Šta je novo?

Koji hardver za 100% stabilnu Linux Mašinu?

hidrogen.net

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruke
1,636
Poena
99
Ovako, imam FX6300 i 7850, i milion problema sa Linuxom, ništa ne radi kako valja, a ja nemam snage da se cimam da ispravljam krive Drine. Sastaviću nov kompjuter koji će raditi Out Of The Box sa Ubuntu-om. Pretpostavljam Intel/NVidia?

Molim podelite iskustva koji hardver radi stabilno i dobro, bez zezanja na Linuxu. Hoću jednom za svagda da sklopim komp za Linux.

Mislio sam da idem na kombinaciju i5-4690K + GTX 660 (nju već imam jednu). Kako će to raditi? Kako se vare Z97 chipset i Linux?

Hvala
 
Poslednja izmena:
100% je samo Intel CPU/Intel HD grafika. Ako mora diskretna grafika onda da NVIDIA je bolja opcija od AMD-a. Ivy Bridge radi bez problema kod desktop, laptop i ULV ultrabook hardvera. Kod Haswell ULV hardvera je pre par meseci bilo problema, los je power management pa se previse greje (mnogo vise u odnosu na Windows na istom hardveru). Ne znam da li je to u medjuvremeno popravljeno, ali mislim da na Haswell u desktop varijanti neces imati nikakvih problema.
 
Poslednja izmena:
Hvala na iskustvu. Treba mi diskretna grafika, želim da igram Path Of Exile uz pomoć Wine-a. To je u suštini jedina igra koju bih igrao.
 
Razlika Intel HD i NVIDIA grafika je u tome sto Intel HD radi out-of-the-box, dok za NVIDIA treba da instaliras binarni drajver i potrebna je reinstalacija posle svake promene Linux kernela. Intel HD drajver 100% stabilan, poslednje 2 godine nisam koristio NVIDIA drajver pa ne znam kakvo je trenutno stanje, ali ranije definitivno nije bilo 100% stabilno.
 
OK, ali sa Intelovom integrušom ne mogu baš da se igram :)
 
Линукс има проблема са АМД графикама, остале комбинације раде.
Код мене је све савршено на АМД процесору и "зеленом" графом :)
 
OK, znači samo AMD grafike zezaju...
 
nVidia drajveri su jako dobri, jedini problemi do kojih moze doci jeste prilikom veceg apdejta (jer moze doci do neslaganja na relaciji drajveri za graficku koje skidas od nVidijei verzije kernela). Ove probleme mozes izbeci ako si pazljiv.

Sa Intel grafickim problema nema jer drajveri dolaze u sklopu kernela. Skoro su iz Intela otkrili kako da poboljsaju performanse Linux drajvera ali mislim da je 5200 ipak nedovoljan za ono sto tebi treba. Da moze da se kupi neki Broadwell sa HD 6000, to verujem da bi teralo PoE kako dolikuje.

AMD graficke su jako problematicne jer je AMD jako neozbiljan. Drajveri su na nivou na kom je bio drajver za prvi Radeon i Radeon 8500. Obecavaju velika poboljsanja ali to mozda bidne a moz i ne bidne. Ako odrade sve kako treba AMD ce biti bolji izbor jer ce drajveri biti vecim delom slobodni i dolazice u kernel tako da, kao i u slucaju Intel drajvera, neces razmisljati o njima. Ali otom potom...
 
Poslednja izmena:
Procesor može bilo koji, ali AMD grafiku izbegavaj, drajveri su loši. Nije katastrofalno, ali odmorio sam se otkad sam prešao na nVidiu. Drajveri u zvaničnim repoima su ok, ali sam morao da dodam Xedgers repo jer još u njima nije bilo drajvera sa podrškom za novi 750Ti. Ja sam doduše imao jedan manji problem sa povremenim treperenjem slike, ali sam ga rešio lako. Nema nikakve reinstalacije drajvera pri promeni kernela, to je samo ako ručno nešto prčkaš, što ne bi trebalo da radiš.

Što se tiče ostalog hardvera, sve dok ne koristiš neku tešku egzotiku, ne bi trebalo da imaš problema. Nema garancija, ali uglavnom skoro sve danas radi out-of-the-box ili se može srediti uz malo cimanja.
 
Hvala Vam svima! Sklopiću i5 4690K + Asus Sabertooth Z97 Mk2 + 8GB RAM + GTX 660 + SSD 120GB. To bi trebalo da tera Ubuntu kako dolikuje. Path Of Exile verujem da će raditi pristojno, ljudi prijavljuju da radi ok sa Wine.
 
Само да досолим, Intel HD графика има проблем са КДЕ десктоп ефектима јер се повремено (сваких неколико минута) укопа на пар секунди па настави. Пробано са неколико КДЕ линуха и код свих исто. Новији, старији, најновији ... нема разлике. Зато сам на компу са Intel HD графиком искључио ефекте, нема неке користи од њих а овако не брља.
Пошто је овде у причи Убунту који нема везе са КДЕ ефектима, онда неће да буде проблема.
 
Hvala na komentaru. Nije lose da se skupi sto vise iskustava, da znamo na cemu lepo radi Linux.
 
Ja ne koristim Linux za desktop, pa ne mogu da ti dam 100% siguran savet posto ja drzim samo servere, ali ti savetujem da ipak procitas malo o drajverima i novitetima ovde: http://www.phoronix.com/scan.php?page=home
Koliko sam ja upoznat sa cinjenicama, nVidia i Intel su vrlo stabilni, moj savet ti je da ipak uzmes nV grafiku.
 
Hvala na savetu, nisam ni razmisljao o AMD kartici. Pogledacu link.
 
Само да досолим, Intel HD графика има проблем са КДЕ десктоп ефектима јер се повремено (сваких неколико минута) укопа на пар секунди па настави. Пробано са неколико КДЕ линуха и код свих исто. Новији, старији, најновији ... нема разлике. Зато сам на компу са Intel HD графиком искључио ефекте, нема неке користи од њих а овако не брља.
Пошто је овде у причи Убунту који нема везе са КДЕ ефектима, онда неће да буде проблема.

Prvi put čujem za ovo, KDE + Intel koristim bar 5 godina kako na desktopu tako i na laptopu.
 
Писао сам већ о томе, када су ми укључени десктоп ефекти, на сваких неколико минута се све укопа (осим курсора) и изађе прозорче
snapshot1.png

па настави да ради. Некад после тога забрља графика и онда морам да рестартујем. Ако искључим десктоп ефекте, све ради нормално.
Пробао на свим могућим линухима, са разним кернелима и верзијама уопште и свуда је исто. Видим да има често проблема са тим а и овде је још неко пробао па му се исто десило. На компу где је Интел интегруша сам искључио ефекте а на другом компу и на лаптопу са Ати графиком све ради нормално.
 

Prilozi

  • snapshot1.png
    snapshot1.png
    7.2 KB · Pregleda: 105
Racunar iz potpisa, bez problema rade i Path of Exile i Diablo 3 preko wine-a.
Za PoE koristi ovo uputstvo:
http://pathofexile.gamepedia.com/Path_of_Exile_on_Wine
Preporuka da izbegavas Ubuntu i ides na Arch (Antergos)(nema glupiranja sa dodavanjem raznih ppa da bi sistem doveo na razuman nivo, kerneli i nVidia diveri stizu kroz core/extra repo itd...), ali to nije presudno.
Koristim nVidia blob drivere.
Inace na poslu imam i5-something meaningless + AMD 6500, probao Diablo3 i radi bez problema sa open source driverima.
 
Hvala za info!
 
Uhh Antergos. Probao sam i bilo je nekih glupih gresaka, mozda su sredili u medjuvremenu. Nista bitno ali me nerviralo. Kada sam instalirao Arch od nule problema nije bilo ali to zahteva da posvetis vreme citanju wiki-ja i samom procesu instalacije.

Da li je AUR toliko elegantnije resenje od dodavanja i odrzavanja ppa je po meni upitno, jer nisam bas fan AUR instalacionih skripti. U svakom slucaju, pacman je tata za apt.

Ubuntu ako ces da stavljas, idi na 14.10 i uvek radi apdejt. Super je LTS, za nekoga kome posao zavisi od stabilnosti sistema ali ja bih uvek isao na svez kernel jer donosi mnogo poboljsanja. Moze da se stavi backportovan kernel na LTS ali to je zezancija, bolje ici na noviju verziju distroa. Problem sa Ubuntu-om jesu neki glupi bagovi u Unity koje nikako da rese a mene izludjuju na momente, nikakvi veliki problemi nego sitnice koje se ne javljaju tako cesto. Kada radis upgrade distroa, tvoj najbolji prijatelj je Y-PPA jer jednim potezom moze sve ppa uciniti ponovo aktivnim, ne moras manualno da se bakces ili da cekas update ppa.
 
A sta fali Ubuntu Mate? Ili Xubuntu? Meni npr Kubuntu (KDE) nikako ne odgovara, Gnome je i ruzniji i zahtevniji od Unity, a Lubuntu izgleda kao Windows 3.11, nije za 2014. godinu.
 
Od svih tih Ubuntu derivata i pokusaja sistema, realno je Mint Linux najbolje resenje. Kome se ne dopada Unity (ili ga mrzi da ga jednostavno iskljuci), Mint Linux je pun pogodak.
 
Kako moze da se iskljuci Unity (znam za iskljucivanje globalnog menija i blura u dash-u)?

P.S. Kod mene Ubuntu Mate radi bolje nego Mint Mate.
 
Kako moze da se iskljuci Unity (znam za iskljucivanje globalnog menija i blura u dash-u)?

P.S. Kod mene Ubuntu Mate radi bolje nego Mint Mate.

Ranije se mogao isključiti tako što deaktiviraš kompletan Ubuntu Unity plugin u CompizConfig Settings Manager-u. Da li je ovo još uvek moguće uraditi a da ne razvališ kompletan desktop ne znam, ali možeš da pokušaš, ako ti se eksperimentiše. U tom slučaju će ti trebati i neka zamena za Unity, recimo Cairo.
 
Što se debianolikih i ubuntuolikih distroa tiče linux mint ( ne vezano cimet, mate) i xubuntu su moje tople preporuke, iz drugog tabora čist arch ko nije početnik ili manjaro.
 
@hidrogen.net
Procesor i čipset nisu problem. Može biti proizvođač matične, pošto kruže priče da MSI i Asrock imaju lošu linux podršku, ali pitanje je koliko je to tačno. Ja imam iskustva samo sa Asus-om.

Sa open source drajverima imaćeš slabije performanse. E sad, u zavisnosti od igre, to može da bude sasvim dovoljno. Drugi problem je što neke igre preko Steama možda neće raditi. Ne znam kako je kada se koriste Wine/Play on linux.

Ja sam koristio Ubuntu 10.04 i sa nV i sa ATI vlasničkim drajverima (za FX 5200 i Radeon 9600) i nisam imao problema. Poslednje 3 godine vozim openSUSE. Sa intelovim HD 3000 sam naravno koristio open source drajvere. Sada za integrisani R7 ipak koristim catalyst (trenutno 14.9). Slabo igram u poslednje vreme, ali sve radi bez problema. KDE efekti takođe :) Pomalo igram 0 A.D. i L4D2 ali čekam neku akciju da uzmem CS:GO, pa ću tad videti :)
 
Ranije se mogao isključiti tako što deaktiviraš kompletan Ubuntu Unity plugin u CompizConfig Settings Manager-u. Da li je ovo još uvek moguće uraditi a da ne razvališ kompletan desktop ne znam, ali možeš da pokušaš, ako ti se eksperimentiše. U tom slučaju će ti trebati i neka zamena za Unity, recimo Cairo.
Moguce je, nestane sve, i panel i dash!
 
Svaki je hardwer dobar ako je ispravan. To za MSI ploce je samo prica, oduvek imam MSI ploce i sad mi se na jednom krsu 11 godia starom vrti Mint 17.
Problem kod linuxa da ne kazem bolest je graficki mod, dok god svaka, ama svaka masina nebude mogla da se ladno digne u minimalnom GUI oruzenju
to je problem. Uslovno novije masine jos u samom bios-u obezbedjuju minimalni VGA i prosto je apsurdno kad neko ko ulazi u svet linuxa mora da nabada
neki parametar (nomodeset) da bi se masina podigla u nekom grafickom okruzenju.
 
nVidia je izdala novi drajver koji je sredio i ono malo problema sto je bilo. Jos se nisu pojavili rezultati benchmarka ali je moguce da ima i poboljsanja performansi.
 
opa, ovo me baš raduje!
 
Nazad
Vrh Dno