Šta je novo?

Fractal Design Define R5

U temi za LC 120 je bio član koji je, kako kaže, sve uradio kako treba a temperatura loše, i to samo njemu. Tek kad je okačio sliku smo videli da je obrnuo ventilator. Zato trazimo sliku. Govori kao hiljadu reči ;)

Jel možeš da staviš jedna ventilator na bočne stranu, pa da vidiš temperature?
U suštini to bi ti rešilo problem, samo mi je neverovatno ovo što pričaš.
 
Sada je gotovo sa tim, na jedvite jade sam nagurao kućište ispod stola, strašno je teško.
 
Poslednja izmena:
Ma nema sanse da smeta protoku mrezica i vrata zatvorena... ventilatore je nakacio na plocu i oni slabo duvaju... lose sve podesio, slab protok zraka zbog male brzine ventilatora...
Ventilatori kućišta su povezani na ploči i sa grejanjem socketa.
Kad odlucis da opet vadis kuciste, a ti povezi ventilatore kao sav normalan svet na onaj konektor sa kucista, daj mu struju i kontrolisi brzinu prekidacem od kucista.
Ti si covece sve ali sve sto je prednost tog kucista eliminisao. Uklonio si filter prasine iz poda, ne koristis ventilator kontroler, otvorio si vrata ... sta si jos naopako uradio ili je bolje pitati sta jos mozes naopako uraditi?
Ne razumem sta ce ti onda uopste to kuciste?
Da lakse manipulises kucistem stavi odozdo na nozice one okrugle filcane "jastucice", samolepive podloske za noge od stolice, onda lako klize po parketu kuciste (za tepihe i itisone totalno beskorisno, cak i smeta).
 
Nije slab protok, ti ventilatori idu na minimum 55 %, ovo možda čak zvuči i previše ali to je 700 rpm za one Fractal Design od 14 cm, i oko 800 i nešto kod F12:



Kasnije bez opterećenja procesora a karta u FurMarku ide do oko 850 rpm za fractalove i skoro 1100 za F12. Kakav fan kontroler, to je glupost na koju ne mogu da priključim F12, plus uvek će ići kako mu je stavljeno, ovo je prava stvar koju sam podesio preko FAN Xperta. Ti ventilatori se nikada ne čuju, a rade što je brže moguće. To mi je bio cilj, maksimalni airflow ali da se ne čuju.

Dakle hoću da kažem da ja već u startu imam oko 7 V na ventilatorima kućišta.

Nemam te filcane jastučiće.
 
Poslednja izmena:
TC Mekatro, buvljak, Uradi sam, prodavnice namestaja ...
Moze cak i selotejp ali neki siroki pa nesto vecu poovrsinu oko nogica zalepiti da se ne skida lako...

20161028_191827.jpg
 
E hvala momci, dobro je znati. Mogao sam ja nešto da stavim ali nisam hteo ništa da lepim.
 
Mozda ce biti nekome zanimljivo da vidi koliko prasine se zadrzava na mrezici od filtera sa dna kucista.
Manje prasine je kod napajanja (skroz pozadi) a tu gde je ventilator koji radi stalno na maximumu ima bas dosta prasine. Napajanja vrti najcesce polako i otud tolika razlika...
Posle usisavanja filtera sa obe strane veoma jakim usisivacem ostalo je jos tragova prasine veoma vidljivih i tek nakon upotrebe cetkice malo jace (slikarske neke recimo) ociscena je sva prasina iz filtera.

20161223_170040.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja filtere perem toplom vodom u kadi pod tušem, osušim i vratim. Ne može ni kompresorom da se očisti kao vodom.
 
Kad sam četkao, oseti se prasina, izgleda dadosta tog ostane u filteru iako se pogledom i ne primeto da ga je bas toliko ali da ga perem necu dok ne vidim buđ, a nikad do sada nisam ni na jednom kompu i filteru video da se ubuđao...
Vodom i sapunom perem filter klime u stanu. ;)
 
Poslednja izmena:
Pre svega, dobar dan narode i ponosni korisnici R5-ce. :)
U mogućnosti sam da nabavim dotično kućište R5 po povoljnim uslovima, stoga san želeo da malo prodiskutujem o nekim sitnicama o kućištu. Pokušao sam da pročitam skoro sve postove u ovoj temi i većinu bitnijih odgovora sa već dobio. Pre svega zanimaju me fan-ovi i njihova kontrola. Želeo bih da za početak da imam ukupno 3 fan-a i da sva tri kontrolišem preko kontrolera koji se dobija sa kućištem. Ideja mi je da oba Dynamic GP-14 koja se dobijaju sa kućištem prebacim napred, a da rear fan dokupim. I za početak tu mi treba vaša preporuka, koji fan bi bio dobar kao izduvni na zadnjem kraju kućišta?
 
Sve zavisi koliko želiš da platiš, i ako želiš da korištiš taj kontroler na 5V, moraš naći ventilator koji se pokreće na barem 4V da budeš siguran, tako da su Dynamic GP-14 onda siguran izbor(mislim da ih ima na oglasima - KP i lepa je cena). Npr Noctue se pokreću na oko 6+V, neki ventovi na 9V pa neće raditi ni na 7V, a ako se ne pokrenu mogu da pregore i time naprave kratki spoj.
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi koliko želiš da platiš, i ako želiš da korištiš taj kontroler na 5V, moraš naći ventilator koji se pokreće na barem 4V da budeš siguran, tako da su Dynamic GP-14 onda siguran izbor(mislim da ih ima na oglasima - KP i lepa je cena). Npr Noctue se pokreću na oko 6+V, neki ventovi na 9V pa neće raditi ni na 7V, a ako se ne pokrenu mogu da pregore i time naprave kratki spoj.

Ok, hvala na odgovoru i savetu! :)
Poprilično sam nov što se tiče termina i oblasti tako da ne zamerite ako pročitate nešto "nestručno". :d
Pa koliko sam iščitao u ovoj temi, većina korisnika dokupi još jedan Dynamic GP-14 ili dva i to je to. Posle ove informacije oko minimalne voltaže, najverovatnije ću i ja dokupiti još jedan Dynamic GP-14 fan ili neki drugi sa startom voltažom od 4V. Elem, prepostavljam da su ljudi radili build-ove u R5 i sa više različitih fan-ova, pa ću postaviti sledeća pitanja. Prvo pronašao sam na netu negde da dosta ljudi za rear fan ugrađuje fan tipa High Airflow, nešto nalik na Venturi HF-14, prvenstveno u smislu oblika i broja peraja ventilatora, a da napred, ispred HDD kaveza stavljaju dve Dynamic GP-14, koje bi više trebale da budu nalik na Static Pressure fan-ove, pa me zanima da li ima neka preporuka što se tiče takvog rear fan-a tj da bude više High Airflow? Zatim što se tiče povezivanja, iščitao sam da većina koristi fan kontroler na jednom režimu rada, pa sam zato i ja zamislio da uradim isto, da rade u sinhronizmu. Ako neko ima iskustvo, kakve su temperature kada se izvrši povezivanje tog trećeg rear fan-a na matičnu ploču (ukoliko uzmem neki kvalitetniji rear fan, isto ako može neka preporuka u tom slučaju)?

PS.

Hvala Kolos, tek sada videh poruku dok sam kucao odgovor... :d Ako uzmem ovaj fan onda bi morao da ga priključim na matičnu jer mu je startna voltaža 6v, tako da početni režim na kontroleru od 5v ne bi uticao na ovaj fan. Ili grešim? xD
 
Poslednja izmena:
GP-14 na min su beskorisni, ja sam koristio srednji položaj ili max. Inače, 15e je prejaka cena, ne vrede toliko. Za te pare ima kod nas Noctua Redux PWM. Nije ni Arctic F14 sjajan, ali je bar povoljan.
 
GP-14 na min su beskorisni, ja sam koristio srednji položaj ili max. Inače, 15e je prejaka cena, ne vrede toliko. Za te pare ima kod nas Noctua Redux PWM. Nije ni Arctic F14 sjajan, ali je bar povoljan.

Dobro i da li te GP-14 rade svoj posao? Jesu li prihvatljive po pitanju buke na 7v odnosno 12v? Ne očekujem ja sada neki ultra silent pc, samo me zanima da li rade svoj posao u smislu kompormisa hlađenje/buka. Da li si ti kao korisnik R5 zadovoljan sa tim fan-ovima u opštem slučaju?
Što se tiče Arctic F14, jeste zaista povoljan i za sada mi je on dobar izbor, samo ne znam kako će se ponašati na kontorleru, kako gura na 7 ako mu je 6v startni napon, nameću mi se takva neka pitanja...

PS. Na koju si konkretno Noctua-u mislio, može li link? Jel NOCTUA NF-S12B REDUX – 1200PWM? Taj fan stvarno dobro gura vazduh, tj. hladi, ali je i glasniji, tj. prema nekim odrađenim testovima, da mi ne napravi mini mlazni motor od pc-a? :trust:
 
Jel mogu vlasnici da navedu mane ovog kućišta?

Razmišljam o kupovini kućišta do 150€ pa najviše naginjem ka njemu...
 
https://forum.benchmark.rs/showthre...gn-Define-R5&p=4570104&viewfull=1#post4570104

Mana mu je i sto je sada 140-150e a ja ga platio malko manje od 100e...

Predlozio bi ti da procitas celu temu, nije velika, moze se naci korisnih stvari.

Ne znam kakav ces praviti propuh, preporucujem 1x14 pozadi (gde i treba da bude i 2x14 napred, izvaditi visak polica za hdd, nema potrebe za ventom u podu ako nemas mnogo veliku graficku, predlazem i ssd napred medju police jer ces time ustedetijedan naponski kabl, mnogo su daleko i pozadi ssd-ovi pa se ne moze uz njega na naponski kabl zakaciti i jos jedan hdd...
 
@Zeha
Hvala :)
Pročitaću celu temu. Baš tako sam planirao da stavim ventilatore, ma koje kućište odabrao. Čini mi se da se tako ostvaruje najbolji protok vazduha. Važno mi je da bude što tiši kompjuter noću (čitaj "nečujan"), pa mi je zato i prvi izbor R5. Iskreno, ne znam ni koje drugo kućište da stavim u uži izbor. Neko je pominjao isto FR Define i neka oznaka posle (S ili C ili nešto treće) i da ono ima bolji protok vazduha zbog većih proreza i (valjda, ako se dobro sećam) tih kaveza za HDD-ove.

Svakako planiram da stavim jedan SSD i dva, ako ne i tri, HDD-a.
 
Nadji na FD sajtu opise pa posle i na yt snimke od sva 3 FD kucista pa se odluci.
Za vise hdd mislim da je R5 ponajbolje.
Druga 2 ili nemaju kaveze za hdd vec se kace za zid unutar kucista, vertikalno, sto oslobadja prostor za graficku i bolji propuh ali slabije hladi hdd ili ima samo 2 mesta za hdd + 3 za ssd...

Da znas da ni jedno kuciste nije "necujno". Dok god ima ventilatora ili pokretnih delova u/na/iza kompjuter-u/a.
Nocu se sve cuje ako je komp u sobi gde spavas.
Samo ugasen komp se ne cuje.
 
Dobro i da li te GP-14 rade svoj posao? Jesu li prihvatljive po pitanju buke na 7v odnosno 12v? Ne očekujem ja sada neki ultra silent pc, samo me zanima da li rade svoj posao u smislu kompormisa hlađenje/buka. Da li si ti kao korisnik R5 zadovoljan sa tim fan-ovima u opštem slučaju?
Daleko od beskorisnih, tesko preterivanje. Imam nazad/gore 2 komada i napred 2 komada, sve na 5v i pesma andjela :d
 
Da li misliš da vrede 15e na KP?

Na 5V skoro da i ne pomeraju vazduh na 10cm ispred, ne čuju se, to je tačno, ali skoro da vrte u prazno. :) Posebno prednji koji treba da savladaju otpor filtera i da proguraju vazduh kroz HDD cage.

Ovo je za 15e daleko bolja kupovina, plus domaća garancija:

https://shop.benchmark.rs/hladnjaci_i_oprema/noctua_ventilator_nf_p14s_redux_1200_pwm-69541

PWM 350-1200 rpm, milina, kontrola preko matične ploče, svako može da podesi krivu kako mu odgovara.
 
Naravno da je Noctua bolja ali opet razlike nisu takve da je GP14 beskorisan a Noctua uber alles.
Cena jeste preterana ali posto sam ja moje dobio uz kuciste, uz minimalnu doplatu, nemam sta da se zalim.
 
Zašto bi kačili na 5, 7 ili 12V kada ploča (ako je dobra) može sama da reguliše rpm?
 
Zato sto je lakse ili ti jednostavnije zakaciti na "mehanicki" prekidac nego podesavati kasnije sa ploce...
 
Trazio sam svuda ovo kuciste. Gde moze kod nas da se kupi? Zna li neko?
 
Nazad
Vrh Dno