Šta je novo?

Fractal Design Define R5

Da...može da se kupi kod nas i dobijaš garanciju od 6 godina.
 
Da,gledao sam u VIP-u i Nova computers,jedino te 2 firme daju 6 godina,ostali 2 godine.

Ima ovde u oglasima 3 komada TY 143 za 10e/komad, i njih sam hteo da kupim dok nisam video dimenziju od 150x140,pa ne mogu da ih uglavim kao intake.

Hteo sam da stavim 2 komada od napred A14 PWM i 1 od dole odmah pored njih,a kao exhaust da iskoristim 2 fabricka ventilatora od kucista,jedan nazad,a jedan gore iza CPU coolera.

Odnos bi bio 3:2 intake:exhaust pa bi manje prasine ulazilo.

Jel ovo jedna od dobrih kombinacija ili je bolje ici na neutralan odnos,koliko intake,toliko isto i exhaust ?
 
Poslednja izmena:
Bojane naravno, u zavisnosti od ploce mozes da biras u odnosu na sta da povecava obrtaje, sta da mu bude reper. Lepo podesis krivu tacno kako ti odgovara za obrtaje i vrh. To su super ventovi ali imaju jos jedan minus - joj sto su ruzni :D

@umart
Hvala na rasciscavanju vec sam mislio da govorim u prazno... u fazonu sve sto sam rekao je bilo izvrnuto na nesto sto nisam rekao...
 
sve to zavisi od zapremine vazduha unutar kucista,temperature komponenti tj bleed-a istih na ambijentalnu temperaturu kucista i tako dalje,tome slicno...ono sto je sigurno je da je dobar exaust najbitniji a sve ostalo je fino podesavanje,samo ne ocekujte da jedna 12/14tica ce da ubije 10c sa grafike/cpu-a.za pristojno provetreno kuciste su sasvim dovoljne dva 14cm intake-a i osnovno dovoljno potentan exaust pri gornjem cosku kucista (iza cpu kulera).sve preko toga je bonus i zavisi od individualnih potreba/zelja/mogucstva.
 
Inace sto se tice onog videa linusa, onako male razlike su jer vrte ventove na max rpm. Meni je daleko bolje da imam 2-3 venta na intake i isto toliko exhaust na 500-700 rpm nego po jedan intake i exhaust na 1100+.
 
dobro brah,zar si stvarno ocekivao da ce svu toliku fiziku da popakuje u 5m videa koji se pravi da bi donosio pare i hajp? :) zamisli da je ubacio i radijatore,staticki pritisak,12vs14cm ventove,restriktivnost...na kraju bi bio serijal poput TWD-a. :)

stoji da bi ja i ti gledali,ali smo manjina (i to ne miljenko). :) odlican je video,sasvim dovoljan za pocetak i kao generalne smernice.
 
Nisam rekao da nije, samo je razlog sto propagiram vise ventova i kazem da po jedan nisu dovoljni :)

Ma normalno, mi smo hteli tako nesto da snimamo ali smo onda dosli do zakljucka... to bi gledalo saka ljudi, vecina bi bila u fazonu smarate.
 
nisam upoznat kako sad yt racuna preglede,dal' postoji neki treshold duzine gledanja,ali primetih kod par faca koje pratim da,ako vec prave duze klipove rezime i panclajn stave na pocetku dok ne istekne prosecna paznja yt gledaoca,a ostatak je razrada i detaljisanje koga zanima.

na kraju krajeva,dajte oglas za prezenterku,verujem da ne bi bilo problema ni sa 2h+ videima... :)
 
Licno mislim da je pozadi na izvlacenje "obavezno" staviti sto jaci i tisi vent, sto brze da vrti i vise da izvlaci a da ne buči mnogo (kao sto je Noctua).
Napred 2-3 venta na pola brzine ili minimum i bas zbog toga sto idu sporije da bi se dobio veci protok mislim da bi mogli i oni biti kvalitetni. Valjda ce biti dovoljno kvalitetni da sa pola brzine (na 7V) ne prave buku ili po potrebi smanjiti i na minimum (5V).
Krovni izduvni isto na 1/2 brzine ili minimum samo ako treba.
Estetiku gledati ako su ventovi vidljivi.
U svakoj kombinaciji bi se stvorio "nadpritisak" u kucistu i manje bi prasine ulazilo ako su filteri valjani kao sto je na Fractal Define R5 kucistu.
Tako ce da bude na mom kucistu (bez "krovnog" za pocetak), kad budem kupio R5 prilikom zamene postojece masine, na prolece, mozda...
 
Da li postoji ikakva razlika semu boji unutrasnjosti i lopatica ventilatora izmedju Define R5 Black ili Define R5 Blackout Edition?

Da li uz kuciste dolaze adapteri za 2,5" na 3,5"?
 
Ne treba ti adapter, ako je kao R4 a mislim da jeste. Imaš da namestiš SSD bez problema.

3,5" nosači imaju rupe i za 2,5", samo zašrafiš.
 
E to sam i ja primetio da ima sire i uze rupe, dakle na onaj uzi polozaj i moze na 2 mesta ssd da se pricvrsti, samo da ne pomera se pri pomicanju kucista... naravno imaju i ona 2 pozadi iza nosaca ploce.

Ima EXTRA cena za R5 u EM**-ju, manja nego kod "madjara"...
 
Kućište je odlično, sa zadovoljstvom sam sklopio komp. Ponovo posle 100 godina :)
 
Doslo kuciste, cekaju se ostali delovi...

Otpakovao da pogledam, sve u redu.

Stvarno treba malo vise gurnuti vrata da se zatvore, nema laganog prislona pa da se zatvore.
Sarafcica raznih i uglavnom za zavrtanje rukom.
Cini mi se da fioke za 3,5" hdd-ove imaju i 4 rupice kroz koje bi se mogli pricvrstiti i 2,5" ssd i hdd, mozda.
To cu da proveravam kad budem stavljao ventilatore u kuciste.

Cena samo 11.999rsd a na danasnji dan po srednjem kursu 1€=123,37rsd je oko 97,2€ , nema po toj ceni ni u "madjara".

Nego imao sam "problem" sa dostavljacem...
Dosao jutros covek i "uhvati me" u kupatilo dok sam bio zbog poradi sebe... zove telefonom da je tu "odma", ja iskusno poneo telefon da se javim ako nazovu, zamolih ga da saceka 5 minutica da se izbavim...
Pozurih, javih mu da moze doci, donese paket odma, na paket papire da potpisem, ja njemu pare, kazem preboj i odoh po naocale i licnu kartu da upisem broj LK, vretih se, popunih papire i upitah jeste prebrojali... ne obracam paznju dal broji, on ne odgovara, uze papire , dovidjenja i hvala... ode covek...
Negde u neko doba posle podne, zove covek, "ja sam taj i taj, doneo kompjuter onaj, koliko ste vi meni dali para"... (pip pip pip, klik klik, kvrrrrrrc... klokocu tockici u mozgu, zbunjen ja...) pa 12 sam dao, sto... "meni fali para", ma cek da vidim u ladici, nema para u ladici dao sam ti 12, 4 po 2k i 4 po 1k, a jeste li prebrojali, nesto mrljavi, nisam cuo jeste li prebrojali, mrlj mrlj truc opet nesto polurazgovetno, ma bas ste me strecnuli, pa reko sam vam da prebrojite, jeste prebrojali, tako on meni kaze da je uzeo manje od nekog 2k pa misli da je od mene ili od jednog drugog... a meni neugodno ljudi, sve se pokusavam prisetiti kad sam, kako sam brojao pare i stavljao u ladicu da se plati kuciste... al siguran sam da 12 izbrojah ... on osta kratak 2k a ja postah mozda u njegovim ocima varalica...
Sad mi krivo sto ga ne naterah da broji ili sto mu ih ja pred njim ne izbrojah...
 
Nije li sam odgovoran što nije izbrojao pare?

"Naknadne reklamacije ne primamo."
 
2.5" može na 3.5" a može i 2 kom. iza ploče.
 
Znam za iza ploce, to mi je bio 3. detalj koji sam "video" na kucistu kad sam se odlucivao za kuciste.
Prvi je da se izvlaci filter celom duzinom s preda, drugi je da ima mesta za 2 komada 14cm napred i jedan pozadi i onda ti nosaci za ssd iza ploce.
Jedino mi je bilo nejasno za 2,5" u fioke za 3,5" a sad mi se cini zbog tih rupica da mogu i 2,5" u fiokicu, barem ssd jer koliko vidim nisu predvidjeni gumeni jastucici u te rupice.

Treba docekati delove... :d

@Dark Magician
Naravno da je odgovoran al' meni opet nerprijatno, pomisli posten covek da ipak nije on "kriv", da ipak mozda nisam lose izbojao, zbunis se.
Meni bas bilo neprijatno.

Trebao je prebrojati i sad smo svi "bespomocni".
 
Masina sklopljena, sve spakovano i namesteno..

Skoro pa necujno kuciste... :)
Dva venta napred, jedan u podu, napajanje CM V850, vent na CPU Hyper 212 evo, jedan vent pozadi...

Mana kucista je sto se ne otvaraju vise vrata, tek nekih 100-105 stepeni, mana je sto nema nikakav deo na stranicama da bi se lakse izvukle, treba se malo "muciti" sa njihovim namestanjem ili ja jos nisam uvezbao...
Mana je (mozda) i sto treba zalupiti vrata prednja da bi se zatvorila.

20160302_221946.jpg
20160302_222002.jpg
20160302_222019.jpg

Opisivati sta sve valja bi potrajalo... :)
 
Temperature hdd-ova su vece za 1-6C nego u proslom kucistu na srednjem broju obrtaja ventova sto uvlace vazduh.
Prebacio na max pa da vidim sta ce da se desi...
 
Temperature hdd-ova su vece za 1-6C nego u proslom kucistu na srednjem broju obrtaja ventova sto uvlace vazduh.
Prebacio na max pa da vidim sta ce da se desi...

Stavis sva tri HDD-a u donji ram sa fiokama. Gornji ram sa fiokama ili izbacis sasvim ili ga okrenes za 90 stepeni tako da omogucis bolji protok vazduha kroz kuciste i bolje strujanje iznad HDD-ova, a samim tim i odvodjenje toplog vazduha......to bi trebalo da omoguci zadovoljavajuci rezultat i na srednjoj brzini ventova.....mozda cak i na najmanjoj......u svakom slucaju probaj, pa vidi sta ces dobiti.....
 
Poslednja izmena:
Poveži ventove na ploču.
Ja imam sve popunjeno sa hddovima :) i na gornjih 5 su temp oko 30 stepeni, iza venta jel. Donji ne rade naravno, samo su odloženi tu.
 
Zasto da opterecuje plocu sa ventilatorima kad kuciste ima regulator brzine ?
 
Zato što ploča to radi automatski.
 
o_O
 
Necu da ih vezem na plocu.
Znam da mogu i bilo bi ih lako kontrolisati sa ploce ali i sa prekidacem je jos lakse...
Povadio sam prazne police da oslobodim prostor za bolji protok, hdd 8TB stavio na najnize mesto u manjem (donjem) kavezu, pa jedan WD stavio u 5. policu odozdo (2. u vecem (gornjem) kavezu) i drugi WD u 7. policu odozdo (3. polica u vecem kavezu), digao brzinu 3 prednja venta na max.
Temperature su sada Segate 29C, WD 35C, WD 33C.
Ne kontam zasto se srednji WD toliko grije.
Gledao sam da se hdd nalaze na takovom polozaju da su sto vise povrsinki pokriveni strujanjem vazduha, da lopatice su najvise povrsinki ispred njih, da ne budu u sredini venta.
Temperature su pre stavljanja na max bile 31C, 38C, 35C.
Onih 38 nije prihvatljivo i moram da saznam zasto se taj hdd grije toliko. Pre u starom kucistu je isao 30-33 zavisno koliko i sta radi, a preko hdd je duvao CM 20cm vent, izvlacio isto CM 20cm i CM 12cm. Propuh da se smrznu i opet su ljetos wd isli do 38-40C. Kako li ce sad sa ovim ici u visinu kad ugrije...
 
Kako je lakše ručno, umesto automatski?

Čudno mi je da R5 moraju da se zalupe vrata, R4 ima magnete. I kad su odškrinuta sama se povuku i zatvore.
 
Nazad
Vrh Dno