Šta je novo?

Fractal Design Define R5

Ja se malo ovih dana zabavljao sa instaliranjem novog Win 10, drajvera za njega i programa...

Imam neki problem sa prednjim USB3.0 konektorima.

Levi usb3.0 konektor cesto nece uopste da radi na jednoj fleski koja je deklarisana kao usb3.1 dok desni usb3.0 nekad hoce a nekad nece da radi kako treba.
Desavalo mi se da ta usb3.1 fleska radi bukvalno u max brzinama za usb2.0 flesku (suludo)

Ono sto me brine je da se ponasa kao da joj fali napona (struje) a opet nekad hoce da radi, samo sto ja ne mogu tacno da prokljuvim kad i zasto hoce a zasto i kad nece...

Licno mislim da su Fraktalu malo zeznuli sto su stavili da je kabl od prednjih usb3.0 konektora dugacak negde oko 60-64cm a trebalo bi da je do 50cm i da moze samo dohvatiti usb3.0 slot s prednje strane ploce a ne i onaj na dnu. Postoji ta mogucnost da jednostavno je kabl predugacak.
Svi usb2.0 flesici rade odlicno.
Ponekad usb3.0 fleska (Patriot) nece sa pisanjem da radi onoliko brzo koliko bi trebalo.

Dacu vam linkove u drugoj temi pa pogledajte rezultate brzina...

http://forum.benchmark.rs/showthrea...us-VIII-Hero&p=4581986&viewfull=1#post4581986

http://forum.benchmark.rs/showthrea...us-VIII-Hero&p=4582002&viewfull=1#post4582002
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam R5 sve zajedno da dodatnom Fractalovom 14com i evo nekih mojih zapažanja.

R5 zbilja nudi sijaset mogućnosti kada je reč o premeštanju kaveza i postavljanju ventiliški, međutim kada ga uporedim sa R3kom u radu, razlike neke specijalno i nema. R3 odaje barem meni utisak čvršće izrađenog kućišta, možda i zato što je nešto uže, odnosno ne mogu da se otmem utisku da su za R5 sveobuhvatno gledano upotrebili zapravo nešto tanji lim na stranicama. No dobro...

Inače unutar kućišta sam postavio 4 ventilatora, 2 koja su došla sa kućištem napred, 14cu koju sam dokupio a koja inače ima veći broj noževa sam postavio pozadi, a predhodno pomenuti Arctic F12 sam postavio u podu. Čini se da ima dosta promaje s obzirom da sam gornji kavez uklonio iz kućišta...

Šta mi se ne dopada?

Pre svega to što nisu dovoljno precizno pozicionirane rupe na kavezima pa recimo kada okrenem isti za 90 stepeni u levo, ne mogu da ga propisno ušrafim dole. Takođe nije moguće okrenuti samo gornji kavez pod uglom od 90 stepeni u levo niti je moguće zameniti mesta kavezima (viši postaviti dole a niži gore).

Što se hlađenja tiče u mom slučaju mehanički diskovi su za jedno 2C ohlađeni više, ali zato SSD disk kada se postavi na predviđena mesta iza ploče dobacuje do 35C, što je za oko 6C viša temperatura u odnosu na ono što sam imao unutar R3ke. Ovo mi se naravno ne dopada kao rešenje ni malo jer stičem utisak da će u letnjem periodu na tom mestu dobaciti i do 40C očas posla, tako da sam ga vratio napred u kavez sa ostalima.

Mehanizam na vratima je nezgodan za rukovanje u momentima kada se vrata vraćaju na svoje mesto jer je potrebno jednom rukom držati bravicu otvorenu na dole a drugom montirati vrata, što potencijalno gledano može biti problem ukoliko dođe do ispadanja iz ležišta. Generalno mi se dopada to što vrata imaju potpuno ravan profil u vidu šine dole i gore, tako da je mogućnost zujanja od vibracija zpravo potpuno eliminisana, ali bravica je mogla biti rešena drugačije.

Takođe jedna sitnica koju sam primetio i koja mi smeta je što su ventilatori nečujni ali samo kada stoje na minimumu. Čim se malo pojača struja ventilatori (sva 3 Fractalova) proizvode određeni zvuk nalik na nekakavo zujanje, koje se gubi tek kada se struja pojača gotovo na maksimum. Sad jeste da se to ne primećuje toliko tokom dana jer je tada nivo buke koji dolazi spolja veći, ali uveče je ovo svakako primetno. Moguće je da će se ovo izgubiti tokom vremena kada se malo ventilatori razgaze. Ne mogu da se setim sada dal je tako bilo i kod R3ke u početku, ali što se toga tiče R3 u tom pogledu radi beskprekorno.

Generalno kada ih uporedim po pitanju perfomansi tj nivoa buke i hlađenja, razlike gotovo i da nema što je pomalo iznenađujuće. Praktično se boljitak svodi na to da R5 ima mogućnost okretanja i uklanjanja kaveza za diskove te mogućnost jednostavnijeg postavljnja radijatora unutar kućišta na različitim pozicijama i nešto lepše odnosno pristupačnije rešene filtere za prašinu. Takođe mi se malo više dopada što su koristili matiranu plastiku na frontu koja će svakako biti lakša za održavanje od one gloss koja je korišćena na R3ci. I naravno nešto lepše su urađeni audio i USB portovi na frontu. Ipak ovde se radi o estetskim doradama koje su prilčno subjektivnog karaktera jer podsetiću da R3 ima recimo od blago braširanog aluminijuma odrađen front na prednjim vratima što svakako izgleda lepše od platike koja ide uz R5.

Sve u svemu kućište vredi uloženog novca, s tim što stoji da ima mesta za poboljšanja.
 

Prilozi

  • IMG_0293.jpg
    IMG_0293.jpg
    223.7 KB · Pregleda: 111
  • IMG_5578.jpg
    IMG_5578.jpg
    275.6 KB · Pregleda: 145
  • IMG_0299.jpg
    IMG_0299.jpg
    183.6 KB · Pregleda: 119
  • IMG_0294.jpg
    IMG_0294.jpg
    156.1 KB · Pregleda: 116
Poslednja izmena:
Mogao si malo kablove drugačije sprovesri do grafičke.
 
Ja bi bio osetno srecniji da je usb3.0 kabl sa prednjih konektora kraci i da doseze samo do konektora na prednjoj strani ploce a ne i do onog na dnu ploce... al dobro...
Ono sto mi se cini da je sam utikac konektora nekako malo manjkav, kad se ubode u plocu moze da se klati levo/desno, klimavo stoji.
Onaj dodatni asusov sto mi je u HAF912 kucistu kad se ubode u plocu znatno cvrsce stoji.

Danas sam nesto premestao upravo usb3.0 kabl sa donjeg na prednji usb3.0 konektor na ploci, provlacio kablove, raspetljavao, odvezivao, zavezivao pa sam namerno iskljucio vent u podu i temperature su iste.
Sad razmatram opciju da ga jedan dan stavim u krov, na poslednju poziciju, odma iznad cpu hladnjaka pa da vidim kakve ce biti temperature.

Inace ja ventove, sva 3 sam drzao na max, ako nisu na max, 3-4 stepena su vece temp. umesto 32-33C za ova 2 toplija wd su 34-35-36C, dok osmotoncu poraste 1-2C.

SSD Samsung 850evo zaista je nekoliko stepeni topliji nego sto bi bio da je u prvetrenom delu.

Filteri su prvo sto sam zapazio na ovom kucistu... ostalo je samo pomoglo da ga i kupim...

Ono sto bi mogli poboljsati je svakako nacin postavljanja hdd-ova.
Polica za hdd smanjuje opstrujavanje vazduha, ne dozvoljava strujanje ispod hdd i hladjenje elektronike (ma koliko malo bilo), svojom velicinom (bez obzira koliko je isecena) smeta protoku.
Mislim da je prakticnije i bolje kacenje hdd-ova u ASUS HAF912, dve uže šine koje se utaknu u hdd na mestu predvidjenom za šrafove, bravljenje jednostavnim i uskim mehanizmom, sve stoji cvrsto i ne zvecka, moze se zvucno/vibraciono izolirati jos bolje... Da sam ja ing. u fraktalu i razmisljam o unapredjenju isao bi u tom pravcu. Osloboditi se polica za hdd, kavez sa sto manjim poprecnim nosacima, sto otvoreniji prostor za opstrujavanje vazduha oko hdd...

A danas i juce sam se bas namucio i svasta radio zbog ovog usb3.0 kabla za prednje konektore... :(
 
Poslednja izmena:
Ono sto bi mogli poboljsati je svakako nacin postavljanja hdd-ova.
Polica za hdd smanjuje opstrujavanje vazduha, ne dozvoljava strujanje ispod hdd i hladjenje elektronike (ma koliko malo bilo), svojom velicinom (bez obzira koliko je isecena) smeta protoku.
Mislim da je prakticnije i bolje kacenje hdd-ova u ASUS HAF912, dve uže šine koje se utaknu u hdd na mestu predvidjenom za šrafove, bravljenje jednostavnim i uskim mehanizmom, sve stoji cvrsto i ne zvecka, moze se zvucno/vibraciono izolirati jos bolje... Da sam ja ing. u fraktalu i razmisljam o unapredjenju isao bi u tom pravcu. Osloboditi se polica za hdd, kavez sa sto manjim poprecnim nosacima, sto otvoreniji prostor za opstrujavanje vazduha oko hdd...

Potpuno se slažem. To definitivno fali. Te šinice sam viđao po nekim jeftinim plastičnim kućištima i mogu da dodam da prilično dobro završavaju posao. Ovde kod R5ce šupljine na ramu su veće u odnosu na predhodne verzije a takođe i fijokice nemaju bočne limove što samim time otvara veći prostor za strujanje vazuha bočno i sa gornje strane, ali generalno slaba vajda od toga jer fijokice prave blokadu s donje strane što je izgleda najveći problem, pa tako ispada da razlike u hlađenju praktično i nema u odnosu na ranije modele. 1 do 2C zbilja ne predstavlja nekakav boljitak...

Mogao si malo kablove drugačije sprovesri do grafičke.

Heh, pa ništa im ne fali ni ovako. Pravo da ti kažem mrzelo me da ih zavlačim oko ventilatora ako si na to mislio, prevashodno i zato što mi za par dana stiže GTX960 pa ću sve to morati ponovo da otkačinjem i vraćam nazad. ;)
 
Poslednja izmena:
Inace ja ventove, sva 3 sam drzao na max, ako nisu na max, 3-4 stepena su vece temp. umesto 32-33C za ova 2 toplija wd su 34-35-36C, dok osmotoncu poraste 1-2C. :(

Izvinjavam se unapred sto cu malo da odem u off.....
Posto vidim da pomno pratis temperature diskova u kucistu, hteo sam da pitam koji je optimalan raspon temperatura za nesmetan rad HDD-a i SSD-a, odnosno koja je gornja granica koju temperatura ne bi smela da prelazi?
 
HDD treba do 40C zarad dugovecnosti, max je ~45C ali nikako ne bi trebalo toliko da dostize. SSD je nebitan totalno.
 
Izvinjavam se unapred sto cu malo da odem u off.....
Posto vidim da pomno pratis temperature diskova u kucistu, hteo sam da pitam koji je optimalan raspon temperatura za nesmetan rad HDD-a i SSD-a, odnosno koja je gornja granica koju temperatura ne bi smela da prelazi?

HDD treba do 40C zarad dugovecnosti, max je ~45C ali nikako ne bi trebalo toliko da dostize. SSD je nebitan totalno.

Tacno tako, do 40C moze ali je bolje da su temp nize ( oko 30C, do 34-35C ako moze), preko samo krace vrama dok se nesto veliko prebacuje i tovari sa/na hdd, a preko 45C nikako, smisliti nacin da se temperatura spusti inace ode hdd u kantu pre vremena...
 
Tacno tako, do 40C moze ali je bolje da su temp nize ( oko 30C, do 34-35C ako moze), preko samo krace vrama dok se nesto veliko prebacuje i tovari sa/na hdd, a preko 45C nikako, smisliti nacin da se temperatura spusti inace ode hdd u kantu pre vremena...

Hvala na informacijama. Sada mi je lakse.....meni HDD ide tu negde od 33-35 stepeni (SSD 30-31) pa sam hteo da proverim da li je to OK, s obzirom da vidim da se ti sekiras za svaki stepen povecanja temperature. Samo da napomenem da je meni ova temperatura diskova u R4 sa tri venta na 5V i praznim gornjim kavezom okrenutim za 90 stepeni.
 
Kablovi od napajanja iza ploče pa do grafičke.
 
P307 šta si uradio na kraju sa tim usb 3.0 kablom? Da li si uspeo da ga nateraš da radi u punoj brzini? Do čega je bio problem, do kabla, ploče, windowsa ili je problem i dalje nerešen?
 
Ja koristim levi 3.0 i sve OK. Probaću i desni.
 
Na ploci imam 2 konektora sa po 2 USB3.0 (2x2 ukupno za 4, takva ploca, trebalo bi da je dobra...) za kuciste.
Sa donjeg konektora (horizontalnog) na ploci sam prebacio kabl za prednje usb3.0 na gornji (vertikalno orjentisan).
Mnogo mi se ljuljao, klatio, klimavo ubadao u donji i verujem da je zbog toga lose radilo.
Verovatno od samomg kabla, kako je savijem, dolazilo je do iskljucivanja.
Zasto se tako klima, ne znam, mozda zbog bangavog konektora na ploci a mozda zbog kabla.
Na oko kabl izgleda u redu ali ocito nesto nije valjalo.
Sada radi ok koliko ja vidim.
Smorilo me sve ovo cackanje, ono kad uzems sve dobro a nesto te zeza i nece da radi kako treba...

Moja fleska onaj Patriot je prestao da daje punu brzinu pisanja ( I TO ME JE NAJVISE NAMUCILO I NERVIRALO) kad je bio napunjen.
Poceo se ponasati kao ssd kome nije uradjen GC i jos malo gore jer su brzine upisa bile od 3-7 puta manje.
Do pre 2-3 dana je radio normalno i 94% napunjen davao max brzine.
Tek kad sam ga skroz ispraznio dao je svoje normalne brzine.

Probao sam i bratovu SanDisk extreme i ona je 50% napunjena radila u svojim punim brzinama...

Neka mi to s ovim kompom bude najveca zahebancija koju sam imao (i nadam se resio) i bicu miran.

Jos cu da izvadim vent iz poda (sada je iskljucen) prebacim ga u krov, mozda povezem na plocu i stavim trajno na neku nizu brzinu, zadnji vent cu mozda ukljuciti na max, razmilsicu jos i sracunati slucajeve opterecenja, protoka...
Nakon toga cu napraviti iza ploce uz desnu stranicu, bolje uredjenje rasporeda kablova... sad je mnogo zgutanih kablova oko proreza sa gumama... mozda sata kablove izvucem direktno ka hdd-ovima da se manje petljaju sa debelim naponskim i ovim usb3.0 kablom...

Nakon toga nadam se da necu videti unutrasnjost kompa barem godinu dana.

Primetio sam da ima sitne prasine u kompu.
Iako je nadpritisak u kucistu, prasina ulazi, nebitno da li je sitna i fina kroz filtere prosla ili kroz neke druge otvore usla...

Ovaj moj stari HAF je zaista bio extra provetren i hdd-ovi su bilo bas lepo rashladjeni (zato je pun prasine, stajao je na podu). Ni sada hdd-ovima nista ne fali ali hocu da postignem jos malkice bolje ako je moguce...
 
Poslednja izmena:
:laugh:
Imas slike kako izgleda unutrasnjost kucista kod mene, minimalne razlike od tada ucinjene, a ja trebam kablove iza ploce presloziti jer sam napravio veliku gutu kablova koncentrisanu kod donjeg i srednjeg velikog otvora ka desnoj stranici, jedva namestam stranicu i zatvaram kuciste... tako da to preslaganje i nece imati uticaja na protok niti narocito na izgled unutrasnjosti.
:D
 
evo jedan video za tebe:



Radio je Linus još nekoliko sličnih testova, od kojih recimo i to koliko prašina koja se nahvata na rebrima hladnjaka grafičke karte utiče na hlađenje! Svi takvi testovi pokazuju isto, tj da razlike praktično nema ili ako ih ima zanemrljivo su male. Postoje samo prašnjavije i manje prašnjave komponente što iskjlučivo zavisi od toga koje kućište neko koristi i dal svoj računar drži na podu ili ga je popeo na sto, a to dal je neki kabl namešten ovako ili onako apsolutno je nebitno izuzev ako govorimo o estetskim rešenjima.
 
Poslednja izmena:
ma,sam kejbl menadzment je stvar estetike,koliko god nemao uticaja ipak se curne malo kad se vidi ovako nesto:

 
Izvadjen FRACTAL DESIGN Dynamic GP-14 iz poda kucista (onaj sto vec danima stoji ugasen) i stavljen u krov kucista, skroz pozadi.
Dva FRACTAL DESIGN Dynamic GP-14 uvlace (s preda), dva FRACTAL DESIGN Dynamic GP-14 izvlace (pozadi i gore), temperature HDD iste kao kad je ovaj bio u podu, iste kad je bio radio i bio ugasen... hmmm
Prednji i krovni na maximalnim obrtajima, zadnji na plocu pa se njemu menja brzina, 1WD 32C, 1WD 33C, onaj 8TB iste temp na oko 30C, sve isto, nema promene... mozda bolji protok bude od koristi na leto ali sad je kanda svejedno.
 
Smanjio brzinu 3 venta na minimum, samo zadnji kontrolisan zadatim planom sa ploce i temperature hdd porasle 3C, sa 32-33C na 35-36C.
Temp 8TB porasla takodje za 2-3C, njega stalno "zaboravljam" jer je bas hladan...

Nema sanse da cu ja crni WD od 6TB ovde stavljati, ikada, da mi se pece na 50-55C, bolje "spricer 'ladan" Segate arhiver od 8TB...
 
Mnogo se opterecujes tim temperaturama koliko vidim. :D
Nece im nista biti,ti si kupio njih a ne oni tebe.
 
A ne, nije to, uopste se ne opterecujem, vec pratim pa izvestavam da se zna, da ljudi koje zanima procitaju.
Nikakvo opterecivanje, ni stres, niti "mentalno" moranje (nadam se :d) vec samo delenje informacija...

Sto se mene tice ja nemam sta vise da cackam komp, jos samo mogu preci nazad na W10 (ne dopada mi se sto mi Shogun ne radi na W10 pa izbegavam to uciniti) i negde u buducnosti jos jedan Segate Archive 8TB HDD u komp staviti.
 
Poslednja izmena:
Samo ako si brz, spretan i izuzetno hrabar jer 3 kerbera (Cerber) ga cuvaju, 9 glava s mnogo zuba... ;)
 
Hajde da budem kulturan, hvala za linkove, nisam pitao za linkove, vec sam pitao koja je razlika jer verovatno kada ste kupovali R5 pretpostavljam da ste analizirali i S. Ne znam zasto te je pitanje pogodilo.
 
^


*Define S is cheaper.
*Define S has less restricted airflow without compromising drive bays and more options for improving it further (3 vs 2 140mm fans in front).
*Lastly Define S has convenient reservoir mounting if you want custom water loop. This is largely irrelevant for normal users.
*Define R5 has much more drive bays. If you need more than 2 SSDs, 3 HDDs or anything in 5 inch bay it's the better choice. Though I do not think such needs are actually common outside of servers.
*Define R5 has integrated fan controller which IMHO is not particularly useful. Though it might be simpler to use than setting speeds manually, especially if your BIOS is not helpful.
*Define R5 has dampening foam under front panel, but silentpcreview found that this kind of sound isolation is largely a gimmick without real impact.
 
Poslednja izmena:
R5 ima mozda bolje hladjenje hdd-ova jer zrak ide preko njih a ne pored...
 
Hvala Vam na odgovorima ipak je R5 bolje kuciste tj. vredi razliku u ceni.
 
Nazad
Vrh Dno