Šta je novo?

Koje miševe imate?

Nemoj molim te super lepkom, imas po farbarama ili prodavnicama tanku dvostranu traku, pa lepi time ako bas zatreba.
 
Nemoj molim te super lepkom, imas po farbarama ili prodavnicama tanku dvostranu traku, pa lepi time ako bas zatreba.

Zašto ? Misliš da bi uništilo miša estetski
Ja baš naletio i na ozbiljni komentar da se može razmazati tekućeg silikona po mišu. To bi estetski bio užas, ali glavno mi je da dobije gripa. Samo sumnjam da bi to trajalo sa silikonom...

Vidim da si pisao o prekidačima.
Na aliexpresu se japanski omron switchevi razlikuju od kineskih po tome što na njima je plastikom upisano samo ''Japan'' ili ? Oko 3 dolara su 2 komada u paketiću. Postoje i neki dosta skuplji prekidači.
A za povećati otpor okretanja scrolla, ima li neko trajno riješenje, neka preporuka kupnje zamjenskog djela ?
 
@Asi, super lepak razara plastiku, sa ostalih materijala ne može se skinuti ni skalperom, plus pretvara se u jako tvrdu masu, i to bi stavljao preko maske miša? Mislim da to ne želis, pogotovo ne da upropastiš skupog miša.

Što se tiče prekidača, ne, naravno da nije samo zbog natpisa "Japan". Taj natpis gde vidiš, a to nije bas tako često, znaj da je to zaista kvalitet, tako se potpisuju Japanci i to je zakon, mora da bude Made in Japan. Ako mi ne veruješ, otvori taj switch i otvori kineski Omron pored njega, videćeš očiglednu razliku, japanski izgleda kao dijamant naspram kineskog. Cena je jeftina, treba da košta 3x više, ali srećom košta jeftino i dostupno je. Nije toga ranije bilo tek tako da se nađe.
Ali, da se ne zavaraš, postoje više vrsta tih japanskih switch-eva, nisu svi fizički iste veličine, da se ne zaletiš da uzimaš za miša.

Za otpor scroll-a nažalost to teško, taj scroll ima mehanički enkoder koji nije predviđen da se otvara i čačka, jer se vrlo lako polomi, čak i nov da kupiš, biće utegnut neko kratko vreme dok se ne razradi. Razer je imao jedan model gde se otpor scroll-a podešava, ali generalno Logitech ima nekoliko skupih miševa gde je taj scroll adekvatan i recimo Zowie ima to rešeno koliko-toliko kako treba, na ostalim miševima je to sve isto, jako loše urađeno.
 
Ok ništa od super ljepila.
Ma vjerujem da su japanski neusporedivo bolji.
Sad gledam videa rastavljanja na youtube, ovo je oznaka switcha sa G603 miša: D2FC-F-7N (20M)
Šta da upišem točno na aliexpress da nađem odgovarajuće japanske, šta se sva slova trebaju poklapati ?
''pcs OMRON Mouse Microswitch D2F-01F-T Japan suitable for SteelSeries Kinzu Kana Sensei raw XAI MLG Sensei310 D2FC-F-7N 10M 20M'' --- Ovo je izgleda ok jer se jedan komentator javio da ovi klikću tiše nego orginalni sa G603. To je Syku Store trgovina sa aliexpressa.

Kod miša G305 ako ga kupim, prvo bih utegao i izbacio malo više vani te klimave bočne tipke pune praznog hoda.
Čovjek je ubacio samo dva komadića čačkalice iza svake tipke, i sad mu je savršeno, evo slika:
https://www.reddit.com/r/MouseReview/comments/bwj36q/i_call_it_the_toothpick_mod_g305/
 
Mis od 150e i menjaju mu se prekidači i lepe gume?

G603 je malo više 50 eura. Sklizav je, a prekidače ću mijenjati ako dođe do problema, zasad je s njima sve u redu. Imam ga skoro godinu dana, svakodnevno korištenje, ali nisam igrao igre s njim.
 
Poslednja izmena:
Nemoj da uzimaš te za SteelSeries, jer može da bude problem, fizički im je mali deo za klik za nijansu viši, krajnji rezultat je jako mali hod, nemaš osećaj da si kliknuo, u nekim momentima veoma lako ide klik, nije baš zgodno. Plus, nije sigurno tiši od fabričkih, teži je, tvrđi i glasniji, potrebna je mala modifikacija da bi se to podesilo, malo je pipav posao i veće šanse da se pogube delovi, nije vredno živaca i ostalog.

D2F-F-3-7 - ovo su jedini switch-evi koji mogu da idu u sve miševe, kupi ove i rešio si klikove zauvek.

Za G305, možda ti bude odgovaralo tako kako je, ako ne, onda čačkalice :). Ja bih dodao malo one topljene plastike da se ne pomera.

@Mahatma, tako je! Nažalost, ali tako je, čak i na skupljim se dešava...
 
Poslednja izmena:
Ako neko trazi misa, G502 je u radnji na G na nekoj akciji za 8 000, rekao bih da za te pare bolje nema..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Za samo 2k preko ima G502 Lightspeed, doduse ne u Gigatronu, ali je mnogo bolja kupovina.
 
Gde ima za te pare, uzeo bih ja odma? Vidim na kp neki za 90e, al to je bez garancije..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da, na kp za 90-100eu, ne znam da li ima garanciju, pise da je neotpakovan, mozda ima neka garancija..? Ako ne, onda sigurno postoji zvanicna od Logitech-a. Ionako to vise znaci nego domaca od firmi i pojedinaca koji zavlace ljude.
 
Nemoj da uzimaš te za SteelSeries, jer može da bude problem, fizički im je mali deo za klik za nijansu viši, krajnji rezultat je jako mali hod, nemaš osećaj da si kliknuo, u nekim momentima veoma lako ide klik, nije baš zgodno. Plus, nije sigurno tiši od fabričkih, teži je, tvrđi i glasniji, potrebna je mala modifikacija da bi se to podesilo, malo je pipav posao i veće šanse da se pogube delovi, nije vredno živaca i ostalog.

D2F-F-3-7 - ovo su jedini switch-evi koji mogu da idu u sve miševe, kupi ove i rešio si klikove zauvek.

Za G305, možda ti bude odgovaralo tako kako je, ako ne, onda čačkalice :). Ja bih dodao malo one topljene plastike da se ne pomera.

@Mahatma, tako je! Nažalost, ali tako je, čak i na skupljim se dešava...

Hvala. Našao sam. Znaš možda da li i za G305 odgovaraju isti takvi switchevi kao za G603 ? Inače ti switchevi su ok i za side dugmad ili samo za dvije glavne ? (sad vidim da si napisao da mogu da idu u sve miševe)
Spominju se još kao preporuke Huano Blue i Kailh Reds.

Inače meni se ni na jednom mišu do sada u životu nije dogodilo da dođe do neželjenog double klika ili da otkaže neka tipka, osim scrolla na jednom.
 
Poslednja izmena:
Ne moras sada da kupujes unapred switch-eve, mada nije lose imati u rezervi, jer ako se desi, treba ti hitno zamena. Moze i u G305, za "side" switch-eve pogledaj koji su, ne znam tacno, nekad nisu ti standardni, ako su isti kao ovi, moze bez problema, samo sto ti veoma retko dobiju duple klikove, jer se dosta manje koriste i cesto se ne primeti da imaju dupli klik, jer ih koristis ili za back, ili sta vec, gde moze i 2x da klikne, nece se primetiti.

Huano i Kailh su ok, ali Japan Omron je 2 klase iznad njih. Ne postoji bolji.

Edit: vidim na slici da su na G305 isti, tako da moze.
 
Poslednja izmena:
Čime čistite skrol kad napada prašine? Ja koristim alkohol i štapić za uši, ali rekoh da proverim da nema neko bolje rešenje. Ne otvara mi se miš, jer su šrafovi ispod onih pad-ova.
 
Ne moras sada da kupujes unapred switch-eve, mada nije lose imati u rezervi, jer ako se desi, treba ti hitno zamena. Moze i u G305, za "side" switch-eve pogledaj koji su, ne znam tacno, nekad nisu ti standardni, ako su isti kao ovi, moze bez problema, samo sto ti veoma retko dobiju duple klikove, jer se dosta manje koriste i cesto se ne primeti da imaju dupli klik, jer ih koristis ili za back, ili sta vec, gde moze i 2x da klikne, nece se primetiti.

Huano i Kailh su ok, ali Japan Omron je 2 klase iznad njih. Ne postoji bolji.

Edit: vidim na slici da su na G305 isti, tako da moze.
Evo možda će ti biti zanimljivo vidjeti ako već nisi. Jedan je napravio tablicu testiranih switcheva uz opise i detalje. Pohvaljen je ovaj univerzalni omron koji si predložio:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x9iUvx3j2GiWwj_o2_jmsofY0Hoppg26QWolg-_Uaj4/edit#gid=0

Zaboravio sam pitati, ima li šta silent switcheva ?

Čime čistite skrol kad napada prašine? Ja koristim alkohol i štapić za uši, ali rekoh da proverim da nema neko bolje rešenje. Ne otvara mi se miš, jer su šrafovi ispod onih pad-ova.
Još nisam čistio, ali pada mi na pamet nešto kao stara četkica za zube, uz alkohol. Grublja je od štapića za uši, ako se prašina zavukla u linije udubljenja.
 
Lepa je tabela, samo po meni ne pije vodu. Kada pogledam u "recommendation", stoji D2F-01 kao "light" switch. Ja imam taj switch, on nikako nije light, jeste da je "crispy", ali ja bih ga svrstao u "heavy" kategoriju, to je ocigledno.

Plus, opet da napomenem, on ne moze po default-u da ide u miseve, potreban je mali "mod". Ali, tvrdim da u njemu ima najvise zlata i bakra, sta god pisalo u ovoj tabeli. Video sam da se ne menja vremenom i ne oksidira, sto znaci da je materijal pravi. Nekada su slicni switch-evi isli u Microsoft miseve sa kuglom, to nikad nije otkazalo, ni za 20+ god. evo imam ih nekoliko kao dokaz. Bukvalno neunistivo. Dizajn switch-a izgleda potpuno isto. Kailh/Huano su kineski, priznajem samo Japan :).

Sledeci koji bih preporucio je Zippy, TTC. Ne znam za ove Razer opticke, ali on ima i drugi(zeleni), na kome pise Razer, a zapravo je to Omron (China) i takodje pate od duplog klika.

Za scroll ne bih preporucio cetkicu za zube, jer ce ti upasti unutra cestice od nje, a i prasina. Dobro je stapicem+alkohol 96%, mada bolje nekom tanjom krpicom da se iscackaju dubine. Samo ne prskati sprejem da ne udje unutra.
 
Da, na kp za 90-100eu, ne znam da li ima garanciju, pise da je neotpakovan, mozda ima neka garancija..? Ako ne, onda sigurno postoji zvanicna od Logitech-a. Ionako to vise znaci nego domaca od firmi i pojedinaca koji zavlace ljude.
Mesec dana je garancija koju daje prodavac, sad, da l' se isplati rizikovati zbog klikova...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
99% posle 2-3 meseca ce se javiti dupli klik, evo bas sam imao slucaj, jedan lik je kupio G502 LT neotpakovan, dupli klik posle ~2 meseca. Ono sto mogu da preporucim je ovaj prodavac, kupio sam od njega G903 nov nekoriscen, ali sa godinu dana garancije, proveri da li se kod njega ocekuje: t.ly/r92G
 
Draži mi je malo teži klik, ali ono što mi je još ljepše je čuti dublji ton, a ne onaj visoki.
Ovaj video testira zvukove velikog broja switcheva, ima ispod u opisu videa time listu. Ovo kako se čuje japanski D2F-F-3-7 je meni među naljepšim zvukovima za klik miša. Moj Omron D2FC-F-7N(20m) iz G603, ili npr. Kailh GM 2.0 (60-70g), mi imaju baš taj bezveze visoki ton. Omron D2F-01F (japan) isto super zvuk. Ovako gledajući koliko mu tone tipka, izgleda da ima duži hod nego D2F-F-3-7, ja preferiram što kraći hod kod svih tipki, ne dešavaju mi se slučajni klikovi jer ne naslanjam prste na njih.

LINK:
https://www.youtube.com/watch?v=5bkEPBdiniE
 
99% posle 2-3 meseca ce se javiti dupli klik, evo bas sam imao slucaj, jedan lik je kupio G502 LT neotpakovan, dupli klik posle ~2 meseca. Ono sto mogu da preporucim je ovaj prodavac, kupio sam od njega G903 nov nekoriscen, ali sa godinu dana garancije, proveri da li se kod njega ocekuje: t.ly/r92G
Uzeo sam zicni u gigatronu, ne mogu da razmisljam o garanciji a ako mi do sada njje smetao kabl prezivecu i ubuduce

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Imam logitech G9 i sa njim sam zadovoljan, medutim posle niz godina ogulila se guma sa skrol tockica , prestali su da rade gornji tasteri za promenu brzine misa- sto mi ne smeta ali zadnja dva meseca mis je poceo da pravi prekide - verovatno kabl . Mislim da mi se popravka istog ne isplati sta savetuje da se uzme ? U glavnom interesuje me zicni mis a budzet pa do 9000din.

Mislio sam da vecina vas ima Razer ali izgleda Logitech je i dalje veoma popularan. Dakle kakve su preporuke, ima razer viper, logitech 502 hero... tu su 7-8k u G radnji.
 
Poslednja izmena:
Mionix Avior 7000
 
Neki predlog za bežičnog miša - na redragon mirageu mi otišao srednji klik, a bitan mi je za CAD - do 50e. Video sam neki lenovo 600, valja li to čemu?
 
Ne koristim nikada alkohol. Vise ostavi masnoce i prljavstine nego sto pokupi. Najbolje neko blaze sredstvo za odrzavanje racuna,ima ih raznih.ili home made destilisana voda sa malo deterdzenta...
 
Alkohol ne ostavlja masnoce i tome sl., jednostavno to je masnoca koja je vec nastala na povrsini, alkohol je samo otpusta i stvara mrlje. Vec posle drugog/treceg brisanja sve je cisto.
 
Šta mislite o LOGITECH M220 mišu i da li ima nešto bolje za taj novac?
 
Mislim da kod miševa treba prvenstveno gledati koji je senzor unutra, a onda birati proizvođača i sve ostalo. Ali ono što sam ja primetio kod većine miševa je da su desni i levi klik neuništivi omron mikroprekidači, dok se za srednji klik koriste neki kineski i improvizovani mikroprekidači koji kod intenzivnog korišćenja crkavaju posle 2 meseca ili manje. Problem se obično manifestuje kao neregistrovanje klikova ili se klikne jednom a dobije se dupli klik. Miševi koje sam ja našao da imaju kvalitetan srednji klik, nemaju u ponudi kvalitetne optičke senzore. Neka me neko ispravi i preporuči nekog miša koji ima barem ADNS-3310 senzor i omron mikroprekidače na srednjem kliku.
 
Kakvi su vajrles misevi za gejming, vidim sad ima nekakvih popusta za vajres miseve (g903, chakram, g502 ...- ne znam sta je dobro od ovih) a izmedju ostalog brine me i baterija, koliki je vek, ima li zamenskih baterija kod nas da se kupe ?

Ili je sigurnije ici na zicni mis ?
 
Nazad
Vrh Dno