Šta je novo?

ASUS ruteri N12, N12+, N12E

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Sta mi mozete ispricati o tri ASUS rutera:

-AP Ruter ASUS RT-N12 Plus N300 http://www.asus.com/Networking/RTN12Plus/

-Ruter ASUS RT-N12 http://www.asus.com/Networking/RTN12/specifications/

-ASUS RT-N12E http://www.asus.com/Networking/RTN12E/specifications/

Savetuju mi da uzmem ovaj prvi ASUS RT-N12 Plus N300, a meni treba za stan (63m2) i da moze do parkinga pred zgradom (20-ak metara) dobaciti i sve to sa kablovskog modema (i neta)...

Koliko jaci signal iz rutera moze smetati LCD televizoru ili monitoru kompjutera?

Kakve razlike ili slicnosti ima izmedju N12 plus i N12 ?

Meni nekako "najzanimljivije" deluje bas ovaj N12+ iako nema dd-wrt fw za njega ("kao da bi ja i znao" da ga iskoristim) ...

Da li je neko koristio neki od ovih rutera?
Kako rade sa fabrickim FW?
Treba li im odma ubaciti najnoviji FW?
Prekidaju li konekciju, zaglupljuju li se, prave li neke probleme...?

S nestrpljenjem iscekujem vase komentare i utiske.
 
Ja sam koristio 12E model, ali samo zbog Asus-ovom DDNS servisa i mogu da ti preporucim da ih zaobidjes, jer neces dobiti ni blizu to sto zelis...
Jednostavno, cena ti sve govori...Imaju lepih mogucnosti, lep je firmware [:D], ali nije nikakav domet i brzina.
Poslednji put sam ga stavio kraj jednog Tp Link-a 340GD [osnovni,najjeftiniji model od pre nekoliko godina, koji se i ne proizvodi vise] i po jacini signala se ne mogu uopste porediti...
Asus-a u prizemlju dvospratne kuce, jednostavno,nema..
Mozda se kod mene bas potrefio slab primerak, mozda gresim, ali ipak potrazi nekog Cisco-Linksys-a, Netgear-a i slicno...
pozz
 
12E je sa 2x2dB antenama, zato je tako slab... mene vise zanima N12plus model i "cisti" N12 jer imaju 2x5dB antene...
 
Jacina signala dosta zavisi i od prostora u kome se koristi. Wireless signal trazi opticku vidljivost i ne radi dobro kada ima puno zidova. Meni je stan u L i imao sam problem da sa router-a koji je u jednom kraju tog L imam signal na drugom kraju. Pomeranje routera od samo 30ak cm ka centru je od neupotrebljivog dovelo do vrlo upotrebljivog signala za mobilne telefone (skoro maksimalan protok). Ocigledno sam ubo pravi ugao za odbijanje signala ka kuhinji :)

Vrlo je bitno gde je pozicioniran router u stanu, pogotovo sto zelis da imas pokrivenost i napolju. Probaj da pozajmis neki wifi router i da testiras. Ako nista drugo, uzmi jedan bolji za stan i jedan jeftiniji AP za parking. AP ces nakaciti kablom ako imas gde da ga provuces ili ga podesiti da radi kao repeater. Sa kablom bolje radi, zato sto ceo wireless deo radi samo jednu stvar, emituje signal a kao repeater mora prvo da ga prihvati pa da ga reemituje pa i brzina opada.

Sto se tice preporuka, moja je da uzmes neki od TPLink modela sa odvojivim antenama. Tada imas mogucnost da skines jednu od antena i da stavis eksternu pa da je pozicioniras metar, dva, pet dalje od routera i tako pokrijes sav potrebni prostor.
 
Uzeh ruter Asus RT-N12+
Instalacija je "za d e b i l e", sve očas posla zavrseno.
Evo i kod njega dobro pichi net...
Imam sve crtice i na telefonu... odo u drugu sobu... i u drugoj sobi maximalne 4 crte, bio sam i na hodniku zgrade i tamo zavisno od ugla i dela hodnika ima 1-2 crte, to je vec kroz 3 zida signal, verujem da ce i do parkinga koji je pod prozorom da mi dobaci barem 3 ako ne i sve 4 crte...
Javim vam kad se setim da proverim.

E da bio je jedan "zanimljiv" i poucan momenat... kad sam ga doneo kuci i raspakovao iz neotvaranog u celofan zavarenog pakovanja, utvrdim da je polomljen, kad su pakovali rasčenuli su mu antene i maska na koju je antena pricvrscena je bila polomljena.
Vratio sam se u prodavnicu i uspesno bez problema zamenio za drugi primerak u radnji.
Ni njima nije jasno kako su ga polomili i zasto su ga polomljenog spakovali, nije im bilo ni milo ali su bili izuzetno korektni, napravili papirologiju za sebe sto im treba, meni popunili novi garantni list, dali uredjaj ispravan (otvarali smo ga da vidimo da li je citav) i pozdravili se ko ljudi sa "1.1 doviđenja - 2.1 prijatno - 1.2 HVALA vidimo se".

Ako je po ovome suditi, ovaj ce me ruter odlicno i dugo sluziti. Ja imam neki "peh" da mi ovakve sitne stvarcice crkavaju iznenada i pre vremena, dolaze neispravne, evo ovo je bilo polomljeno i sve to resim dosta brzo i bez problema i nakon toga me te stvarcice sluze i besprekorno rade godinama... :,,:
Valjda sam dobar covek a neko me odozgo podseca da se ne opustam i da budem čestit i u buduce... :D
 
Poslednja izmena:
Domet mu je ispod proseka i svakim isključivanjem sa struje, traži ponovno podešavanje. Baš crni petak. :(
 
PLUS je majka, lak za instaklaciju, user interfejst još lakši, sad ne znam koliko si ga platio, ali ja uzeh danas sebi ;) po ceni od 2800RSD :) jer je danas CRNI PETAK :) hehehehe, akcija traje tri dana ;)
http://www.winwin.rs/bezicni-ap-rut...-wan-4-lan-range-extender-2x5dbi-4749285.html

Meni je trebao ranije, kad je crklo "moralo" se zameniti... a placen je citavih 3.599rsd u "E". smrc, smrc, smrc :(
Cestitam na odlicnoj ceni...

Domet mu je ispod proseka i svakim isključivanjem sa struje, traži ponovno podešavanje. Baš crni petak. :(

Smanjio sam mu snagu na 15% ;)
E sad to sto sa iskljucenjem struje trazi podesavanje je bas glupost...
Dobri je znati.
 
Poslednja izmena:
Uzeo bih ga, al me nervira sto nema gigabitni lan..
 
Kupio sam danas RT-N12+ i vec u ponedeljak ce ici na reklamaciju.

Uzeo sam ga u win-win.

Signal mu je isti kao kod ovog obicnog telekomovog u svim prostorijama.
Nisam dobio ni 1% bolji signal niti protok.

Radio sam podesavanj preko 20 puta, na razlicite nacine, uvek je isti rezultat.

Zivim u kuci sa dva sprata, strasno je kako je slab signal.
Pun signal je samo u sobi gde je i glavni ruter, van te prostorije jedva dve crtice.
Toliko imam i sa sugavim izvornim ruterom koji imam od telekoma.

SVe u svemu, mnogo sam se razocarao, cak sam frustriran.

U ponedeljak ga nosim na reklamaciju, pa cu javiti sta je dalje bilo.
Najgore je sto bih ga menjao za nesto drugo, ali se bojim da je sve to isto njesra.

Samo se pitam, da li su one recenzije istinite, jer je nemoguce da ga toliko ljudi hvale.
Jedino ako je meni zapao neki pokvaren primerak.....
 
Verovatno je ruter poptpuno ispravan, ti treba malo drugačije da rešiš problem.
Kod signala je najmanje bitan ruter, odnosno njegov radio, svi su oni slični, bitna je antena.
Problem je samo što moraš da imaš jak signal u oba smera, znači džaba jaka antena na ruteru, a neki prcvoljak na kompu..
Taj asus dolazi sa dve 5dbi antene, jače od toga retko koji fabrički da ima, al može da se kupi posebno jača, tipa 8dbi.
 
Sve sam pokusao.

Cak sam ga premestio i na sredinu sobe.

Koristio sam ga u svim mogucim modovima koji postoje, signal nikada nije bio jaci nego sto vec jeste kada koristim ovaj telekomov ruter.

Jedino sto moze da bude problem, jer samo povezivanje kablovima.

Ja imam dva racunara koja su fizicki spojena na telekomov ruter, i dva TV adaptera za IPTV.

Te kablove za IPTV nisam ni vadio iz starog, kao i jedan od racunara. Posto sam morao da oslobodim jedan ulaz za novi ruter, taj racunar sam ubacio u novi ruter.

Dakle, dva IPTV i jedan racunar su ostali na starom ruteru, jedan je prebacen na novi.

Ne znam da li takav raspored utice na rad i signal?!
Meni to nije logicno, ali sve je moguce.

U svakom slucaju, sutra cu reklamirati, pa cemo videti sta ce mi ovi u winwin reci.....
 
Snaga signala na prijemu nije jedino što utiče na brzinu prenosa. Veoma bitan faktor koga većina kupaca wifi AP-ova zaboravlja, a sve je bitniji, je interferencija. Previše ljudi u krugu od 100m koliki ti domet očekuješ zrači u istom opsegu...koji je vrlo uzak u 2.4GHz band-u.

Dalje, rad u dvospratnoj kući je vrlo problematičan. Prvo, međuspratna ploča je sasvim sigurno od armiranog betona, a ta armatura je vrlo verovatno fino uzemljena i u električnom kontaktu je sa armaturom u zidovima. Eto finog faradejevog kaveza. Talasna dužina na 2.4 GHz je oko 12cm - svaka žičana struktura sa rupama manjim od toga će izazvati veliko slabljenje.

Antene su pasivna stvar - dakle ne mogu da stvore snagu signala koje nema! Antene mogu samo da "preraspodele" snagu u različitim pravcima. Dakle, antene od 8dBi će zračiti jače u horizontalnom pravcu od 5dBi antene, ali će zato zračiti slabije po vertikali.

Kupi još jedan AP za drugi sprat, smisli kako ćeš ih povezati kablom i uživaj! Jeftinije ćeš proći što pre to uradiš.
 
@P307

Možda je glupo pitanje ali da li imaš na tom Asusu dugme za uključivanje/isključivanje WiFi-ja ili da li postoji neka softverska mogućnost da se WiFi isključi kada poželiš?

Meni bi to isključivanje bilo hardverski ili softverski bilo potrebno u određenim situacijama kada želim nešto da testiram, na primer film od 30 GB ako koči da utvrdim da li je do rutera tako što ću žicom da povežem TV sa ruterom pa da testiram a za to vreme da mi WiFi bude isključen i tako neke slične obične stvari.
 
Poslednja izmena:
Sumnjam da ces moci sa ovim ruterom da strimujes takav film bezicno ;) Inace da mozes softverski da iskljucis wifi ^^
 
Sa tim ruterom mozda mozes visookompresovani youtube HD da strimujes, ali BR nema sanse ;). Slab je to protok, takav materijal pustaj preko zice.
 
Zdravo,

razmišljam da pređem sa ADSL na kablovski internet gde ne bih dobio ruter, pa se dvoumim da li da uđem u tu avanturu i da li bi mi N12+ bio dobar izbor.
Recimo da imam ok "teorijska" znanja o mrežama, ali vrlo malo praktičnog iskustva...

1) da li bi mi DLNA sa ovim ruterom radio dobro? ovaj Telekomov nikako nisam uspeo da podesim da radi "žično", samo preko wireless-a mi DLNA funkcioniše...

2) vidim da nema gigabitni Ethernet nego 10/100. Da li je to problem za strimovanje velikih filmova? Moja računica je da 100Mbit/s je 360 Gbit po satu, odnosno 45 GB, što ne bi trebalo da komprimovani 1080p 3D film prelazi. Da li je to ok, ili negde grešim u razmišljanju?

3) koliko bi mi bilo teško da podesim sve ovo? znači samo bih kratkim kablom vezao WAN port u modem, a u njegova 4 porta uboo one stvari koje su trenutno u telekomovom ruteru - ima li mnogo softverskih podešavanja nakon toga da sve to proradi?

hvala puno na odgovorima :)
 
Da li bi N12+ mogao da se poveže preko Telekomovog modema preko mrežnog kabla ? Treba mi samo da baca Wi Fi mrežu za 2-3 mobilna.
 
Da li mi neko može pomoći. Juče sam kupio 12+ verziju. Podešavanja brzo prošla, ne čini mi se toliko lošim. Međutim, kupio sam novi ruter zbog toga što mi je operater povećao brzinu neta da bih mogao da izvučem 200+ mbps, ipak, iako u specifikacijama piše da vuče brzine DO 300 mbps ne prelazi mi 90. Da li treba nešto dodatno da povežem ili je bila marketinška patka i nema ništa od tih 300 koja su naglašena na kutiji i specifikaciji?
 
Marketing... Odlično je što ide i do 90Mbit/s na WiFi. Na tom ruteru wan i lan portovi su do 100Mbit/s.
Za 200Mbit/s mora da ima gigabitni lan i 5GHz WiFi.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Uzeo sam ruter Asus RT N12 i povezao sam eksternu antenu od 24 db koja je na krovu, dok sam ovu njegovu desnu antenu ostavio da salje wi-fi po kuci. E sad, konektovao sam ga na wi-fi od drugara i preko mreznog kabla na kompjuteru mi na speed test-u pokazuje pun protok od 30mb, dok kada se konektujem na mobilnom ili na drugom kompu od kojeg prima wi-fi signal sa ovog rutera ne moze da izmeri vise od 2 mb iako signal varira, cas je pun, cas opada iako je udaljen drugi komp samo 2 metra od rutera. Ima li veze sto sam povezao eksternu antenu od 24db koja je na krovu i ostavio ovu desnu njegovu od 5 db, moze li mi neko reci u cemu je problem?! Hvala unapred... :)
 
Los signal plus ako je zagusen etar....
 
Nazad
Vrh Dno