Šta je novo?

Fractal Design Define R5

@bojanh gde stoji komp? Sto, pod stolom, uz radijator, u nekoj rupi izmedju namestaja...
Stavi ti pozadi veci i jaci vent i pusti ga na max, a napred stavljaj sta vec imas, potrebnije je da sto vise taj zadnji izvuce toplog zraka sa hladnjaka cpu i to u pravcu duvalja venta sa hladnjaka od cpu... poslusaj me dobices jos koji stepen dole.
Neka lepo piri preko hdd, to im prija, nece se ni oni pregrevati a ubacivace sasvim dovoljno hladnijeg zraka i omogucavati strujenje vazduha kroz kuciste.

@Mladen_Brabus nisam pratio valjano Mlađo, ne zameri meni povrsnome... :d
 
Na stolu stoji komp.
Uzecu ja jace ventilatore svakako,ovo je samo privremeno resenje.

U svakom slucaju su bolje temperature nego u prethodnom kineskom kucistu bez ijednog ventilatora.
 
Nadji mu mesta ispod stola ili jos bolje pred stola i neces cuti nista ili skoro nista.
Ima filtere, koji se jos extra lako ciste, tako da neces imati ni problema sa prasinom...
 
Sta mislite o Define S modelu kucista ?
Koliko vidim,on ima par prednosti u odnosu na R5.

Hdd montaza je iza kucista na zadnju plocu,samim tim protok vazduha je totalno neometan.
Napred mogu da stanu 3x140mm ventilatora za jos bolje hladjenje.

S obzirom da sam ja 1x hdd user,sad vidim da bi mi S model vise odgovarao,jer ovi hdd cage-ovi su mi totalno bespotrebni i samo blokiraju prostor i protok vazduha ispred jednog ventilatora.

I koliko treci ventilator uopste pomaze,kod S modela taj treci ventilator je u samom vrhu kucista,tako da duva hladan vazduh direktno na CPU cooler.

Jedina mana S modela je sto nema vrata i fan kontroler sto i nije nista strasno,a sve ostalo je u prednosti.
 
Poslednja izmena:
Prvo ako odlucis prodavati R5 zovi da se dogovorimo o ceni... :)

Drugo, za tebe vaznije, svi ventilatori (i otvori) pozadi kucista (na suprot prednje strane, gde su vrata na R5) i svi otvori i ventialtori odozgo (krov kucista) sluze za IZVLACENJE vazduha, dakle vazduz topli ide van kucista pozadi i gore, a svi ventovi odozdo i s preda ubacuju vazduh (svez, hladniji...) i takvom cirkulacijom se uspostavlja nesmetano kretanje kroz kuciste.
Ne valja odozgo uduvavati vazduh na hladnjak cpu. time samo smetas protoku vazduha kroz hladnjak cpu i uzburkavas i usporavas vazdusnu struju koji pravi vent na hladnjaku od cpu.
Uvek sa jedne strane se ubacuje a sa druge strane kucista se izvlaci vazduh.
Jedino otvori sa bocne strane mogu ubacivati vazduh u kuciste i to direktno na graficku kartu jer sada savremene graficke imaju svoj izduvni otvor koji pozadi izbacuje vruc vazduh...

Nemoj nikako suprostavljati dve vazdusne struje jer time samo smanjujes hladjenje, cija poenta je izvuci vruc vazduh iz kucista pre svega i tek onda pospesiti hladjenje i protok ubacivanjem spoljnjeg hladnijeg vazduha od onog u kucistu...
 
Koje god kućište da koristiš, neka ti ova slika bude primjer pravilnog postavljanja ventilatora.

DnCtYCG.jpg

Što se tiče buke koju stvaraju ventilatori, naravno važno je uzeti što kvalitetnije hlađenje.
Ja naprimjer uvijek koristim fan kontroler. Kada igram stavim ventove na 7 ili 12v, sav ostali rad na računaru na 5v i tišina je.
 
Slika vredi 100 reci. :D
 
Poslednja izmena:
Svaki Fractal ima smece od ventova. Ja sam na Arc Midi stavio Artic f13 i progledao.

Em su neefikasni ti stock em su mi dva otisla u roku od pola godine.

Ja imam iskustvo sa jednim kucistem R4, koje ima dva fabricki ugradjena fractalova venta Silent series R2 od 140 mm. Ja sam dodao jos jedan isti sa prednje strane, drzim ih preko potenciometra na 5V i to lepo hladi u tisini. I tako dve godine bez ikakvih problema. Letos sam po onim ekstremnim vrucinama povremeno prebacivao na 7V a i tada se samo culo malo strujanje vazduha. Mozda je ovo izuzetak, ali ja nikako ne bih te ventilatore nazvao smecem. Sigurno da ima i boljih, ali i ovi su sasvim na visini zadatka.
 
Ja koristim Scythe Kaze Master u Arc Midi i jedva osjetim da duva kad primaknem dlan na 5-10cm od venta na tih 1100-1200 rpm.

Kad sam stavio Artic, tek sam onda dobio pravu "promaju" u kucistu.

E sad, moguce na R4 da si dobio neke dobre primjerke ali gledajuci sve ventove i njihove specifikacije koje je FD ugradjivao, svi su isto s....
 
Koje god kućište da koristiš, neka ti ova slika bude primjer pravilnog postavljanja ventilatora.

Pogledajte prilog 185610

Što se tiče buke koju stvaraju ventilatori, naravno važno je uzeti što kvalitetnije hlađenje.
Ja naprimjer uvijek koristim fan kontroler. Kada igram stavim ventove na 7 ili 12v, sav ostali rad na računaru na 5v i tišina je.

Boze ne... Ako imas tower air cooler (sto 80% ljudi ima), taj vent iz krova ce izbacivati svez vazduh uduvan spreda i ici ce van kucista bez da je ista uradio.
 
Svaki Fractal ima smece od ventova. Ja sam na Arc Midi stavio Artic f13 i progledao.

Em su neefikasni ti stock em su mi dva otisla u roku od pola godine.

Malo prejako i netacno. Imam 3.5 godine R4 4x14cm ventovima na 5v i to je tiho i hladno. Leti kad bas bas bas upekne zvezda @7v ali i to je tiho i hladno.
 
@Erik011

Ventilatori na vrhu kućišta kao i pozadi, obavezno trebaju da izbacuju vazduh.
Topal zrak se diže i oni ga izbacuju - tako kućište ostaje fino provjetreno i hladno.
 
Vazduh ide gde ga guras ventovima. Samo u slucajevima gde nema airflow-a ce topli vazduh ici gore...

Taj prvi vent u krovu nikako ne sme da bude izduv, ako koristis aircooler.
 
Boze ne... Ako imas tower air cooler (sto 80% ljudi ima), taj vent iz krova ce izbacivati svez vazduh uduvan spreda i ici ce van kucista bez da je ista uradio.

Vazduh ide gde ga guras ventovima. Samo u slucajevima gde nema airflow-a ce topli vazduh ici gore...

Taj prvi vent u krovu nikako ne sme da bude izduv, ako koristis aircooler.

GRESIS, mnoooogo gresis.

Svi u krovu i svi pozadi moraju da izvlace vazduh iz kucista, oni odvode toplotu iz kucista.
Ako bi odozgo uduvavao hladan (ma i vruc) vazduh, samo bi poremetio strujanje vazduha kroz kuciste, napravio bi suprostavljenu struju vazduha koja bi skretala i kovitlala vazduh i smanjio bi hladjenje.

Poenta ventilatora na cpu hladnjaku je da napravi sto jace strujenje zraka preko hladnjaka i da odvede toplotu sa njega, ne da dovede hladan vazduh vec da odvede vruc vazduh.

Slika je skolski primer pravilnog postavljanja ventilatora.

@Erik011 posto si toliko (pogresno) ubedjen da si u pravu, u slucaju da si ti postupio onako kako tvrdis i odozgo dovodis jos vazduha na hladnjak cpu koji ima svoj vent i ako ti i spreda duvaju ventovi, promeni smer duvanja krovnog venta i izmeri temperature.
1000rsd da sam u pravu i da krovni treba da izvlaci vazduh?
 

Prilozi

  • DnCtYCG.jpg
    DnCtYCG.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 46
...with dimensions of L152 mm x H140 mm x W26.5 mm and weight of 170g, meant to be used as a 140mm fan. With this frame it will be impossible to install the fan on the back or front of every modern case, while it may fit on the top panel of every wider case on the market providing the option for 140mm fan on the top panel.

Jednostavno nije za kuciste, tim pre sto su svi pwm.
 
aROj60W.jpg

Svako postavljanje ventilatora suprotno od navedene slike je pogrešno.

Slika je tu da pomogne, a kome nije jasno neka prosurfa po netu.
Ima sasvim dovoljno recenzija, uputstava i video prezentacija gdje se može da razjasni svaka nejasnoća.
 
Poslednja izmena:
GRESIS, mnoooogo gresis.

Svi u krovu i svi pozadi moraju da izvlace vazduh iz kucista, oni odvode toplotu iz kucista.
Ako bi odozgo uduvavao hladan (ma i vruc) vazduh, samo bi poremetio strujanje vazduha kroz kuciste, napravio bi suprostavljenu struju vazduha koja bi skretala i kovitlala vazduh i smanjio bi hladjenje.

Poenta ventilatora na cpu hladnjaku je da napravi sto jace strujenje zraka preko hladnjaka i da odvede toplotu sa njega, ne da dovede hladan vazduh vec da odvede vruc vazduh.

Slika je skolski primer pravilnog postavljanja ventilatora.

@Erik011 posto si toliko (pogresno) ubedjen da si u pravu, u slucaju da si ti postupio onako kako tvrdis i odozgo dovodis jos vazduha na hladnjak cpu koji ima svoj vent i ako ti i spreda duvaju ventovi, promeni smer duvanja krovnog venta i izmeri temperature.
1000rsd da sam u pravu i da krovni treba da izvlaci vazduh?

Jel sam rekao da treba da bude uduv? Nisam.

Slika je skolski primer ljudi koji misle da topli vazduh ide magicno na gore u slucaju da ima protoka vazduha. Kao sto rekoh, vazduh ide gde ga guras. Taj ventilator ISPRED air coolera u krovu ne treba da postoji uopste. I da testirao sam dok sam koristio vazdusno hladjenje. Dodatno na sve to odvlacis topao vazduh sa grafe gore ka procesoru.

Jedino sto si tacno rekao jeste da ce prvi vent u krovu remetiti airflow ako se stavi na intake i biti sudar vazdusnih struja. Idealno je da ide s jedne strane na drugu, npr. spreda intake, pozadi exhaust, ali to je cesto jako tesko pa se ide po dijagonali.


@Mau53r

Slika ima smisla samo ako koristis stock cooler(ili neki drugi pancake cooler) kao na slici. U bilo kom slucaju tower coolera je *****izam oduzimati vazduh hladnjaku.
Ajde razmisli malo, vazduh ide linijom manjeg otpora.

Lakse ce da ode gore kroz krov van kucista nego kroz gustu mrezu rebara na hladnjaku.

900x900px-LL-853a4b43_notopfrontfan (1).png
 
Poslednja izmena:
A sto sami nesto ne uradite nego samo kopy-paste,i da ja se ziv napatih sa 143-kama :p
 
Da pwm ventovi se ne smeju koristiti u kucistima. Bas je lose staviti donji prednji vent na pwm i da se obrce u odnosu na temp graficke automatski. Ne-ne.. to nikako.

Troll-Face-Dancing1.jpg
 
@nenad 970
Бар је Ерик то све испробао. ;)
 
Znam za Erika i ne odnosi se na njega nego uopsteno :D,inace ne pisem nesto sto nisam sam isprobao ;)
 
iako je erik u pravu,sve je to realno sitno,i ne pravi drasticne razlike:

 
Ako se dobro secam (nisam ponovo gledao video) vent poslednji u krovu, dakle iznad i malo iza cpu hladnjaka je 2 stepena skinuo temp cpu...

Ventove u krovu ispred cpu niko nije spominjao (barem ne kolega forumas ciji smo slucaj ventilacije razmatrali) izuzev sto postoje tako ucrtani na slici.
Covek je hteo gornji vent okrenuti da mu uduvava na cpou hladnjak...
Erikova prica da krovni vent ne treba da postoje vazi samo za ona dva ispred cpu sto se nalaze.
Vazduh vruc iz graficke ide pozadi na ventilacioni otvor same graficke (prican o novijim, jacim, boljim grafickim) ...
Vruc/topao vazduh sa "donje" strane graficke (koja je "naopacke" montirana u kucistu uvek), dakle sa zadnje strane gde je samo stampana ploca, se poboljsanim protokom vazduha izvlaci zadnjim ventom zajedno sa vazduhom iz kucista i sa cpu hladnjaka.
Da ne postoji krovni vent u kucistima gde pozadi 1 izvlaci (jako) a 2 uvlace (jako) ili cak 3 (jako ili umereno), mozde doci do stvaranja "cepa" ili "jastuka" toplog vazduha pozadi kucista bas zbog manjeg protoka. Protok je bolji kad se podjednako uvlaci i izvlaci vazduh u kucistu...
Za hladjenje je najbitnije pravilno organizovati protok vazduha, sto veci to bolje...
Mi nastojimo naci meru izmedju efikasnog/dobrog hladjenja i sto tiseg rada ventilatora.

Sa Erikom se slazem da nema potrebe (ne treba) izvlaciti vazduh pre cpu hladnjaka ali za bolje hladjenje je potrebo imati 1 vent u krovu i maximalno pozadi montiran, kao i jedan sto veci (14" ako moze) pozadi i to je sasvim dovoljno.

Slucaj postojanja 3 otvora u krovu je pre svega namenjen za radijatore i njihovo provetravanje, a kad ima vodeno hladjenje onda nema hladnjaka (vazdusnog) na cpu i samom time onaj jedan pozadi izvlaci zajedno sa ova 2 ili 3 u korovu sto duvaju na radijator vodenog hladjenja, a protok kroz kuciste poboljsamo sa 2 venta napred i eventualno jednim odozdo sa poda ...

edit: odgledao sam ponovo video i uz 2 venta napred sto uduvavaju, jedan vent pozadi da izvlaci i jedan vent u krovu maximalno pozadi da izvlaci je smanjilo temp cpu za 3 stepena i 1 stepen za gpu...

Dakle ima koristi staviti jedan krovni vent u kucistu za vazdusno hladjene CPU.
Obavezno je imati jedan vent da izvlaci pozadi, opciono jedan u krovu.
 
Poslednja izmena:
nisam shvatio a i dalje ne vidim da je erik implicirao da vent u krovu blizi optical bay-ju treba da uduvava vazduh,ja skontah da govori da kao exaust krade vazduh od cpu vazdusnog kulera,sto je tacno,ali nista katastrofalno da treba posezati za ovolikom raspravom.
 
Ma nije uopste rasprava u smislu da se svadjamo.
Jedino hocu da "isteram" na cistac sta je bolje.
Nikakva tenzija, apsolutno.
 
Da pwm ventovi se ne smeju koristiti u kucistima. Bas je lose staviti donji prednji vent na pwm i da se obrce u odnosu na temp graficke automatski. Ne-ne.. to nikako.

Pogledajte prilog 185882

A ja bas razmisljao da kupim par komada Noctua A14 PWM i sad procitah ovo...

A na osnovu cega PWM ventilatori povecavaju/smanjuju obrtaje,jel na osnovu temperature procesora,graficke,maticne ili nekog drugog senzora?

Ovo pitanje se odnosi na ventilatore koji su ubodeni u SYS_FAN1 2 3 itd na ploci.
 
Poslednja izmena:
Nisi valjda ozbiljno shvatio Erikov post? Pa vidiš li troll face? :)

Zavisi od ploče...na većini temperatura procesora diktira rpm.

Recimo na Asus Sabertooth Z97 Mark2 koju sam imao možeš za svaki fan header da odrediš source: CPU, VGA, naponska...
 
Poslednja izmena:
Nisam bas najbolje skontao njegov post,mislio sam je ozbiljno mislio da PWM ventilatori ne valjaju za kuciste,a nisam ni obracao paznju na sliku,moja greska :)

Znaci,ako izostavimo cenu,Noctua A14 PWM je odlican ventilator za kuciste ?
 
Nazad
Vrh Dno