Šta je novo?

SyncMaster T220

iSpirit81

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.07.2014
Poruke
2,382
Poena
130
Imam Samsungov LCD monitor od 22inca vec oko 7-8 godina.Jutros je poceo da gubi sliku s vremena na vreme.Nije graficka i nisu kablovi,to sam probao.
Cini mi se kao da ne dobija dovoljno struje,kao da mu je crklo napajanje.
Imate neki predlog ?
Hvala.
 
Pa da ga servisiraš. Ne verujem preko 25e.
 
Definitivno ide u servis sledece nedelje.Nisam imao pojma da mozda da rikne to...napajanje,ili kako se vec zove.Uzgred...koristim dva kompa koja su vezana za njega i cesto ga palim i gasim.Da mozda to nije dovelo do problema?Jedan komp je zakacen na dvi a drugi ns vga.Kad gasim jedan komp,gasim i monitor pa tek onda palim drugi komp.Samo se nadam da ga to nije zeznulo...
 
Verovatno su u pitanju kondezatori.To se i meni desavalo na samsungu 204b,slika je treperila,dolazila na momenat pa se gubila.Koliko sam uspeo onda da nadjem na netu bili su u pitanju kondezatori.Drugar mi je to uspesno zamenio i onda je monitor radio normalno.Ako imas nekog drugara ko se malo razume oko elektronike moze ti zameniti da se ne cimas i nosis u servis.Inace tih par kondezatora je tada kostalo pa nepunih 200 dinara.Moguce da je kod tebe isti problem ali ne mora da znaci.
 
Imao isti monitor pre godinu dana poceo da se cudno pali gasi, kod mene na zalost nisu bili kondenzatori nego se nesto drugo pokvarilo servisiran radio jos neko vreme i crko. Moja preporuka ti je da planiras uskoro novi monitor.
 
Imaj pri sebi baterijsku lampu spremnu kada nestane slika ili kad slike nema a treba da je bude (upalis monitor, racunar radi, a slike nema). Kada se to desi sijaj blizu ekrana (1-2cm), menjaj uglove lampe i vidi da li se mogu videti obrisi slike, i vrlo verovatno ces videti iste. To znaci da je problem do elektronike invertora pozadinskog osvetljenja. Kada bi otvorio monitor i pogledao napojnu plocu verovatno bi video nabubrele/iscurele kondenzatore. Ako imas nekog ortaka koji zna sa elektronikom i koji moze to da ti odradi, mozes relativno jeftino proci (kupis odgovarajuce kondenzatore - isti kapacitet, nizak ESR, moze veci napon dokle god fizicke dimenzije kondenzatora odgovaraju), ako ne salji ga u servis.
 
Otvorio sam monitor.Elektrolitinisu naduti.Elektronika ima dva tranzistora,tako da je rasterecen sto se tice napajanja.Ima 4 neonke,gurao sam svaku pojedinacno i isto se desava,daje sliku na tranutke.Ukapirao sam da verovatno nisu ni one crkle,jer da jesu,ne bi davao sliku s vremena na vreme.Odustao sam od svega,vratio sve na snoje mesto i mora na servis ovih dana.
Evo sada kucam sa njega i trenutno je slika normalna.
Uzgred,probao sam ga na komsijinom kompu i na moja dva kompa,svuda se isto ponasa.
 
Zameni sve elektrolite za pocetak. Moguce da su se osusili.
To je inace najcesca boljka Samsung monitora.
 
Sutra ide definitivno u servis,pa cu napisati ovde sta je bio kvar.Ima bogme dosta elektrolita,ja ne znam koje su vrednosti kad ne rade a nema sanse da svaki skidam,tako da ide kod majstora.
 
Moze biti svasta sa monitorom. Moj 2232BW je recapovan pre nekih godinu dana i pre neko vreme je poceo da treperi. Recimo kada se klikne na logon u win 7, graficka dimmuje pozadinsko osvetljenje za tranziciju na desktop, leva polovina ekrana postaje tamnija na trenutak, krene da treperi i onda se ceo ekran iskljuci. Kada iskljucim i ukljucim slika krene da treperi i opet se sve iskljuci. Potrebno je 5 do 6 off-on ciklusa da dobijem normalnu sliku. Otvorio sam monitor i zamenjeni kondenzatori deluju ok. Po svemu sudeci ccfl lampe su krenule da riknjavaju. Odlucio sam da se batalim corava posla i uzmem nov monitor.
 
Sutra ide definitivno u servis,pa cu napisati ovde sta je bio kvar.Ima bogme dosta elektrolita,ja ne znam koje su vrednosti kad ne rade a nema sanse da svaki skidam,tako da ide kod majstora.
Problem je do kondenzatora. To se popravi za malo novca. Ja sam do sad preko 40 monitora popravio zamjenom kondenzatora na napajanju.
 
Nekro teme ali posto na x mesta pitaju ljudi koji su elektrolitski kondenzatori unutra a nigde ne pise, nek' se nadje odgovor. Otvorio sam svoj T220 (verzija koja NIJE HD) i naravno zatekao naduven kondenzator (1x 16V,1000uF,105*C) a unutra su (samo elektrolitske navodim):

4x 820uF 25V 105*C - cena za komad ~72 dinara.
2x 1000uF 16V 105*C - cena za komad ~24 dinara.
1x 330uF 10V 105*C - ovaj ne mogu da nadjem ali 10V 470uF kosta ~24 dinara.
1x 100uF 16V 105*C - cena za komad ~7 dinara.
1x 47uF 50V 105*C - cena za komad ~7 dinara.
1x 3,3uF 50V 105*C - cena za komad ali sa 85*C radnom temperaturom je ~6 dinara.

Dakle sve zajedno do ~400 dinara + postarina ko narucuje, cene iz Mikro Princa.

uF = mikro farad

Mozda neki od pomenutih nema radnu temperaturu do 105*C vec do 85*C jer nisam mogao na svima da ocitam to, ali oni sa kojih se vidi imaju svi do jednog 105*C. Nemam zamenske jos uvek ali svakako pri zameni nema problema ako se stavi 105*C, napisacu kad ih budem zamenio.
 
Poslednja izmena:
Umalo da zaboravim, veliki kondenzator (ne vidim razlog da se menja, bar kod mene) je 450V/100uF koliko vidim sa neta, kosta skoro ~900 dinara.
 
Još jedan T220 koji je nakon problema sa kondenzatorima kompletno kapitulirao... Vratili ga iz servisa, nit diše, nit miriše, dakle vreme je za novi monitor. Šta iz full HD lepeze uzeti a da je približno dobar sa bojama kao T220 ?
 
Nazad
Vrh Dno