Šta je novo?

i7 4770k / MSI G45 Z87 Gaming OC

Mazi7

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
11.02.2014
Poruke
2,565
Poena
130
1.png

Probao sam klok, medjutim nije mi islo pa reko ajde da otvorim zvanicnu temu gde cu da brbljam i verovatno nista ne uradim kao i sa mojim prethodnikom 8350 iz nekog nepoznatog razloga.

Po ovome moj procesor koristi 1.200v u startu ?

U svakom slucaju posao sam sa idejom da ispratim ovog lika jer je isao na 4.2 sa mojom plocom

https://www.youtube.com/watch?v=7mLP3pGvnDU&list=WL&index=14

Nazalost dobio sam 5 "komada" nakon minut/dva u Prime95 testu (druga opcija).

Ukratko guide po kojem sam isao i stavke koje sam menjao.

Adjusted CPU Ratio - 42
CPU Ratio Mode - Dynamic Mode
Enhanced Turbo - ON
Adjust Ring Ratio - 41
CPU Core i Ring Voltage Mode su na Adaptive

Lik je poceo sa 1.050 core voltage i smanjio Ring Voltage na 1.025.

Dodatne 2 stavke
Navodno Internal VR Effeciency Management - Disabled
Intel (R) Smart Connect Technology - Disabled

Sada..stao sam, treba mi savet, odakle da pocnem. Da li je sve ovo u redu ? I s obzirom da mi cpu-z pokazuje 1.200 voltazu na auto da li da pokusam sa auto voltazom da povecavam klok i za koliko ili postoji neki default sa kojim bi trebao da pocnem ?

Posto nakon skoro godinu dana i dalje guram 3.5 sa turbom na 3.9 bio bih okej kada bi dostigao 4.2 barem. Znam da zavisi i od cipa.
Sto se tice hladjenja imam Evo212.
 
Poslednja izmena:
Eeee, Mazi7 evo mene opet, nemozes da mi pobegnes, jurim te po celom bench forumu.:wave:
Sto nisi kupio neku gigabyticu od ploce pa da ti pomognem, ovako mrka kapa.
Ono sto je najbitnije su temperature koje dobijas sa klokom i povecanjem voltaze. Koliko sam upoznat neka realna temp. za svaki dan ne bi trebala da prelazi otprilike 80C. Idealna bi bila 70-75C. Za testiranje temperature koristi IntelBurnTest program. Ovaj program daje malo vece temperature nego sto mozes videti u realnom radu(10-20C).
Vent nije bas iz top klase ali mislim da moze da posluzi donekle. Jos ako imas arctic mx-4 pastu da stavis izmedju hladnjaka i proca bilo bi super.
Postavke za Msi ploce nemam pojma, a gpu-z mislim da ima mala odstupanja u merenju napona. Probaj i sa hwinfo64 programom.
Nadam se da je za pocetak dovoljno. Mislim da ima koji bas dobro znaju kako treba postaviti sve opcije u biosu, samo da se jave.:alo:
 
Poslednja izmena:
Ono sto je najbitnije su temperature koje dobijas sa klokom i povecanjem voltaze. Koliko sam upoznat neka realna temp. za svaki dan ne bi trebala da prelazi otprilike 80C. Idealna bi bila 70-75C. Za testiranje temperature koristi IntelBurnTest program. Ovaj program daje malo vece temperature nego sto mozes videti u realnom radu(10-20C).
Pricas za temperature pod Linxom ili za vreme gaminga? Mislim da taj CPU na def sa box kulerom ide na 100 stepeni ili nesto blizu, barem Devils Canyon ide koji je hladniji. Po cemu je bolji InelBurnTest, testira dobro stabilnost ali manjim temeraturama u porednjenu sa Linxom pretpostavljam? I Prime95 napuca temperature u beskonacnost :(

@Mazi7

Sam chip vrv moze mnogo da ide tipa 4,8 ali je Intel to upropastio namerno sa pastom, zato se deliduje i lapuje i His i baza kulera i onda napravis show ali gubis garanciju i ko ce posle da ti kupi polovan delidovan CPU, mislim on je bolji ali znas kakav je narod kada kupuje polovno :) Hocu da kazem ono sto i reviewsrb - toplota ti je kod Haswell-a najveci neprijatelj, ne OC potencijal :)
 
Poslednja izmena:
Zato sam i ostavio link u onoj temi o gtx970-ici :) Tada sam isao na MSI fazon a jedino su to i imali dostupno u tom trenutku u WinWin radnji u kojoj sam uzeo preko kartice. Stavio sam mx-4 pastu kada sam postavljao procesor. Razmisljao sam o IntelBurnTestu jer sam sa njim radio i na fx8350 ali su me onda hejtovali i govorili da nije okej i da je bolje da se istestira Prime-om. Kako god razumem da cpu nikad nece da bude tako forsiran ali dobro, stabilnost je stabilnost :)

2.png

To je iz HWinfa kojeg koristim svakog dana jos pri startup-u sa msi afterburnerom.

Temp na stocku sve auto u Prime95 testu je max 62c. Kada sam lupio voltazu 1.100 i probao 4.2 temp je otisla na 70-75c nakon 2 minuta kada sam dobio freeze a u cpu-z mi je stojalo 1.280v kao voltaza.

Nadam se da ce neko sa ovom plocom da me uputi malo bolje da li radim nesto pogresno.

@Ljanmi, bio sam svestan toga kada sam ga uzimao :) Znam da moze da se radi to ali ni ne pomisljam iskreno, 4.2 je nesto optimalno sa Evo212-icom u to vreme kada sam uzimao, bar se tako pricalo. Iskreno ne znam da li ce mi to pomoci kada u startu imam 15% cpu usage na nekim programima da povecam performanse u igri ? To je nekih 300mhz nekada kada je turbo na 3900. Ipak je sada zima, drzim u sobi 22c zbog deteta, leti zna da dodje i do 27 ovde jer mi je klima u dnevnoj pa i ne bih da idem previse.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nije dovoljno za klok samo dodati voltazu, moraju jos neki parametri da se nasteluju u biosu od ove msi-ce.
Ima bese one power funkcije da iskljuce , da se iskljuci turbo boost i jos neke stvari. Samo neko ko se malo bolje razume u ove ploce da objasni.:type:
Malo proguglaj, kolko vidim znas dobro engleski jezik.
 
Poslednja izmena:
Evo i mene :p
ako imaš vremena baci ovaj youtube klip Linus obljašnjava kakva bi trebala podešavanja da budu za 4770K
Kao što kažu ljudi temperatura će te ubiti a taj evo mi baš nešto neobećava kapiram da bi trebao 4.4ghz da izvučeš.
Neko ti može reći njegova podešavanja za stabilan klok ali sam treba da provališ koji je max oc za tvoj setup to su po meni slatke muke :) Namotaj na 10.30 min
 
Poslednja izmena:
Mnogo je to visok napon za samo boost frekvenciju. Kod Haswell-a ne postoji VID vise kao default frekvencija, vec svaka ploca krne 1,25V cak i za boost i stock. Moras sam da trazis min napon. Sa tim naponom ako je dobar primerak mogao bi lagano da vidis 4,2GHz i mozda vise. To sto je on stavio toliko nizak napon za to nema veze.
Prvo napon na manual kada ga przis sa prime, linx ili bilo sta drugo dok se ne utvrdi sta valja, jer napon podivlja na auto ili adaptive kada se upali tako neki program.
Za pocetak stavi napon VCORE na 1,25V i ring napon na 1,25V i naravno multi na 42 i postavi za cashe multi da je 35. To testiraj pa vidi kako ide. :)
 
Ostalo ne diraj za sad, samo VCORE, RIN voltage, multi, cashe multi, i sve da bude manual. Ne moras da gasis bilo sta drugo jer ne utice na stabilnost overkloka. Eventualno da stavis da je VCCIN 1,9V, ali ne ides ti toliko visoko jos :)
I da pre samog pocetka, reset cmos za svaki slucaj, da mi to vratimo na default :)
 
Poslednja izmena:
Okej, pratim tvoja uputstva @Kasa5033. Pocinjem kroz 20-ak minuta, na kratko samo da udarim test u FC4 posto je out.

@B-ZiGER, pogledao sam to iz prve. Uglavnom se njegovih klipova nagledao kada je u pitanju hardver. Samo sto govori uopsteno, uopsteno donekle znam u teoriji ali neko ko moze adekvatno da mi odgovori nakon neceg uradjenog mi vise pomaze. Iskreno nemam samouverenost u overklok koliko god neko govorio da ne mogu da ga pokvarim. Ali hvala ;)

Btw da radim test IntelBurnom ili Primeom ? I jel ima neka posebna verzija Prime95-a koja utice drugacije ? Znam da sam ranije procitao nesto o tome.
 
I ne mozes pokvariti, danasnji CPU i ploca ima hiljadu zastita :D Ja moram sutra u 6 da ustajem, pa cemo OC nastaviti ujutro, ali ostavi ovde dokle si stigao naocas :) Pozdrav.
 
Samo mi jos reci ako si tu, da li da gasim Turbo enhance ? Ili da ga ostavljam ? Okej, bicu budan ja dotle haha. Pozz.
 
Ostalo kao sto rekoh nista ne gasi, ako si prethodno resetovao cmos, to vraca sve na default, jedino onda da pogledas ako imas SSD da li je sata u achi rezimu. Ostalo nista ne gasi, samo ono sto sam naveo :) Otisao sam :)
 
MSI Z97-G43 + 4690K - samo Vcore na 1,20 i mnozilac na 45 = 4500MHz stabilno 20 krugova Linx-a. Verujem da mogu da izvucem 4,6, problem su temperature ne OC potencijal. U OS-u power na balance i normalno obara taktove u idle-u. Probacu te fore sa ringom ali ovo je bio do ja*a id*o*ski OC :zgran: A i nisam imao neki kuler spec, za neki dan stize Phanteks + 2x Corsair AF140, stock boja heatsinka(farbani imaju 1 stepen vise temp tj manu efikasnost :D ) Problem je sto se toplota ne prenosi sa chip-a na HIS sto rezultuje da se toplota ne prenosi sa HIS-a na heatpipe-ove. Kako znam to? - Pa pipnem heatpipe-ove na kuleru kada je temp 95 stepeni a oni aman 37-8 stepeni od prilike lupam a trebao bi da budu vreli da se prenosi toplota na njih. Misljenje je da sta god stavim na Haswell mala ce biti oscilacija u temp no videcemo sa Phanteksom koji je samo 2 stepena losiji od najboljeg AIO vodenog hladnja(gledamo isti broj obrtaja fanova, tisina je cak i bitniji stat od tempa ;) ), ostalu boraniju ne pominjem :D
 
Poslednja izmena:
Trebam ja guide da napisem, sta sam ja sve prošao i procitao za ovih 4,4GHz, a ne sta više. Tražio sam pomic brojnih članova foruma za taj oc i čitao sve i svašta, ali da to objedinim u jedan post, posto verujem da je Haswell tema popila merak :/
 
Temperatuira pod prime 95 ne bi trebalo da prelazi 75c sve sto uspes da uradis a da ne predje tu temperaturu je odlicno... Taj cpu nije za overklok iz razloga koje je naveo @Ljanmi. Ostavi ga na default pokreni prime95 pa napisi ovde koje su ti temperature...

Prime95 skini odavde p95v285.win64.zip.
Core Temp 1.0 RC6 skini odavde, meni pokazuje tacnu temperaturu, a jako je bitno za taj poduhvat da imas ove dve altke :p da znas da stres progrma taj posao radi kako treba, a da softver pokazuje tacnu temperaturu svakog jezgra. Ovo je prvo i osnovno :)

Ovako to izgelda kod mene sa vodenim hladjenjem....

RAMPAGE IV BLACK EDITION
Ivy Bridge E I74960X,
Cooler Master Nepton 280L
16gb Kingston 2400MHz KHX24C11T3K2/8X
1250W Seasonic SS-1250XM

attachment.php
 
Poslednja izmena:
Skinuo sam oba jos pre pocetka :) Srecom to sam sve popamtio, u Prime95 nakon pola sata dok sam jeo (hteo sam jos jednom default klok da testiram) max temp je 62 na nekom jezgru. Temp je okej na defaultu cak sta vise bio sam prijatno iznenadjen u pocetku. Duga je noc, bavicu se time ali sada imam neku potvrdu kako da pocnem.
 
A koju napon prokazuje Cpu-z pri full loadu ?
 
Juce sam gledao binovan primerak 4670k u akciji na Gigabyte ploci od 160e, lik radi u servisu i pakuje masine, kupci i5-ca mahom kupuju skupe ploce, pre nego isporuci konfu obavezno isproba OC potencijal. Sebi je ostavio kaze najbolji sto je imao prilike da vidi, CPU ide na 1,22V@4,5GHz, pod Linxom ili Prime-om on MORA da udari u 100°C(i to ne jednom nego vise puta) u nekom jezgru u hladnoj sobi(otvorena terasa spoljna temp) sa solidnim kulerom od 50e. Bitna stvar je da CPU ne obori klok tokom torture testa i da uspesno zavrsi test. U igrama on nikada kaze ne predje 65°C sto je najbitnije, slozicemo se svi? Linx i Prime95 su situacije na koje apsolutno NIKADA ni blizu necete naici.

Sta je poenta price? To je binovan CPU, momak kaze da ostali nisu mogli preko 4,3 da idu i da ovaj trazi relativno malo voltaze za 4670k. A greje se kao bud*la :hair: . To se apsolutno poklapa sa svim rivjuima koje sam citao. Devils Canyon je "hladniji" nekih 5-8 stepeni rekao bih. Ja ne verujem da bilo koji Haswell koji nije delidovan moze da ima neke razlicite temp od ovih koje sam opisao. Haswell @1,2V a da ne skoci temp u Prime95 preko 75°C? Malo je drugacija testing metoda kod ove furune od chipa ako se ne deliduje, moze da se vozi @4,5-6 ali se testira u igrama ili na neki drugi nacin ako se hoce visok klok. Zna se da chip moze da izdrzi te klokove bez problema, trazice mozda malo vise voltaze sto su opet extra niske voltaze realno ali temp pravi problem jer ne mogu da se izvrte testovi, medjutim taj scenario nikada neete doziveti u realnim situacijama, ni blizu.

Update:

Postoji i druga varijanta za sve nas koji imamo otkljucanog K Haswell-a a to je da ga drzimo na 1,1V@4,0-1(kako se kome zalomi :) ) na high-end kulerima i samo mozda necemo preci 75°C pod Linxom ili Prime-om. Ili delid ali onda ode garancija i eventualna dalja prodaja chipa sutra...

PS
Ne znam za 4790K, mozda je situacija vezana za temperature malo vedrija.
Ovo su proizvoljne konstatacije, nista precizno, ne kazem da su potpuno tacne ali okvirno da se ima neka slika o kakvom se chipu radi.
 
Poslednja izmena:
Za Vcore I Ring voltazu ima auto/adaptive/override. Kontam da je to override. Stavio sam 1.250 ali na Ring kada je na 1.200 postaju brojke crvene i normalno ja ne smem :) Ostavio sam ring na 1.190v, sada sam na 4200 u sistemu, (42 i 35 za ring). Startujem prime95 drugi test.

U svakom slucaju cak i sa override voltaza osciluje od 0.096 do nekih 0.512v dok surfujem..tako da nije zakucana 1.250v ? Hm.

sa 1.250v u biosu u cpuz je bilo 1.275 pod prime95. Nakon 5 minuta i temperature na prva 3 jezgra od 71/72c i na cetvrtom 68c odjednom je skocila temp na 90c i momentalno sam ugasio prime95. Ne znam zasto tako odjednom.. Uf. Proverio sam sa vise temp softvera svuda je isto. Cim ugasim Prime95 ma iste sekunde padne temperatura na 28/30c. Bukvalno iste.

Koji trip sada :(

321.png

U cpu-z mi stoji 4200mhz konstantno.

Jesam reset bios ali je turbo auto po tome. Kontam da je skocio zbog turba na tu brojku i odmah napravio 90c temperaturu. Dobro pa sam bio pri kompu.
 
Poslednja izmena:
Linx i Prime95 su situacije na koje apsolutno NIKADA ni blizu necete naici.

Ovo uopste nije tacno, video obrad sa dobro optimizovanim softverom zakuca sva jezgra na 100% zauzeca, kada su igre u pitanju nema te igre koja moze cpu tako da optereti...

Nema potrebe da koristi Linx, makar kod mene ono sto vrti Linx bez probelma 1h, puca pod Prime95 posle 30min, samo bezveze maltretira cpu...

@Mazi7
Ne nego zato sto je Prime95 poceo da vrti cpu test u sklopu Blend testa, a tada su sva jezgra bukvalno na 100% svojih mogucnosti. Mislim da neces moci preko 1.200v, ali i sa tim naponom cenim da ces postici 4200mhz. Ne znam uopste sto si kupio taj cpu, ne verujem da nisi znao za los oc potencijal bez sklpiranja cpu-a.

Moras da pratis sve parametre tokom testiranja makar u prvih 30min testa, i negde da zapisujes koliki je napon tokom testa i temeprature.
 
Poslednja izmena:
Stvar je u tome da je sve bilo na 100% neko vreme sa 70c temperaturama i onda se samo odvrtilo na 90 u jednoj sekundi. A i ono iz task managera sto pokazuje 5ghz mi je isto nejasno. Kupop sam ga jer je tada bio najbolji sa hyperthreadingom i jer se bavim video obradom pored gejminga. Ne ocekujem nista vise od 4.2, cka sta vise prvo se pitam da li uopste i vredi da idem dotle i sta dobijam time. A voltaza je bila konstantno 1.272 kada sam je stavio na 1.250 pod override. Ogroman boost sam dobio u odnosu na fx8350 koji sma imao i da nisam uzeo ovo uzeo bih onaj i5 4560 ili kako vec. Ovo mi dosta znaci zbog hyperthreadinga.
 
Poslednja izmena:
Taj cpu radi na 3.9ghz default, neces dobiti nista sto je vredno tog cimanja sa tih 300mhz, da mozes da ga poteras na 4.5-6ghz to bi vec bilo nesto...
 
Mozda bi recimo 4,4mhz bio neki idealni klok. Koliko sam video temperature su zasad okey.
Ajd, Mazi7 probaj sa 4,4mhz, testiraj pronadji neki najmanji napon koji ti je potreban za ovaj klok.
Testiraj i IntelBurnTest i Prime95. Ali probaj malo da ga testiras i u realnom radu, igrice i programi, da vidis kako ce da se ponasa sto se tice clocka i temperatura, mozda ce biti malo manje temperature nego za burntest i prime.

EDIT: Mozda treba iskljuciti turbo boost. Neznam, mozda treba i jos neke stavke u biosu namestiti da bi bio bolji i stabilniji clok.:type:
 
Poslednja izmena:
zajebani je u pravu za video obradu, zaboravio sam da se neki ljudi bave video obradom :( Ja koristim PC samo za office, surf i gaming...

@Mazi7

Ja bih probao samo Vcore na 1,15V i mnozilac na 4,3 pa vidi. Ono setovanje bi ti udarilo u 100°C bez problema, to je normalno cip je totalna bu*ala :D A i ovo setovanje ce da ima extra visoke temperature pod torture testom :) Probaj pa javi kako ide i koje su temp

Chip se greje nenormalno i sa stock kulerom i sa stock vrednostima. Sada cu ja da izvrtim default sve sa stock kulerom pa javljam temperature, cenim da ce da budu nenormalno visoke :)

Update:

Stigli skrinovi, sve default, fabricki kuler, evo zapanjujucih rezultata :hair: Btw, ljudi jel ovo za reklamaciju? :Klanjanje :)

PS

Nisam hteo da "mucim" CPU, nisam izvrteo ni jedan krug Linx-a, verujem da bi u toku 20-minutnog testa sva jezgra u nekom trenutku kao i CPU i svi ostali senzori moguci koji su ugradjeni u njega otisli na 100°C :d - znaci sve default, nista tvikovano...
 

Prilozi

  • 6.jpg
    6.jpg
    599.3 KB · Pregleda: 51
  • 7.jpg
    7.jpg
    591.5 KB · Pregleda: 36
  • 8.jpg
    8.jpg
    606.5 KB · Pregleda: 42
  • 9.jpg
    9.jpg
    606.2 KB · Pregleda: 36
Poslednja izmena:
Znaci ne verujem koliko su intelovci zasrali :p
 
zajebani pogledaj ponovo prethodni post, apdejtovao sam skrinsotove i obrati paznju na temperature u Aidi :zgran: Naravno sve ovo se regulise manuelnim podesavnjem i aftermarket kulerom ali opet :)
Btw ona link ka coretemp sto si postavio je pun nekih spyware-a i malware-e :( - ovo jos nisam uspeo da ocistim :(


PS

Onaj Haswell binovan 4670k sto sam gledao juce se greje jos vise sigurno 5°C mozda i 8°C, znaci kakav je tek onda prosecan primerak ili los primerak klasicnog Haswell-a, ne refresh-a? :hair:
 

Prilozi

  • 10.jpg
    10.jpg
    363.4 KB · Pregleda: 40
Poslednja izmena:
To su te temp ako uzmemo u obzir da je ok razlika između BOX-a i Noctua-e od 30°C, mada se Noctua ne vrti na 100%(1500rpm), nego na nekih 1000rpm. Verovatno bi i meni išao do 100°C @def sa BOX-om.

Untitled.jpg
 
Super je to za Hyper 212 EVO :) Moj i5-4670K sa naponom od 1,280V je vidjao 82C pod prime 95 sa AVX2 i sa small fft test, nemoj blend test da koristis. Haswell munjevito odgovara na promenu napona ekstremno brzim rastom temperature i isto takvim i opadanjem. Obicno je potrebno maksimalno 5 minuta u prime 95 small fft test da bi video dokle ce temp da ide. Moras da razumes da Hyperthreading greje 4770K za 10-15C vise nego i5, te s tim u glavi gledaj da ti temp u pod prime 95 ne prelazi 95C ni na jednom jezgru. U redu je ako dohvati, samo da ne ide preko. Moze da se koristi x264 encoder sa AVX2 instrukcijama za test stabilnosti, jer kada njega prodje bice stabilan kao da si ga przio sa prime 95, a temperature su daleko blize realnom radu procesora za svaki dan. Da kod MSI je malo drugacija terminologija i treba da se koristi override za napone. Isto je i normalno da taj napon malo osciluje, za do 0.060V iznad podesene vrednosti. VCORE ce skoro uvek biti veci za 0.050V od VID-a koji se ocitava sa bilo kojim programom. A razlike su osetne, cak i tih 300MHz. Bar po mom nekom testiranju, ovo vazi za WoT i jos neke igre, dobitak od tih 300MHz je skoro +30FPS sto nije mala razlika, jos ovo procesor sa Hyperthreadingom. A to ti task manager sigurno brljavi iz nekog razloga, jer se vidi sa strane koliki je max klok.
Ne verujem da ces moci to uspesno da hladis preko 1,25V, te ti lepo u BIOS-u podesi napon od 1,2-1,220V, a to sto pokazuje da je VRIN crven na 1,25V to ti nista ne znaci, meni je Ljubicast i nista mu ne fali :d I njega stavi na 1,2-122V.
Kada to ubodes, podesi multi na 42 i cashe ostavi na 35 za sad, i onda pokreni prime 95 v28.1 small fft test i pusti da vidis hoce li proci jedan krug od 10 testova. Pazi na temperaturu da ne predje 95C i gledaj temperaturu naponske na ploci preko HWMonitor-a, na HERO je naponska prejaka pa zato nikad ne ide preko 35C, a i na G45 nije losa ali za svaki slucaj :) Ako prodje tih 10 testova, onda ugasi prime i idi u bios i digni multi za 1, ostalo nsita ne diraj, save pa opet 10 testova prime 95, i tako u krug dok ne odibjes BSOD 124 ili neki drugi. Kada dobijes BSOD onda se vrati u bios, spusti multi za 1 i to ce da ti ostane max kolok za jezgro. Kada zavrsis sa tim, javi se opet da vidimo sta jos mozemo da utegnemo i naravno ako bude bilo problema, tipa bsod dobijes sa 4,2GHz i 1,25V za VCORE :)
 
Nazad
Vrh Dno