Šta je novo?

i7 4770k / MSI G45 Z87 Gaming OC

Kao kod hladjenja procesora ( narocito ispod nule) gde se dobija na frekvencama pri istim naponima ( ili cak manjim ) tako isto i sa zagrevanjem istog dolazi do potreba dodavanja napona. Tako da povecavanjem kloka procesora i zagrevanja desava se da na mem kontroleru se izgubi stabilnost i dodavanjem voltaze se ona postigne, ali zato je uvek bolje sve ponaosob ispitati bez uticaja jednog na drugo i imati polazne tacke prilikom klokovanja kompletnog sistema, nasumicno dodavanje voltaze odokativnom metod ne podrzavam, naravno na svakom je da izabere sta zeli da radi sa svojim hardverom.

Brzo pretestiranje procesora radim tako sto recimo fiksiram vccin na 1.9v i na 1.3v cpu napon i pratim na kojem kloku proc ulazi u win, tu brzo nadjete limit vaseg procesora za svaki dan, jer recimo ako butuje na 4.5 u win a na 4.6 ne, onda ce te stabilnost traziti na 4.3 odnosno 4.4 ghz ako vam je zacrtani napon do 1.3v ( mada to zavisi od termalnih karakteristika kako procesora tako i hladjenja), mene pored napona takodje pri OC vodi i temperatura sistema. Ivy-e procesori su lepo reagovali na napon a da pri tome nisu podizali temperaturu drasticno prilikom klokovanja, dok kod haswela je stvar malo drugacija.

Sto se tice naponske sekcije kod ploca, bolja i kvalitetnija naponska donosi mnogo hladniji sistem ( koji ako je jos zatvoren u kucistu itekako znaci), uvek kao primer volim da navedem ASRock Z97 koju koristim trenutno i sa koje su skinuti heatspreader-i sa naponske i na kojoj radim pretestiranja ( recimo trenutno testiram gtx980 karticu i firestrike, odnosno 3dmar11 sa procesorom koji je na vazduhu na 4.8ghz HT on ( napon na procesoru je 1.22v a vccin 1.9v) gde je i memorija klokovana na 2800 sa uncore na 4500mhz , merio sam zezancije radi temperaturu sa laserskim termometrom na naponskoj i nije prelazila 30C... I kod boljih i kod losijih ploca mi se desavalo ( jako retko ) da progori mosfet ( na x79 bing bang je progoreo i napravio rupu na stampi i sa donje strane, i to pri svakodnevnom koriscenju ploce u kucistu znaci 24/7) a isto tako na malenoj Gigabyte H55N-usb3 sam vrteo 670 na 6.4 (ht on ) bez problema bez aktivnog hladjenja naponske, kao i klokovao isti procesor na vazduhu na skoro 5gh za neke testove ( primeticete da naponska nema hladjenje kako pasivno tako ni aktivno, i da je prilicno jadna u odnosu na neke ozbiljnije ploce...

Poenta price je da ako nesto izdrzava torturu na extremenim uslovima ( naponska naprimer) da ce u svakodnevnom radu to fercerati bez problema, jedino ide zamerka na grejanje komponenti, narocito ako je zatvoren sistem u kucistu...

Sto se tice degradiranja procesora, ima dosta stvari koji uticu a izmedju njih je i batch, rusi su imali procesor sa kojim su radili wprime 1024 na 6.6ghz na ln2 ( 3770k) koji je to mogao da vrti po ceo dan a bilo je i procesora koji su recimo butovali na 5 ghz na 1.2v a prilikom sledeceg probanja to nisu mogli ni na 1.4v ( imao sam prilike da vidim jedan takav 4770k ). Bukvalno je sreca sta cete zabosti, imate jake batcheve koje mozete maltretirati, kao i one slabije koji ce vremenom mozda gubiti performanse. Imao sam dosta prilike da maltretiram procesore kako sa naponom tako i na viskoj frekvenci i da ne dodje do nikakve degradacije istih, a bilo je i kontra primera, tako da je tu neki generalni zakljucak tipa 1.45v i sigurno se degradira neozbiljno iznositi, svakako ako ga ne przite nece nista moci ni da mu se desi, ali sve treba raditi u skladu sa temperaturama. Ja licno ne volim da guram procesor na 100C niti cak preko 80C jer pasta izmedju IHS i proca moze da "naprsne", a u praksi delidovanje procesora za extremno koriscenje nije se pokazalo kao dobra opcija ( u vecini slucajeva performanse procesora opadaju) desava se da procesori koji nisu imali CB( Cold Bug ) pocnu da ga imaju itd...Sto se tice delidovanja procesora za 24/7 to je svakome ponaosob da odluci, kod haswela narocito, pokazalo se da donosi poprilicna poboljsanja u temperaturama....
 
Poslednja izmena:
Baš me zanima koja je to ASRock z97(ili bilo koja druga) ploča kojoj se mosfeti ne greju preko 30C bez hladnjaka... :d
 
Napisao je ranije da je u pitanju ASRock Z97 OC Formula. Perica je potvrdio ono što sam već rekao za nas "obične" ocere, napon do 1.4-1.45V max je sasvim bezbedan ako dovoljno dobro hladimo procesor. Sigurno nećemo ubiti CPU.
 
Hvala @ Ljanmi i @ Perica Barii
Verovatno ostajem na 4.6mhz i 1.390mV. U principu i ne treba mi vise procesorske snage za ovu moju grafu, a i verovatno sledece godine pravim upgrade tako da necu nista da diram, super sljaka.
 
Poslednja izmena:
Odlicna ploca ali opet nemoguce da u loadu bude toliko hladna... Idle ok, ali prime95 npr. preko 50C sigurno...
 
Baš me zanima koja je to ASRock z97(ili bilo koja druga) ploča kojoj se mosfeti ne greju preko 30C bez hladnjaka... :d
Odlicna ploca ali opet nemoguce da u loadu bude toliko hladna... Idle ok, ali prime95 npr. preko 50C sigurno...

Obozavam ove kolege sa "ogromnim" iskustvom...



Sobna temperatura 23C , sistem je pre ovoga odradio 3d11 i firestrike....
procesor na 4800mhz, uncore 4500mhz, vccin 1.9v, vcpu 1.22v, napona na imc 1,22v , memorija na 2800 cl 9 12 12 21 1.9v
 
Poslednja izmena:
Obozavam ove kolege sa "ogromnim" iskustvom...



Sobna temperatura 23C , sistem je pre ovoga odradio 3d11 i firestrike....
procesor na 4800mhz, uncore 4500mhz, vccin 1.9v, vcpu 1.22v, napona na imc 1,22v , memorija na 2800 cl 9 12 12 21 1.9v




Perica je covek koji ide na svetska OC takmicenja(citao sam clanke na benchmark.rs-u), kompanije mu same salju nove komponente na testiranje, ima vrhunsku opremu. Ovo je bio preozbiljan post za zemlju Srbiju, realno :)

@Perica_Barii

4770K si delidovao pretpostavljam, nemoguce da imas ove temperature sa fabrickom pastom? Za Haswell i nas obicne smrtnike na nekim obicnim plocama preporucujes na Haswell-u vccin do 1,9V i za vcore do 1,3V pa sta izvucemo - izvucemo? By the way, fantastican procesor imas :zgran:

Negde pominju da taj merac temperatura kosta negde oko 10k eura :)

Update:
Znao sam da sam naisao negde na tu informaciju(test MSI GTX 970) evo na guru3d-u su dali toliko :) - . The downside of thermal imaging hardware is simple, FLIR camera's with a bit of decent resolution costs up-to 10000 EUR. Ne znam samo da li je isti uredjaj u pitanju...
 
Poslednja izmena:
Procesor nije delidovan, to je birani primerak koji je debelo placen ( 800USD i kupljen je od prijatelja, jer cena ovakvog procesora u zavisnosti od dometa na azotu moze da ode i na 2000eura), njegov VID napon je 0.976v, i hladjen je sa megahalems-om rev. B i scythe koji vrti na 1900rpm ( model SY1225SL 12SH ), termalna pasta GELID GC Extreme (vrhunska pasta, kako za svaki dan tako i za ekstremne domete ( ne gubi termalna svojstva ni na -190C ).....

To je obican laserski termometar koji se moze naci po radnjama od nekih 30Eura pa navise u zavisnosti od karkateristika modela kao i brenda ( FLUKE ima i mnogooo skupljih modela)
 
Poslednja izmena:
Citiram samog sebe, jel podrzavas ovo?

@Perica_Barii

Za Haswell i nas obicne smrtnike na nekim obicnim plocama preporucujes na Haswell-u vccin do 1,9V i za vcore do 1,3V pa sta izvucemo - izvucemo?


Update:

Probao sam sada isti wPrime v.155 download link , neuporedivo manje greje CPU u poredjenju sa Linxom i Prime95 , da li bismo mogli sa njim da testiramo stabilnost Haswell-a upravo zbog neuporedivo manjeg grejanja? Moj procesor udara na default-u Linxu u 100°C ili Prime95 sa fabrickim kulerom a ovde posle jedno 5 min koliko 76-78°C?
 

Prilozi

  • 16.jpg
    16.jpg
    561.8 KB · Pregleda: 69
Poslednja izmena:
Zaboravljam da haswell ima vrm u sebi i sve uporedjujem sa sandyem... Ne kazem da je nemoguce ali dalje mi deluje neverovatno i sa tih 1.9v za vccin. Jel ima u hw monitoru ocitavanja za temperaturu naponske za asrock ploce?
 
Wprime je test koji OC-eri koriste radi uporedjivanja primeraka procesora. Da budem precizniji gleda se na kom min. naponu i kojoj frekvenci proc moze nesto da odradi i na osnovu toga se porede primerci, odnosno pleminirano binuju ( finalno na azotu ide provera)...
Stabilnost se testira na druge nacine, i to ostavljam svakome ponaosob da sam odabere bateriju testova i optereti svoj sistem. U gornjem videu sam opteretio sistem da kolega ne bi rekao da merim temperaturu mosfeta u idle slucajno ( mada da je i to mereno razlika je zanemarljiva, par stepeni...), ploca je takodje presvucena slojem kao gume-plastike radi izolacije od kondenza( vode) pa to jos i dodatno zagreva ( ali da kazemo neznatno)...

Temperatura sistema i naponi zajedno u kombinaciji su ono sto treba da vas vodi, ako procesor vec na 1.1v ide do 100C onda nema potrebe da ga dodatno hranite naponom, a ako temperatura dozvoljava onda proc moze da ide i na veci napon i frekvence..Ja licno ne bih voleo da mi Haswel sistem za 24/7 prelazi 80C u bilo kojoj varijanti opterecenja i time se vodim kada podesavam sistem za 24/7....

Zaboravljam da haswell ima vrm u sebi i sve uporedjujem sa sandyem... Ne kazem da je nemoguce ali dalje mi deluje neverovatno i sa tih 1.9v za vccin. Jel ima u hw monitoru ocitavanja za temperaturu naponske za asrock ploce?

Sta ocekujes da HW monitor pokaze drugacije temperature od direktno merenih?
Haswel nema vrm integrisan nego FIVR ( Fully integrated Voltage Regulator), tako da se mosfeti sa naponske ne nalaze u procesoru, i njihova ti je temperatura ocitana na videu fino...

p.s.
Problem je sto gomila ljudi misli da ima znanja i prosipa ga tako bez problema i prethodne provere ali sa takvom sigurnoscu da bi covek pomislio da tu nema sumnje da je ekspert u pitanju....
 
Poslednja izmena:
Wprime je test koji OC-eri koriste radi uporedjivanja primeraka procesora. Da budem precizniji gleda se na kom min. naponu i kojoj frekvenci proc moze nesto da odradi i na osnovu toga se porede primerci, odnosno pleminirano binuju ( finalno na azotu ide provera)...
Stabilnost se testira na druge nacine, i to ostavljam svakome ponaosob da sam odabere bateriju testova i optereti svoj sistem. U gornjem videu sam opteretio sistem da kolega ne bi rekao da merim temperaturu mosfeta u idle slucajno ( mada da je i to mereno razlika je zanemarljiva, par stepeni...), ploca je takodje presvucena slojem kao gume-plastike radi izolacije od kondenza( vode) pa to jos i dodatno zagreva ( ali da kazemo neznatno)...

Temperatura sistema i naponi zajedno u kombinaciji su ono sto treba da vas vodi, ako procesor vec na 1.1v ide do 100C onda nema potrebe da ga dodatno hranite naponom, a ako temperatura dozvoljava onda proc moze da ide i na veci napon i frekvence..Ja licno ne bih voleo da mi Haswel sistem za 24/7 prelazi 80C u bilo kojoj varijanti opterecenja i time se vodim kada podesavam sistem za 24/7....

Perice bilo koji Haswell(pogotovo obican ne refresh 4670k/4770k) na def pod Linx-om udaraju u 100-tku. Ne sumnjam u tvoje temeprature VRM-a ali wPrime smesno greje masinu u poredjenju sa Linxom. Evo baci pogled na moj post i 4690k temperature(pretpostavljam da nisi citao ceo thread od pocetka). Citao sam gomilu rivjua i testova, to je to Haswell je takav, ne moze da se razlikuje temperatura mnogo od primerka do primerka, jednostavno je napravljen tako. Po tome svi na svetu bi trebalo da undervoltuju Haswell-a i spuste klok ispod nominalnog propisanog od fabrike. Jedna stvar je Linx ili Prime95 a druga stvar gaming, ljudima ne pralaze temperaturu 60-65°C @4,7 i Vcore@1,34 u gamingu sto je fine by me.

Nevezano za temu, kako je samo i5 4690k pokidao i7 3770k na istom taktu u igri Far Cry 4 :zgran: :)

Update:

Oprastam mu i losu pastu i lose temperature(pod Linxom i Prime-om), ma sve mu oprastam kada je NUKLEARNA BOMBA za gaming! :hair: :-devil-: ,)

Operation_Upshot-Knothole_-_Badger_001.jpg
 
Poslednja izmena:
Grejanje procesora linxom i povezanost sa grejanjem naponske sekcije na ploci nije isto, nemam vremena da snimam video sada i za to, ali veruj mi da temperature na naponskoj ( kod ove ploce) se nece popeti vise od par stepeni tokom vrcenja linx-a, sada sam bas proveravao...Cak sam i zamenio plocu sa drugom isto asrock z97 oc formulom i na njoj mosfeti su u proseku 2-3 stepena topliji nego na prvoj ali opet i pod linx opterecenjem odu recimo sa 32 na 34 ili 35 zavisi ponaosob ( verovali ili ne ne greju se svi ni isto) merio sam pojedinacno svaki, tako da temp varira i do 5 stepeni ( nanize od najvecih vrednosti koje sam napisao).
Generalno jeste jako losa slika sto se tice linx-a i haswela, ali ako ti radis na linxu svaki dan onda juri stabilnost na linxu, ako te nesto drugo zanima podesavaj sistem prema tome.....
 
@ Perica_Barii
Prema vasoj proceni da li moj i5-4670K valja dizati jos. On u igrama, kao sto sam vec, ide max do 68C na min rpm, dok VRM na ploci nece ni do 35C da dodje. Njegova primarna uloga je igranje igara narednih nekoliko godina dokle potraje, tako da mi je samo bitna stabilnost u igrama. Memorija ostaje na 1600MHz CL9, jer nije nesto raspolozena za OC a i ne ispalti mi se nesto. Dakle trenutna podesavanja su:
Multi : 44
Uncore: 38
VCORE: 1,320V (HWMonotir pod opterecenjem vidi 1,360V iako je Manual voltage)
VRIN: 1.320V
VCCIN 1,920V
Ostalo nista nisam dirao u bios-u. Ima li jos nesto sto moze uticati na stabilnost. Procesor je delidovan i koristim Noctua NT-H1 ispod Hyper 212+ push/pull.
Da li mi se isplati da idem na vece napone, posto temp ocigledno nije problem za ono sto ja nameravam i da li se dobija puno od OC-a Uncore-a ?
 
Sta ocekujes da HW monitor pokaze drugacije temperature od direktno merenih?
Ne velike razlike, ali očekujem.
Haswel nema vrm integrisan nego FIVR ( Fully integrated Voltage Regulator), tako da se mosfeti sa naponske ne nalaze u procesoru, i njihova ti je temperatura ocitana na videu fino...

p.s.
Problem je sto gomila ljudi misli da ima znanja i prosipa ga tako bez problema i prethodne provere ali sa takvom sigurnoscu da bi covek pomislio da tu nema sumnje da je ekspert u pitanju....

Ne sumnjam da imaš mnogo praktičnog iskustva sa overclockom i sigurno znaš bolje od mene koje su se ploče najbolje pokazale sa azotom, suvim ledom, freonom, kako god... Ali imam i ja iz malo drugačije struke.
Video sam klip, posle toga nisam rekao da je nemoguće, samo da mi je neverovatno (još uvek je).
Haswell ima integrisan vrm(fivr,sinhroni buck konverter, nazovi ga kako hoćeš) koji radi po apsolutno istom principu kao i vrm na matičnoj. FIVR, VRM
Možda sam se loše izrazio pa si mislio da pričam da je jedini vrm za procesor FIVR. Hteo sam da kažem da on dosta olakšava posao jer vrm na matičnoj više ne spušta napon na Vcore već na VCCIN koji se dalje kroz FIVR spušta na Vcore. Mada, koliko FIVR pomaže matičnoj, toliko odmaže procesoru jer se zbog njega dodatno greje(verovatno minimalno, ali opet...)


I kao dokaz samom sebi da nisam u pravu što se tiče grejanja tvoje ploče:

OC Wattage = TDP * ( OC MHz / Stock MHz) * ( OC Vcore / Stock Vcore )^2 = 84 * (48/35)*(1.22/0.976)^2=179.94W (u najgorem slučaju)
Efikasnost mosfeta 87350D eff ~ 90%
Pd = P * ((1-eff)/eff) =179W * ((1-0.9)/0.9)=19.88W - ukupna disipacija na svim mosfetima
24 mosfeta
19.88W/24 = 0.828W po mosfetu
87350D Junction-to-case thermal resistance (Top of package) = 20 C/W
0.828W * 20 C/W = 16.5C - razlika između ambijentalne temperature i mosfeta.

Ovo je vrlo gruba računica i mnogo toga fali, što nije za ovaj forum, kao ni ova rasprava...
 
Odlicna matematika, dodao bih samo male korekcije:

Dual stack Mosfeti imaju efikasnost na 5A od 93.04%
a na 70A od 89.51%

slozices se da smo blizi onoj prvoj vrednosti...

Druga stvar ASrock je kod naponske jedinice na ovoj ploci koristio gore pomenute Dual Stack MOSFET-e ( DSM ) , odnosno pakovao je dva chipa u jedan mosfet, pa broj mosfeta nije 24 nego 48

i ako izvrsis korekcije u proracunu bazirane na ovome dobices da se praksa i teorija odlicno poklapaju ;)
 
Poslednja izmena:
I am in the presence of some badass people :D
 
Ja uopste ne kapiram kakve veze ima ova teorija sa prakticnom primenom :D Zasto ne moze jednostavno, npr cackaj te i te vrednosti do toliko i nemoj preko toga, probaj da kombinujes to i to pa sta izvuces - izvukao si :D

Salim se svaka cast za poznavanje materije, skidam kapu :happy: ali priznacete da smo od proste stvari napravili ULTRA, MEGA, GIGA komplikovanu situaciju za naseg kolegu Mazi7 LOL :party: Covek ne da ce da batali ovaj thread sto je sam zapoceo nego ugasice i nalog na ovom forumu, vidite da se uopste vise ne javlja, ko zna da li i prati vise... :(

Update:

Nas narod kaze:"Zasto jednostavno kada moze komplikovano!" :)
 
Poslednja izmena:
Kod overkloka pocinjes jednsotavno, a onda pravis nauku :) I meni zao coveka, ja imam tendeciju da hijackujem teme tako i opominjan sam cesto za to :(
Mazi7 izvini bro :)
 
Citam citam ja , vise informacija nije na odmet :) Samo se i dalje pitam da li je ring 3500 sa voltazom od 1.100v okej na 4.0ghz i 1.100v cpu core. A sve ovo sto ispisaste sluzice me kad budem radio upgrade i eventualno se bacim na malo tezi oc. A i na kraju krajeva nije uzalud ima sta i da se nauci. Bice pre leta neko bolje hladjenje verovatno da se pripremim i ostavim mesta samo za novi procesor/plocu tako da dotle ja sam skroz okej i ovim.
 
Poslednja izmena:
Samo se i dalje pitam da li je ring 3500 sa voltazom od 1.100v okej na 4.0ghz i 1.100v cpu core.

Uglavnom je oko 1.2V dovoljno za 40x cache. Jel to manual 1.1V za 35x cache? Napon slobodno možeš i na Auto, samo fiksiraj 35x cache(ring), RAM ručno @def i igraj se sa vccin i vcore, probaj 4.1 ili 4.2GHz.
 
Nazad
Vrh Dno