Šta je novo?

Koje miševe imate?

Znam nego me čisto zanimalo. Primjetio sam da svakih par dana malo podignem, sad sam na 3800. Ali imam i dva monitora, 27" sa 1440p i 24" a volim manji hod ruke.

Ne znam da li su ti DPI uporedivi od jednog do drugog miša, da li je 3000 na jednom baš isto kao na drugom (hod miša da bi kursor prešao od jedne do druge ivice ekrana). Do nedavno sam imao DeathAdder sa 1800 i mislio sam da bi mi prema njemu oko 2500-3000 bilo dovoljno, ali vidim da već sad koristim blizu 4000.

Čtao sam negdje da neki koriste male DPI sa nekim sens, stave samo 400 DPI (!) i onda neki sens od 1.8 ili tako nešto, nisam shvatio, ali to je valjda za neke igre.
 
Kupih danas sinu za laptop Logitech M590 silent. Sladak mis, levi i desni klik su mu stvarno necujni, nije velik, zgodan je za transport uz laptop. Videcemo kako ce se pokazati u eksploataciji, ali prvi utisak je bas dobar. Koristi jednu AA bateriju i ako je tacno da traje dve godine kako se navodi u specifikaciji, bice sjajno.
 
>>

Pre neki dan kupih od kolege G9, koji sam nekada imao, nisam prezalio od kad sam ga prodao. Malo sam mu obradio masku, zadovoljan sam kako je ispalo :). Podsetio sam se koliko je udoban i kvalitetan ovaj mis.
 

Prilozi

  • G9.jpg
    G9.jpg
    178 KB · Pregleda: 122
  • G9x.jpg
    G9x.jpg
    169.4 KB · Pregleda: 107
G703

Da se nadovezem na post kolege na kontu scroll-a na ovom misu. Resenje sa linka resava problem, ali u odredjenoj meri, nema vise malog vracanja(preskakanja), kada se stavi mali ulozak, ali zato se teze rotira tockic i teze pritiska taster middle-click, nekako je utegnutije, nema ni malo labavosti, ali dobro, mozda je tako i bolje.

Evo postavio sam slike, sinoc sam popravljao klikove i scroll na misu koji sam dobio od kolege sa foruma. Pogledajte kolicinu srafica, i to nisu svi :)

Obratite paznju na malu oprugu, tj. polugicu, koja sluzi da adekvatno vraca plastiku koja potiskuje levi taster. Specijalno je dizajniran da apsolutno nema lufta izmedju klika i plastike i stvarno nema i za to im skidam kapu. Svaka im cast kako su to odradili, ali nisu mi jasni, dzaba su se mucili i na toliko mesta stavili srafove, kako bi sve bilo utegnuto i stabilno, kada su klikovi programirani da traju tacno koliko i garancija. Takodje, opet po ko zna koji put pominjem scroll koji je mehanicki. Cemu?
Inace, ova opruga je i kod modela G900/903, isti dizajn, ali G900/903 ima enkoder sa senzorom, ipak on kosta 150 i kusur eura ;)

Inace, jako udoban mis za rad i glajderi se skidaju i vracaju kao od sale, bez ikakvog ostecenja, natezanja.
 

Prilozi

  • G703.jpg
    G703.jpg
    113.5 KB · Pregleda: 112
  • G703_2.jpg
    G703_2.jpg
    139.1 KB · Pregleda: 120
  • G703_3.jpg
    G703_3.jpg
    73.7 KB · Pregleda: 112
Poslednja izmena:
G900, postavljao sam komande na njemu za MPC i sada ne znam kako da rešim sledeće, za premotavanje napred/nazad stavio sam rrrrrrrr.PNG,
kada odem na u Logitech pgm. u opciji Keystroke i stisnem kursor levo ili desno ne ispisuje Left/Right Arrow već samo Right ili Left, kako da rešim ovu komandu?
 
Glorious Model O dostupan u srbiji

Pozdrav svima, dugo sam planirao da narucim Glorious Model O (Matte White) ali vidim da je sada dostupan i u Srbiji, pa imali ko iskustava sa ovim modelom?
 
Imam ja Glorious O.
Ako ti odgovara oblik, uzimaj.
Meni je u pocetku, trebalo malo, da se priviknem posto sam pre njega koristio G403.
Sada je to to.
Ako te nesto jos zanima, pitaj.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Imam ja Glorious O.
Ako ti odgovara oblik, uzimaj.
Meni je u pocetku, trebalo malo, da se priviknem posto sam pre njega koristio G403.
Sada je to to.
Ako te nesto jos zanima, pitaj.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

extra , vidim da na sajtu pise da se proveri dostupnost, zvao sam prodavnicu i rekli su da stize danas.
 
Nisam ni znao, da ga ima kod nas, po prodavnicama.
Ja sam moj, direktno od proizvodjaca narucio, stigao bez dodatnih troskova, osim 10$ za shipping.

Edit : Baci na PM, gde kod nas ima da se poruci, tj. koja je to prodavnica u pitanju.
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam ni znao, da ga ima kod nas, po prodavnicama.
Ja sam moj, direktno od proizvodjaca narucio, stigao bez dodatnih troskova, osim 10$ za shipping.

Edit : Baci na PM, gde kod nas ima da se poruci, tj. koja je to prodavnica u pitanju.
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

pozdrav odgovorio sam ti na PM firma koja ima miseve je COM**ADE SHOP
 
Da pitam one koji su imali ovaj problem duplog klika, kod mene još nije alarmantno ali je evidentno da se javlja. Gledao sam ovaj video ali mi nije jasno šta je to što je on uradio sa ovim plehčićem, ne vidim nikakave razlike kako je izgledalo pre nego ga je skinuo i nakon toga šta je uradio, deluje mi isto, kao da nema nikakve promene?
 
Da pitam one koji su imali ovaj problem duplog klika, kod mene još nije alarmantno ali je evidentno da se javlja. Gledao sam ovaj video ali mi nije jasno šta je to što je on uradio sa ovim plehčićem, ne vidim nikakave razlike kako je izgledalo pre nego ga je skinuo i nakon toga šta je uradio, deluje mi isto, kao da nema nikakve promene?

Malo ga je savio da lepo radi ali problem će se opet pojaviti posle nekog vremena.

Na G602 sam imao problem sa duplim klikom pa sam zamenio “beli” Omron mikroprekidač deklarisan na 20m klikova sa “plavim” na 50m. U početku se problem povremeno pojavljivao pa kasnije sve češće dok nije počelo baš da smeta za neke programe. Problem je počeo da se javlja posle otprilike 2 godine, dok recimo na MX518 mikroprekidači i dalje rade posle 10 godina korišćenja. Baš me zanima kako će se pokazati G403.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Da pitam one koji su imali ovaj problem duplog klika, kod mene još nije alarmantno ali je evidentno da se javlja. Gledao sam ovaj video ali mi nije jasno šta je to što je on uradio sa ovim plehčićem, ne vidim nikakave razlike kako je izgledalo pre nego ga je skinuo i nakon toga šta je uradio, deluje mi isto, kao da nema nikakve promene?

Meni se čini da je malo samo pomerio (više "isturio") onaj deo što glumi oprugu. Sve u svemu ovo je privremeno rešenje i rekao bi vrlo kratkotrajno.
Mislim da do problema sa duplim klikom dolazi zbog zamora materijala, jednostavno taj limić koji pravi kontakt je loše napravljen i prerano dolazi do zamora materijala, gubi potrebnu elastičnost ili čvrstoću i to je to. Najbolje zameniti novim ili ko hoće uvek može uzeti neki polovan logitec sa limunda u lošem stanju za jeftine pare, većina miševa ima slične mikro tastere unutra, levi obično strada prvi jer se najviše koristi ali ima taster i za scroll ali i za dugmiće sa strane koji se retko koriste tako da čak i ako je jedan ili dva tastera mrtav ima ih još koji su ispravni :)
 
@nesa, kao sto je napisao "Sirius", na videu je samo povecan otpor polugice i to je sve, malo bude tvrdji klik. To naravno nije resenje, video nije nikakav "fix", vec zapravo jaci klik.

@AleXa89, ne bih da kvarim, ali to 50M mogu da okace macku o rep, to je samo marketinski trik, ako ti je za utehu, misevi oni skuplji iz Gxx serije imaju svi te plave tastere na 50M i crkavaju tacno posle 2god., bilo da si napravio 50M klikova (sto u zivotu neces za 2god.), ili 200 klikova :). Oni zapravo oksidiraju posle 2god. i to je to.

@Sirius9, ne radi se o zamoru materijala, to jako tesko moze da se desi obicnom kucnom korisniku. Zapravo, to ne moze da se desi ni ultra-gameru koji igra CS ko nenormalan. Cak i da se desi dupli klik, opet moze da se popravi, jer nije mehanicki kvar, ne postoji toliko mehanike u tasteru da bi se zamorilo, samo jedna polugica koja se pomera, toliko je tanka i lagana, a ne moze da se osteti, jer joj ne dozvoljava kuciste i hod je pola milimetra. Sve se da srediti. Pravio sam tutorijale, ali tesko je objasniti i slikovito prikazati gde je kvar i sta tacno treba da se uradi, jer je potrebna super preciznost pincetom, jako mirna ruka, stalozenost. Fora je da ostavis fabricki taster originalni koji je bio u misu, jer je on kvalitetan i stvarno nema potrebe da se menja za novi zbog duplog klika.
 
Znam da ne može da traje toliko ali kad sam već menjao zamenio sa tim “boljim”. Imam još par komada tako da bez brige, zameniće se opet kad strada...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
imarkovic@ tvoj predllog kao iskusnog majstora iz ove oblasti je:

- povećanje otpora postojećeg limčića na tasteru
- kupovina novog tastera i zamena samo limčića a da stari tastar ostane
- zamena celog tastera ili oba tastera da bi klikovi bili isti

još mi nije alarmantno, mada je iritantno po neki put ali ću definitvno morati da nešto uradim.
Ipak mislim da je velika sramota da se na G900 pojavi dupli klik nakon skoro 2,5 godine korišćenja, ne gaminga.
Imam i nekog starog Log.RX1000, posle 10 i više god. se pojavio dupli klik, prsnuo sam WD40 i evo pa godinu dana nema nikakavih problema, da li primeniti istu tehniku na G900 ili ne?
 
@nesa07,

- povećanje otpora postojećeg limčića na tasteru - Da, ukoliko bi hteo da imas "tvrdji" klik, i pod uslovom da ne ostetis polugicu, u smislu ne smes da narusis njenu perfektno ravnu povrsinu.To su nijanse koje se primete tek kada zatvoris mis i pocnes da ga koristis.

- kupovina novog tastera i zamena samo limčića a da stari tastar ostane - kupovinu novog tastera (DA), ukoliko je taj taster priblizno kvalitetan kao fabricki (po meni kvalitetnije tastere pravi TTC u odnosu na kineski Omron). Zamenom limcica ces resiti problem, ako je dobar limcic. Zamena tastera zahteva dobro iskustvo sa lemilicom, dobru lemilicu i opremu da bi adekvatno skinuo taster bez ostecenja vodova na ploci.

- zamena celog tastera ili oba tastera da bi klikovi bili isti - OBA tastera je najbolje zameniti/popraviti. Desni se slabije koristi, ali isto oksidira sam od sebe.

Nesto najbolje sto postoji je japanski Omron taster, koji ima veoma kvalitetnu mehaniku i plocicu sa crvenim bakrom, za 20god. ne oksidira, jer je perfektno zatvoren (znam, jer imam nekoliko starih Microsoft miseva sa kuglom koji su ispravni, a stari su preko 20god.). Ali, problem kod njega je sto mu se kuciste razlikuje, pa fizicki je nemoguce da ide u svakog misa, tu je potrebno eksperimentisanje. Drugi problem je sto je veoma tvrd kao fabricki, zamisli 3x jaci taster, posto nikom to ne odgovara, potrebno je oslabiti njegov otpor poluge, ali to je veoma komplikovano i ko nije radio bar 20puta, nece uspeti, plus unutar tastera polugica je jedan deo, spaja se na plocicu i onda se zakljuca, ako se izgubi, veoma je mala i tesko se nalazi negde gde odleti :)

Na slici je polugica (gore japanska, a dole kineska).
Znaci, ako kupujete tastere da biste menjali, moja preporuka je TTC, a ako hocete da zamenite samo polugicu, onda mora da bude Omron China. Vodite racuna, jer kod Omron tastera sa plavom plastikom je slabija polugica, znam da nije logicno jer je 50M, ali je veoma slaba, teze se vraca nego kod obicnog sa belom platiskom (ne znam oznake).
Japanski taster imate u Kelcu.

Posto nista ne krijem, pisao sam i tutorijale za popravku tastera, a ovi strucnjaci na internetu svi do jednog rade pogresno, napisacu po ko zna koji put sta je zapravo problem kod polugica i kako da sredite. Sve sto je potrebno je pinceta i parce fine smirgle. Par puta je dovoljno preci preko tackice na polugici (ispupcenja na kraju), dok ona ne predje iz neke tamne boje u sjajnu zlatnu ili bakarnu. To je sve, klik je posle kao nov i radice mozda jos duze :). Treba to uraditi i na delu koji dolazi u dodir sa polugicom.
 

Prilozi

  • DSC_1066.jpg
    DSC_1066.jpg
    140 KB · Pregleda: 83
Poslednja izmena:
imarkovic@ kao i obično uvek detaljan, hvala na odgovoru.

Igleda da je ovo najbolji primer koji si opisao kako odraditi.

Sada baš gledam kod mog starog preko 10 god. RX1000, 10022015023.jpg 10022015024.jpg
isti omron prekidač sa belim klikom i ista oznaka stoji kao kod G900 D2FC-F-7N(20M) CHINA (nisam gledao kod mog G900, već sa neta a pretpostavljam da je i kod mog tako), samo bez oznake (20M). Taster jeste prilično tvrđi nego na G900, ali je počeo da daje dupli klik prošle godine i samo sam ga špricnuo WD-om i evo godinu dana radi bez problema, a ovaj G900 posle 2,5 god., stvarno sramota od proizvođača. Proizvođač ograničava upotrebu oksidacijom!

Razumeo sam te da je:
Omron Japanski najbolji - najtvrđi i najdugotrajniji
Omron Kineski - najmekši i ima najkraći vek trajanja
TTC je između omrona japanskog i kineskog po kvalitetu, mekoći i po dugotrajnosti
da li je tako?

Kažeš da ima u Kelcu TTC, gledajući na site-u nisam video, ako možeš da mi daš link za njega?
Kada se kupuje posebno dva tastera, da li je moguće da budu različiti klikovi ili ne?

U mom slučaju a vezano za zamenu limčića pošto je omron kineski mogu da koristim samo omron kineski?
 
Odlican video, sve je lepo prikazano, sve snimano pod mikroskopom. Jedino sto je pretarano ovoliko smirglati, dovoljno je samo par puta preci i sija se, nema potrebe dalje guliti metalnu povrsinu, to je jako tanko.

Da, samo sto je kod RX1000 kvalitetniji, a sada izgleda prave dosta losije tastere pod istim oznakom, ko zna zasto... Kao i sve danas.

E da, jako bitna stavka, nemoj vise da prskas WD-om, to nije kontakt sprej. Moras da uzmes kontakt sprej, ima u mikroprincu i tim mozes da prskas, WD se koristi za druge stvari. Ostavlja tragove, ostetices taster.

Japanski jeste najbolji, ali sa cinjenicom ovom koju sam napisao u prethodnom postu. Njega ima u Kelcu, TTC nema kod nas, samo online. On je po meni br.1 posle Japan Omron-a, ne fusare i veoma je izdrzljiv, nesto je malo jaci od Omron po pitanju otpora, pa se oseca na misu.

Omron kineski je nekad bio jako dobar, ali sada je djubre u novim misevima, traje koliko i garancija (ima naravno izuzetaka, nije bas svaki mis u pitanju, ali skoro).
Uvek su razliciti levi i desni klik, zbog dizajna misa i svih ostalih cinjenica, fizike... Nemoguce je da budu identicni (nijanse).

Pa da, Omron kineski, jer ako stavis bilo koji drugi, zapravo neces moci da ga stavis, jer su razliciti, nece se podudarati fizicki delovi. TTC ima svoj dizajn, Kailh svoj i ostali.
 
Poslednja izmena:
@imarkovic
vezano za sliku ovog, nazovimo ga, kontaktora, ja sam drugarima (gejmeri) dva puta popravljao tastere i oba puta se desilo da je ovaj limić puko tu gde je najtanji tj. najuži a tu se ujedno i najviše ugiba. Ja bi rekao da je to zamor materijala! Označio sam na slici mesto, pukne jedna strana i taster više ne funkcioniše.

Capture.JPG
 
@Sirius9,

Ako ces da mi verujes, nije u pitanju zamor materijala. Ovaj zadnji deo se oslanja na metal kucista koji ga drzi, posle njega ima kao most, koji pritiska taster, nakon pritiska, plocica se pomeri tipa 0.5mm i ostvari kontakt. Tu se nikad ne zamore materijali, sem ako neko divljacki koristi mis. Meni se nekad desi da mi pobegne ruka prilikom otklanjanja plocice sa kucista, pa se savije malo lim, medjutim vratim ga i radi opet lepo. Jedino ako se bas mnogo deformise, ali opet to je neka legura bakra, on je zilav, nije krt kao recimo aluminijum, pa da se slomi, stvarno ne znam kako ti se to desilo. Kod Omron-a, TTC-a, Kailh-a, Huano nije mi se to nikad desilo, na katastrofalnom stanju misa i tastera.

Najgore stanje tastera koje sam vidjao, bilo je sa A4Tech, Genius miseva (Omron) iz jedne vece poznate igraonice. Kuciste tastera je spolja bilo izlizano od plastike misa koja naleze na njih od trenja, unutar tastera je bio prah od tog trenja. U svemu tome lim je bio tamne boje, oksidirao uveliko, ali pored toga i dalje je bio citav, ni blizu toga da se polomi. Zato sto nije podlozan koroziji.
 
Poslednja izmena:
Imam ja Glorious O.
Ako ti odgovara oblik, uzimaj.
Meni je u pocetku, trebalo malo, da se priviknem posto sam pre njega koristio G403.
Sada je to to.
Ako te nesto jos zanima, pitaj.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
kako se cisti? ne znam da li ti se i koliko znoje dlanovi? koliko se one rupice brzo prljaju? ako ga imas duze neko vreme :)
 
Odlican video, sve je lepo prikazano, sve snimano pod mikroskopom. Jedino sto je pretarano ovoliko smirglati, dovoljno je samo par puta preci i sija se, nema potrebe dalje guliti metalnu povrsinu, to je jako tanko.

Da, samo sto je kod RX1000 kvalitetniji, a sada izgleda prave dosta losije tastere pod istim oznakom, ko zna zasto... Kao i sve danas.

E da, jako bitna stavka, nemoj vise da prskas WD-om, to nije kontakt sprej. Moras da uzmes kontakt sprej, ima u mikroprincu i tim mozes da prskas, WD se koristi za druge stvari. Ostavlja tragove, ostetices taster.

Japanski jeste najbolji, ali sa cinjenicom ovom koju sam napisao u prethodnom postu. Njega ima u Kelcu, TTC nema kod nas, samo online. On je po meni br.1 posle Japan Omron-a, ne fusare i veoma je izdrzljiv, nesto je malo jaci od Omron po pitanju otpora, pa se oseca na misu.

Omron kineski je nekad bio jako dobar, ali sada je djubre u novim misevima, traje koliko i garancija (ima naravno izuzetaka, nije bas svaki mis u pitanju, ali skoro).
Uvek su razliciti levi i desni klik, zbog dizajna misa i svih ostalih cinjenica, fizike... Nemoguce je da budu identicni (nijanse).

Pa da, Omron kineski, jer ako stavis bilo koji drugi, zapravo neces moci da ga stavis, jer su razliciti, nece se podudarati fizicki delovi. TTC ima svoj dizajn, Kailh svoj i ostali.

Kakvo je mišljenje ovako uraditi, štas se dobija u tom slučaju?
Da li je ovo japanski?

što se tiče kineskih, po oznakama mogu se naći kod nas isti D2FC-F-7N(20M) ?
koji su japanski dobri, koja oznaka kod nas se može naći a koja da se ganja sa net-a? Koji je taj japanski u Kelcu? Koliko sam čitao ima više vrsta tih japanskih ili sam ja tu nešto loše razumeo?
 
Sta se dobija? Ne znam ni cime je isprskao, pretpostavljam neki kontakt sprej, ali time samo produzava kratkorocno rad tastera, mada ako je kvalitetan kontakt sprej, ako dobro otklanja prljavstinu i ostalo, onda je ok. Ali onaj prvi video ti je kako treba da se uradi, ova varijanta je ako ne zelis da skidas plocicu, uz kontakt sprej iz Mikroprinca, koji treba i ja ovih dana da skoknem da kupim, on je za to, veliki je i kosta oko 800din.

Jeste, to je taj taster, malo je jeftiniji u Kelcu: http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=7573
Kada bi ugradjivali njega, bankrotirali bi, ne bi imali reklamacije :). A opet, s druge strane, kada bi samo jedan proizvodjac ukljucio njih, mogao bi da produzi garanciju na vise godina, skocila bi prodaja itd. S trece strane, skuplji su.
Opet da ti skrenem paznju, previse je tvrd klik na njemu fabricki, pa da se ne zeznes.
 
Ovo u videu je ovo, nije sprej, ulje je za sivace masine, ono je retko, ja ga konkretno koristim za sunđerasti filter vazduha za trime da skuplja prašinu, nije porozno niti propada, zadržava se na sunđeru i naravno za podmazivanje šivaće mašine,

Kako te razumem, japanski omron je dosta tvrđi u odnosu na kineski, onda se postavlja pitanje čemu dugotrajnost ako je pretvrd, onda je bolje menjati kineske na dve godine, tako ispada?
Možeš li dati link za taj TTC, kažeš da je kompromisno rešenje, mekši od japanca a tvriđi od kineza :) koji bi TTC odgovarao za G900?
Vidim da kod njih je isto po bojama klasificiran, tj. celo kućište im je u boji. Mislim, da li se isplati poručivanje od napolje?
 
Poslednja izmena:
Mislim da je bolje da nastavimo preko pm, ako budes imao dalja pitanja, jer debelo smo usli u spam, ipak nije vezano za temu.
Ulje za sivace masine je odlicno, ali za podmazivanje lezajeva, nije za ovakve stvari... Bas nije.

Nisi me ispratio kada sam pisao o japanskom tasteru, napisao sam da je potrebna modifikacija, posle cega je savrsenstvo, i naravno posle toga ce isto da traje vecno. Sa napomenom da ne moze da ide u sve miseve, nisam ga ugradjivao u G900, pa da kazem, ugradjivao sam ga ukupno u 6 modela, ne moze recimo u G700, tj. moze ali uz mnogo cimanja. Drugaru sam ugradio TTC na G700, savrseno je leglo. Drugom drugaru sam ugradio japanske na Marathon-u, isto je savrseno leglo, sada je to visa klasa misa, prva 3 dana samo je pricao o impresijama koje je imao sto se tice klikova na tom misu :). Stvarno lepo klikce Japanac.

TTC imas na eBay, Aliexpress itd., bilo koji, uglavnom tako komercijalno se samo za miseve prodaju. Ja sam vidjao samo sa crnim kucistem sa belim i plavim malim delom za pritiskanje.
 
Poslednja izmena:
Posle godina i godina na razeru, nazad u logi vodama [emoji56]
ad2f218c4b2b30bc980092a65431c85c.jpg


Gesendet von meinem SM-N970F mit Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno