Šta je novo?

Preporuka za lemilicu

theemp

Cenjen
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruke
627
Poena
169
Ima li neka preporuka za neku lemilicu do 30ak eura? Treba mi za zamenu kondezatora na napajanjima, grafikama, pločama.
Do sada sam imao neku štapnu Hisatomi 30W od nekih 1500 dinara. Radila mi je posao u 90% slučajeva, bilo je par ploča na kojima nije mogla da skine kondezatore, pa sam nosio na posao i odrađivao sa Velerom.
Ali je izgleda otišao grejač, sad sam menjao 3 kondezatora na nekoj MSI AM2 ploči namučih se kao Isus. Gledam na kupujem prodajem za oko 30ak evrića gomila nekih kineza. Je l' imao neko iskustva sa njima, rekao sam za koju mi namenu trebaju. Neće raditi po ceo dan, svaki dan. :) I valjalo bi da može malo više da zagreje nemam više pristup tom Veleru. :/
 
po Kp nemoj da gledas,jer to ljudi naruce sa alija za 5 puta manje para,pa preprodaju.... kao i sve ostalo...
bolje idi raspitaj se kod matorih servisera i majstora,gde oni nabavljaju i jel mogu da ti prodaju neku... oni nabavljaju bolje (citaj iz nemacke :D ) ... ja sam imao srecu pa mi rodjaci doneli,lemilica profi,ide do 450 stepeni :)
 
Moraju i ti preprodavaci na nekome da zarade. :D

Elem u firmi u kojoj sam davno radio, lemilica je glavni alat u proizvodnji. Koriste Ersu i Velera, probali su pre negde sa kupujem prodajem neku varijantu. Uzeli baznu stanicu čini mi se da je bila Baku, ali nije to namenjeno da radi puno radno vreme. Brzo je otišla pumpa od duvaljke, lemilica i nije bila loša da se uključi sa vremena na vreme što meni u suštini treba. Samo ne mogu da se setim koja je tačno bila.

Tamo gde oni nabavljaju alat trenutno imaju neke Ersa varijante od 20+ hiljada dinara i neke ZD kineske oko između 5-6 hiljada. A meni je budžet oko 30e, a radiće možda pola sata u toku nedelje kad imam da izmenjam neki kondeztor ništa strašno. Ako počnem sa servisom računara da se bavim ozbiljnije i samim tim da zarađujem više kupiću neku kvalitetniju.
 
Po kp sad gledam,ima tih baku i slicnih,ok su cene... To bi ti bilo ok, slicno kao moja... 50w, do 450/480 stepeni... na elektronici odlemi sta hoces :)
 
Trazi Baku ili Atten 936, kostaju oko 25e i nema bolje za te pare!
 
Atten si imao u NS Mobi haus na akciji po nekoj smešnoj ceni, sad vidim da ih nemaju.
Koji god od tih 936 klonova da uzmeš radiće za sve pare. Ne uzimaj digitaliju. Bespotrebna komplikacija.
Svud je garancija 6 meseci na bazu, na grejač niko ne daje.
Vrhova ima u svakoj pekari, onaj špic što dobiješ uz nju je neupotrebiv za TH komponente.
Odmah kupi i vrh u obliku dleta.
 
Hvala na predlozima. Od sledeće plate ću uzeti tu neku 936 varijantu i neki kvalitetniji vrh.
Ako se još nešto pametno pojavi do 1. vi javite. :)
 
Samo bitna stvar je da su default vrhovi za klasičan tinol sa olovom, a sa obzirom da hoćeš da skidaš, lemiš po pločama gde se koristi lead free tinol. Trebaju ti i adekvatni vrhovi.
 
2 joc:
Bilo je i vise nece nabavljati jer su sve prodali. :)

2 linux:
Hvala, mada bih radije kupio u NS. Ako ne nadjem nista ovde, pogledacu i ove prodavnice.

Inace, koja je razlika izmedju 936 i 936A sem 35W vs 60W?
 
Samo bitna stvar je da su default vrhovi za klasičan tinol sa olovom, a sa obzirom da hoćeš da skidaš, lemiš po pločama gde se koristi lead free tinol. Trebaju ti i adekvatni vrhovi.

Ako te ne mrzi okači neki link za te vrhove, kad budem uzimao da uzmem sve u paketu.
 
Ne komplikuj sa vrhovima. Uzmi jedan ravan i jedan "zaravnjeni" špicasti. To ti je sve što ti treba. Onaj šiljati je bzvz, osim za veoma sitne stvari. Ako lemilicu pravilo čuvaš i koristiš, trajaće ti godinama. Moji srećno ulaze u 5g, a stalno lemim.
 
Da, da taj zaravnjeni vrh je moranje to znam. Nego nisam znao da ima razlika za tinol sa olovom i bez, kao što neko napisa iznad. Mada ni sam ovom običnom štapnom lemilicom nisam imao problema sa vrhom koji se dobijao uz nju. :)
 
neka preporuka za nesto sto jeftinije,treba mi da prelemim neke kablove i da mi se nadje za po kuci,nista fensi,dakle sto jeftinije a da nisu bacene pare,moze i polovno,mgu i ovde linkovi mogu i na pm.
 
Od sto jeftinijih jedino nesto kinesko sa regulacijom (oko 1000din), mada ne preporucujem te na 220V ni za hobi varijantu.
 
Uh kasno sam video post. Ako nisi još uvek našao nešto, mogu ti reći da je za tu namenu Hisatomi štapna koju sam ja imao sasvim korektna. Čini mi se da je bila oko 1500 din. Skuplja je nešto od tih kineskih varijanti, ali meni je obavljala dobar deo posla dok joj grejač nije riknuo.
 
Iako nisam pristalica no name kung fu lelektronike, neke stvari iz te produkcije ipak vrede više no što koštaju. Na poslu imam nekog nabudženog Weller-a, ali osim ako neće raditi bar 6h dnevno, i tako svaki dan godinama, ne vredi to uzimati. Takođe, za sporadičnu upotrebu, varijante sa postoljem i spoljnom elektronikom znaju dosta da smaraju za postavi/skloni korišćenje.

Ali sam zato na buvljaku uzeo ovo:
Lemilica1_resize_zpsbe3124b2.jpg


Regulacija koja fino radi je cela u ručici. Dobio sam dva neobično dobra vrha. Radi za sve pare, koje su bile... ...800din. :D


Druga jako dobra stvar je pumpica za uklanjanje tinola, svi je imamo, jel, ali ova je sa grejačem. Praktično, lemilica sa pumpicom, tj pumpica koja greje svoj vrh, zovite kako hoćete, izgleda ovako:
Lemilica2_resize_zps1f496b43.jpg


Ovo je koštalo nekih 1200din.
 
ja zaboravio na ovu temu,elem sad mi drugar izasao u susret pa mi dao neki kineski stoljpi koji mi zavrsio pos'o a uskoro mi daje stap varijantu iz istog kompleta jer njemu ne treba pored stoljpija.u teoriji stapic bi trebalo da zavrsi pos'o,mada ako je kao nekad sto su kinezi valjali,ti stapovi nisu u stanju da razviju iole jacu toplotu koja ponekad zatreba,okej,stoji da meni realno ne treba regulacija,ali dzabe mi lemilica koja najcesce nije dovoljna da odlemi neki jaci lem.ako bude takav slucaj,vracam se na temu da pokupim predlog sta da uzmem.
 
Ja sam uzeo ovu sa slike dole za oko 1700 RSD u Sprintu u NS-u. Odlicna je lemilica, radio sam do sada naponsku plocu monitora (kondenzatore), slusalice i jos neke sitnice, a buraz je gitaru (magnete na njoj). Jedina mana (uslovno) je previse krut, ali i robustan kabl izmedlju baze i stapa. Takodje imaju da se kupe zamenski vrhovi.

588415_LB_00_FB.EPS_1000.jpg
 
Ta lemilica nazalost nije nista bolja od one koju je predlozio NShappy (sa buvljaka), taj regulator je obicni kao za sijalicu. I stex vam je vec rekao da ti vrhovi nista ne valjaju,kupite ovakve (prvi i drugi odole):
sku_23446_1.jpg
tj. Chisel_Tip_for_Hakko Light.jpg i Freeshipping-100-pcs-lot-Lead-free-soldering-Iron-tips-900M-T-4C-for-hakko-soldering-rework.jpg
 
Poslednja izmena:
Vadim temu iz naftalina, ali treba mi informacija u vezi lemilica. Porebna mi je lemilica koja bi se koristila u servisu racunara, preciznije uglavnom bi se radile zamene kondenzatora na maticnim polocama, monitorima, napajanjima, takodje koristila bi se i za zamenu dc konektora na plocama od laptopova. Posto imate sad neku predstavu koji poslovi bi se obavljali, interesuje me da li bi ta 936 radila posao i takodje koji vrh preporucujete?
 
bravo druze,i meni opet treba neka cheap preporuka,po mogucnosti u bg-u.standardno za po kuci,malo jaca temperatura za lemljenje kablova,elektronike po gitari i sl.
 
Vadim temu iz naftalina, ali treba mi informacija u vezi lemilica. Porebna mi je lemilica koja bi se koristila u servisu racunara, preciznije uglavnom bi se radile zamene kondenzatora na maticnim polocama, monitorima, napajanjima, takodje koristila bi se i za zamenu dc konektora na plocama od laptopova. Posto imate sad neku predstavu koji poslovi bi se obavljali, interesuje me da li bi ta 936 radila posao i takodje koji vrh preporucujete?

Ja sam uzeo Baku 936, i generalno mogu reći da sam zadovoljan. Menjani su kondezatori i na matičnim pločama, napajanjima, monitorima, menjani su konektori na punjačima za laptopove. Lepo se pokazala ima regulaciju pa po potrebi može i da se poveća temperatura. DC konektore nisam menjao ali msm da može bez problema. Za tu cenu je super, sad radio sam i sa boljima ali tu cena ide poprilično na gore. :)
 
@Borgof
Tu lemilicu sam vratio psole prvog koriscenja, pocela je da se topi plastika stapa...

Generalno sve kopije Hakko 936 lemilice tipa LionKing 936, Baku 936 nisu lose dokle god ih platite od 3500-5000 din. Jedino treba zameniti vrh i staviti neki deblji, jer sa onim tankim sto se dobija tesko se topi kalaj na maticnim plocama.
 
Do 30e, ako gledaš baznu, ova nije loša. DOC000145315.jpg To je kopija Solomon SL-20. Koristim je već 4 godine i relativno je ok. Vrh koji dođe s njom nije loš, a možeš i da kupiš novi. Kupio sam jedan malo tanji a s njom dobio jedan malo deblji. Radio sam s ovom Antex XS 25 soldering-iron-xs-25-500x500.jpg i mnogo je dobra lemilica. Malko ima krući kabal, ali tako se lako s njom radi da sve zaboraviš.
 
Antex u Kelco je bilo uvek, a ovaj CT936CL mislim da sad već ima u svim skoro prodavnicama elektronike i alata. Konkretno moju sam uzeo tu kod mene u Vrbasu.
 
Nazad
Vrh Dno