Šta je novo?

Fractal Design Define R5

Još jedan razlog zbog kojeg obožavam R5 - nosači za 2.5" diskove iza matične ploče. :)

HDD kaveze sam izbacio još prvi dan, a inače sam definitivno raskrstio sa 3.5" diskovima u kućištu. Već dugo se lomim oko kupovine SSD-a od 500GB, ali mi se ne daje preko 200e za to zadovoljstvo.

Međutim, naleteo mi povoljno nov 2.5" WD Black od 500GB i setim se da mogu da ga smestim pozadi...mali, brz, tih... :)

1.jpg 2.jpg

Da imam NZXT H440, isto bih ovo uradio na PSU cover-u. Zbogom 3.5" HDD-ovi! :D
 
slazem se za "smrt hdd kejdzevima" ali ko je prinudjen na 3,5" diskove moze da iskoristi 5,5" bej da potrpa sve.
 
Jes' pa da se gore kuvaju umesto da se hlade dole kod ventova... ;)

Imam par pitanja za ponosne vlasnike R5...

1. Koliko ima prasine u kucistu?
2. Da li mrezice stite i koliko od prasine?
3. Da li imate nadpritisak u kucistu (vise uduvava ventova nego sto izvlaci), izjednacen pritisak ili podpritisak (vise ventova vuce napolje)?
4. Da li vam usb3.0 u kucistu daje pune brzine usb3.0 fleseva s obzirom na duzinu kabla?
5. Ima li lampica za power i hdd blickalica i da li obe rade?
6. Ventilator odozdo sto uvlaci vazduh da li bude "zapusen" prasinom, koliko mrezica zadrzi prasine i time zapusi protok i koliko propusti prasine i uprlja vent i propusti u kuciste?
7. Koliko lako ili tesko klizi po parketu kada ga guramo, pomicemo, izvlacimo ispod stola...?

Seticu se ja jos necega al ajde za pocetak ovo u vezi R5.

Nego, da li postoji neko kuciste koje ne daje toliko paznje na zvucnu izolaciju, da nema prednja vrata vec metalnu mrezicu, da je ovako "ravno" bez izbocina kojekakvih sto otezavaju brisanje i usisavanje prasine, da ima zaista dobre filtere za prasinu, da mogu napred 2x14cm ventovi ili 1x20cm i pozadi 1x14cm i eventualno odozgo mesta za 1x12cm ili 1x14cm?
Nesto poput CM 912+ ali da je ravnih povrsina, da mrezice za prasinu dobro rade, da ima u kucistu usb3.0 konektore, da ima sistem kacenja HDD slican CM, bez polica za hdd vec samo klizaci...
Ima li neceg takvog?
 
Phanteks Enthoo Pro mi deluje kao nesto sto trazis, ova ostala pitanja bolje da ti vlasnici R5 kazu.
Ali svaki filter ce propustiti malo prasine, to racunaj.
 
Najbolji je "unihop"filter.najmanje propusta prasinu :)
 
P307 - imao sam belo Define R4 (skoro isto kao i R5)...sto se tice filtera za prasinu,nemoguce je potpuno spreciti ulazak prasine bez obzira na dobre Fractalove filtere ali svakako ima dosta manje prasine nego kod drugis proizvodjaca).Ja sam ga cistio jednom u dva meseca.
Koliko se secam nogice kucista su gumirane i nema sanse da klizi ni po staklu a ne po parketu.
Nisam siguran ali mislim da na R5 i dalje nema dioda za hdd (to i nije toliki problem,spojis lampicu koja svetli kad je komp ukljucena na hdd i resis problem).
Erik011 je spomenuo Phanteks Enthoo Pro kuciste koje ja trenutno imam.Mogu reci da je Phanteks mnogo funkcionalniji i ima malo vise mogucnosti sto se tice vodenog hladjenja ali sa druge strane Fractal je mnogo kvalitetnije i cvrsce izradjeno (deblji lim,bolje ofarbano nego neki automobili...)
 
Poslednja izmena:
Vi sto imate R5, da li vam i kako rade USB3.0 konektori u kucistu?
Da li usb3.0 fleska ima iste brzine kad merite sa prednjih usb3.0 od kucista i onih pozadi sa ploce?
Da li nekad neki usb3.0 nece da radi na prednjim konektorima?
Da li je protok vazduha dobar na R5?
Ne "gusi" ga resetka i sama vrata?
Unutra sve hladno, nema huka vazduha? I ja pitam gluposti, kuciste je tiho...

Za prasinu mi je jasno ali pitam da bi procenio da li vise prasi ovaj moj HAF od R5...
Ona mrezica ispod kompa sto se izvlaci spreda mi se mnooogo dopada.

S obzirom na cenu svega, meni se "javlja", meni se "javlja", da cu jos pricekati sa nabavkom novog kompa... verovatno, izuzev ako me ne spopadne impulsna kupovima...

Vise mi se svidja R5 od tog PEP kucista.
U R5 mi se ne svidjaju police za hdd, voleo bi da su samo klizaci kao na HAF912+ ali bi to onda mozda znacilo malo povecanje buke od hdd.
Ja licno mislim da police dovode do malog povecanja zagreavanja hdd jer teze opstrujava vazduh oko hdd...
Bezveze mi je sto nema lampice za power i hdd... sto kavez za hdd nije jos otvoreniji...
Ma uvek se moze naci neki prigovor na ono sto covek osmisli i napravi...
 
Poslednja izmena:
Pa ima diodu za Power.

R5 u odnosu na svaki HAF ne moze da se poredi.

HAF kucista imaju jako lose filtere za prasinu.
 
Ne mozes da ocekujes ljudsko hladjenje u "silent kucistu". Prednji ventovi su jako oslabljeni jer je povrsina sa koje mogu da vuku vazduh jako mala (samo prorezi sa strane).
Da bi vent radio kako treba povrsina sa koje vuce vazduh treba da bude ili ista ili veca nego povrsina ventilatora. A jos tako oslabljena struja vazduha treba da prodje kroz hdd cage koji je prilicno zatvoren.
 
Ne mozes da ocekujes ljudsko hladjenje u "silent kucistu". Prednji ventovi su jako oslabljeni jer je povrsina sa koje mogu da vuku vazduh jako mala (samo prorezi sa strane).
Da bi vent radio kako treba povrsina sa koje vuce vazduh treba da bude ili ista ili veca nego povrsina ventilatora. A jos tako oslabljena struja vazduha treba da prodje kroz hdd cage koji je prilicno zatvoren.

Ovde jos samo fali i formula kojom se prikazuje kolicina fluida koji moze proci u jedinici vremena kroz kuciste u zavisnosti od povrsine i broja otvora na prednjoj strani......ajmo malo ozbiljnosti momci, ipak je ovo forum na kome clanovi odrzavaju zavidan nivo diskusije.....nije mi namera nikoga da vredjam niti da omalovazavam, ali sam ipak morao da skrenem paznju....
 
Ne moras da se osecas uvredjeno jer imas R4. R4/R5 je super kuciste, samo je oslabljeno hladjenje zbog silent gradje koja ne dozvoljava dovoljno otvorenosti za intake.
E sad, kapiram da to nije faktor ljudima koji imaju grafu koja vuce 80w i koriste stock cooler na procesoru, ali za ljudi koji clockuju i cije karte izbacuju dosta toplote je bitna informacija.
 
Video sam razlicite kofiguracije spakovane u R4(ne i u R5, ali mislim da nema velike razlike), sa clockovanim procesorima, dve graficke, 2-3 HDD-a, aftermarket CPU coolerima i slicno. Dva venta 140mm napred (ubacuju vazduh), jedan od 140mm sa donje strane (ubacuje vazduh) i jedan sa zadnje strane, 140mm (izbacuje vazduh) i nisam nikoga cuo da je imao problema sa temperaturama, cak ni na ovim letnjim vrucinama. Mozda neko drugi ima drugacija iskustva i saznanja, ali ja do sada nisam cuo tako nesto......Zato mislim da primedba za hladjenje na ovom kucistu ne stoji, ali ponavljam, mozda neko drugi ima drugacije informacije..
 
Poslednja izmena:
Nece comp goreti zbog toga, ali cinjenica je da su prednja dva 140mm ventilatora mnogo oslabljeni u odnosu na kucista koja imaju mesh samo ispred.
E sad ako se igras sa max clockovima tih par stepeni sto gubis time ce znaciti mnogo, nekom ko se ne zanima toliko za to nece biti faktor uopste.

Daleko od toga da je lose kuciste, cak je jako, jako dobro. Ja sam samo napomenuo tu zamerku na kuciste coveku koji je specificno pitao za to.

Edit: da ne bude da lupam gluposti, evo recimo uporednog testa izmedju silent kucista. E sad tek je razlika kad kuciste nije "silent" i ima nerestriktivni mesh napred.
R5-CPU-GPU-640x547.jpg
 
Poslednja izmena:
Nece comp goreti zbog toga, ali cinjenica je da su prednja dva 140mm ventilatora mnogo oslabljeni u odnosu na kucista koja imaju mesh samo ispred.
E sad ako se igras sa max clockovima tih par stepeni sto gubis time ce znaciti mnogo, nekom ko se ne zanima toliko za to nece biti faktor uopste.

Daleko od toga da je lose kuciste, cak je jako, jako dobro. Ja sam samo napomenuo tu zamerku na kuciste coveku koji je specificno pitao za to.

Edit: da ne bude da lupam gluposti, evo recimo uporednog testa izmedju silent kucista. E sad tek je razlika kad kuciste nije "silent" i ima nerestriktivni mesh napred.
Pogledajte prilog 176992

I gde je tu problem sa hladjenjem?!?!?!?
 
Pasivno hladjenje komponente bez OC-a su na doticnom testu... ma u pravu si, sve je sjajno.
 
Sve je meni to jasno momci i znam za te detalje u vezi protoka, hladjenja, zato ja i pitam da bi cuo licne utiske vlasnika R5 no se ne javljaju...

@srle22 sta mislis da li je dovoljno da samo dva prednja uvlace bez onog na podu i da li ce biti dovoljno nadpritiska u kucistu da prasina ne ulazi kroz otvore na pozadini kucista?
Da li bi bilo mnogo kad bi bilo 5 ventova, 2 napred, jedan u podu (uvlace vazduh), jedan pozadi i jedan gore eventualno usporen sa LNA (izvlace)?
Srle a gde se u struju kace svi ti ventovi da bi bili kontrolisani prekidacem u kucistu? Imaju neki kablovi do prekidaca pa se rasporede ili kako se vec povezuju ventovi sa kontrolom napona (brzine) ventilatora (u r4 a verovatno je isto i u r5)?
 
Poslednja izmena:
Kuciste ima svoj kontroler za brzinu ventilatora,na R4 je bilo moguce kontrolisati tri ventilatora.
 
Sve je meni to jasno momci i znam za te detalje u vezi protoka, hladjenja, zato ja i pitam da bi cuo licne utiske vlasnika R5 no se ne javljaju...

@srle22 sta mislis da li je dovoljno da samo dva prednja uvlace bez onog na podu i da li ce biti dovoljno nadpritiska u kucistu da prasina ne ulazi kroz otvore na pozadini kucista?
Da li bi bilo mnogo kad bi bilo 5 ventova, 2 napred, jedan u podu (uvlace vazduh), jedan pozadi i jedan gore eventualno usporen sa LNA (izvlace)?
Srle a gde se u struju kace svi ti ventovi da bi bili kontrolisani prekidacem u kucistu? Imaju neki kablovi do prekidaca pa se rasporede ili kako se vec povezuju ventovi sa kontrolom napona (brzine) ventilatora (u r4 a verovatno je isto i u r5)?

Da li bi bilo mnogo 5 ventova? Verovatno ne bi, od viska ne boli glava. Ali ako 4 rade posao, ne vidim razloga da se ubacuje peti, zar ne? Sto se tice povezivanja ventova, zatekao si me pitanjem. Ja na R4 imam tri venta i povezani su preko kontrolera, nisam zagledao kako su povezani na racunarima na kojima sam vidjao cetiri. Verovatno direktno na neki konektor na ploci, u zavisnosti od iste, ali zaista nisam detaljnije gledao.
 
Ja sam se bas "napalio" da uzmem komp... pa bi u kuciste jos 2 dodatna venta od 14cm, razmisljam da li Noctua NF-A14 FLX ili orginalni Fractal Design Dynamic 14-GP...
Noctua http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=52&lng=en&set=1
Dynamic http://www.fractal-design.com/home/product/casefans/dynamic-series/dynamic-gp-14
Po ovim specifikacijama Fractal Design Dynamic 14GP malkice vise probacuje vazduha 68,4m3h naspram 67.981m3h kod Noctua, tih je kao Noctua, kosta 15e naspram 22,4e, jedino Noctua radi navodno 150.000h a Dynamic 40.000h.

Vi koji imate R5 i imate orginalne ventove, jos jednom da pitam, cuju li se na maximalnim obrtajima?

Ako se ja secam, nesto je bilo price da Noctue dobro rade uspravljene a da su slabe horizontalno postavljene, da se lakse pokvare, da su buscnije, sta li?
Zna li neko nesto o tome?

Koje ventilatore od 14cm bi ste jos preporucili?
 
A14 je odlican ventilator. Daleko bolji od Fractala. Problem sa pozicioniranjem imaju uglavnom ventilatori sa sleeve lezistima, oni se isuše ako ih staviš horizontalno.
Specifikacije na kutiji ti ne vrede nista. Em sto lazu, em sto svi imaju drugacije "sisteme" merenja.

Svi ventovi su relativno bucni na 1500RPM, zavisi sta ko smatra bukom.
 
Pa opcije su mi Noctua NF-A14 FLX ili orginalni Fractal Design Dynamic 14-GP i ima ovaj Arctic Cooling "Arctic F14 PWM" http://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f14-pwm-pst.html
Kako se tacno zove taj koji si naveo kao A14. Da li mu je mana sto je pwm? Trebalo bi da se on moze nakaciti na konektore kablova od kucista i kontroelisati preko prekidaca kucista...
 
Pa na A14 koji si pomenuo sam i mislio. PWM ventilatori se uglavnom ne koriste za kontrolere, vec direktno na plocu idu, ali mozes da ih nakacis na kontroler ako je moguce ubosti 4 pinski prikljucak.
 
Poslednja izmena:
Koje vam je lepse, crno ili titanijum, sa prozorom ili bez prozora?
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    375.5 KB · Pregleda: 113
  • 2.jpg
    2.jpg
    358.4 KB · Pregleda: 95
  • 6.jpg
    6.jpg
    457.7 KB · Pregleda: 103
  • 5.jpg
    5.jpg
    345.3 KB · Pregleda: 88
Titanijum prozor.
 
Ja sam vec u fazonu da nas ovaj covek troluje. 500 tema sa 500 pitanja, od cega su neke stvarno da se zapitas :)
 
:d
Nisam trol, stosta drugo mozda i jesam...

Kad smo kod prozora, on smanjuje zvucnu izolaciju?
Koliko?
 
Znam.
Sve unutra crno, svi ventovi, svi slotovi za maticnu, svi nosaci hdd i ssd, sve ostalo je isto, e kakva je cena ne znam, ona verovatno nije ista... :d
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno