Šta je novo?

Fractal Design Define R5

Još nekoliko slika ...

2015-04-10 15.56.12.jpg2015-04-10 15.58.12.jpg2015-04-10 15.58.26.jpg2015-04-10 15.59.23.jpg

Nadam se da će barem nekome pomoći nešto :)

PS. slike baš nisu nešto, na žalost ovo je najbolje što mogu :)
 
Poslednja izmena:
Pomoglo dovoljno. Porucio preko KP. Stize u sredu. Nadam se apsolutnoj tisini pri radu/kvalitetu izrade jer mi je to jedan od bitnijih faktora zasto sam se odlucio za ovaj model.
 
Poslednja izmena:
Ако хоћеш да убациш неки већи радијатор, иначе нема потребе.
 
Uzeo sam ga i mogu reci da sam jako razocaran.Instalacija je vrhunska jao je "user friendly" i zadovoljstvo je stavljati komponente u njega ali ono koja mu je glavna namena je 0 preko vrata.Uopste ne izoluje zvuk, u dB mi je ista glasnoca kao na bivshem kucistu.Verujem da izoluje za par dB samo ako je eventualno grafa ili kuler nad procesorom bucniju i to minimalno bucniji (sto kod mene nije slucaj).Znachi noctue ne ginu, ali mi je krivo shto sam mogao to da resim i sa duplo manje para na postojecem kucistu.Jako veliko razocarenje i bacen novac, za ono zasta smo se svi opredelili i da ga uzmemo u startu a to je "zvucna izolacija"
 
Nijedno kuciste nije potpuno zvucno izolovano. Cak i one silent varijante R4/R5/h440 samo malcice ublazavaju zvuk.

Ja sam ti vec objasnio, ukupna potrosnja hardware-a u kucistu mora da bude sto manja kako bi "silent" radilo posao.

Silent kuciste uglavnom nudi 2-3 decibela eventualno nizi zvuk zbog akusticne pene i zatvorenih ventilacionih otvora.

U tvojoj temi :) . Ali mislio si da pricam gluposti i da to nema veze sa mozgom.
 
da bi se stvarno zvucno izolovalo kuciste morali bi radikalnije da pojacaju stranice i skroz da ga zatvore da ne bi zvuk mogao da bezi nikud (pogledajte npr isolation cabs za gitarska pojacala) sto bi rezultovalo bukvalno saunom unutra.ovo,kao i svako kao saund izolacijsko kuciste moze da se oblozi na prednjem panelu,vrhu i stranicama jer se podrazumeva da tako zvuk iz kucista nece direktno dopirati do vaseg uveta i to je manje vise sve sto i moze da se uradi.da preteruju sa reklamom,naravno da preteruju,bukvalno su na granici obmane.
 
Ma i da potpuno strane i front ugase (zvuchno) ostaje pozadi, dole, gore, napajanje...krastavac, apsolutno nishta nisam uradio.Jedino sto moze da me spase je 2x noktua (jer ovi na frontu su bedni samo na 1000 rade ali i kad rade na 1000 su skoro necujni) za dole direkt na grafiku i pozadi da izduvava.Ovi sickeflow su marshall pojacala na maximum, na koliko god obrtaja radili.Citao sam neke odnose cena/zvuk/[rotok vazduha ali 1 takav ispod 15e nema sanse da se nadje i to ne ovde nego kod madjara.Propao sam.
Ali jedina realna prednost kucista je zaista FENOMENALAN dizajn ali od toga apsolutno nemam nishta.
 
Nisu ni Noctue besumne, daleko od toga. Ja imam jednu koja bi trebala da je najtisa (nf-s12b), i cuje se preko 900 RPM.
Jedino resenje je dosta kvalitetnih ventilatora koji rade ispod granice cujnosti. (ako vec generises toliko toplote u kucistu sa hardware-om)
 
Uzeo sam ga i mogu reci da sam jako razocaran.Instalacija je vrhunska jao je "user friendly" i zadovoljstvo je stavljati komponente u njega ali ono koja mu je glavna namena je 0 preko vrata.Uopste ne izoluje zvuk, u dB mi je ista glasnoca kao na bivshem kucistu.Verujem da izoluje za par dB samo ako je eventualno grafa ili kuler nad procesorom bucniju i to minimalno bucniji (sto kod mene nije slucaj).Znachi noctue ne ginu, ali mi je krivo shto sam mogao to da resim i sa duplo manje para na postojecem kucistu.Jako veliko razocarenje i bacen novac, za ono zasta smo se svi opredelili i da ga uzmemo u startu a to je "zvucna izolacija"
Nisi rekao sta imas od fanova, na kojim brzinama rade, koji kuler na grafici i proc imas!? Koje ti je bivse kuciste? Ako si ocekivao soundproff kuciste, onda zivis u imaginarnom svetu!
 
zivim u imaginarnom svetu.
2x sickleflow 12, jedna dole pored napajajna jedna da izduvava i 2x stock od r5, grafa se ne cuje i kad je gola zaista neverovatna 280 3x...
 
Imam FD R4, 5x14cm stock FD @5V, Asus 77770 V2, Thermalright HR-02 Macho @5V i Seasonic G 550W Gold. Zivim u vrlo tihom kraju, racunar ispod stola na pola metra od mene, 90% vremena provodim u PS i LR. Nisam cuo racunar vec tri godine.
 
Moji dodatni utisci. Ocigledno da je glavna snaga/moc ovog kucista njegova unutrasnjost/cable managment. Zaista se radi o neverovatnom dizajnu i iskoriscenoscu prostora. Unutra je obracena paznja na svaki detalj. Unutrasnja konstrukcija je prilicno cvrsta i koliko bih rekao matelna sto daje dozu samopuzdanja u kvalitet.

Ne mogu da kazem da sam ocekivao apsolutno necujno kuciste jer to jeste nemoguce. Tiho je. Ne mogu dodatno da diskutujem o ovom segmentu jer moje komponente ne generisu ekstremnu toplotu. Diskutabilno je da li je necujno koliko se reklamira. Moja zamerka i stvar koju sam ocekivao jeste cvrstina spolja/spoljna konstrukcija kucista. Prednja strana deluje jeftino. Cista plastika je u pitanju, a otisci prstiju ostaju kako pozelis. Gornji deo kucista/krovni poklopci se ugibaju na ne tako intenzivan pritisak. Bocne stranice kucista se takodje ugibaju. To mi je lose. Ne kazem da to ovo kuciste cini losim, ali da je moguce dodatno posvetiti paznju tome jeste. Dokaz tome je sto sam imao prilike da uzivo pogledam Chieftec kuciste (ne znam koji je model bio u pitanju) koje moze da objasni kako se prave stranice koje su metalne/celicne i ne poseduju nikakvo ugibljenje prilikom pritiska. Po mom misljenju ovaj segment daje jeftin aspekt modelu R5.

Odusevila me je unutrasnjost, a razocarala spoljasnost. Ne estetskim izgledom koje mi se svidja jer volim minimalizam vec ugibljenja materijala i plastika koja mi prosto ne uliva veru. Utisci su mi podeljeni. Par dodatnih skromnih slika u prilogu.

@ficicaaa
To sto ocekujes/zelis postoji. Cisto sumnjam u desktop segmentu. Apsolutnu necujnost mozes naci kod ultrabook recimo Lenovo T 2015 serija (konkretno Lenovo T450s). Ta necujnost i hladnoca prilikom rada pored ostalih prednosti ima svoju cenu. ~1000+ evra.

FD DEFINE R5 Inside View 1
FD DEFINE R5 Inside View 2
FD DEFINE R5 Inside View 3
FD DEFINE R5 Inside View 4
 
Oceca li se da je malo manjih dimenzija od R4?
 
O čemu ti to?
Ajde što je malo veće od r4, nego stane duplo više "stvari" nego u r4...
 
Pa na sajtu pise da je R5 nize za 13cm od R4. Koliko se secam, toliko je bilo razlike u visini. Zbog toga pitam.

EDIT: Ipak sam ja pogresio.Gledao sam samo dimenzije kucista, bez nogara.

r5
Case dimensions (WxHxD): 232 x 451 x 521mm
Case dimensions - with feet/screws/protrusions: 232 x 462 x 531mm

r4
Case dimensions (WxHxD): 232 x 464 x 523mm
 
Poslednja izmena:
Maltene isto kao i R4 po dimenzijama :)
A ja bih uzeo R5 samo zbog toga sto se skida kavez za 5.25". Radi bih uklonio ovaj iz mog kucista da moze.
 
Posle dužeg mozganja R5 ili NZXT H440, odlučio sam se za R5, a presudilo je to da sam danas video da E**i nudi H440 po ceni od 18.500 din...pljačka!

Momentalno sam naručio R5 Black Window iz HU za 135e.

Raspitao sam se za dodatni FD Dynamic GP-14 fan, dobavljiv je po ceni od 15e.

Kao bivši vlasnik R4, nestrpljivo očekujem naslednika. :)
 
ja glasam za to da se ubuduce nase cene stavljaju u spojler,ima nas sa slabijim srcem,stresovima itd. :)
 
Kad/ako uvezu R5 neće biti ispod 18-19.000 :d
 
18500din?! Pa da li su skroz odlepili? Jeste H440 odlicno kuciste, ali ta cena...no thanx!
Javi utiske za R5 i napisi kakvo je u odnosu na R4 :)
 
Moram da pohvalim Dynamic GP-14 ventilatore koji dolaze uz R5, primetno su tiši od FD R2 Silent iz R4. Oba se vrte na 1000 RPM, ali je GP-14 tiši na 12V. Kad sam imao R4, fan kontroler sam držao uglavnom na 7V, nekad na 5V. Na R5 držim na 12V opušteno, a imam tri GP-14 venta(dokupio sam jedan u startu).

Lim je prilično tanak kao i na R4, mada to sam i očekivao, ali čini mi se da su stranice sada malo jače i teže su. Lim koji nosi ploču je dosta čvršći nego pre, jer sad ima uglove(nije flat), pa je samim tim čvršća konstrukcija.
Ugibanje plafona i dalje postoji kao i na R4, ali ako se ne skidaju Moduvents poklopci, nema problema.

Kvalitet plastike prednjeg panela i vrata je isti.

Zvučna izolacija je od istog materijala kao na R4 i vrši posao, ni pre nisam imao zamerki, svakako je praktičnije rešenje nego ona debela pena kod NZXT H440.

Mesta pozadi za kablove ima primetno više, bukvalno nije moranje imati modularno napajanje.

Mnogo je praktičnije rešenje prednjeg filtera u odnosu na R4 i generalno pristupačnost prednjem delu npr. za montažu ventilatora.
Donji filter koji se vadi od napred nemam potrebe da komentarišem. Big like!

Jedina stvar koja je bolja kod R4 je sistem zatvaranja vrata, kod R4 je magnet i šteta što tako nije i kod R5, nego žlebovi gore i dole i mora da se stisne da se lepo zabravi. Magnet je daleko praktičnije rešenje...
Tu manu delimično kompenzuje mogućnost promene smera otvaranja vrata kod R5.

Na kraju, ako uzmemo u obzir cenu i to da sam R4 2013-te platio 9.999 din u E**i na akciji, a sad za ovo dao 135e + 15e za treći GP-14 fan + dostava = 18.500 din, mislim da je glupo govoriti o isplativosti...ali jednom se živi. :)
 
Poslednja izmena:
muski si se ocepio,nema sta,ali jace je od mene da ne prokomentarisem da se i neki enthoo mogao zategnuti za slicnu lovu,i to ne svakakav. :)
 
Enthoo pro/luxe su stvarno sjajna kucista, ja se nosio mislju da iz Austrije dovucem jedno ali na kraju odustao i uzeo ovde Strykera.
 
Ne znam što, ali mi se nešto ne sviđa taj Phanteks, inače video sam da ima crno Enthoo Luxe za 146e. Zamisli ovu mATX pločicu u njemu. :d

Ja sam se dvoumio između H440 i R5, na kraju uzeo Fractal, nisam baš morao i fan da dokupljujem za 15e, ali...

Posle iskustva sa R4 sam u principu znao šta da očekujem, tako da sam zadovoljan kupovinom. :)
 
Kolose, onda uzmes: https://www.youtube.com/watch?v=0CEB71nZRPQ
Nakacis 2 takve ploce odmah :D

Sto se tice R5, ma bitno da tebi radi posao i da ti se svidja. Ja sam odusevljen sta sve nudi za watercooling, ali krov mi je uzasan na fractalu u odnosu na H440.
 
meni samo nije jasno kako nekome moze da padne na pamet,da se i usudi da pomisli da enthoo nije sam pinakl skafova za hardver. :)
 
Nazad
Vrh Dno