaju sta da traze pored e10k a i da imaju kvarljive serije i probleme sa kontrolom kvaliteta. I reko zasto bih se smarao sa reklamacijama i vrlo verovatno losijim uredjajem kada je tu globalno hvaljeni e10k :) I to je to, sasvim solidan prenosivi dac/amp dzepnih dimenzija a trenutno je jeftiniji jedno 5k din od udac II sto nikako nije zanemarljivo. U isto vreme treba biti realan tj ne treba ocekivati da zvuci kao neki pravi, preskupi hi-fi uredjaji.

Kad ispucam svu tu ''radoznalost'' vezanu za zvuk u desktop okruzenju verovatno cu preci na te custom tripove i daleko bolje slusalice, trenutno je ovo u skladu sa finansijama a i zanimljivije je nekako.
Jedan dan ubodem pioneer sluske pa onda 2 nedelje samo HD7 i AT bubice a prakticno svaki dan menjam izvor zvuka, od prastarog a solidnog walkman-a preko 2 telefona do fiia i DG xonara :)
 
Poslednja izmena:
Tom's Hardware test je mnogo objektivniji.
Što se tiče lampi, toplota = distorzija.
Ako ti se sviđa, samo napred, ali to nije bolje, jer kvari kvalitet zvuka u odnosu na to kako je namenjen da zvuči.
Ako je do bojenja, onda slušalice ili zvučnici koji boje.
DAC i pojačala treba da su transparentni.
 
Poslednja izmena:
^ to je mozda pravilo za studio i vrhunsku produkciju. Ali ne vidim zasto bi neko pristao na 100% analiticnost u uslovima kucnog/casual slusanja muzike? Da li to znaci da treba kupiti neke dosadne, analiticke preskupe slusalice i isti takav dac?

A TH odavno ne uzimam za ozbiljno jer se cesto ispostavilo da su pristrasni, subjektivni.. a pre par meseci sam video onaj test gde kazu da nema razlike u zvuku izmedju prosecne integruse, budzetnih i skupih dac/zv. karti sto nema veze sa mozgom, ja znam sta cujem i sta sam cuo do sada. Mada sigurno postoje integruse na veoma skupim plocama koje mogu da pariraju DG/DS/DX xonaru npr.
 
To je bio blind test sa slušalicama od 1500€.
Možda je zbog toga što imaju 600omh i tu su se ogradili. Ali je sam autor teksta vlasnik tog DAC-a od 1000€.

Moje mišljenje je da osnova bude transparentna, to je valjda cilj. A ako neko želi nešto drugačije, kupi odgovarajuće slušalice/zvučnike. Ima sasvim dovoljno opcija.
 
Poslednja izmena:
To je sve relativno, eto imas kefalov primer gde je AKG slusalice ocenio najlosije od svih koje je probao sa tim dzepnim plejerom koji je poneo a onda su uz odgovarajuci dac i pojacalo izbile mozda i na prvo mesto.

Ili ono sto sam napisao - HD7 zvuce za klasu bolje i muzikalnije na e10k nego na DG, da ne pominjem u odnosu na integrusu tako da taj TH test nema sanse da uzmem za ozbiljno.
 
Ima li kakvih najava kad ce 4audio da uvozi X3 markII ?
 
http://www.head-fi.org/t/743704/the-fiio-x3-2nd-gen-ex-x3k-x3ii-thread-192k-24b-cs4398-native-dsd-usb-dac-with-lo-and-inline-remote/690#post_11372468

http://www.head-fi.org/t/743704/the-fiio-x3-2nd-gen-ex-x3k-x3ii-thread-192k-24b-cs4398-native-dsd-usb-dac-with-lo-and-inline-remote

Goodbye X3 (1st gen) and Say Hello to X3 (2nd gen)

The main improvements of the new X3 are as follows:
1. All-new exterior design, full metal body for a complete upgrade in aesthetics
2. All-new sound tuning: more refined and balanced than ever
3. All-new UI design and classic scroll wheel control
4. All-new digital audio architecture, utilizing dual crystal oscillators for even less jitter
5. All-new features: hardware DSD decoding, in-line remote support, 10-band EQ, custom playlists
6. All-new power management features: including deep-sleep mode for instant-on usage without battery drain
7. All-new coulomb meter to show detailed battery info
The new X3 is coming soon! Please stay tuned with us for further updates!
FiiO Electronics Technology Co., Ltd.
 
Zver. Samo cekam da se pojavi kod nas da odem, probam i pazarim ako sve bude ovako sjajno i bajno kao sto pise :)
 
Sad gledam cene, svi fiio uredjaji su poskupeli bar za po 10% a neki i vise, uzas. Npr e07k je na popustu krajem 2014. kostao oko 9,5k din a sada je 13k, X5 bese oko 35k a sada je 49480 din! Cena X1 sa oko 11000 otisla na 15500 din.

X3 II kada se pojavi ima da kosta blizu 30k din, strasno. Ja sam jos dobro prosao, ustedeh 1500 din za e10k.
 
Razlog vise da se svrati do Beca ili Budimpeste :)
 
10342876_882291001828434_5910620424552206420_n.jpg
 
Parice sam spremio, samo da ga malkice istestiram kad stigne kod nas (ako stigne) i moj je :D
 
Sramota koliko deru sa cenama ovde, npr e12 amp na amazonu moze da se nadje za 120$ a kod nas cena skocila na 17.4k din (a bila nepunih 15k). DX xonar cu sigurno kupiti u narednom periodu a razmisljam da mi e12 donese neko iz USA, ipak je to bolje pojacalo od e11.

Ocekujem da ce novi X3 kostati oko 30k din. Inace na KP ima X5 plejer za 299e.
 
Poslednja izmena:
Evro je dosta pao u odnosu na dolar, a izgleda da Kinezi ravnaju cijene prema dolaru (one se nisu mijenjale), pa su cijene u evrima porasle (vidim po Aliexpress-u), a sa druge strane kod nas se dinar ravna prema evru (120 +- 1), krastavac ...

Vidim da je po Evropi najjeftiniji X1 sada oko 109 evra (i to samo na par mjesta kojima je valjda ostalo od starih zaliha), a uglavnom po 120 evra, a ranije je mogao da se nadje za 90 evra.

Kad se samo sjetim da sam prije 4 mjeseca uzeo X1 za 10 500 din :D

Inace izgleda da ce X3II kostati 250 evra u Evropi :(
 
Poslednja izmena:
Nahajpovali ga sa DSD support-om i eto sta se desava. Cene odu do neba.
 
Ma na rate i cao :D
 
:,,::,,::,,::,,:
 
Odakle mogu da narucim ovaj player ?
 
Sve to imas po head fi u nekoliko tema.. jedna od tih polemika : http://www.head-fi.org/t/710113/fiio-x3-vs-fiio-x5-a-matter-of-sound

X5 je preskup, X1/X3 mk2 ce verovatno biti najbolja kupovina jer su najavljene slicne cene a u isto vreme i unapredjeni cipovi. Ja bih na tvom mestu sacekao novu verziju X1 (u slucaju da hoces samo prenosivi plejer) ili X3 mk2 kao dap/dac-amp resenje.
Jel izasla ta nova verzija X1 ili je to ovo http://shop.4audio.rs/shop/prenosivi-plejeri/fiio-x1/ (mada mislim da je ovo stara, tj jedina verzija za sada x1)
, ako nije izasla da li se zna kada ce i kolika ce cena biti?
 
Nazad
Vrh Dno